Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

soda caustica in veceu

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
citesc acum pe un plic cu soda caustica si scrie pe el la instructiuni cu bold "Nu utilizati in vasul de toaleta", dar nu scrie si DE CE.

care or fi motivele pentru care nu e bine sa turnam soda caustica in veceu?

#2
Hidd3n

Hidd3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.08.2007
CAÚSTIC, -Ă,  caustici, -ce, adj., s.f. 1. Adj. (Despre substanțe chimice) Care arde, distruge țesutul animal și vegetal. ♢ Sodă caustică = hidrat de sodiu cristalizat, cu multe întrebuințări în industrie.

Motivul e evident .... apa din wc , impreuna cu soda ta caustica ajunge in Dunare de exemplu si provoaca moartea faunei si respectiv poluarea apei . Ideea e ca mai beau si altii apa dupa tine ...

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 ghebos, on Jan 2 2009, 00:43, said:

citesc acum pe un plic cu soda caustica si scrie pe el la instructiuni cu bold "Nu utilizati in vasul de toaleta", dar nu scrie si DE CE.

care or fi motivele pentru care nu e bine sa turnam soda caustica in veceu?
Banuiesc ca te-ai prins ca nu e bine nici in chiuveta. Si nici in cada.

#4
Hidd3n

Hidd3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.08.2007
aa...si uite ca nu m'am gandit inainte . nu e buna pentru ca majoritatea tevilor sunt de plastic ... si ai putea sa le topesti si sa trebuiasca sa iti schimbi instalatia . Asta e vestea proasta . Vestea buna : nu mai ajunge in dunareee :))

#5
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
daca ar fi asa, flora si fauna nu ar putea fi distruse cu niste cantitati infime de soda caustica care le pune un om in veceu. oricum, apa de la robinet are soda caustica in anumite concentratii considerate "medicinale" si printre soda mai contine si clor, acid sulfuric si multe altele.

dannielo, inca nu m-am prins de ce nu e bine, de-aia am si pus intrebarea, daca sti spune. substanta foarte caustica este singura care poate dizolva depunerile de grasime de pe tevi si ce mai ramane pe acolo si infunda.

#6
ArnautuIonut

ArnautuIonut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.12.2006
Soda caustica nu este singura substanta care poate desfunda tevile si grasimile de pe ele ,dar este produsul cu cea mai mare eficacitate .In locul tau NU as turna asa ceva in instalatia sanitara , as folosi substante ceva mai blande , Mr Muscolo , Peak Out ,pentru wc , Anitra .Ca sa iti raspund la intrebare   ,soda caustica actioneaza indeosebi la racordurile instalatiei sanitare si dizolva adezivul folosit pentru etanseitatea instalatiei .Pe scurt ,poti folosi , dar desfunda tevile pana incep sa curga pe la imbinari .

#7
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
Incearca si cu Cilit Bang! sau cu ceva clor foarte puternic. Eu le folosesc pe ambele si nu pare sa existe probleme. :)

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,546
  • Înscris: 13.06.2004
Mr Musculo are în compoziție sodă caustică  :mellow:

#9
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
...si nu functioneaza deloc!

#10
Elisza

Elisza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 26.05.2008
La mine a functionat cu Mr.Muscolo, 2 plicuri just to make sure! Pentru dush.

#11
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Mr. Muscolo la plic in forma de granule albe este soda caustica.

Cu wc-ul sunt doua probleme:
1. Reactia cu apa e violenta si pot sa sara stropi de soda caustica. Mai sar stropi si cand se trage apa. Cand se pune in scurgerea chiuvetei e un spatiu ceva mai mic si mai ingust.
2. Cred ca ataca si portelanul wc-ului, daca e lasata ceva mai mult sau se foloseste prea des. Suprafata lucioasa devine mata, poroasa oferind spatiu locativ diverselor micro vietati care in timp o coloreaza.

Soda caustica nu ataca plasticul tevilor de scurgere iar cantitatile folosite sunt prea mici pentru a avea un efect ecologic foarte semnificativ, mai ales ca sunt alte chimicale de curatat wc-ul acide cu care se neutralizeaza reciproc. In cel mai rau caz interactioneaza cu CO2 dizolvat in apa formand carbonat de sodiu, care e inofensiv (= aditivul alimentar E500)

#12
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
mi-a zis un plumber recent ca utilizarea granulelor e o idee proasta. zicea ca tre' sa ai mare grija la cantitate, daca pui prea mult chestia aia se intareste in tzeava ca betonul. a zis ca a trebuit sa sparga deja pereti din cauza asta. amu, n-am umblat sa verific care o fi reactia chimica, dar parca tind sa-l cred pe om.

#13
hash1

hash1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 16.11.2006
soda caustica e 'indragostita lulea' de apa. cum naiba sa se intareasca?

cel mai bine e sa incerci cu un sarpe. s-ar putea sa-ti versi si matele cu ce-o sa scoti de acolo, insa metoda e garantata.

#14
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
:) Granulele alea sunt un mare rahat. Contin compusi care se intaresc, a zis bine omul.

Fa rost de soda caustica - fulgi. Merge.

#15
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008

 Hidd3n, on 1st January 2009, 21:51, said:

CAÚSTIC, -Ă,  caustici, -ce, adj., s.f. 1. Adj. (Despre substanțe chimice) Care arde, distruge țesutul animal și vegetal. ♢ Sodă caustică = hidrat de sodiu cristalizat, cu multe întrebuințări în industrie.

Motivul e evident .... apa din wc , impreuna cu soda ta caustica ajunge in Dunare de exemplu si provoaca moartea faunei si respectiv poluarea apei . Ideea e ca mai beau si altii apa dupa tine ...
Bai Einshtein , tu crezi ca soda caustica pana sa ajunga in rau tot NaOH ramane !!!! Man NaOH e o baza care reactioneaza foarte repede cu unele saruri , si cu aicdul carbonic di apa , si se formeaza alta substanta , de ex daca apa e acid , acesta o va aduce la un pH neutru sau alcalin , daca in apa se afla CO2 , se va transforma in carbonat de sodiu Na2CO3 ! Asta este doar un exemplu ! Mr Muscola poate contine pe langa soda caustica ,detergenti pe care nu-i afecteaza factori de mediu , temperatura , lumina etc, si deci nu vor reactiona si nici nu se vor descompune ! Acestia sunt cei ce polueaza ! Ce e drept e ca daca toata lumea ar arunca NaOH in WC`uri s-ar schimba compozitia chimica a apei !  :OK:

#16
ma-ta

ma-ta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 18.10.2009
soda caustica e chestia aia alba care se pune prin scoli in w.c ?? urat si puternic mirositoare?

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cata stiinta aici, presimt ca o sa fie mutat curand la fun.
Stia Einshtein ceva dar nu era el sigur...

#18
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 ghebos, on 2nd January 2009, 10:56, said:

daca ar fi asa, flora si fauna nu ar putea fi distruse cu niste cantitati infime de soda caustica care le pune un om in veceu. oricum, apa de la robinet are soda caustica in anumite concentratii considerate "medicinale" si printre soda mai contine si clor, acid sulfuric si multe altele.

dannielo, inca nu m-am prins de ce nu e bine, de-aia am si pus intrebarea, daca sti spune. substanta foarte caustica este singura care poate dizolva depunerile de grasime de pe tevi si ce mai ramane pe acolo si infunda.

Vrei sa-i faci vecinului o bucurie.PIC PIC PIC. :peacefingers:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate