Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Stabilizator tensiune, AVR, UPS -solutii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
1045 replies to this topic

#991
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
Vin cu o rectificare, UPS-ul APC cu 2 acumulatori este Smart-UPS 750, generatie mai veche, acumulatorii au eticheta, 06.05.2016 ... deci nici 2 ani :(

#992
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Nu stiu de unde ai scos tu consumul ala de 70W. PC-ul meu consuma peste 150 cand sta si n u este mare branza (un quad core cu 2Hdd si o placa video slabuta). UPS-ul (coincidenta, tot un APC de 650VA) tine intre 10 si 15 minute (daca am noroc). Vrei sa tina mai mult? Ia un UPS care e conceput sa merga cu o baterie de masina (ca cele pentru cazane - sunt special facute sa incarce baterii mari fara sa se arda sau sa se supraincalzeasca).

#993
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003

 maricmanu, on 12 aprilie 2018 - 14:40, said:

Nu stiu de unde ai scos tu consumul ala de 70W. PC-ul meu consuma peste 150 cand sta si n u este mare branza (un quad core cu 2Hdd si o placa video slabuta). UPS-ul (coincidenta, tot un APC de 650VA) tine intre 10 si 15 minute (daca am noroc). Vrei sa tina mai mult? Ia un UPS care e conceput sa merga cu o baterie de masina (ca cele pentru cazane - sunt special facute sa incarce baterii mari fara sa se arda sau sa se supraincalzeasca).

Am spus ca router-ul  si switchurile consuma 60w, impreuna cu PCul (i7 momentan fara placa video) consuma in  total doar 170w in idle.

PC-ul l-am  stins imediat dupa ce s-a luat curentul , am rotunjit consumatorii ramasi la 70w, valorile astea sunt exacte pt ca am pus wattmeterul sa stiu exact cat consuma fiecare

#994
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Acumulatori tai sint legati in serie si in cazul asta avem 24V si 9A (la serie tensiunea se dubleaza iar amperajul ramine la fel).
Cum nu sint perfecti, si nici nu se pot descarca complet, scadem din ei un 20% si avem 9A / 1,2= 7,5A
Bagam in formula si avem Timp = ( 7,5A x 24V ) / 70W = 2,57 ==> trebuiau sa tina cam 2 ore si 30 minute.

Problema la genul asta de UPS-uri este ca atunci cind bateria ajunge undeva pe la un 11V (nu mai tin minte exact valoare), se opresc ca cica sa terminat bateria. Si cum la genul asta de baterii le scade repede volti, mai ales daca sint mai vechi, nu tin intodeauna cit rezulta din calcule, pentru ca nu te lasa UPS-ul sa le folosesti sub o anumita tensiune.
La UPS-urile de centrale pe lemne, eu folosesc bateri deep cycle, la care se presupune ca volti scad mai greu si accepta mult mai multe cicluri de descarcare/incarcare. Cauta acumulatori pentru aplicatii solare sau pentru barci cu motor electric, sau biciclete electrice, etc

 ovisopa, on 11 aprilie 2018 - 13:37, said:

Am verificat acum bateriile, am dat doar capacul jos, una e la 13.5v si alta la 13.71v.
Trebuiau sa arate la fel.

Edited by florin71_skoda, 14 April 2018 - 08:02.


#995
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
Ieri am cumparat o baterie noua (BB Battery - VRLA) de 7.2Ah pt un UPS micut, azi mi-au ajuns inca 2 baterii Westech de 12Ah  si acum vreau sa va intreb si pe voi, daca ar trebui sa le descarc intentionat, mult mai des decat se descarca ele ocazional, cand se ia curentul? Cum v-am spus si in posturile anterioare, bateriile din 2016 au foarte putine cicluri de descarcare - incarcare, probabil nici 20 de cicluri, dar UPS-ul imi cam piuie de vreo luna - doua, am un led rosu aprins permanent sa ma instiinteze ca bateriile sunt praf. iunie 2016 scrie pe ele Posted Image

Nu as vrea sa devin atat de maniac incat sa imi bag cate un arduino in fiecare ups, pt a-mi transmite tensiunea bateriei controlerului cu care monitorizez diferite deviceuri si temperaturi din casa, sau pt a avea un control exact al numarului de cicluri, dar ma dispera faptul ca trebuie sa le inlocuiesc la 2 ani (am 2 UPS-uri cu 2 baterii si vreo 3 - 4 cu o singura baterie de 7.2Ah)

La bateriilor Westech e specificata durata de viata de peste 10 ani  si un numar de cicluri de incarcare foarte foarte mare:

100% rata de descarcare:  350 cicluri
  80% rata de descarcare:  600 cicluri
  50% rata de descarcare:  900 cicluri
  30% rata de descarcare: 1500 cicluri
  20% rata de descarcare: 1700 cicluri

Daca imi fac o automatizare si descarc saptamanal bateriile la 12.5v (sau la ce valoare recomandati voi) credeti ca le prelungesc durata de viata? (nu sper sa tina 10 ani) dar 2 ani este chiar prea putin. Daca ar tine vreo 5 - 6 ani cred ca as fi multumit.

Edited by ovisopa, 17 May 2018 - 15:49.


#996
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,590
  • Înscris: 07.09.2008
Cu cat este descarcata si incarcata mai des bateria isi pierde din durata de viata. Daca este descarcata profund (se considera ca la 10,8-11V are zero capacitate) atunci durata e si mai scurta. Daca este tinuta permanent incarcata (in float) ar trebui sa tina cel mai mult chiar daca ai o descarcare accidentala din lipsa tensiunii de retea. Totusi datele date de fabricanti sunt orientative si chimia bateriei este complexa. De exemplu, daca se defecteaza UPS-ul pe circuitul de incarcare si bateria ramane descarcata incepe fenomenul de sulfatare care din timp duce la distrugerea bateriei. Poate ai avut ghinion cu bateria anterioara, dar ar fi trebuit sa tina mai mult in regimul folosit de tine.
Dupa datele date de tine, daca descarci la 20% adica pana pe la 12,5V in fiecare zi, ar trebui sa te tina 1700 zile adica vreo 4-5 ani.
Ce temperatura de lucru ai in zona bateriei? Datele date de fabricant sunt pentru conditii ideale de lucru, adica temperatura ambientala de 20 grade. Cu cat e mai mare temperatura cu atat scade durata de viata.

Edited by servoman, 21 May 2018 - 13:29.


#997
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
Temperatura din UPS nu e mare deloc , as zice ca e temperatura normala din birou, 20 - 22 grade.

Nu ma gandeam sa descarc zilnic, dar poate odata la o saptamana, la o luna - asta doar daca ajuta la ceva. Acum am inceput sa scriu cu markeru pe baterii data in care le-am cumparat, pt o evidenta mai buna. In seara asta, daca termin lucrul la o ora rezonabila, cred ca o sa fac rocada la UPS-urile mari, cel din birou il duc in atelier, unde am si pompa pt panourile solare, care vreau sa o alimentez de la UPS cu sinus pur, dar inainte de asta, o sa pun bateriile la descarcat - incarcat pe un charger banuiesc eu , mai bun decat cel din UPS, iCharger 106B+, sa vad daca va merge tot cu astea, sau daca tot o sa vad aprins ledul rosu care indica ca bateriile sunt praf.

#998
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,590
  • Înscris: 07.09.2008
Ar mai fi un motiv pentru care se poate scurta durata de viata a bateriei. Exista 3 tipuri constructive de UPS -uri, fiecare cu avantajele si dezavantajele lor. Cu ceva cunostinte de electronica si de engleza veti gasi explicatiile in filmuletul din atasament:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fj7e3WGUKO8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by servoman, 22 May 2018 - 13:02.


#999
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
Nu am reusit sa vad tot filmul azi, am ajuns pe la 22 cand desface UPS-ul, unul din astea ale mele are panoul de comanda exact ca asta pe care il desface el, doar ca e mult mai mic, doar de 750w. Deci banuiesc ca asta pt care am cumparat bateriile Westech de 12Ah , este un Line interactive UPS .. maine ma uit si la restul filmului.

Seara faina !

#1000
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,590
  • Înscris: 07.09.2008
Relevante sunt primele minute de teorie in care explica cum functioneaza cele 3 tipuri de UPS-uri. Unul din ele foloseste tot timpul energia din baterii ca sa furnizeze 220V c.a. si de aceea uzura acestora e mai rapida in timp. In general APC urile au acest tip de conversie si ca sa dea la iesire tensiune constanta mai ales in cazurile de variatii de tensiune, acestea trec pe baterii pana ce tensiunea de intrare ajunge in parametri de a fi folosita la conversie.

#1001
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Bateriile cu plumb nu au nevoie de cicluri de incarcare/descarcare periodice pentru a le mentine in conditii bune, ba din contra, astea le distrug. Doar bateriile li-ion sau ni-mh beneficiaza de asta. Parerea mea e ca sunt 3 motive posibile pentru distrugerea bateriilor:

1. Dezechilibre intre nivelul de incarcare a celor doua baterii ducand la supraincarcarea uneia si subincarcarea celeilalte
2. Incarcator float din UPS defect sau nereglat corespunzator care da tensiune fie prea mica sau prea mare
3. Defect de fabricatie la baterii

Pentru 1 ar fi bine sa incarci periodic bateriile separat cu un incarcator dedicat pentru a le echilibra.

#1002
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 02.06.2008
Salut, vreau si eu sa protejez si alimentez in caz de intrerupere CE o centrala Ariston Alteas One 24kW, impreuna cu cele 2 pompe de distributie pentru incalzirea in pardoseala, cu un asemenea produs:
https://www.quicksho...-well-spi-p1932
Vanzatorul spune ca pot lega o baterie auto la modelul asta, dar nu gasesc nimic de chestia asta, in plus stiu ca nu se pun baterii auto, ci din cele cu descarcare lenta. Oare nu ar fi mai bun un UPS? Ceva de genul asta:
https://www.aleroma....ign=direct_link
Solutii alternative testate?
Multumesc

#1003
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Daca vrei doar protectie un stabilizator de tensiune e suficient. Acum daca ai pene dese de curent, da, te poti gandi la o solutie cu UPS, daca nu, e cam degeaba. Aceste UPS-uri se folosesc pentru sursele de caldura la care intreruperea curentului prezinta un risc major, gen centrale pe lemne sau peleti. La centralele pe gaz nu e nici un risc, se stinge flacara si atata. Acum daca ai pene de curent dese/indelungate, un ups simplu nu prea te ajuta ca nu prea tine bateria mult, asa cai nevoie de ceva cu baterie externa. Merge si baterie auto, dar recomandate sunt bateriile stationare.

Edited by adi_stezar, 12 July 2018 - 08:58.


#1004
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 02.06.2008
Salut,
Da, se pare ca avem pene de curent dese, stau intr-o zona gen rezidentiala, si e clar ca Electrica si Primaria nu au luat in considerare ca extinderea locului va necesita si cresterea capacitatii - poveste clasica romaneasca. Centrala e pe gaze, dar chiar nu vreau sa ma trezesc in mijlocul dusului ca nu mai am apa calda, sau ca intr-o noapte mirifica de iarna eu dardai de frig in casa.
Ideea este ca AVR-ul ala dat de mine in primul link, zice ca are si functie UPS, adica protejeaza si la sub-tensiune, al doilea e UPS cu functie AVR. Nu inteleg prea bine diferenta dintre ele, stiu ca al doilea echipament NU functioneaza fara baterie in spate, pe cand celalalt (sper sa nu ma insel) este AVR cu functie UPS, deci o vreme poate merge si fara baterie in spate, indeplinind doar functia de AVR. Dar, pe acesta vanzatorul spune ca merge DOAR baterie auto, nu si cea stationara - stiu ca indicata este una stationara pentru "o treaba buna", nu stiu cum as putea sa aflu foarte exact ce si cum, in fisa tehnica nu da niciun detaliu despre bateria ce poata fi legata...

#1005
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Ambele modele date de tine sunt UPS-uri, iar toate UPS-urile au functie de AVR. La ce s-a referit vanzatorul e daca UPS-ul functioneaza fara baterie atasata folosind doar partea de AVR. Din cate vad in descriere ambele au aceeasi posibilitate. Legat de partea cu "merge doar cu baterie auto si nu stationara" e o aberatie, cel mai probabil o neintelegere din partea ta. Ambele merg cu orice tip de baterie, stationara sau auto, totul se rezuma la durata de viata. O baterie stationara e in general mai scumpa (comparand mere cu mere, pentru ca daca iei o baterie stationara de la un producator no name s-ar putea sa fie la acelasi pret cu una auto de la un producator de top) dar nu e sigur ca tine in plus de banii aia. Bateriile auto sunt mult mai usor de gasit si la preturi mai rezonabile, probabil compensand durata de viata mai mica in aceasta combinatie.

Edited by adi_stezar, 14 July 2018 - 07:24.


#1006
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 02.06.2008
Salut, multumesc de sfaturi. O sa merg pe primul, cel rosu, o sa caut si o baterie stationara - ai o recomandare la marca/model?
Mersi!

#1007
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Nu pot sa recomand pentru ca nu am folosit destule ca sa pot da o recomandare din experienta :). Am folosit baterii cu gel dinalea mici de UPS-uri de la diversi producatori, precum si baterii semitractiune Tempest de la Rombat. Nici unele nici altele nu m-au impresionat cu durata lor de viata deci sincer eu nu as da multi bani in plus fata de una auto doar ca e stationara.

#1008
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 02.06.2008
O sa incerc o baterie auto, sunt ceva mai ieftine, sa vedem cum reactioneaza la cateva cicluri de incarcare-descarcare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate