Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Realizare Cablaje Imprimate

- - - - -
  • Please log in to reply
528 replies to this topic

#19
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
da, e buna si ideea lu' aeon, practic e cam acelasi lucru, dar nu are precizie. Metoda mea, atata timp cat nu esti babontz sa iti tremure mana poti face minunatii fara tehnologii scumpe.


:cya:

#20
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
aceeasi metoda k aeon o foloseam si eu...e cam empirica...da' functioneaza....;p

#21
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Driverx...asa faceam si eu pe vremuri...
foloseam o tavita fotografica unde turnam acid si un cleste de rufe sa agat placa din acid!

#22
v3l0

v3l0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 13.07.2003
eu mi-am facut un tester de cablu de retea RJ45. si placa de circuit a fost o cartela (Romtelecom-ul, bata-l vina) am printat circuitul desenat in paint de mai multe ori pana am gasit dimensiunea cea mai potrivita, am lipit cu Super Glue pe cartela nishte trasee facute din clema mobila de la floppy disk si am lipit componentele. totul a intrat in cutia de plastic de la nishte ochelari care se pliau avand lungimea unei singure lentile.

Daca exista, atunci se poate.

Poate atasez o poza zilele astea sa radetzi un pic. :) :) :)

#23
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002
Esti tare :Jump:

#24
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
eu am facut un cablu mbus pt. nokia, pe pcb, fara trasee ('in aer') si inchis intr-o carcasa de caseta audio.

#25
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002

Quote

Originally posted by Alice
eu am facut un cablu mbus pt. nokia, pe pcb, fara trasee ('in aer'

ala e "paianjen" nicidecum PCB care presupune un circuit pe o placa din definitia PCB-ului
si eu fac din astea "in aer" destule cand experimentez ceva

#26
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Alice, PCB == Printed_Circuit_Board, deci e o contradictie in ce zici tu acolo...

#27
polux

polux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.06.2005
Dati-mi si mie idee cum pot desena un cablajmai usor.Acuma folosesc ac de seringa cu cerneala seregrafica. :)

#28
yo5oqa

yo5oqa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.08.2004
http://www.conexelec...r_asc&setRPP=10

Eu folosesc markere de astea de 0.5 si 1 mm si merg super daca lucrezi cu clorura ferica

#29
tunelu

tunelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 13.08.2004
Metode de realizare practica a cablajelor, sunt destule. Una ar fi cea pe care o folosesti. O alta  metoda pe care si eu am folosit-o destul de mult ar fi folosirea unui toc cu penita (pt scris pe cablaj) in functie de grosimea varfului de penita se obtine grosimea dorita a traseului ? ((oare se mai gasesc penite? ? cautand mai demult penite, si  intreband in dreapta si stanga prin magazine ? unii vanzatori ma intrebau ? dar cine mai scrie cu penita acum? ? nestiind la cea ar putea fi folosita))
- o alta metoda mai buna si mai usoara (dar mai costisitoere) ar fi folosirea foliilor pnp sau una si mai buna este folosirea fotorerezistului (pe care o folosesc acum - aspectul cablajului este industrial)). In functie de importanta si buget poti hotari ce metoda sa folosesti.
- Iata si o adresa unde se prezinta acest subiect: http://www.nastase.g...13_site_RO.html

#30
polux

polux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.06.2005
Ms mai tunelu dar e foarte costisitoare metoda asta si dureaza prea mult ,cu markeru e o idee mai buna dar nu stiu cat  de eficienta ....ma refer la corodare sa nu apara riscul exfolierii cablajului....Daca mai stiti si alte metode....mai usoare teel me. ;)

#31
tunelu

tunelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 13.08.2004
Depinde ce iei in calcul...banii pe materiale... timpul... calitatea... Metoda desenarii cu marker este buna... trebuie sa alegi insa un marker de calitate (exista markere specializate pt pcb-uri ) sau poti incerca si alte tipuri de markere rezistente la acid.. si vezi ce rezultate obtii si daca esti multumit... insa toate au un cost.

#32
yo5oqa

yo5oqa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.08.2004
markerele alea chiar sint bune; am facut cablaje pentru integrate smd cu 0,65 mm intre pini ... si mi-au reusit; tot ce trebuie este sa folosesti o clorura ferica nu prea obosita, astfel incit in 15-20 de minute sa iasa corodarea...

#33
DeMeintzs

DeMeintzs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 24.05.2005
cel mai misto este in felul urmator
Una bucata imprimanta canon din aceia care se incarca cu seringa nu conteaza viteza una bucata calculator cu programul ORCAD sau ceva asemanator
Mod de utilizare
se ia cartusul imprimantei se scoate cerneala din el si se introduce cerneala seligrafica care in prealabil a fost mult diluata si se imprima pe textolit ca si cum ar fi o pagina normala , da rezultat , va asigur
:naughty:  :peacefingers:  :coolspeak:

#34
DeMeintzs

DeMeintzs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 24.05.2005
in loc de clorura ferica e bine sa folosesti acidul azotic da rezultate mai bune si este mult mai rapid

#35
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
...asta doar daca solutia ta de clorura ferica este expirata de multa veme... :lol:

#36
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
si cum bagi tu textolitul in imprimanta? ca oricat am incercat nu am reusit...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate