Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Stabilizator tensiune, AVR, UPS -solutii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
1045 replies to this topic

#37
vsebas

vsebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 12.11.2005
Daca bateria de 125Ah este de masina sansele sunt aproape nule sa o incarce corect un UPS!
Masinile folosesc baterii care dau curent mare scurt timp ( 600A - 800A etc functie de capacitate si constructie ) iar UPS-urile folosesc asa numitele acumulatoare stand-by care dau curent mare o perioada de timp ( fara a fi afectate iremediabil ) care depinde de capacitate ( Ah ) - autonomia UPS-ului minus pierderile prin caldura ale invertorului.

Cele 2 tipuri de acumulatori se incarca in mod diferit la tensiuni, curenti si forme de unda diferite.

#38
maku

maku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.11.2004
La o centrala Saunier Duval  ThemaFAST de 28 kw folosesc de mai bine de un an un AVR de la Braun Grup de 500w fara probleme. Mentionez ca aceasta centrala daca nu primeste 220v intra pe avarie.

#39
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 maku, on Jan 13 2009, 11:16, said:

La o centrala Saunier Duval  ThemaFAST de 28 kw folosesc ...AVR de la Braun Grup de 500w fara probleme...daca nu primeste 220v intra pe avarie.
Esti sigur ca nu functioneaza la 210, 200 V? Producatorii se angajeaza totusi ca functioneaza la 230 V +/-5% (sau 10% in unele cazuri).

Am niste vecini cu Saunier D., insa modelul mult mai rudimentar: Thema Classic. Intr-adevar nici asta nu reactioneaza pozitiv la tensiuni scazute, insa de-abia pe la 180 -185 V intervin problemele

#40
ferox

ferox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.02.2007
Azi am incercat un ups obisnuit la un cazan pe peleti Areko 5 si nu am fost multumit.
Pompele de circulatie faceau un zgomot ciudat din cauza formei de unda a tensiunii, toate modelele simple au forma de unda dreptunghiulara.
Nu l-am tinut prea mult ca sa nu se deterioreze partea eectronica a cazanului care se alimenteaza prin transformator la care nu cred ca ii prieste aceasta forma de unda.

#41
jagoman

jagoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 14.03.2006
Se spune ca cele "dual conversion" au unda sinusoidala perfecta. Dar si costa.

#42
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Eu am o centrala Immergas Eolo Mini 24KW care nu functioneaza cand tensiunea este sub 190V asa ca i-am pus un UPS APC Smart 1400VA (are AVR) care are 2 acumulatori de masina de 44Ah in locul acumulatorilor originali de 17Ah si centrala merge perfect pe UPS.

#43
marius012

marius012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.05.2007
stau intr-o zona unde nu sunt fluctuatii sau nu stiu eu de ele, preventiv mi-am cumparat un prelungitor de la Belkin cu protectie la socuri ma gandeam sa imi achizitionez si un ups care ar fi ordinea mai intai prelungitorul si apoi ups? Si cum pot face sa il folosesc si pt televizor si altele?

#44
vsebas

vsebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 12.11.2005
Sunt UPS-uri care au acea protectie ( cea din prelungitor) inglobata. Cred ca APC smartUPC 1000VA are si cred ca are si AVR si forma de unda cred ca e sinus sau aproape sinus.

Prelungitoarele cu protectie protejeaza DOAR la supratensiune ( >250V a.c. ), UPS-ul te ajuta si la tensiune scazuta sub 180V.

Sfatul meu este sa lasi partea de alimentare a centralei si aparatele electronice pe alimentari separate. Asta inseamna sa iei pt fiecare in parte protectiile necesare. Sau un UPS de putere mai mare, depinde si de cate cati consumatori ai.

#45
marius012

marius012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.05.2007

 vsebas, on Jan 16 2009, 19:32, said:

Sunt UPS-uri care au acea protectie ( cea din prelungitor) inglobata. Cred ca APC smartUPC 1000VA are si cred ca are si AVR si forma de unda cred ca e sinus sau aproape sinus.

Prelungitoarele cu protectie protejeaza DOAR la supratensiune ( >250V a.c. ), UPS-ul te ajuta si la tensiune scazuta sub 180V.

Sfatul meu este sa lasi partea de alimentare a centralei si aparatele electronice pe alimentari separate. Asta inseamna sa iei pt fiecare in parte protectiile necesare. Sau un UPS de putere mai mare, depinde si de cate cati consumatori ai.


SUBTENSIUNEA NE POATE STRICA CALC, TV SI ALTELE?

#46
vsebas

vsebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 12.11.2005
Nu, doar ca majoritatea electronicelor nu mai functioneaza.

#47
marius012

marius012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.05.2007

 vsebas, on Jan 22 2009, 19:57, said:

Nu, doar ca majoritatea electronicelor nu mai functioneaza.


Vrei sa spui ca numai functioneaza pentru ca raman fara curent, si atunci singura diferenta intre ele si UPS este de back up si de "majorare" a tensiunii in cazul in care nu este 220. Pe scurt un calc, electrocasnic sau electronic nu este afectat dpvd al functionarii ulterioare decat de supratensiune?

#48
vsebas

vsebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 12.11.2005
Corect!

1. Tensiune scazuta ( <180V, uneori si 190V ) duce la oprirea aparatelor alimentate ca si cand nu e tensiune deloc, dar din cate stiu pana acum, nu a dus la stricarea vreunuia;
2. Supratensiunea ( > 250V ) poate avea ca rezultat distrugerea aparatelor alimentate.

Edited by vsebas, 22 January 2009 - 19:12.


#49
DanGe

DanGe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.07.2005
Intreband-ul pe cel care mi-a facut instalatia ce curent a casei (care a conceput-o, ing. electrician, nu gingireii de la montaj) daca are rost sa imi pun vreo protectie la centrala si/sau la alte aparate, mi-a spus urmatoarele:

Imi recomanda un UPS (cca. 800-1500 VA) pentru centrala, si nu doar o priza cu protectie, deoarece realizaeaza si stabilizarea tensiunii de intrare. Mi-a spus ca, chiar daca nu sunt supratensiuni care sa arda ceva, eventualele fluctuatii ale tensiunii de intrare, daca sunt prea dese, pot da peste cap partea electonica a centralei.

Pentru celelalte aparate (TV, Frigider..etc..) mi-a recomandat sa imi pun doar prize du protectie la supratensiune ('spike'-uri), ca sa stau linistit, in caz de surprize neplacute.

#50
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
În decembrie trecut mi s-a ars placa de bază de la centrală (Ciao Beretta). Fiindcă deja sunt pățit, am decis să iau un AVR. Am comandat un Braun Group de 1500W. L-am pus în funcțiune și am pus pe el centrala și PC-ul, monitor, chestii și o veioză de birou. Total consum, măsurat cu wattmetrul din priza de unde se alimentează AVR-ul, circa 230-250W (din care cca. 140W maxim, centrala, pe încălzire). Problema e că uneori veioza are câte o străfulgerare de lumină, luminează mai puterni, concomitent cu o pocnitură în AVR. Așa funcționează ăla? Mă gândesc că străfulgerarea aia e dată de o supratensiune, iar panarama aia de AVR tocmai asta trebuie să preîntâmpine, nu? Am pus un voltmetru în prelungitorul ce vine de la AVR, dar n-am surprins încă un moment din ăla. Arată 218-220V. Păreri?

Edited by ursamajor, 13 February 2009 - 07:42.


#51
vsebas

vsebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 12.11.2005
AVR = Automatic Voltage Regulator

Ceea ce ai observat este momentul cand tensiunea variaza in jurul valorii de prag unde aparatul trece pe o alta treapta de stabilizare. Este momentul cand la priza tensiunea e mai scazuta si AVR-ul trece pe o infasurare superioara a autotrafo si iti mareste tensiunea la iesire la 218-220V cat se chinuie sa dea ( spre consumatori - veioza ). Si e normal.

Edited by vsebas, 14 February 2009 - 12:23.


#52
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Problema e că am pus voltmetrul pe AVR și urcă și la 230 de volți. Dar așa e, pe priză este undeva pe la 200. Bune, drăciile!  :naughty:
Mulțumesc pentru răspuns.

#53
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,590
  • Înscris: 07.09.2008
Am citit in paginile anterioare ca sunt unele centrale care intra pe avarie la alimentarea lor de la un generator. Acest lucru se intampla deoarece majoritatea generatoarelor din comert nu scot tensiune de 220Vc.a. cu o faza la potential de 220V si nul la potential 0V cum vine pe reteaua de distributie nationala ci scot o diferenta de potential de 220Vc.a. la cele 2 borne dar nici una din ele nu este la potential 0V adica nul perfect. Ori observarea flacarii in majoritatea centralelor se face prin fenomenul de ionizare care presupune aparitia unui curent intre un electrod si arzator prin flacara care conduce f. bine curentul electric. Practic flacara prin care trece acel curent se comporta ca o dioda si in prezenta ei conduce curentul iar in absenta ei aerul nu conduce curentul electric si asa placa stie ca nu este flacara in centrala. Ei bine acest curent numit si curent de ionizare se masoara fata de nulul retelei si in lipsa acestuia (in cazul generatorului) placa electronica nu poate masura acel curent de ionizare astfel placa zice ca nu este flacara si dupa timpul de siguranta la aprindere (7-10 secunde) centrala va intra pe avarie.
Sunt placi electronice la care alimentarea circuitului de ionizare se face cu un al 2-lea transformator care scoate in secundar 110-150v(depinde de fabricant) si alimenteaza circuitele de scanteia si ionizare. Centralele care au placile electronice concepute astfel merg f. bine si la tensiuni mici daca ventilatorul acestora are suficienta turatie sa activeze presostatul de aer.

#54
gelusi

gelusi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.09.2005
Am pus cate un APC 1400 pe cate o centrala pe lemne si nici o problema toata iarna.

O centrala e de 25 kw si un de 35 kw. 2 Case diferite.

Au fost intreruperi si de 3-4 ore dupa ce abia se facuse focul si nu au fost probleme.

Intradevar exista o functionare "necorespunzatoare" a ups-ului deoarece simte diferente mari de tensiune. Am pus un laptop pe unul din ele si fluctuatia era de la 195 la 237. Cred ca asta era marea problema.

success

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate