Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Pentru filme HD (x264) în format MKV

- - - - -
  • Please log in to reply
652 replies to this topic

#55
geole

geole

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.04.2006
Salut.Am un sistem p3 dell 150 sff cu 1000mhz/512mb/16mb video nvidia riva tnt2 pro

ce player si ce codecuri as putea folosi sa vad fisiere mkv.

  folosesc mplayer si vlc fara codecuri.
                                                                                             multumesc

#56
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Pe sistemul tau nu merg MKV-uri cu continut HD. Cauza e procesorul foarte slab si placa care nu stie decodare DXVA.

#57
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Buna dimineata
Pe sistemul meu Core2duo 6300, 4 gb ram, Geforce 7600gs, gigabyte 945ds3, la rularea de filme mkv cu media player classic, cu setarile facute ca in recomandarea de mai sus (ranpha.wordpress) procesorul sta in 50-60%.SO XP SP3.E normal? Daca nu unde pot interveni?
Multumesc

Edited by cretu22, 05 February 2009 - 09:50.


#58
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
7600GS nu suporta acelerare hardware in MediaPlayer doar
    *  nVidia series 8(9)xxx for H.264 only
    * ATI Radeon HD series for H.264 and VC-1 decoding


#59
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007

View Postgamezcdr, on Feb 5 2009, 09:56, said:

7600GS nu suporta acelerare hardware in MediaPlayer doar
    *  nVidia series 8(9)xxx for H.264 only
    * ATI Radeon HD series for H.264 and VC-1 decoding
Multuesc pentru raspuns.Totusi, cu aceasta placa (pe care nu as vrea sa o schimba prea curand) cum pot face sa am o rulare ok a mkv, cu o ocupare decenta a procesorului?

#60
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Nvidia nu a scos o versiune software de PureVideoHD asa cum este versiunea pentru MPEG2, la nvidia purevideoHD exista in hardware dar iti trebuie un player software s-o aceseze lucru pe care nu-l face decat PowerDVD si alte cateva pentru H264 adevarat, nu obtinut cu encoder x264 adica BluRay mai pe romaneste. Pentru MKV momentan procesorul tau se ocupa de tot si e destul de puternic sa faca fata la 1080p.

#61
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Sa inteleg ca ar ajuta folosirea powerdvd?
Multumesc

#62
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Daca playezi BluRay da pentru mkv nu ca nu stie acest format.

#63
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Multumesc

#64
cosmingiurita

cosmingiurita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.02.2009
SALL.
Am urmatorul sistem si as vrea sa stiu daca schimb placa video pe care o am acum cu una mult mai buna (533 lei ultimul model pe AGP) am sanse sa vad filmele mkv, blue-ray (720p, 1080p.. etc)


Pentium 4 la 2,80
3 Giga Ram
geforce FX 5200
HDD 7200 rpm 500G


Am un LCD Philips Full HD 80cm si un sitem audio 5.1 de 550 W RMS.

La ora actuala nu cred ca merita sa dau 1500 lei pe un mediacenter precum Tvix sau Popcorn.

#65
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Daca folosesti CoreAVC nu-ti merg macar alea 720p ? Sigur e full hd tv-u ala ?

Apropo, pt initiatorul topicului, mie cu coreavc imi ia mai putin din procesor decat cu cccp .

Edited by Stapanul_clonelelor, 05 February 2009 - 18:16.


#66
liviudanpopa

liviudanpopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.01.2008
salut
nu am vrut sa deschid un topic nou fiind vorba tot de MKV-uri
am un film (MKV cu subtitrare), si am incercat sa-l convertesc pentru PS3 cu mkv2vob.
dupa aproximativ o ora de lucru a terminat programelul treaba si am frut sa vad ce am realizat.
problema este urmatoarea si anume, desi am folosit acelasi soft video pentru vizionare pe original aveam o subtitrare extraordinara, iar pe cel converit nu am subtitrare deloc
care sa fie problema?
multumesc pentru raspunsuri (nu le am cu softul ci numai cu butonatul)

#67
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Intrebare,vis-a-vis de titlul thread-ului: filmele,transferate in pc,de pe camerele noastre HD,in ce format le convertiti dupa transfer?
Am vazut ca sunt mai multe tipuri de extensii si containere:.mkv, .m2t, H264, si care or mai fi ele.Sa nu uitam aici si de inevitabilul divx/xvid din HD,la aceeasi rezolutie 1080/720.

#68
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
mkv este container ce contine un fisier video, unul/mai multe audio si eventual subtitrari. fisierul video este de regula h264.
m2v, m4v, h264 sunt doar fisiere video.

Ce am scris mai sus nu este atat de important cum este faptul de a vorbi cu clientul in ce format le vrea. daca nu se pricepe trebuie tras de limba: ce player are acasa, ce televizor, ce calculator. Eventual ii dai si sfaturi de achizitie.

#69
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Stiu ca .mkv este echivalentul lui .avi, dar m-ar fi interesat sa stiu ce metode/softuri folositi pentru conversia unui material HD din camera video,transferat in pc.
Cat despre fisierul video de tip H.264,am vazut ca are mai multe aspecte la output format:baseline,main,high.

#70
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View Postnirosbog, on Feb 6 2009, 20:05, said:

Intrebare,vis-a-vis de titlul thread-ului: filmele,transferate in pc,de pe camerele noastre HD,in ce format le convertiti dupa transfer?
Am vazut ca sunt mai multe tipuri de extensii si containere:.mkv, .m2t, H264, si care or mai fi ele.Sa nu uitam aici si de inevitabilul divx/xvid din HD,la aceeasi rezolutie 1080/720.

Eu le folosesc in formatul nativ, fara conversie (mts sau m2ts). Motivul e simplu, pentru citire folosesc Nero Showtime din pachetul Nero 8 si acesta foloseste asa cum trebuie accelerarea placii (8600GTS) pentru o imagine video impecabila.
Pentru mkv-uri am gasit pe un forum de afara pasii exacti care trebuie facuti pentru utilizarea DXVA (sunt destul de stricti, ce s-a mai postat aici nu e f. exact pt. XP). Am si reusit sa vad cu DXVA enable in MPC, numai ca am o caruta de dropframe-uri si se vede ca un cur (am folosit fisiere compatibile DXVA, evident). Drept pentru care pt. mkv folosesc in continuare CoreAVC, e mai de incredere decat decodorul MPC.

#71
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View PostHansolo, on Feb 8 2009, 15:18, said:

Pentru mkv-uri am gasit pe un forum de afara pasii exacti care trebuie facuti ...

...pune si tu link-ul aici. ;)

Cat despre formatul nativ,nici pomeneala,ocupa o gramada de spatiu si nu cred ca ,comprimarea,e un compromis in favoarea calitatii.

#72
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Cred ca se refera la forumul de la doom9 cel mai tare in materie de video. Eu imi comprim filmele de pe camera cu x264 (250MB/17 minute de filmare) in mkv cu AutoMKV.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate