Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

gratar electric

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

View Postamarian, on 25th September 2010, 09:44, said:

cat consuma un asemenea gtarat? intrebare de criza deh...


Cam 2kw pe ora adica in bani vine cam 1 leu...ti se pare mult? Nu-l folosesti mai mult de o ora..

"dode56ro" said:

Gratarul pe carbuni nu este prea sanatos, carbunele afuma si arde friptura. Cel electric daca nu ai rezistenta la vedere sa cada grasimea direct pe ea, nu afuma si frige foarte bine carnea care nu isi pierde gustul. La fel si cel pe gaz.
Gratar pe carbuni: aprinde carbunii, fa jar, afuma friptura, ia foc, stinge friptura, daca ai multa carne mai faci un foc. Gratar electric sau pe gaz: bagat in priza si gatit

Total fals ce ai scris. Gratarul pe carbuni e ff sanatos , dar sa stii sa-l faci..carnea se pune pe gratar cand carbunii sunt acoperiti cu un strat de cenusa si atunci nici nu arde si nici nu afuma tare. Gustul extraordinar tocmai de carbuni si lemn e dat..daca folosesti lemne de rasinpoase este mai aromat...Gratar electric am folosit pe balcon si nu scoate fum si miros ca are o tavita cu apa, dar picaturile de grasime mai cad si pe rezistenta si atunci scoate un mic fum, dar nederanjant. Oricum pe gratarul electric carnea iese uscata in timp ce pe gratarul clasic iese suculenta, o mai stropesti din cand in cand cu apa sau vin. La electric nu poti arunca cu apa ca te poti curenta. Toate facerea gratarului de care spui tu cu carbuni, fa focul, lemne etc face parte din placerea gratarului. Sa nu uitam ca gratarul nu-l faci singur ci cu prietenii, stai la socializare, poante, rasete, un pahar de vin bine racit (nu bere ca aia e ptr tarani). Gratarul pe gaz e cel mai cancericen si cel mai prost gust la carne..practic mananci carnea cu aroma de ..butan, gaz si alti compusi petrolieri cancerigeni. La fel nu aprindeti gratarul cu solventi petrolieri...cateva aschii si un ziar sunt de ajuns. To ce am scris mai sus am testat pe viu...daca ai posibilitate fa gratar clasic cu lemne si carbuni, daca stai la bloc fa electric sau mai exista la aragaze arzator special la cuptor de gratar si grilaj de pus carnea dedicat. GAzul de butelie este mult mai periculos decat cel de "teava" de la bloc ptr ca cel de butelie mai are si alti compusi chimici in el, afuma oalele etc..

"richelieu" said:

Niciodata, dar NICIODATA, un gratar electric nu va putea egala unul clasic. Nici macar ala pe gaz nu-l egaleaza, ambele fiind doar surogate bune de folosit in zone in care nu te poti apuca sa aprinzi lemnul/carbunele (apartamente de bloc...etc) si eventual pentru ca sunt mai rapide

foarte bine spus, richelieu. Adevaratul gratar e cel clasic, cel pe butelie e bun ptr puturosi burtosi gen americani, iar cel electric cand stai la bloc, desi in weekend poti pleca la padure. Gustul carnii la gratr clasic nu poate fi egalat de nimic. Organismul uman este si invatat asa ca din antichitate carnea era fripta si afumata la foc de lemne, nu electric, nu cu butelie...Eu am stat o perioada la bloc si imi faceam electric, acum m-am mutat la curte si nu mai imi fac electric nici cand ploua afara...astept sa iasa soarele, incing carbunii si este fenomenal si gustul si ambianta...

Edited by cristian_e, 27 May 2012 - 07:53.


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru ca stau la bloc si gratar pe lemne e exclus, ramane varianta electric. Si aici intervine dubiul meu. Care varianta de gratar e mai buna, cea cu o singura parte, cel sa zicem "clasic", sau cel stil sandwich, care are 2 placi, unde nu mai trebuie sa intorci carnea, se face simultan pe ambele parti?
[ http://www.ideall.ro/upload/produse/Grilluri/HD4419.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.ideall.ro/upload/produse/Grilluri/HD4407.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mai, nu stiu cum is astea de mai sus, dar ai mei au luat un HotPan si iese o treaba de te lingi pe degete. Prima data am ras de-am spart, am zis ca e o porcarie ordinara si o sa se faca praf dupa o saptamana. Cand am avut ocazia sa mananc preparatele gatite in el, mi-am schimbat parerea. Carnea iese foarte bine, iar legumele- o placere. Nu se compara cu gratarul clasic pe lemne, dar gatitul e o placere, iar curatatul- o joaca.
Asta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aTDn_FmUtSs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] e jucaria. Eu am un DryCooker, cartofii, carnea si alunele (de padure) ies absolut bestial. Omleta- nu mai zic. Dar ferita de obiecte metalice si spalata doar cu spalator moale, fara sarme, abrazive si alte tampenii (oricum se curata foarte usor).

Edited by Lucian_M, 27 May 2012 - 22:42.


#40
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Dacă voi credeți că arderea cărbunilor/lemnelor e „curată” vreau și eu din ce fumați :). Cine nu știe cum pute a 2-a zi carnea aia, până și rece?
Nu-s adeptul excluderii metodei, un grătar la curte are farmecul lui, da' să păstrăm totuși o privire obiectivă.

Din punctul meu de vedere, pentru gătitul în casă, cel mai bun rămâne grătarul acela cu apă în tavă și care se pune pe foc.
Păstrează și ceva umiditate prin evaporarea apei dar primește și căldură de la ochiul cu gaz. În plus, nici nu sare nimic pe aragaz.

#41
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostMembruAnonim, on 27th May 2012, 23:24, said:

Pentru ca stau la bloc si gratar pe lemne e exclus, ramane varianta electric. Si aici intervine dubiul meu. Care varianta de gratar e mai buna, cea cu o singura parte, cel sa zicem "clasic", sau cel stil sandwich, care are 2 placi, unde nu mai trebuie sa intorci carnea, se face simultan pe ambele parti?
[ http://www.ideall.ro/upload/produse/Grilluri/HD4419.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.ideall.ro/upload/produse/Grilluri/HD4407.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu-ti lua gratarul din prima poza. Am eu, l-am folosit de cateva ori dar nu e bun pentru carne. Pentru legume e bun, si pestele e ok. Dar la fripturi sau mici -nu. Mie cel mai mult imi place cum se gateste cu Actifry. Micii ies foarte buni si frigaruile. Friptura de porc -cam uscata dar cea de pui e buna. Saramura de crap iese excelenta si ai marele avantaj ca nu scoate fum.

#42
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

"misuspita" said:

Pentru ca stau la bloc si gratar pe lemne e exclus, ramane varianta electric. Si aici intervine dubiul meu. Care varianta de gratar e mai buna, cea cu o singura parte, cel sa zicem "clasic", sau cel stil sandwich, care are 2 placi, unde nu mai trebuie sa intorci carnea, se face simultan pe ambele parti?

Nici unul din cele doua...I-a gratarul electric clasic cu rezistenta si grilaj metalic ce trebuie sa intorci carnea. Are o tavita cu apa in care se scurge grasimea

"aries" said:

Dacă voi credeți că arderea cărbunilor/lemnelor e „curată” vreau și eu din ce fumați . Cine nu știe cum pute a 2-a zi carnea aia, până și rece?
Nu-s adeptul excluderii metodei, un grătar la curte are farmecul lui, da' să păstrăm totuși o privire obiectivă.

Din punctul meu de vedere, pentru gătitul în casă, cel mai bun rămâne grătarul acela cu apă în tavă și care se pune pe foc.
Păstrează și ceva umiditate prin evaporarea apei dar primește și căldură de la ochiul cu gaz. În plus, nici nu sare nimic pe aragaz.

Pai nu-ti faci gratar sa mananci peste cinci zile ci atunci pe loc..orice mancare care nu e proaspata nu mai e buna. In ceea ce priveste acel gratar pe aragaz cu apa...pai acolo nu iese carnea fripta la gratar si iese fiarta si inabusita in abur...Are gust ca mancare la spital ptr cei bolnavi...plus ca prin aceea fierbere in aburi dispa toate vitaminele si elementele nutriente ale carnii.

#43
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Dacă nu ai unul sau nu ai văzut ce iese cu el nu știu cum de le știi tu pe toate. Eu măcar am încercat toate variantele posibile și am încă „sculele”.
Nu are nicio legătură cu fierberea clasică, gustul este foarte aproape de grătarul de fontă dar fără inconvenientele respective. Apă se pune pentru că acolo se vor scurge grăsimile și așa nu va afuma, contribuția la gust e minimă (nu usucă).

PS: despre scula asta e vorba -> http://www.e-retete....a-grill-cu-abur

Edited by Aries(ro), 28 May 2012 - 12:10.


#44
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Din asta de se pune pe aragaz am avut si eu, dar n-am fost multumit de ce "scotea", asa ca la vreo saptamana dupa ce l-am cumparat am scapat de el.
L-am dus la ai mei si acolo a ramas.
Mancarea facuta pe hibridul asta nu aduce deloc cu ce iese pe gratar de fonta, nu mai vorbesc de gratarul adevarat.
In plus, are grilajul ingust si incomod , iar carnea se face foarte greu...

#45
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Micii facuti pe dracia aia de pus pe aragaz ies uscati, fara prea mult gust.

#46
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
@Mocebon
Neah, se face cât vrei tu de repede. Dai ochiul mai tare și asta-i tot.
Îngust nu e în niciun caz, încap mai multe decât pe un grătar de fontă de aragaz.

@Lucian_M
La mici nu e fix același gust dar nu văd care-i problema, nu te pune nimeni să-l folosești tot timpul.
Nu există sculă perfectă pentru toate, asta-i realitatea.

#47
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
E, cine are posibilitatea, sparge 3 lemne si face gratar clasic. Nu conteaza ca dureaza mai mult, scoate fum si e mai complicat, la final merita!

Insa in final, ai perfecta dreptate, nu s-a inventat pana acum o multifunctionala care sa faca de toate. Mai ales cei care stau la bloc nu prea au alternative decat gratarul pe aragaz, cel electric si... mai sunt niste tigai cu santulete in ele, iese binisor si in alea carnea. E ca si masina de facut paine- unora le place ce iese, altora nu si regreta banii dati.

#48
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
Pentrui cei de la bloc ar mai fi gratarul de fonta, dar scoate mult fum si e mai greu de gasit ca singura fabrica din tara ce producea asa ceva "Progresul" din Ploiesti a dat faliment dupa 100 de ani de activitate...Singura solutie e sa luati ce a mai ramas prin magazine...sunt destul de scumpe ca fonta e material scump si sunt grele si ceva mai mici, dar iese destul de ok friptura chiar daca face fum puternic.

#49
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Fonta asezonata cum trebuie scoate foarte putin fum.
Se gasesc gratare din fonta buna prin supermarketuri, sunt fabricate in Romania si costa doar vreo 25-30 lei.
Astea sunt bune cand vrei sa faci niste mici sau o friptura din cand in cand, dar se incing greu si neuniform pe aragaz, sunt grele si pretentioase la intretinere.
Pentru cineva care e la dieta sau vrea sa manance sanatos si face zilnic pui, peste, legume, etc... un gratar electric e mai rapid si mai comod, chiar daca mancarea nu iese la fel de buna ca pe fonta.

#50
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010
Eu fac orice pe placa asta de fonta: legume,carne,peste etc. si nu am avut nici o data probleme cu fumul.
Nu zic ca nu iese deloc fum dar nici nu ma scoate afara din casa

Attached Files



#51
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostLucian_M, on 28th May 2012, 16:40, said:

Micii facuti pe dracia aia de pus pe aragaz ies uscati, fara prea mult gust.
nu stiti voi sa-i faceti...ii lasati prea mult
eu sunt multumit si de carne si de mici

#52
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Depinde de gusturi. Nevasta-mea e o bucatareasa foarte buna. Mai face "gratar" intr-o chestie de aia patrata, la aragaz, dar si in DryCooker, am mancat acum o ora si ceva cartofi noi si piept de pui. Am facut burta mare si acum tastez mai asa, cu greu :D.

#53
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
o dracie dinasta de DryCooker trebuie sa imi cumpar si eu,dar la cate facaturi sunt prin magazine nu prea mai stii ce sa cumperi,eu mizez pe metro..acuma oi vedea calitatea cand pun carnurile in ea
voi de unde ati luat-o?

Edited by bilibistrocizel, 29 May 2012 - 21:19.


#54
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ia direct de la aia care isi fac reclama la tv. Si-au luat cativa teapa de la mine de la scoala, au cumparat din alte surse si s-au belit rau, arata ca dracu'. Mama si-a luat pentru ea si pentru inca vreo cateva persoane, apoi a dat comanda pentru inca una, cado' pentru je :D. Primit si-un mixer, bun si el prin casa, de rezerva. Gasesti tigaia magica si-n magazine, insa multi si plang de tepe. Sper sa ai mai mult noroc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate