Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Formula 1 - Sezonul 2009

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#1
corneliu_89

corneliu_89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 09.11.2005
sa incep prin a va ura "la multi ani" :)

pentru anul acesta s-au realizat mai multe schimbari semnifictive in formula 1, voi incerca sa le prezint pe scurt

- avem un circuit nou, abu dhabi care este pus ultimul in calendar, iar marele premiu al japoniei se va organiza din nou pe suzuka
- modificare majora a aerodinamicii, eleronul din fata va fi mai lat si mai jos, iar cel din spate ceva mai mic si pozitionat mai sus
deasemenea, masina va fi  mult mai "curata", fara artificii aerodinamice; prin aceste lucruri s-a vrut si micsorarea influentei pe care o au turbulentele asupra unei masini care merge imediat in spatele primeia, deci ceva sanse mai mari de depasiri
- pilotul va putea sa regleze din mers unghiul eleronului de pe fata, de maxim 2 ori intr-un tur, pe o raza de 6 grade
- reintroducerea slickurilor, care au aderenta mai mare decat cele folosite in ultimele 10 sezoane
- introducerea sistemului KERS (kinetic energy recovery system), dispozitiv care transforma energia cinetica eliberata la franare in energie electrica si o inmagazineaza, pentru ca pilotul sa o foloseasca pe post de boost la nevoie
acest boost va fi de cca. 80 de cai putere, si va trebui sa tina maxim 7 secunde intr-un tur
- RPMul maxim al motorului nu va mai fi de 19.000, ci de 18.000
- motorul va trebui sa tina 3 curse consecutive, nu 2 ca pana in 2008
- fara test-day in timpul sezonului

cam astea sunt modificarile, rog sa ma completati daca am uitat ceva
iata si calendarul:

Date         Race                 Track
Mar. 29 Australian Grand Prix - Melbourne
Apr. 5 Malaysian Grand Prix - Sepang International Circuit
Apr. 18 Chinese Grand Prix -   Shanghai
Apr. 26 Bahrain Grand Prix - Bahrain International Circuit
May 10 Spanish Grand Prix  - Montmelo, Barcelona
May 24 Monaco Grand Prix - Monaco
Jun. 7 Turkish Grand Prix - Istanbul
Jun. 21 British Grand Prix - Silverstone
Jul. 12 German Grand Prix - Nurburgring
Jul. 26 Hungarian Grand Prix - Budapest
Aug. 23 European Grand Prix - Valencia, Spain
Aug. 30 Belgian Grand Prix - Spa-Francorchamps
Sep. 13 Italian Grand Prix - Monza
Sep. 27 Singapore Grand Prix - Singapore
Oct. 4 Japanese Grand Prix - Suzuka
Oct. 18 Brazilian Grand Prix - Sao Paolo
Nov. 1 Abu Dhabi Grand Prix - Abu Dhabi Grand Prix

deasemenea, daca stiu bine, lansarile incep pe 15 ianuarie, cu toyota si ferrari

Edited by corneliu_89, 01 January 2009 - 14:40.


#2
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Spre deosebire de celelalte sezoane, cand pentru debutul calendarului cu MP al Australiei trebuia sa ne sculam cu noaptea-n cap la ora 6 dimineata, in 2009 cursa va avea loc la ora Romaniei 09:00. De asemenea MP al Malayesiei va avea loc la ora Romaniei 12:00, o premiera pentru tara noastra aceasta ora.
MP al Braziliei, penultimul din acest sezon, va avea loc la ora Romaniei 18:0, iar ora de incepere a MP al Abu-Dhabi nu s-a stabilit inca.
A disparut MP al Canadei din calendarul anului 2009, dar si MP al Frantei.

#3
dennis12225

dennis12225

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 15.05.2007
Parerea mea ca Ecclestone ala e cam tembel, pentru propria lui informatie, mie imi place sa ma scol la 6 pentru o cursa de F1. In rest La multi ani! si sa vedem un sezon spectaculos de F1.

#4
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Astia de la FIA cred ca vor sa'i faca pe conducatorii nostri sa arate foarte bine.

#5
corneliu_89

corneliu_89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 09.11.2005
iata si lansarile care vin in curand:
January 12 - Ferrari, online / Fiorano, Italy
January 15 - Toyota TF109, online
January 16 - McLaren MP4-24, Woking, UK
January 19 - Renault R29, Algarve Motor Park, Portugal
January 19 - Williams FW31, Algarve Motor Park, Portugal
January 20 - BMW Sauber F1.09, Valencia, Spain
January 20 - Toyota TF109 (track debut), Algarve Motor Park, Portugal
February 9 - Red Bull RB5, Jerez, Spain
(sursa: Formula1.com)

#6
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Ce parere aveti de retragerea lui Ron Dennis de la carma McLaren?

#7
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007

View Postduculeana, on Jan 17 2009, 09:58, said:

Ce parere aveti de retragerea lui Ron Dennis de la carma McLaren?
Dupa 28 de ani, urma sa vina si momentul asta. McLaren va supravietui. :)

#8
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postsoftpedic, on Jan 23 2009, 23:46, said:

Dupa 28 de ani, urma sa vina si momentul asta. McLaren va supravietui. :)
Asta-i de la sine inteles, numai sa nu cada in mediocritate... Si-asa in ultimii 10 ani n-a luat decat 2 titluri la piloti, a trecut si prin scandalul de acum 2 ani... -_- Acum cand a plecat si Dennis, daca o sa mai ia vreun titlu la constructori va fi mare lucru.
Stai sa vedem cifrele financiare ale echipei pe 2008 si cum ii va afecta criza de anul asta, si pe urma mai discutam.

#9
corneliu_89

corneliu_89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 09.11.2005
se pare ca am facut o greseala in primul post, regula e nu ca trebuie sa tina motorul 3 curse consecutive, ci ca trebuie folosite maxim 8 motoare intr-un sezon, indiferent cum; de la al 9lea incolo se vor impune penalizari. imi cer scuze. daca vede vre-un moderator postul acesta, rog frumos sa editeze primul post si sa il stearga pe acesta

deasemenea, s-au schimbat regulile safetycarului, s-a revenit la sistemul din 2006 cu niste modificari. imi cer scuze inca o data ca nu traduc, ca sunt obosit si nici eu nu prea inteleg exact ce vrea sa zioca

The revisions for 2009, however, will see the pit lane remain open at all times. But to prevent drivers rushing back to the pits (the reason for the original rule change), a new electronic system, which uses the standard engine control unit (ECU), will be implemented.

?The rule introduced in 2007 was a bad one, and we?ve gone back to the 2006 regulations,? Whiting explained. ?The only difference is we intend to implement a minimum time back to the pits. When we deploy the safety car, the message will go to all the cars, which will then have a ?safety car? mode on their ECUs.

?As soon as that message gets to the car, it?ll know where it is on the circuit, and it?ll calculate a minimum time for the driver to get back to the pits. The driver will have to respect this and the information will be displayed on his dashboard.

?If you remember, the reason we closed the pit entry was to remove the incentive for the driver to come back to his pit quickly. That?s gone now, as you won?t be able to reach the pits any quicker than your dashboard display allows you to.?
sursa: formula1.com

Edited by corneliu_89, 28 January 2009 - 02:16.


#10
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Anul asta Team Radio va fi deschis non-stop (evident directorul transmisiei va decide ce vom auzi).

#11
valentino_xro

valentino_xro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 26.11.2007
Abia astept sa inceapa noul sezon din Fomula 1.Favoritul meu e Lewis Hamilton si sper sa castige si anul acesta tot el dar sa fie un sezon cu multe depasiri..mai spectaculos.Parerea mea e ca Formula 1 nu prea mai are farmecul care il avea acum cativa ani..cand concurau Senna..Prost..Hakkinen..Shumi.. sa speram ca va fi o competitie stransa si spectaculoasa.

Va fi transmis tot de TVR1?Cu celebrul comentator Miki Alexandrescu? :D

#12
corneliu_89

corneliu_89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 09.11.2005
din pacate da, cu miki alexandrescu, cel putin asa stiu

sunt curios, oare mitomanu' are permis de conducere?  luat... normal? ca la cate aberatii spune... :lol:

#13
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Cred că are....
Dar nu cumva o fi luat la Pitești?


#14
corneliu_89

corneliu_89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 09.11.2005
S-a cristalizat si treaba cu Honda pana la urma, acum este a lui Ross Brawn daca am inteles bine.
Probabil multora dintre noi ne-ar fi placut sa il vedem pe Bruno Senna in F1, dar nu a fost sa fie... piloti raman Button si Barichello. Nu stiu sigur daca echipa isi va pastra denumirea

#15
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu cred că i se mai spune Honda, pentru că ăștia au vândut-o...

#16
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postcorneliu_89, on Mar 12 2009, 10:48, said:

S-a cristalizat si treaba cu Honda pana la urma, acum este a lui Ross Brawn daca am inteles bine.
Probabil multora dintre noi ne-ar fi placut sa il vedem pe Bruno Senna in F1, dar nu a fost sa fie... piloti raman Button si Barichello. Nu stiu sigur daca echipa isi va pastra denumirea
In caz ca n-ai aflat, se cheama deja Brawn GP.  ;)

#17
nmd19

nmd19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 09.11.2007
http://sport.hotnews...tiga-titlul.htm
Desi probabil multi o vor contesta mie mi se pare o decizie buna. M-am plictisit de calcule tip liga lu mitica. Vrei sa fii campion?castiga curse.

Edited by nmd19, 18 March 2009 - 10:52.


#18
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004
Foarte bine, au facut, sa nu mai iasa Hamilton campion ca il depaseste pe nu stiu care in ultimul viraj. Asa trebuie, daca esti invingator meriti titlul de campion!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate