Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Fabricarea lumanarilor,utilaje,materiale..plsss

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Trafficante

Trafficante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 22.02.2007
M-ar interesa sa ma apuc sa fac lumanari....am vreo 3000 de euro si n-am pe ce sa-i stric;))
Cum as putea sa fabric lumanari..., stiu ca se fac din parafina...,uleiuri.....iti tre niste matrite..bla,bla....

Dar unde le-as vinde? :P daca stiti nu ezitati .....sa ma sfatuiti...dau o bere;P



p.s LA MULTI ANI:) SI UN AN BUN LA TOATA LUMEA IN AFACERI...:P

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
ce fel de lumanari vrei sa faci?

daca sunt d'alea pentru biserica, poti sa te linistesti, castigul o sa ajunga la popa, nu la tine.

#3
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Nu stiu cum e treaba in zona ta, dar daca exista o fabrica de lumanari a unei biserici sau manastiri e mai bine sa nu te apuci.
Pe langa faptul ca nu prea e corect istoric sa concurezi Biserica (la nationalizarea averilor manastiresti, Biserica a primit in schimb monopolul vanzarii de lumanari), nici nu prea ai sanse sa rupi o cota de piata, lumea cumpara lumanari de la Biserica.
(A incercat un unchi de-al meu in Craiova ceva similar si a dat faliment, dupa ce ii spusesem acelasi lucru si lui)

Incearca o afacere cu lumanari parfumate sau ceva de nisa, nu intra pe lumanari clasice.

#4
akkad

akkad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.10.2006
poti sa le faci aromate. As avea niste teren de cultivat plante aromate. Eventual nu te intereseaza apicultura ? Terenul e asezat langa padure.

#5
Trafficante

Trafficante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 22.02.2007

 akkad, on Jan 5 2009, 13:18, said:

poti sa le faci aromate. As avea niste teren de cultivat plante aromate. Eventual nu te intereseaza apicultura ? Terenul e asezat langa padure.

dap ma intereseaza


heheh mai baieti eu nu am zis sa fac lumanari pentru biserici:))))


ma referam la lumanarile parfumate,decorative...dintralea ce se gasesc si la magazinul bamboo si altele de artizanat;)

#6
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Lumanarile pe care le gasesti la biserica se fac prin turnare. Investitia nu e chiar atat de mare, dar nu vei obtine autorizatiile de functionare.

Astea aromatice habar nu am...

Edited by C.F.S., 05 January 2009 - 16:49.


#7
akkad

akkad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.10.2006

 Trafficante, on Jan 5 2009, 15:25, said:

dap ma intereseaza


heheh mai baieti eu nu am zis sa fac lumanari pentru biserici:))))


ma referam la lumanarile parfumate,decorative...dintralea ce se gasesc si la magazinul bamboo si altele de artizanat;)

in plus daca adaugi ceara de albine la parafina iese de calitatea mai buna. Daca formulezi vreo idee, sunt deschis.

#8
cipanacenter

cipanacenter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.10.2008
daca gasesti pe cineva care vinde parafina pana in 50 de kg sa imi zici si mie ca am nevoie pentru un proiect. Nu vinde nimeni mai putin de 1 tona doar pe galeriart numai ca aia te rup la buzunare

#9
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

 akkad, on Jan 5 2009, 13:18, said:

poti sa le faci aromate. As avea niste teren de cultivat plante aromate.

canabis?:))))))))

#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
:band:
Asta e banda de la inmormantarea ta de care vei avea parte sigur, daca te pui cu popii...
:)

Are dreptate Conu', e mai rentabil cu canabis... un joint e mai scump ca o lumanare si se face usor :))


Attached File  normal_joint.jpg   46.22K   89 downloads

#11
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 C.F.S., on Jan 5 2009, 16:48, said:

Lumanarile pe care le gasesti la biserica se fac prin turnare. Investitia nu e chiar atat de mare, dar nu vei obtine autorizatiile de functionare.

Astea aromatice habar nu am...
De ce nu obtii autorizatie de functionare ?
In UE exista libera circulatie a marfurilor , si BOR nu a obtinut monopolul pe fabricarea lumanarilor , chiar daca si-a dorit acest lucru cu disperare !

#12
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
Parafina din care sa faci lumanari se cumpara de la ( sper sa nu mi se stearga pentru reclama dar sunt singurii producatori din tara) Azur Timisoara  actualul ICC Chemicals. Am cumparat eu pentru domeniul frizelor de lemn si se incalzeste.. si se toarna cum vrei tu si etc. NU stiu tehnologia dar probabil o amesteci cu coloranti ( oxizi) faci forme.. pui fitile si le ambalezi si gata fabrica.

#13
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Mai greu o sa fie cu vanzarea !

#14
STT_hot

STT_hot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.03.2009
daca te-ar interesa sa faci astfel de lumanari....gasesti la mine cochiliile de melci

Attached Files



#15
florariacrina

florariacrina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.07.2010

 deianadrian, on 21 martie 2009 - 14:19, said:

Parafina din care sa faci lumanari se cumpara de la ( sper sa nu mi se stearga pentru reclama dar sunt singurii producatori din tara) Azur Timisoara  actualul ICC Chemicals. Am cumparat eu pentru domeniul frizelor de lemn si se incalzeste.. si se toarna cum vrei tu si etc. NU stiu tehnologia dar probabil o amesteci cu coloranti ( oxizi) faci forme.. pui fitile si le ambalezi si gata fabrica.

Confirm faptul ca la firma mentionata mai sus se poate gasi parafina pentru lumanari si ceva parfumuri. Nu comercializeaza catre persoane fizice.

#16
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

 C.F.S., on 05 ianuarie 2009 - 16:48, said:

Lumanarile pe care le gasesti la biserica se fac prin turnare. Investitia nu e chiar atat de mare, dar nu vei obtine autorizatiile de functionare.
Am vazut doua fabrici de lumanari bisericesti si nu se faceau prin turnare.
De un cadru se prind bucatile de fitil si se cufunda repetat in ceara fierbinte (lichida, evident).
Se si vede dupa forma:
[ http://tb.ziareromania.ro/Lumanarile-de-parafina-cu-fitil-de-plumb-intoxica-enoriasii/1ed06bfb460007fa4/240/0/1/70/Lumanarile-de-parafina-cu-fitil-de-plumb-intoxica-enoriasii.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta la una din fabrici.
La alta, de capacitate mare, se tragea un fitil lung printr-o baie de ceara calda.
Practic firul era atat de lung incat ceara se zvanta pana ajungea din nou in baia de ceara fierbinte, depunandu-se inca un strat de ceara.
La final se taiau.
Prin acest procedeu se obtin lumanari de forma cilindrica nu conice ca cele din poza postata de mine deasupra.

@Initiator, cand esti interesat de unelte si utilaje, cauta direct pe alibaba.com (candle tool, candle machine).
Nu se poata sa nu iti vina idei.
Chiar si pentru materie prima poti face cateva cautari.

Edited by Thair, 12 November 2013 - 18:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate