Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

mac mini sau pc la aceeasi bani?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
mrsorinel

mrsorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.04.2008
Deci...
           mac mini sau pc la aceeasi bani?

As vrea si eu sa intru in lumea mac dar nu stiu daca merita. Ajutatima
Spunetimi ce sa aleg intre variantele de mai jos

Apple mac mini-- 2100Ron...........................................................Pc 1920  Ron

Intel Core 2 Duo - 1.83 GHz...........................................................Intel Core 2 Quad - 2.5 GHz                   883,65 RON
Memorie RAM DDR2 2 x 512MB.....................................................Memorie RAM DDR2   2 x 2048MB            240,36 RON
Hard Disk 80GB     5400  RPM...................................................Hard Disk 500GB     7200  RPM            210,30 RON
Video   64 Mb ....................................................................nVIDIA  256 Mb                                      206,56 RON
.............................................................................. Placa de baza INTEL                               378,23 RON
DVD-ROM      CD-RW                                                                        
1 x Firewire 400...............................................................RESTU  AM DE LA ACTUALUL PC
4 x USB 2.0
1 x DVI
1 x VGA
1 x S-Video
Mac OS X v10.5 Leopard (include Time Machine, Quick Look,
Spaces, Spotlight, Dashboard, Mail, iChat, Safari, Address Book,
QuickTime, iCal, DVD Player, Xcode Developer Tools)
iLife 08 (include iTunes, iPhoto, iMovie, iDVD, iWeb, GarageBand)

Am auzit ca un mac e mai performant decat un pc care sa aiba aceeasi configuratie.
Pe mini mac pot sa pun vista (de preferat XP) si sa merga catusi de cat bine inclusiv jocuri (ex: nfs carbon)?????????????????????????????


#2
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005
Înainte de a-ți răspunde, spune-ne ce vrei să faci pe viitorul tău computer? Evident, a doua configuraie e mai "tare". Întrebarea e cît timp te ține "tăria" ei? Că, dacă te lasă cînd ți-e viața mai dragă...
În ceea ce privește memoria, 2 Gb RAM e de preferat. Mașina, însă, e un vis. Ai văzut-o cum arată?

#3
mrsorinel

mrsorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.04.2008

View Postfloriniaru, on Dec 30 2008, 05:22, said:

Înainte de a-ți răspunde, spune-ne ce vrei să faci pe viitorul tău computer?
In primul rand  DC++(filme, muzica, jocuri), sa joc jocuri noi, si sa instalez programe de nebun care le gasesc pe net. si mai folosesc autocad foarte des.






View Postfloriniaru, on Dec 30 2008, 05:22, said:

Mașina, însă, e un vis. Ai văzut-o cum arată?
La ce te referi????????

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

In primul rand DC++(filme, muzica, jocuri), sa joc jocuri noi, si sa instalez programe de nebun care le gasesc pe net. si mai folosesc autocad foarte des.
Cumpără-ți PC :)
Dacă vrei să joci jocuri noi va trebui totuși să mai investești un pic în diverse componente :)

Un MAC este pentru orice altceva dar nu pentru jocuri. Mai ales un mac mini...


Quote

La ce te referi????????
La cum arată cutiuța mac-ului :)

#5
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
ia configuratia de pc, trage-i un freebsd, si sa vezi atunci :)

nu ai adaugat la bani licenta so-ului....

#6
mrsorinel

mrsorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.04.2008

View Postbogdanan, on Dec 30 2008, 13:29, said:

ia configuratia de pc, trage-i un freebsd, si sa vezi atunci :)
ce e freebsd?

View Postbogdanan, on Dec 30 2008, 13:29, said:

nu ai adaugat la bani licenta so-ului....
Te referi la sistem de operare?  xp si vista se gasesc pe toti torentii iar mac vine cu OSX

Am vazut pe youtube ca xp-ul si vista buteaza destul de bine pe mac mini, poate mai bine si ca un pc.
Daca pun xp sau vista pe mac mini prin boot camp, as putea sa instalez programele de care am nevoie si sa lucrez pe windows si cand am liber pot sa ma rasfat cu mac OSX.
  nu pot sa bag dupa aia jocuri precum cs sau carbon sau wow????????     o sa mearga bine oare jocurile mai marisoare???

Edited by mrsorinel, 30 December 2008 - 14:41.


#7
montana83

montana83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.11.2008
... iti vine sa-ti bagi penis cand vezi ca tu ai sistemul de operare original si altu il ia de pe torrent. Si mai zicem ca Romania e o tara de hoti.

MacMini nu e facut pentru jocuri. E facut pentru simplitate, design, functionalitate. E facut sa scoti bani cu el practic. Majoritatea jocurilor nici nu ruleaza pe Mac si majoritatea care au Mac nu joaca jocuri ...

Dar cand vine vorba de features ca:
- time capsule
- iLife
- nu exista virusi pentru el
- nu se blocheaza niciodata ...

... il face mai presus decat un sistem pe XP.

PS: Nu merg jocurile pe OsX. Pe bootcamp merg bine. Dar de ce sa iti iei Mac cand bagi Windows pe el ...

Edited by montana83, 30 December 2008 - 14:44.


#8
mrsorinel

mrsorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.04.2008

View Postmontana83, on Dec 30 2008, 15:43, said:

... iti vine sa-ti bagi penis cand vezi ca tu ai sistemul de operare original si altu il ia de pe torrent. Si mai zicem ca Romania e o tara de hoti.

MacMini nu e facut pentru jocuri. E facut pentru simplitate, design, functionalitate. E facut sa scoti bani cu el practic. Majoritatea jocurilor nici nu ruleaza pe Mac si majoritatea care au Mac nu joaca jocuri ...

Dar cand vine vorba de features ca:
- time capsule
- iLife
- nu exista virusi pentru el
- nu se blocheaza niciodata ...

... il face mai presus decat un sistem pe XP.

PS: Nu merg jocurile pe OsX. Pe bootcamp merg bine. Dar de ce sa iti iei Mac cand bagi Windows pe el ...
Vreau sa imi iau mac pentru avantajele care le-ai insirat tu mai sus
Si as vrea sa pun windows pe el pt ca am nevoie de anumite programe precum autocad, mathcad si catia care nush daca sun si in versiune pt mac, si nu in ultimu rand pt jocuri.
Deci vor merge bine jocurile care le-am tot zis in topic???  carbon,   cs,    wow,  diverse

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
dudes, un mac mini este... mini! Îl iei pentru filme și browsing nu pentru proiectare...

Vrei pentru ce ai înșirat tu? Ia un mac(book) pro. Sau un iMac. E simplu.

#10
mrsorinel

mrsorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.04.2008

View Posti0nutzb, on Dec 30 2008, 16:01, said:

dudes, un mac mini este... mini! Îl iei pentru filme și browsing nu pentru proiectare...

Vrei pentru ce ai înșirat tu? Ia un mac(book) pro. Sau un iMac. E simplu.
Cine nu are vrea macbook pro sau imac????
Dar nu toti isi pemit asta. eu unul nu imi permit sa investesc mai mult de 2000 RON in Computerul care vreau sa il achizitionez recent.
Vroiam sa aflu de la cunoscatori daca se merita sa bag banii in mac mini, toate aste e pentru ca ma tot uit pe net la OSX  si imi place la nebunie, daca s-ar putea instala mac OSX pe PC imi luam PC direct

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

daca s-ar putea instala mac OSX pe PC imi luam PC direct
Dar se poate!

Edited by Centris, 31 December 2008 - 13:18.


#12
mrsorinel

mrsorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.04.2008
si la configuratia care am ales-o cum va merge mac OSX. din cate am citit nu va merge la adevarata lui valoare.
daca cumpar osx din magazin cat costa???   are iLife?????

#13
montana83

montana83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.11.2008
Sunt probleme mari cu driverele, nu incerca.

Carbon, WoW, imi merg merg si pe placa video integrata cu 512 rami ...

Dar de exemplu un Stalker sau un Halo 2, nu prea.

iMac are probleme mari cu display-ul :) Stiu din propria experienta.


EDIT:

E in jur de 300 de ron parca. Are tot ce vrei ... fata de Windows care stock e practic inutil.

Edited by montana83, 30 December 2008 - 16:29.


#14
mrsorinel

mrsorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.04.2008
Si le pot juca in bootcamp sau sunt versiuni pt mac????

#15
montana83

montana83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.11.2008
Sunt versiuni pentru Mac, cel putin Warcraft are una.

#16
mrsorinel

mrsorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.04.2008

View Postmontana83, on Dec 30 2008, 18:28, said:

Carbon, WoW, imi merg merg si pe placa video integrata cu 512 rami ...

Dar de exemplu un Stalker sau un Halo 2, nu prea.
Pe ce procesor??? mini mac are 1.83GHz

jocurile care le joci in bootcamp merg la fel de bine ca versiunile pt mac care le joci din mac????????

#17
mrsorinel

mrsorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.04.2008
o intrebare pentru cunoscatori
Dintre cele 2 configuratii cu care am inceput topicul care e mai buna?????? daca ar fi estimate la puterea lor reala
MAC-ul sau PC-ul

Ca sa stiu ce sa imi iau, mac pe care sa pun windows pt aplicatile necesare sau pc pe care sa pun si mac pt interfata lui super si iLife si iTot ce are el.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Intel Core 2 Duo - 1.83 GHz...........................................................Intel Core 2 Quad - 2.5 GHz 883,65 RON
Memorie RAM DDR2 2 x 512MB.....................................................Memorie RAM DDR2 2 x 2048MB 240,36 RON
Hard Disk 80GB 5400 RPM...................................................Hard Disk 500GB 7200 RPM 210,30 RON
Video 64 Mb ....................................................................nVIDIA 256 Mb 206,56 RON

2x1.83 ............................................. sau ............................................. 4x2.5 ?
1gb ram .............................................   sau ............................................. 2gb ram?
80gb .............................................  sau ............................................. 500 gb?
64mb (probabil shared) .............................................  sau ............................................. 256mb dedicați

grea decizie, nu?

Edited by i0nutzb, 30 December 2008 - 19:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate