Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

VBA word excel

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
george199999

george199999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 24.08.2008
Salut.
Poate sa ma ajute cineva?
Intr-un folder am mai multe documente word denumite cu numere de la 1 la 2000 (ex. doc.1 are denumirea "1" doc. 2 este 2 s.a.m.d.)
Documentele sunt de fapt niste formulare.
Eu pe fiecare formular trebuie sa scriu o adresa care se afla intr-o foaie excel (ex. la doc.1 trebuie pusa adresa care se afla in foaie la a1) care pana acum le faceam cu copy si paste.
S-ar putea face treaba asta cu un macro?
Mentionez ca documentele nu au aceiasi marime si adresa nu vine pusa in acelasi loc din document.

#2
TADY85

TADY85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 12.05.2005

View Postgeorge199999, on Dec 30 2008, 12:25, said:

Salut.
Poate sa ma ajute cineva?
Intr-un folder am mai multe documente word denumite cu numere de la 1 la 2000 (ex. doc.1 are denumirea "1" doc. 2 este 2 s.a.m.d.)
Documentele sunt de fapt niste formulare.
Eu pe fiecare formular trebuie sa scriu o adresa care se afla intr-o foaie excel (ex. la doc.1 trebuie pusa adresa care se afla in foaie la a1) care pana acum le faceam cu copy si paste.
S-ar putea face treaba asta cu un macro?
Mentionez ca documentele nu au aceiasi marime si adresa nu vine pusa in acelasi loc din document.

macar adresa vine dupa o anumita sintaxa/parte de cuvant/simbol ? (string)
adresa este aceeasi sau se schimba ?
adica pt 1 e a1 pt 2 e a2....?
se poate face si nu e nici foarte greu!

#3
george199999

george199999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 24.08.2008
Exact asta am vrut sa spun.
La doc 1 este adresa de la a1. Problema e ca adresa nu vine in acelasi loc pe toate documentele, pentru ca documentele sunt de marimi diferite, altfel o faceam cu imbinare corespondenta. Am uitat sa spun ca fiecare document are un cnp care corespunde adresei din baza de date excel si in functie de cum e pus cnp-ul trebuie pusa adresa.
Multumesc.

#4
TADY85

TADY85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 12.05.2005

View Postgeorge199999, on Dec 30 2008, 15:52, said:

Exact asta am vrut sa spun.
La doc 1 este adresa de la a1. Problema e ca adresa nu vine in acelasi loc pe toate documentele, pentru ca documentele sunt de marimi diferite, altfel o faceam cu imbinare corespondenta. Am uitat sa spun ca fiecare document are un cnp care corespunde adresei din baza de date excel si in functie de cum e pus cnp-ul trebuie pusa adresa.
Multumesc.

da,dar tot nu mi-ai raspuns la intrebare!
adica,dupa ce sintaxa urmeaza adresa scrisa?Nu e ceva anume in documentul ala dupa care urmeaza adresa?
sau ala e CNP-ul?Daca e CNP-ul e un pic complicat (pt mine) pt ca e o variabila si aia,dar daca dupa CNP mereu urmeaza ceva anume inainte de adresa si acel ceva nu se repeta pe parcursul documentului se poate face destul de usor!

#5
george199999

george199999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 24.08.2008
Salut.
Cel mai bine o sa trimit un model, dar cred ca dupa sarbatori e mai bine.
La multi ani!

#6
TADY85

TADY85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 12.05.2005
ok! la multi ani!
eventual ataseaza aici! as vrea sa ti-l fac eu dar nu stiu daca am timp si cand as putea! poate te ajuta altcineva cu ceva mai mult timp sau mai  multa experienta decat mine in VBA!

#7
george199999

george199999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 24.08.2008

View PostTADY85, on Dec 31 2008, 09:56, said:

ok! la multi ani!
eventual ataseaza aici! as vrea sa ti-l fac eu dar nu stiu daca am timp si cand as putea! poate te ajuta altcineva cu ceva mai mult timp sau mai  multa experienta decat mine in VBA!


Pentru TADY85 sau poate vrea altcineva sa ma ajute.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate