Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Realizare Cablaje Imprimate

- - - - -
  • Please log in to reply
528 replies to this topic

#523
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Din pacate nu cred ca o sa gasesti nimic la un pret decent in tara, pentru doar cateva bucati.
Cel mai convenabil este sa comanzi in China si sa platesti transport rapid daca te grabesti. Daca nu te grabesti ajung in aproximativ 1 luna si la cost poti iesi mai bine chiar decat cele facute artizanal in Ro iar calitatea este net superioara.
Eu am comandat recent la JLCPCB si am fost foarte multumit de pret si calitate, m-a ajuns mai ieftin decat daca le-as fi produs eu acasa, si asta fara sa iau in calcul timpul necesar prelucrarii, doar materialele.
De cand am dat comanda pana am primit placile a durat cam 1 luna dar asta si pt ca am dat comanda la sfarsitul lui decembrie si am primit-o in ianuarie cand posta e foarte aglomerta. De cand a intrat coletul in tara si pana cand l-am putut ridica au trecut aproape 20 de zile...
In regim de amator e greu sa faci un dublu strat de calitate, de aceea multi dintre cei care ofera astfel de servicii contracost nu fac dublustrat.

#524
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 03.10.2014

 h3llu, on 14 februarie 2020 - 14:32, said:

Cine este amabil sa-mi indice un atelier care face cablaje cu vias-uri, aici in tara ?  Am de facut cateva cablaje si nu am reusit sa gasesc o persoana serioasa nici macar sa le faca fara vias-uri . Am fisiere format Gerber. Multumesc pentru raspunsuri .
Daca te inteteseaza pentru prototipuri nu prea cred sa gasesti.
China e sigura solutie.
Eu in ultima vreme mi-am facut pcb-urile la pcbway, preurile sunt decente dar trebuie un pic de atentie la suprafata fiindca s-ar putea sa sara costurile.
Singura problema este transportul care cu China post dureaza cam 1 luna, 1 luna jumatate.
Exista si variante de curierat rapud la vreo 2 comenzi imi ardea un pic buza si am pus un HK DHL, pretul a fost maricel si a trebuit sa achit vamuirea dar in 2 saptamani le-am avut.


Edited by elef, 14 February 2020 - 16:48.


#525
h3llu

h3llu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 18.08.2006
Tocmai timpul este marea problema .

#526
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
cred ca e mai mult cu ce te inveti.
in afara de zmoala, apoi marker... am incercat Press&Pell si am zis waw..

apoi după câteva cablaje, mi-am dat seama ca in unele locuri mi se cam ating traseele, si cu laminator facute nu prea mi-a plăcut.


am incercat si cu cnc. bun, dar se cam rup frezele, si pana aliniez.. adoarme mâța.

am incercat apoi metoda foto. si de atunci, la fiecare pcb zic WaW. In 5 ani,am avut un singur pcb aiurit. si aia a fost ca mi-a fost lene sa schimb revelatorul. in rest? fara probleme scot trasee de 0.1 si spații de 0.15

prin press&pell mai fac doar daca am cel mult 3 trasee, sau banalitati.

puteți rămâne deci acolo unde va simțiți mulțumiți, dar eu.. nu pot sa nu spun ca metoda foto e cea mai buna posibila pentru DIY.

nu ma complic cu Positive20. iau cablaje Bungard, nu pentru comoditate. pentru calitate.

cu trecerile e mai complicat, dar sa fac cablaje in China cat timp eu abia am rabdare sa se corodeze.. mi se pare o gluma. (am facut si in china)

Edited by mellbo, 15 February 2020 - 00:33.


#527
h3llu

h3llu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 18.08.2006
Eu am facut  cablaje la o firma in Iasi care punea vias-urile  din nituri cu o presa speciala .  Mi-au facut cablaje care merg bine la 12Ghz ca sa spun ca sunt priceputi  . Totul era perfect pana cand nu au mai vrut sa faca unicate .  Am o masina mica Zen toolworks ,dar din pacate nu am mai folosit-o de cativa ani si nu mai tin minte cum se aliniaza circuitul pe cealalata fata ca sa am suprapunere . Am vrut sa fac 2 cablaje identice de 50/50mm pe FR4 cu 70 gauri  la o firma in Lituania si am primit cotatie de 250 euro . "Astept provincial" in continuare  . Pana la urma ma lipsesc de vias-uri si ma multumesc cu gauri simple .

#528
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 03.10.2014
Era ceva special la ele fiindca  la pcbway  100x60mm FR4, 1,6mm , 2 layere pt 10 buc.  sunt 5$?

#529
h3llu

h3llu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 18.08.2006
Am mai vorbit la telefon cu cineva de la pcborder.org din Bistrita care mi-a zis ca le fac in cateva zile numai sa fie comanda pe firma . Dupa ce am trimis Gerber-ul  mi-a scris ca sunt supraincarcati  si nu le mai fac.  Sunt niste cablaje foarte simple si cineva cu rabdare le-ar putea face  cu mana libera .  Cam asta e  situatia  cu firmele .   Cu cei de pe olx,okazii….am discutat si nu face nimeni  cu doua fete .  Nu le pot face in China pentru ca Posta a anuntat ca nu mai trimite coletele din China iar curierii iau un sac de bani si tot dupa 2-3 saptamani ajung ,daca mai ajung.  Am sa le pun aici ca sa le vezi, daca reusesc sa le urc .

Attached Files


Edited by h3llu, 20 February 2020 - 18:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate