Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tastatura iluminata

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Nu mai ramane foarte mult loc liber langa un G15 sau un Eclipse II:
[ http://img155.imageshack.us/img155/6076/img8881qu5.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postady_9, on Jan 4 2009, 16:47, said:

Sinekt, ai pus vreodata mana pe una? Cum ti se pare din punct de vedere al confortului?

Am avut G15 revizia 1, care este un G11 care are si un display lcd sus in mijloc, in rest aceeasi carcasa, aceleasi butoane, aceeasi constructie, inclusiv porturile USB incluse, macrouri si restul. Este bestiala, si remarca asta vine din partea cuiva care lucreaza pe MySQL, PHP, servere web si alte chestii asemanatoare. Macrourile din stanga fac toti banii, de exemplu sa zicem ca faci un site in care fisierele PHP includ adeseori un script de 10-15 randuri, in loc sa stai sa-l scrii litera cu litera pentru fiecare fisier in parte, il poti introduce direct dintr-un macro inregistrat pe tastele G, fara copy-paste. Blocul de taste macro G mi se pare ceva extraordinar de util. Macrourile pot fi folosite pentru secvente de taste, aplicatii, combinatii de taste. De exemplu aveam G1 explorer, G2 Winamp, G3 Firefox etc., chiar G16 copy si G17 paste, ca alternativa pentru Ctrl+C si Ctrl+V.

Ca si confort, depaseste cu mult orice tastatura, butoanele sunt perfect centrate in carcasa si au cursa perfect verticala, plasticul e in asa fel ca are aderenta cu degetul in orice situatie, chiar daca ai grasime pe degete sau ceva de genu, cu greu scapi pe alta litera cand scrii, crede-ma, pentru 2 milioane merita din plin G11.

Observatie: te poti muta pe partea de sus a biroului cu tasta si mausu, mie mi se par complet inutile sertarele de genul ala pentru tastatura si maus.

Edited by SINEKT, 05 January 2009 - 00:13.


#39
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Iar acum ce tastatura ai? Spuneai ca ai desfacut G15-le. Ce sistem de apasare are? Tot cu o forma de cauciuc ca si cele conventionale? Sau asemanator celor de la laptop?
Ma gandeam si eu acum ca as putea tine cel putin mouse-ul pe parte de sus si astfel as avea suficient loc pentru tastatura jos.
Tocmai macro-urile de la seria G ma tin din a lua Saitek in momentul de fata. De confort nu stiu mare lucru. Sinekt, sa presupunem prin absurd ca o sa iau G15 rev II, o sa dispun de acelasi confort ca si in cazul G11 sau G15 rev I?

#40
alexxveres

alexxveres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 20.01.2007
in caz ca nu l-ai vazut inca: http://www.mygarage....g-keyboard.html
diferenta dintre g15 rev1 si g11 fata de g15 rev2:
" - Micsorarea ca dimensiuni a tastei ENTER nu neeaparat foarte potrivita pentru cei cu maini mari insa bine asezata pentru cei cu maini normale sau mici
- Taste mai apropiate , mai silentioase si mai bine realizate decat precedentele G 11 si G 15 rev 1
- Este prezenta o usoara micsorare in dimensiuni a cifrelor , literelor si a diferitelor simboluri de pe taste in comparatie cu G 11, vizibilitatea fiind insa cam aceeasi in orice conditii cu sau fara backlighting .
- Tasta SPACE cu un zgomot un pic metalic datorat sistemului de prindere in cazul in care se tasteaza rapid dar nu la un nivel deranjant . "
parerea mea e ca o sa ai mari probleme in a misca mouse-ul daca iei g15.

Edited by alexxveres, 05 January 2009 - 12:22.


#41
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
La fel o sa am probleme si in cazul in care iau G11 sau Saitek. Nu prea am de ales decat sa mut mouse-ul sus, pe birou sau sa las partea din stanga a tastaturii sa iasa putin in afara atunci cand e placa trasa in afara.

#42
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
La Saitek Cyborg te-ai gandit ?

#43
alexxveres

alexxveres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 20.01.2007
din cate stiu eu nu vrea... " Ce nu imi place la Saitek e faptul ca lumina iese printre taste, tastele nefiind iluminate individual ca si in cazul Logitech-ului." + "insa nu stiu in ce masura se potriveste unei persoane care nu se joaca niciodata."

#44
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
Illuminated keyboard by logitech

Type easily—even in the dark.

    * Bright, laser-etched, backlighted keys: Provide precise illumination that can be adjusted to suit your needs. Only the characters are illuminated, so you get just the right amount of light.

Cutting-edge design.

    * Ultra-thin, 9.3 mm profile and transparent frame: Make a bold statement and add an elegant touch to any desk.
    * Sleek, minimalist design: The ideal combination of form and function, the Logitech Illuminated Keyboard gives you exactly what you need from a keyboard.

First-class comfort and control.

    * PerfectStroke™ key system: Gives you more key travel than typical notebook keyboards. Research shows that a longer distance required for each keystroke (key travel) improves your typing experience. Every stroke is comfortable, fluid, and silent. Tested for up to 10 million keystrokes.
    * Soft-touch palm rest and full-size key layout: Make your typing experience more comfortable—even after extended use.
    * One-touch multimedia controls: Includes volume controls for music and video. Enjoy instant access to your favorite applications, including your media player, e-mail, browser, and more.


Pret : USD 79.99  

Convertor BNR: 80 USD (5.12.2009) = 269,81584 (tva 19% inclus)


ma rog la noi sa fie in jur de 2,7-2,8 mil

fata de un g15 care e cam mare ,asta mi se pare super,plus are lumina alba in loc de albastra,eu as prefera mai mult luminata asa:)

Filmuletul de prezentare de la Product Tour este destul de bun ! :) eu as opta pentru o tastatura din asta :)


Mai mult info si aici ! :)

Edited by A_shot_of_JB, 05 January 2009 - 19:34.


#45
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Cyborg are cam multe lumini si briz-brizuri dar partea buna e ca le poti opri . La inceput nu ma incanta nici pe mine dar pretul G15 mi se pare exagerat de mare , o fi crescut euro...dar 350 lei fata de 270 cat era initial nu prea se justifica..

Edited by Valy1, 05 January 2009 - 19:31.


#46
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
M-am gandit si la Saitek Cyborg desigur...insa, dupa cum am mai spus, nu stiu in ce masura s-ar potrivi unui redactor. :P
Ma gandeam astazi ca as putea face o mica modificare biroului actual, astfel incat sa am o placa aditionala doar pentru mouse. In felul acesta, as si economisi niste bani pentru ca ar incapea G11-le pe placa. As lua G11 pentru tastele aditionale (acel pad), care cred ca mi-ar fi foarte utila in anumite situatii. Dar acum am luat in calcul si modelul Illuminated Keyboard...care pare perfecta pentru ceea ce am eu nevoie. Atat doar ca nu are pad-ul aditional.

#47
nalexericw810

nalexericw810

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 31.03.2007
iti recomandasem si eu mai sus illuminated keyboard:D
ca fapt divers: tastatura luminata... :naughty:

#48
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Din pacate preturi care te fac sa te uiti la ele :)
200$ la ei , 300$ la noi. Nu merita atatia bani.

#49
alexxveres

alexxveres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 20.01.2007
in caz ca te intereseaza mai e o varianta simpla, ieftina si mai ales mica: http://www.torent.ro...920_001027.html
cat de comfortabila e, nu stiu...

Edited by alexxveres, 07 January 2009 - 14:30.


#50
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Inca nu am achizitionat nimic. Saptamana aceasta am tot citit pareri. Logitech Illuminated Keyboard am inteles ca ar avea unele probleme la tastarea rapida. Scrie chiar pe site-ul oficial Logitech. Deocamdata, balanta se inclina spre Logitech G15. Alegerea finala o voi face maine, cand o sa dau si comanda. Sper ca pe vineri sa pot reveni cu pareri.

#51
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Eu sper sa ma obisnuiesc cu Logitech G15. Am cumparat-o recent, o am de doua zile, si trebuie sa ma obisnuiesc cu ea dupa folosirea unei tastaturi standard, tot Logitech.Mi se pare destul de deranjant acum la inceput shift-ul din stanga, care este scurt, plus cateva taste dublate, enter-ul este mai mic astfel incat sa-i faca loc barii verticale \ oblice stanga. Senzatia si zgomotul unor butoane este chiar de plastic ieftin (butonul de mute si de dezactivare tasta windows), iar daca nu ma uit la tastatura, imi fuge mana spre stanga cu o litera cel putin. Totusi nu inteleg lay-out-ul tastelor absolut deloc, mai ales tasta in plus de care vorbeam, interpusa intre Z si shift stanga, eu fiind obisnuit dupa Z sa pun degetul direct pe shift stanga.

Si ca totul sa fie de porc, ambalajul are alt model de layout al tastaturii, pe ambalaj e fotografia cu tasta Z si shift stanga, iar in realitate tastele sunt despartite de o bara verticala. Ce sa zic, de porc.

Edited by puiulnoptii, 10 January 2009 - 04:35.


#52
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am dat comanda pentru Cyborg. Alta alternativa nu prea aveam , iluminarea portocalie si foarte slaba a lui G15 m-au facut sa renunt la ea , cu displayul ala nu fac nimic oricum.

#53
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Mi-au anulat comanda , asa ca am luat orasul la pas in cautarea ei. bineinteles ca nu am gasit nicaieri si parca dupa atata cautare a ajuns sa nu-mi mai placa :) .
Prin urmare chiar nu exista o tastatura iluminata buna pe la noi :( (parerea mea)

#54
doru_1991

doru_1991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 04.01.2008
ceva mai simplu, ieftin si practic.

AICI !!


si cum am eu:

[ http://shareimage.eu/images/tw0iqhc3207epgbb8d22.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://shareimage.eu/images/gy1j2d2zzymd79obu3tx.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://shareimage.eu/images/wewpttbfs6i4p6t7v2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://shareimage.eu/images/bbq6d315nfxz11mlel64.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://shareimage.eu/images/nczgkxxih8menrn9d5k.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://shareimage.eu/images/2fn0gnc3cc1pluvvgg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

eu la chestia aia de iluminat i-am pus transformator de telefon, ca sa nu-i pun mereu baterii (avea nevoie de 3 baterii) , si + ca la mine imi mai lumineaza si putin monitoru, dar m-am obijnuit sa scriu si fara sa ma uit :)


PS: pozele sunt facute cu un telefon...nu am aparatul acasa.

Edited by doru_1991, 14 January 2009 - 19:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate