Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

STAREA PARTIILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007
Salutare,

Avand in vedere ca toti suntem plecati la un moment dat prin statiuni cu partie de ski.
Si cum experienta celor care au fost poate fi foarte folositoare noua celor care suntem curiosi.

Va rog sa postati comentariile pozitive si/sau negative intr-o maniera cat se poate de echilibrata astefel incat sa se poata lua o decizie corecta pe baza informatiilor postate de dvs.

Va multumesc si astept impresiile dvs.

#2
ciripel

ciripel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.01.2009
In perioada 26.12.2008 - 3.01.2009 am schiat la Predeal pe Clabucet. Partia este cat de cat buna (putina ghiata la plecarea de la teleski). dar aglomeratia este mare :). In plus depinde ce cauti la ski si cat de mult vrei sa te bucuri de ski sau de atmosfera de pe partie. Daca vrei sa schiezi pur si simplu (ceea ce caut eu atunci recomand sa mergeti dupa ora 18:30. Teleski-ul este deschis pana la 22:00. Daca doriti sa mergeti cu telescaunul atunci trebuie sa mergeti in timpul zilei (functioneaza pana la 16:00) dar din nou este foarte aglomerat si sunt o gramada de incepatori (tzarani) care se vor baga in fata si poate vor da peste tine (sau mai rau peste copilul tau pe care doresti sa il inveti acest frumos sport).

Referitor la costuri, eu am cumparat cartele valorice de 10 puncte (80 RON (din care 20 e garantia pentru card pe care ii primesti la sfarsit daca restitui cardul) cu care poti face 10 urcari cu teleskiul sau 5 cu telescaunul. (1punct - teleski, 2puncte - telescaunul).

Seara (dependent de aglomeratie) poti opta pentru 1/2 din abonamentul pe o zi = 60 RON cu care poti face lejer de la 18:30 pana la 22:00 peste 20-25 de coborari.

In plus nu va alarmati daca teleskiul se va opri din cand in cand (este din cauza celor ce nu stiu sa citeasca simple reguli de ski :) ).

Va doresc tuturor o iarna frumoasa si partie libera (sau aglomerata) dupa preferinte :)

Un an 2009 plin de zambete!

#3
Jud

Jud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.11.2006
Am fost doua zile in Poiana (in 26 si 29 parca) si m-am luat cu mainile de cap de ce-i acolo pe partii. Mai ales mai jos: nici o baza la partii, iarba cat cuprinde, si niste pietroaie de toate zilele (si multe ale naibii) musca din schiuri ca niste lupi infometati. Si daca e loc de mai rau: nici carciumile nu mai sunt ce-au fost, am vrut sa mancam ceva sus, pe Kanzel, la Ana, dar dragutii de ei nu mai aveau nici bucatarie, vindeau doar niste sandwichuri proaste (si mici, si reci), la 12 lei bucata... Partea si mai proasta e ca se aglomereaza si asa, ca lumea habar n-are, de mai era si omor pe toate partiile (mai putin pe Lupului, doar ca acolo te omorau bolovanii). Acum ma rog la hai de sus pt. ceva zapada, ca din 6 avem cazare la Postavaru...si mi-am cam dat seama ca deageaba m-as ruga sa mai dea astia cu tunul... Mare pacat, mare, de cand schiez in Poiana n-am vazut-o in asa hal...De mers acolo ar fi eventual ca sa vinzi sandwichuri, sus pe Kanzel :)

Va urez la toti zapada si loc pe partii,
Jud

#4
ena_2

ena_2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.12.2005
Buna,

Ce vesti mai aveti din Poiana Brasov? Ma ingrijoreaza serios ceea ce am citit pana acum. Pe camerele de la Jurnalul se vede zapada chiar si jos la telegondola si pe brazi. A nins cumva ?

Multe multumiri !!!

#5
ena_2

ena_2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.12.2005
Pana la urma am ajuns eu in Poiana.
Ieri (15.01.2009) era ... dezastru ! N-am mai vazut atata iarba in Poiana Brasov... decat vara. Totul era pustiu (mai putin Bradul, care nu arata nici ea foarte bine). Nu luau nici taxa de parcare.
Astazi, in schimb, a inceput sa ninga si s-a pus un strat cat de cat de zapaduca, dar mai trebuie sa ninga binisor ca sa poata fi vorba de schi. Sa speram ca vin si vremuri mai albe.

Toate cele bune si la cat mai multa zapada!

Edited by ena_2, 16 January 2009 - 22:25.


#6
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007
Salut tuturor si va multumesc ca sunteti aici insa vremea se pare ca nu mai tine cu noi cel putin pana acum.
Poate totusi isi face putina mila si de sufletlul nostru.

#7
tibanu20

tibanu20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.07.2008
pai va astept la suceava. se schiaza pe toate partiile.:D

#8
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007
Speranta a inviat!
Sa inceapa distractia pe partii!
;)

#9
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007
Cand vezi ce vreme e afara nu poti sa nu te abtii si sa nu te gandesti cam ce ar putea fi pe partii.
Nu vreau sa ma gandesc cum e in Austria ca am inima slaba si sufar de hipersalivatie.
;)
Pe curand

#10
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007

View Posttibanu20, on Jan 30 2009, 16:48, said:

pai va astept la suceava. se schiaza pe toate partiile.:D

Salut, ce poti sa ne spui de partia/pataiile de la Suceava?
Locatie/Lungime/preturi/cazare

Eu nu stiam decat partia de ski de la Vatra Dornei

#11
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007
Am gasit un filmulet destul de recent de pe partia de la Ranca:

http://www.bagatare.ro/?p=1460

Nu e nimic special pentru unul care tocmai s-a intors de pe partie dar pentru salivat e varianta.

;)

#12
munich

munich

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.01.2009
am fost in weekend la azuga cu  sowboard-ul
sambata zapada sufiecienta, dar cu ceva pietre pe alocuri, dar e ceva spre normal pe la noi. iar parrtia au cam uitat sa o ingrijeasca asa ca erau o multime de damburi create. rezultatul inca o entorsa la genunchi, bine e ceva ce la mine recidiveaza,
duminica, partia arata destul de buna, dar daca nu ninge nu ar recomanda pentru weekend-ul viitor.
have fun.

#13
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003

View Postciprian.virjan, on Feb 21 2009, 14:43, said:

Salut, ce poti sa ne spui de partia/pataiile de la Suceava?
Locatie/Lungime/preturi/cazare

Eu nu stiam decat partia de ski de la Vatra Dornei

La Vatra Dornei sunt doua, Parc de 900m (teleschi + babyski 4/2 lei) si Dealu Negru 3km (telescaun 10 lei).
La Carlibaba 1000m (teleschi 4 lei, abonament 40 lei/zi). Uite un filmulet facut de copilul meu coborand la Carlibaba.
La Malini 800m (teleschi 2 lei, abonament 30 lei pana la ora 18).

Gasesti pe net informatii mai multe.

#14
KnGhtmRe

KnGhtmRe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.11.2006
are cineva vreo idee cum e starea partiilor la semenic in aceasta saptamana?

#15
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007
Buna dimineata,
Cine a skiat in Piatra Neamt?

#16
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007

View PostKnGhtmRe, on 12th March 2009, 11:39, said:

are cineva vreo idee cum e starea partiilor la semenic in aceasta saptamana?

Cred ca s-e va deschide in curand partia de pe Semenic.
Acessul poate pune probleme in schimb ;)!
O iarna plina de ocazii de ski va doresc!

#17
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007

View Postciripel, on 2nd January 2009, 15:53, said:

In perioada 26.12.2008 - 3.01.2009 am schiat la Predeal pe Clabucet. Partia este cat de cat buna (putina ghiata la plecarea de la teleski). dar aglomeratia este mare :). In plus depinde ce cauti la ski si cat de mult vrei sa te bucuri de ski sau de atmosfera de pe partie. Daca vrei sa schiezi pur si simplu (ceea ce caut eu atunci recomand sa mergeti dupa ora 18:30. Teleski-ul este deschis pana la 22:00. Daca doriti sa mergeti cu telescaunul atunci trebuie sa mergeti in timpul zilei (functioneaza pana la 16:00) dar din nou este foarte aglomerat si sunt o gramada de incepatori (tzarani) care se vor baga in fata si poate vor da peste tine (sau mai rau peste copilul tau pe care doresti sa il inveti acest frumos sport).

Referitor la costuri, eu am cumparat cartele valorice de 10 puncte (80 RON (din care 20 e garantia pentru card pe care ii primesti la sfarsit daca restitui cardul) cu care poti face 10 urcari cu teleskiul sau 5 cu telescaunul. (1punct - teleski, 2puncte - telescaunul).

Seara (dependent de aglomeratie) poti opta pentru 1/2 din abonamentul pe o zi = 60 RON cu care poti face lejer de la 18:30 pana la 22:00 peste 20-25 de coborari.

In plus nu va alarmati daca teleskiul se va opri din cand in cand (este din cauza celor ce nu stiu sa citeasca simple reguli de ski :) ).

Va doresc tuturor o iarna frumoasa si partie libera (sau aglomerata) dupa preferinte :)

Un an 2009 plin de zambete!

Am fost si eu sambata asta la Predeal si Preturile sunt cam asa:
10puncte - 65Ron punctele si 20Ron garantia;
abonamentele erau de 95Ron pentru o juma de zi si 130 pentru o zi full + garantia de 20Ron probabil.

Starea partiilor cam asa:
Clabucet Plecare: Smocuri de iarba si pietre peste tot si o bruma de zapada adunata
Clabucet Sosire: Ceva mai multa zapada dar inghetata probabil din cauza ca e artificiala iar iarba se vede mai putin insa o gramada de santuri si obstacole naturale "uitate" din neglijenta sau nepasare din timpul verii.
Cososul: plina de zapada afanata sau batatorita doar de cei cu placa sau cu schiurile, la iarba se ajunge foarte usor prin simpla executie a unui viraj mai strans, nu lipsesc celebrele santuri si pietrele la tot pasul care abia asteapta sa te ingenucheze mai ales daca esti cu placa.

Concluzii:
Cei care nu gasesc alte optiuni trebuie:
1. Sa accepte barbateste prezenta pietrelor si sa lase skiurile personale acasa neaparat, desi chiar si asa se vor inregistra ceva plangeri si cereri de despagubire din partea celor ce ti-au inchiriat echipamentul;
2. Echipamentul de protectie pentru cap, incheituri si spate devine foarte necesare din cauza ca poti sa te impiedici cu placa sau schiurile si sa fii proiectat jos si acolo sa gasesti sprijin in alte pietre poate mai periculoase decat cea care a fost motivul cazaturii;

La televizor reclamele legate de gradul de finalizare a pregatirilor la partia Clabucet de la Predeal au fost simple dezinformari ce au lasat urme dureroase pe skiurile mele.
Intradevar pentru cei dornici de adrenalina si/sau masochisti pregatirile au fost un succes.

Recomand cu caldura alte zone din tara unde stratul de zapada are grosimi mult mai acceptabile iar reclama mai mult sau mai putin ascunsa lipseste.
Ma bucur pentru bruma de placere obtinuta skiind dar regret momentul si partia aleasa.

Bafta si sper sa auzim de vesti mai placute!!!!

#18
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Toplita, Harghita.
Partia Magherus , inclinare medie 23%, lungime 460m, diferenta de nivel 125m
starea partiei la 7 februarie 2010:   EXCELENTA

Partia Bradul , inclinare medie 11%, lungime 1000m, diferenta de nivel ~130m
starea partiei la 7 februarie 2010:   EXCELENTA

Se schiaza zilnic intre 10-18, abonamentul pe zi costa 40 lei pentru adulti si 30 lei pentru copii sub 14 ani.
O urcare costa 2 lei adulti, 1.5 lei copii.
Instalatiile de urcare sunt teleschi cu agatatori tip "tarnacop", partiile sunt intretinute, zapada are peste 50cm, tunurile de zapada lucreaza toata noaptea pentru a oferi cele mai bune conditii!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate