Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Pentru filme HD (x264) în format MKV

- - - - -
  • Please log in to reply
652 replies to this topic

#73
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 gamezcdr, on Feb 8 2009, 19:36, said:

(250MB/17 minute de filmare) in mkv cu AutoMKV.
Aprox.15 Mb/min. ???Nu prea pot sa cred...Si cum e calitatea?

#74
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Niros, nu sari in sus de bucurie. Probabil la gamezcdr este vb de o camera SD minidv. In cazul asta 1GB/ora nu e chiar asa de putin. E adevarat e mult mai putin ca la dvd dar e ceva normal pentru rezolutia SD cu acest codec x264. Daca face direct copresia din DV-x264 si nu mai trece prin dvd(mpeg2)-x264 atunci iti spun eu ca ii iese calitatea f buna, analog cu cea pe care ar obtine-o daca face dvd.

#75
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Scuze ca n-am zis ca e Standard Definition nu HD. :)

#76
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

 nirosbog, on Feb 8 2009, 18:26, said:

...pune si tu link-ul aici. ;)

Cat despre formatul nativ,nici pomeneala,ocupa o gramada de spatiu si nu cred ca ,comprimarea,e un compromis in favoarea calitatii.

Formatul nativ e deja compresat AVCHD, compresie mai buna nu ai sanse sa-i faci fara a pierde semnificativ calitate, decat eventual resampling la alta rezolutie.

Link-ul e pe bit-hdtv (si nu cred ca am voie sa-l pun). Daca era pe doom9 l-as fi pus imediat, stiu ca am incercat setarile de acolo la un moment dat si nu a mers.
Pasii ar cam fi, pentru XP si MPC-HC:
1. First go to View - Options and select the "Playback" Tab. Check "Autoload Subtitle Files":
2. Then in the "Output" Tab select "VMR9renderless" for XP and "EVR Custom Pres" for Vista.
For XP and VMR9 also select Surface: "3DSurfaces" and Resizer: "Bilinear PS2.0" and check "VMR9 Mixer Mode"
For Vista only select Resizer: "Bilinear PS2.0" (you can also try the other ones, but its the best i think)
Comentariu: pasul 2 cu surface cred ca mi-a scapat anterior de nu a mers
3. At the "Internal Filters" Tab check which file-type should be handled by the internal decoders(Transform filters) of MPC-HC. For Nvidia users: check only "H.264/AVC(DXVA)" and leave "H.264/AVC(FFmpeg)" and the two "VC-1"s unchecked. Ati users should uncheck only "H.264/AVC(FFmpeg)", as Ati cards support full VC-1 decoding with MPC-HC (Blu-Ray standard). Nvidia users must use the DXVA capabilities of Windows own decoders (im going to explain how later down).
It's also best to uncheck at the "Source Filters": avi, Matroska, MpegPS/Ts/PVA and leave those for the Haali-splitter, and also uncheck following "Transform filters": WMV1/2/3 to have DXVA of WMV9 with WMVDecoderDMO(Windows own WMV decoder). You could leave everything else checked, but it's up to you to uncheck them if you have another decoder for those specific file-types installed and want to use them.
4. At the "External Filters" Tab click on "Add Filter" and add CoreAVC and DirectVobsub. Let CoreAVC with "Set Merit" that is set as default (so you are sure that MPC-HC will use CoreAVC if DXVA fails and not another H.264 filter that you may have installed). Directvobsub on the other hand set to: "Block". If Directvobsub loads then DXVA will not work!
Desteapta chestie, nu are sens sa folosesti altceva daca nu fisierul nu e standard AVCHD
5. And lastly on the "Subtitles" - "Default Style" Tab set the character encoding of the subtitles you are going to watch. In my case i have "Easteurope" set to see the "diacritice" of the romanian language correctly. For english only users let it to "Default". Also check "Position Subtitles relatively to the video frame" or the subtitles dimension will not be correctly.
Se pare ca ala de a postat e de la noi...
6. Now, there are some color problems with the Output VMR9 and EVR ("washed-out" colors), but the workarounds are different for Nvidia and for ATI.
If you have a Nvidiacard just select the "16-235->0-255" Shader
As from the Nvidia drivers 178.24 you can use following option in the Nvidia Control Panel from the "Adjust Video color settings" and not the "16-235->0-255" Shaderfix
7. Verificarea: Another way to make a quick check is to press "Ctr+J" and the "Display Stats" appears

Un ultim comentariu, se pare ca marea belea la decodarea DXVA e data de subtitrarile externe. Stiu ca am incercat un fisier in Nero Showtime (care merge bine AVCHD) si cand am dat sa incarce o titrare externa a dezactivat accelerarea hw.

#77
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 daddy, on Feb 8 2009, 20:04, said:

E adevarat e mult mai putin ca la dvd dar e ceva normal pentru rezolutia SD cu acest codec x264. Daca face direct copresia din DV-x264 si nu mai trece prin dvd(mpeg2)-x264 atunci iti spun eu ca ii iese calitatea f buna, analog cu cea pe care ar obtine-o daca face dvd.
Si cum faci tu din fullDV > x264 ??? :kisstogether:
H264 este acelasi lucru cu x264???

Edited by nirosbog, 08 February 2009 - 21:28.


#78
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Ca sa faci usor ia mergi la aria ghiduri si vezi ghidul meu de fairuse. Are suport si pentru h264.

#79
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
H264 e codecul iar x264 e programul cu care obtii H264, nu e codec pentru ca nu are partea de decodare nu exista x264 decoder. Pentru majoritatea cand spui x264 spui H264.

#80
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Am mai sapat pe diferite forumuri si am gasit AutoMKV, care poate converti si containere video precum MKV,M2T,cu codecul x264,insa nu am fost deloc incantat de rezultat:dureaza si mai mult la encodare iar fisierul rezultat are cam 2/3 din fisierul original.Asta pt.1 min.de SD. :confuzzled:

#81
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
x264 nu e codec e doar encoder :)
Depinde de procesor cat anume dureaza, toate programele (AutoMKV, MeGUI, RipBot etc) sunt GUI (interfete) pentru x264 ala face toata treaba si depinde cu ce parametri il "hranesti". Daca cu x264 fisierul rezultat nu ti-a placut inseamna ca, cu Xvid probabil era "oribil".

#82
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Ce nu mi-a placut la fisierul rezultat cu x264 a fost marimea lui,mult prea apropiata de cea originala...atat.

 gamezcdr, on Feb 9 2009, 07:36, said:

x264 nu e codec e doar encoder :)

Attached Files


Edited by nirosbog, 09 February 2009 - 08:48.


#83
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

 nirosbog, on Feb 8 2009, 23:54, said:

Am mai sapat pe diferite forumuri si am gasit AutoMKV, care poate converti si containere video precum MKV,M2T,cu codecul x264,insa nu am fost deloc incantat de rezultat:dureaza si mai mult la encodare iar fisierul rezultat are cam 2/3 din fisierul original.Asta pt.1 min.de SD. :confuzzled:

Încearcă prog ăsta, mie mi se pare interesant și f ușor de folosit și știe toate rezoluțiile.
Link encoder http://www.h264encoder.com/

#84
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005

 nirosbog, on Feb 9 2009, 08:43, said:

Ce nu mi-a placut la fisierul rezultat cu x264 a fost marimea lui,mult prea apropiata de cea originala...atat.
Bun dar la cat ai setat marimea fisierului final acolo la Output File Disk Settings ?

#85
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 gamezcdr, on Feb 9 2009, 12:11, said:

Bun dar la cat ai setat marimea fisierului final acolo la Output File Disk Settings ?
Am facut mai multe teste,cu ultimile 3 optiuni incluse in soft.Am facut si o comparatie cu AutoGK cu un custom de 20 Mb setat la ambele si rezultatul mi s-a parut usor in favoarea Auto GK (calitate si timp de render ).
Cand o sa mai am timp de experiente o sa incerc si pe HD.

#86
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
HandBrake ai incercat??? parca are mai multe optiuni. Eu am reusit sa "pun" 2h10min pe un DVD de 4,7 GB la o calitate, zic eu. acceptabila (1920x1080i). Iti ofera posibilitatea sa alegi dimensiunea finala.

#87
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
http://www.guru3d.co...-the-gpu-guide/

#88
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Articolul ala din quru3d e slab, pacat ca ala e unul din site-urile respectabile.
Printre altele a aparut CoreAVC 1.9 care suporta Nvidia CUDA. Oarecum accelerarea CUDA e diferita de accelerarea DXVA, numerosi testeri spunand ca au obtinut rezultate mult mai bune cu DXVA (ca si accelerare, nu discutam calitatea) fata de Cuda.
O lista de discutii interesanta e la http://forum.corecod...f...p;sk=t&sd=a

O ultima chestie: am testat pe un Windows 2008 (64 biti) accelerarea hw. MPC pe platforma respectiva se misca mult mai bine decat pe XP (mai putine dropframe). Inclin sa cred ca aceeasi situatie e pe Vista, deci pe XP e cam nasparlie accelerarea DXVA, pe Vista e relativ ok.

#89
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Driverele....Cel putin la ATI cele de Vista sunt cu mult peste cele de XP.
Articolul e scris inainte de aparitia lui 1.9.0 eu ieri l-am vazut la "magazin".
Pe de alta parte cineva de pe doom9:
CoreAVC CUDA
User: 25s, kernel: 2s, total: 27s, real: 66s, fps: 177.3, dfps: 73.9
User: 24s, kernel: 2s, total: 27s, real: 64s, fps: 181.5, dfps: 76.5
User: 24s, kernel: 2s, total: 27s, real: 66s, fps: 178.4, dfps: 74.5

MPC-HC 908 DXVA
User: 220s, kernel: 0s, total: 220s, real: 221s, fps: 22.4, dfps: 22.4
User: 215s, kernel: 0s, total: 216s, real: 216s, fps: 22.9, dfps: 22.8
User: 215s, kernel: 0s, total: 215s, real: 216s, fps: 22.9, dfps: 22.8

Edited by gamezcdr, 13 February 2009 - 20:08.


#90
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Marturisesc ca nu prea inteleg cifrele prezentate. Poti sa le explici?

Am citit adineaori ca de fapt CoreAVC foloseste api-ul CUDA pentru functiile purevideo, in loc de api-ul DXVA. Deocamdata nu suporta interlaced...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate