Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Sony Ericsson Z800i

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
aug

aug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 04.11.2004

Byt, on Jul 16 2005, 17:57, said:

Eu am intrebat ieri la magazinul Connex din Plaza de z800i si mi s-a spus ca inca nu se stie nimic despre cand va aparea in oferta dar ce este important e ca va aparea la un moment dat :)
Vreau neaparat telefonul asta (bineinteles la oferta) si vreau sa ma intorc la se deoarece siemensul s65 m-a disperat . In momentul asta am revenit la batranul t610  :inlove:

<{POST_SNAPBACK}>


De astazi este la reprezentanta, l-am vazut in magazinele connex, si e si pe site. La 333$..   :)

#20
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Genial !
:coolspeak:

#21
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Am telefonul de 20 min  :inlove:

E super mega tare , ca prime impresii :
+dimensiuni (primul telefon mai solid pe care il am)
+ 3g m-am conversat cu tata live
+meniu prietenos stil se (cu care eram obisnuit)
+cablu de date a venit in pachet - acum instalez softul
+ecran de calitate

-baterie si telefon made in china fata de vechiul t610 care era in korea/malaezia
-carcasa pare putin mai sensibila (doar plastic fata de t610 care era din al)

Atat deocamdata nu am facut poze .. ma duc sa ma mai joc :)

#22
Gix

Gix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 20.02.2004
Hello Byt,
Daca ai avut timp sa testezi te rugam sa ne spui:
- merge 3G-ul pe transfer date cum trebuie? Cam ce viteza obtii? Omul nostru de la Connex zicea ca initial au avut probleme cu el dar ca ulterior s-ar fi rezolvat...
- clientul ala de email prin IMAP poate fi configurat sa descarce doar mesajele din sa zicem ultimele 3 zile? Sau trage toate acele 3311 mesaje pe care le am in Inbox :P ??
- bateria cam cat tine?
Multam.

#23
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Cu partea de date/e-mail nu prea m-am jucat inca pentru ca nu folosesc asa ceva de pe mobil decat in cazuri extreme . Am folosit browserul de web si am constatat ca unele pagini merg altele nu (doar xhtml) si am fost surprins de calitatea transmisiei tv (realitatea) de pe play.connex.ro .

Cu bateria sta deocamdata bine , l-am incarcat ieri pe la 10 cand l-am luat si pana acum a scazut cam o treime . In timpul asta l-am conectat la laptop prin ir , cablu si bt . Tocmai am terminat de transferat 50Mb de muzica pe el . Am facut vreo 15-20 de poze , 2 filmulete si am vorbit cu tata (6680) vreo 10-15 minute video call . De baterie sunt multumit .

Nu imi place ca ii lipseste symbianul dar in acelasi timp se misca mult mai bine si este mult mai usor de utilizat decat nokia tatalui meu .

Edit:Am reusit sa setez tel/laptop pentru net , era mai complicat decat credeam -acum o sa testez

Edited by Byt, 27 July 2005 - 15:16.


#24
aug

aug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 04.11.2004
pe telefon:
Connectivity - Data comm. - Data accounts - Add accounts - GPRS data
      Name: Internet GPRS
      APN: internet.connex.ro
      User id: internet.connex.ro
      Password: connex
      Save
Connectivity - Data comm. - Pref. Service: GPRS and GSM

pe calculator :

  Username: internet.connex.ro
  Password: connex
  Phone: *99***N# (N este cidul de la conexiunea respectiva)
  DNSuri: 193.230.161.3 si 193.230.161.4


asta ar rezolva in mare parte

#25
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
"N este cidul de la conexiunea respectiva "

Adica ?

#26
Gix

Gix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 20.02.2004
Chestia daca descarca un anumit numar limitat de mesaje se poate vedea in setari. Nu trebuie sa faci efectiv descarcarea.
Deci, exista undeva la setari ceva de genul: doar ultimele 10 mesaje, sau mesajele de pana acum 3 zile, sau mesajele necitite etc?
Mersi

Edited by Gix, 27 July 2005 - 17:45.


#27
aug

aug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 04.11.2004

Byt, on Jul 27 2005, 15:42, said:

"N este cidul de la conexiunea respectiva "

Adica ?

<{POST_SNAPBACK}>


daca intri in meniu la suport conectare/ apoi la comunicatii date/ apoi la conturi de date/ si acolo contul ala care il creezi intri pe el si vezi ce cid are (o sa gasesti si mms, wap etc, )

#28
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
L-am conectat pana la urma la calculator si am intrat pe net insa viteza era modesta si am abandonat repede .
Telefonul imi place foarte mult , m-am obisnuit cu el , l-am umplut de jocuri si am vorbit video destul de mult (care in ciuda a ceea ce mi se parea la inceput acum mi se pare o chestie utila ;) ) oricum nu e ceva gen mms care l-am folosit timp de o luna cand s-a lansat si dupa l-am lasat balta .
Vreau cat de curand sa cumpar un MS Pro Duo de 256 sau chiar 512 MB pentru muzica (acum incape greu un album pe cei 64mb) si am vazut ca la producatorii non-sony preturile sunt bunicele .
Bateria tine intre 1,5 si 4 zile in functie de folosirea tel , in mod sigur mai putin decat la t610 dar ,asta e ... facilitati multe -> consum mai mare (ar merge aici o paralela cu consumul la masini :) )

#29
Ahitofel

Ahitofel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 27.10.2003
Am si eu o intrebare: aparatul asta are fax-modem sau numai mode ? Eu vreau sa-mi activez Connex Office pt faxuri. Adica as vrea sa le primesc si sa le trimit de pe calculator si sa folosesc telfonul ca pe un modem...... Pe site la Connex scrie ca are fax-modem dar eu nu ma incred in ei si de aceea intreb pe la voi...
:worthy:
Multam anticipat

#30
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
O sa il achizitionez si eu in curand. Eram in dubiu intre el si MPx220. Dar raman pe asta. E cineva impotriva?

#31
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
L-am cumparat. Sta frumos pe birou la mine de o ora incoace. Il mai butonez pana diseara si revin cu un review. :)

#32
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
sa-l porti sanatos ..
si te asteptam cu teste   :coolspeak:

#33
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Thanx. Nu mai am rabdare pana diseara sa scriu review-ul, asa ca .. let's begin.
E cumparat de la Connex, am adaugat extraoptiunea 3G la abonamentul pe care il aveam deja. Voi mai plati in plus 3 USD pe luna, dar asta din luna a patra, primele 3 luni extraoptiunea fiind gratuita. Pretul este de 279 USD plus TVA. Se poate lua pe puncte de fidelizare, ceea ce am si facut, achitand astfel 4 milioane cash. :)

Din start mentionez ca este primul meu telefon mobil clamshell. Mi-a placut la nebunie designul, vazandu-l pe net si m-am decis sa optez pentru el.

Telefonul este mare! Atata timp cat este inchis este ok, dar desfacut este destul de mare. (Are exact aceleasi dimensiuni ca Nokia 6260, pentru comparatie). Pe mine unul asta nu ma deranjeaza, fiind si eu o persoana destul de solida, dar nu l-as recomanda unei fete de exemplu, desi domnisoara de la Connex care mi l-a vandut folosea tot Z800.

Pachetul contine baterie (Litiu Polimer de 900 mAh), incarcatorul stas la SE (model CST-20), handsfree, cablu USB, MS Duo de 64 MB si telefonul. La acestea se adauga CD-ul cu soft, certificatul de garantie - 1 an, manualul in lb. engleza si romana precum si niste pliante informative.
Prima grija pe care am avut-o in momentul in care am ajuns acasa, a fost sa imi copiez agenda din calc in memoria telefonului. Am folosit programul Float's Mobile Agent (se poate descarca de la http://fma.sourceforge.net/). Inainte de a lucra cu FMA am instalat driverele de pe CD pe calculator. In momentul in care am bagat telefonul, XP-ul a detecta modelul de telefon.
Initial, FMA nu l-a vazut. Umbland prin setari mi-am dat seama ca trebuie setat pe Serial Port => COM8 (adica USB-ul in cazul meu). Dupa ce am facut asta l-a vazut. Nu am reusit sa ii copiez agenda pe calculator, programul blocandu-se.
Am renuntat la FMA si am folosit softul de pe CD care face sincronizare cu contactele din MS Outlook. Totul a mers ok.
Meniul este structurat ca la toate SE-urile mai noi (asemanator cu T630, de exemplu), fiind insa foarte bine gandit. Tastele au punctul de contact bine definit, si sunt distantate. Nu exista riscul de a apasa o tasta in loc de alta. Culorile sunt mult mai stralucitoare (252k vs 65k).
Am trecut apoi la testarea functiei de MP3 player, deoarece am de gand sa il folosesc mult in acest scop. Mai intai trebuie formatat MS Duo, dupa care copiati fiserele dorite in memoria telefonului. Am fost placut surprins de cat de bine se auzeau la handsfree. Este superb! Voi achizitiona in curand un MS Duo Pro de 1 GB sa imi pun cat mai multa muzica, eventual si niste audiobooks.
Am ramas foarte dezamagit de cat de slab se aude cand suna. Daca il ai in buzunar si esti pe strada risti sa nu il auzi. Singura solutie pe care am gasit-o si care functioneaza foarte bine, a fost aceea de a folosi drept ton de apel un fisier mp3 inregistrat la o calitate buna - 112 kb. Am folosit melodia lui Freddie Mercury - Living on my own, luata de pe acest forum (http://forum.softped...ic=48039&st=150). Multumesc Vandalay.
Nu am testat 3G-ul deoarece nu am avut cu cine, momentan. Nu am facut nici o poza, deoarece nu prea ma intereseaza camera. Voi reveni poate mai tarziu cu detalii despre camera, cand ma apuc de poze. Momentan atat. Astept intrebari.

P.S. Stie cineva cum se poate dezactiva optiunea 3G?

Edited by Irishman, 17 September 2005 - 14:30.


#34
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
nu cred ca se poate din pacate

#35
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Irishman, felicitari pentru achizitie si multumim pentru informatiile de pana acum.

#36
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Multumesc Zvastrici.
Am reusit sa dezactivez 3G-ul. Respectiva optiune de dezactivare se afla in Settings | Connectivity | Mobile networks | Gsm / 3G Networks. Astfel durata bateriei s-a extins de la 1 zi, cel mult o zi jumatate la mai mult. Nu stiu inca exact cat, deoarece de abia aseara l-am scos de la incarcat. Dar sunt sigur ca tine mai mult. :)

Edited by Irishman, 19 September 2005 - 12:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate