Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

emigrare in filipine

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Vad ca multi fac mare confuzie intre a te distra 10 zile in Filipine , si a trai acolo. Saracia e mult mai mare decit in Romania. Viata nu se rezuma numai la psicine , nisip alb, palmieri si cocos. Gindeste-te daca te lovesti de spitale, sosele, gropile mult mai mari decit la noi, birocratia si criminalitatea. Acolo daca o iei putin pe aratura iti da-n cap si pentru o guma. Eu nici vacanta de revelion  nu am ales  s-o fac in Filipine, ci am ales undeva mai civilizat , Guam-ul, pentru ca e teritoriu USA .
Manacrea nu are niciun gust , ma refer la vegetale si carne, in afara de banane, cocos si mango , nimic nu e bun.
Prefer sa traiesc intr-o tara civilizata si scumpa , decit sa traiesc intr-una saraca si boier mare.
Filipinezi care au bani o rup in USA, si cei care nu au , poate, intr-o alta viata.

Edited by Ulpiatraiana, 14 January 2009 - 15:43.


#20
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Eu am stat in Cebu. Pot zice ca acolo , in Filipine , e locul unde as vrea sa mor.
acolo o murit si Magellan. numa ca nu prea o vrut :naughty:

#21
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006
Well, cicã foarte mulþi de pe-acolo încã sunt ajutaþi sã vrea. :naughty:


Anyway, e pe bune topicul ? :blink:
Sau aici se posteazã numai din Somalia ?

Edited by sexterminator, 14 January 2009 - 17:31.


#22
paulynio

paulynio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.01.2009
Hai care a mai fost in Filipine? Ce oportunitati mai stiti acolo?  Locurile sunt superbe. Zici ca ai juns deja in paradis.

#23
mitzanumax

mitzanumax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.08.2008

View Posthugzabee, on Dec 29 2008, 13:38, said:

cunosc si eu o persoana care e in filipine de 2 ani si jumatate.
despre economie spune ca intr-adevar e haos. in schimb numai cuvinte de lauda pentru popor.
a vorbit inainte de a pleca cu o filipineza pe net ( o necunoscuta). tipul a aterizat, a intrat pe net si a vorbit cu tipa. ea l-a gazduit un an de zile for free. acum e insurat cu alta filipineza , asteapta un copil si tot nu are casa lui. avantajul lui a fost  ca e designer de site-uri si lucreaza de la calculator.
oricum ideea e ca daca vrei sa pleci de aici din cauza degradarii morale a natiei romane e o optiune. filipine.
in plus e cald, plaje si femei frumoase.
in schimb daca vrei oarece lux sau statut nu prea merge.

daca ai nelamuriri despre vize and shit pot sa-l intreb daca vrei.


vai de capu tau, eu am aici in birou nici mai mult nici mai putin de 6 filipini, iti spun eu...e vai si amar de ei, la noi e situatia mult mai buna decat la ei...nu stii ce vorbesti....este un loc minunat de vizitat....dar ATAT....tre sa nu fi normal sa vrei asa ceva....sari din lac in put.

#24
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostMihaelafog, on Jan 14 2009, 12:15, said:

Eu am stat la un prieten care era expat acolo. Ce sa va zic....un vis. Avea asta o casa de la intreprindere cu un living de 200 mp, piscina, jacuzzi, 2 menajere, gradinar, sofer 24/24.

Dacã eºti expat din SUA/Europa cam peste tot în Asia de Est eºti tratat aºa ... nesimþit de bine aº zice ...  :rolleyes:

#25
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008

View Postmitzanumax, on Jan 15 2009, 08:18, said:

vai de capu tau, eu am aici in birou nici mai mult nici mai putin de 6 filipini, iti spun eu...e vai si amar de ei, la noi e situatia mult mai buna decat la ei...nu stii ce vorbesti....este un loc minunat de vizitat....dar ATAT....tre sa nu fi normal sa vrei asa ceva....sari din lac in put.

si totusi multi se stabilesc acolo...hmm  :rolleyes:
lasa ca stiu si eu ca e saracie mai mare acolo, nu-mi spui nimic nou.
si poti sa vorbesti si fara texte gen "vai de capul tau" ?

#26
paulynio

paulynio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.01.2009
Oricum, un lucru e sigur. Au drumuri mai bune ca noi. Va spun ca am umblat ceva pe acolo. Suntem cu vreo 10 ani in urma lor din punctul asta de vedere.

#27
altundeva

altundeva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 25.10.2007
Filipine este ceea ce ar fi Romania daca ultima ar avea 90 de milioane de locuitori in loc de 21 si daca s-ar afla ratacita la marginea hartii in loc de marginea calduta a uniunii europene. Spiritul si originea partial latine sint la amindoua prezente, dorinta locuitorilor de a pleca pe alte meleaguri e puternica, amindoua popoarele se cred cu motz dar cind ii iei la amanunte povestesc mai putin despre prezent si mai mult despre persoane, fapte si legende istorice si de demult, nu exista separatie reala intre biserica si stat, forta de munca/capsunarii reprezinta un export de baza si o sursa importanta de venit a tarii, deforestation este sport national dupa care toata lumea se mira de unde vin flash floods si alunecarile de teren aferente, oamenii sint oarecum harnici si descurcareti luati individual dar la nivel colectiv se dovedesc a fi mai mult preocupati de capra vecinului, atitudinea generala este aceea de o 'manana state of mind' samd. Da, sint relativ prietenosi si calzi ca orice popor cu gene partial latine dar nu cred ca poate fi considerata ca o destinatie de emigrare pt oameni tineri care vor sa munceasca dat fiind ca locurile de munca pt straini sint ca si inexistente (cu exceptia celor trimisi acolo de catre compania mama din 'vest'). Eventual poate fi un loc de considerat pt oameni care au ceva bani si care n-au nevoie sa mai munceasca, oameni care vor sa stea la umbra palmierului batrin dar chiar si asa sint destule alte destinatii mai potrivite pt un atare fel de viata.

Edited by altundeva, 22 January 2009 - 22:29.


#28
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

oameni care vor sa stea la umbra palmierului batrin dar chiar si asa sint destule alte destinatii mai potrivite pt un atare fel de viata
.


Hawaii. Noi la batranete acolo ne gindim sa ne retragem, de fapt , sotul meu. Mie-mi plac doar tarile cu 4 anotimpuri.

#29
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
In Filipine se reintorc filipinezii care au iesit la pensie in US. Cum au inca o clauza speciala, tinerii care vor se pot inrola in armata US si eventual iesi la pensie de acolo. Isi tin o intreaga familie din banii primiti in timpul serviciului.
Am un coleg de servici care se va insura cu o filipineza in curand si a fost acolo in vizita - povesti, poze... nu comentez, dar nu este de loc roz cum incerca unii sa picteze situatia. Nici ca in Africa insa :)

#30
altundeva

altundeva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 25.10.2007

View PostUlpiatraiana, on Jan 23 2009, 08:42, said:

Hawaii. Noi la batranete acolo ne gindim sa ne retragem, de fapt , sotul meu. Mie-mi plac doar tarile cu 4 anotimpuri.
Daca iti plac 4 anotimpuri de ce nu iei in considerare locatii din nordul US sau sudul Canadei sau insula de sud din Noua Zeelanda sau districtul lacurilor din Chile? Eu daca as vrea sa revin vreodata acasa in US, m-as muta in Sandpoint, Idaho sau ceva asemanator. Dar nu cred ca voi mai renunta vreodata la Asia de SE, ma atrage prea mult (deoarece prioritatile mele sint diferite de ale tale).

Edited by altundeva, 23 January 2009 - 15:40.


#31
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
BTW, cetatenii filipinezi sunt obligati sa ceara  aprobare de la autoritati atunci cand parasesc tara, fie ca turisti sau ca se duc la munca! Hmmmm, cam nasol pt cei care viseaza sa ajunga acolo.
Alta destinatie n-ati gasit? E buna faza pt babalaci care vor sa creasca copii cu ochi oblici facuti de o pustioaica care mai are pe langa ea o si familie de 30 de insi de intretinut si poate are si un back ground "solid in materie XXX" , adica in care s-a saturat de barbati ( de cei 1000 pe care i-a intalnit pana la varsta de 20 de ani!)...

#32
altundeva

altundeva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 25.10.2007

View Postsanddy1964, on Jan 23 2009, 23:49, said:

Alta destinatie n-ati gasit? E buna faza pt babalaci care vor sa creasca copii cu ochi oblici facuti de o pustioaica care mai are pe langa ea o si familie de 30 de insi de intretinut si poate are si un back ground "solid in materie XXX" , adica in care s-a saturat de barbati ( de cei 1000 pe care i-a intalnit pana la varsta de 20 de ani!)...
Eh si tu acum, nu cred ca e cazul sa te lasi purtat de emotii cind faci afirmatii din astea generalizatoare. Daca tu (sau daca nu tu personal atunci poate persoana de la care ai auzit parerea asta) ai avut o experienta neplacuta cu vreo filipineza asta nu inseamna ca aceasta experienta limitata poate fi definitorie pt o tara intreaga. In caz ca afirmatia ta nu provine din experienta personala in acea tara atunci este posibil sa fi auzit de asa ceva pe la stirile de la ora 17:00 sau ai citit printr-un tabloid la rubrica stiri de 'senzatie'.
Cred ca iti dai seama cita baza se poate pune pe astfel de afirmatii ca cea facuta de tine - cam tot atita baza cit se poate pune pe afirmatii gen "nu va duceti in Romania ca e o tara de cersetori si orfani retardati care se dau cu capul de pereti prin orfelinate" sau "nu va duceti in USA ca aia e o tara de drogati care se impusca pe strada mai ceva ca in filme" samd.
Bineinteles, Filipine ca si Romania si alte tari sint asociate uneori cu imaginea de "tari exportatoare de femei iesite prin lumea larga la produs" dar, desi exista desigur si astfel de persoane, procentul acestor prostituate (fie ele exportate sau ramase in tara) este infim si in nici un caz nu poate fi invocat ca fiind elementul definitoriu al tarilor respective, nu poate fi invocat ca fiind cam singura si principala trasatura pt care acele tari sint cunoscute in lume - asa cum afirmi tu.

#33
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postaltundeva, on Jan 24 2009, 19:21, said:

Bineinteles, Filipine ca si Romania si alte tari sint asociate uneori cu imaginea de "tari exportatoare de femei iesite prin lumea larga la produs" dar, desi exista desigur si astfel de persoane, procentul acestor prostituate (fie ele exportate sau ramase in tara) este infim si in nici un caz nu poate fi invocat ca fiind elementul definitoriu al tarilor respective, nu poate fi invocat ca fiind cam singura si principala trasatura pt care acele tari sint cunoscute in lume - asa cum afirmi tu.
ma tem ca procentul de "producatoare" din filipine si thailanda e mult mai mare decat in romania :naughty: astea sunt efectiv destinatii pt. turism sexual..

#34
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postaltundeva, on Jan 24 2009, 19:21, said:

Eh si tu acum, nu cred ca e cazul sa te lasi purtat de emotii cind faci afirmatii din astea generalizatoare.
Scuze , nu am stiut ca ating un punct sensibil. :notangel:
Dar repet, eu nu m-as duce intr-o tara unde lumea apleaca capul cand trece prin fata unui strain.
Au un stil foarte comic, isi croiesc drum cu mana prin aer, capu' jos, ciocu; mic...etc
Sunt oameni fara nici un pic de balls, foarte supusi..daca-i pui sa faca ceva  migalesc 20 de ore la ceea ce un roman ar face in 2 ore.
E un popor nascut pt a-i servi pe altii, la masa sau in alte ipostaze, pe santiere, la bacanie, etc etc
Intamplator vorbesc in cunostinta de cauza si chiar am cativa asa zisi amici, filipinezi.
Dealtfel este o comunitate de vreo 50 de filipinezi aici , unde sunt acuma.
Deci emigrare usoara! Succesuri.
PS :  Vezi ca e adevarat ca tre sa ceri voie de la Imparatie cand iesi din tara. Nu stiu daca avand dubla cetatenie esti scutit. :confuzzled:

Quote

Filipine este ceea ce ar fi Romania daca ultima ar avea 90 de milioane de locuitori in loc de 21 si daca s-ar afla ratacita la marginea hartii in loc de marginea calduta a uniunii europene
Adica Filipine si Romania sunt atat de diferite incat simpla apropiere a mentalitatilor sau pozitie geografice  sau a oricarei trasaturi e TOTAL SI ABSOLUT eronata! Si Romania nu are cum sa aibe 90 de milioane de oameni pt ca romanilor li se spune  in toate felurile dar nu sobolani...Ce pana mea faceti aplogia unora care sunt recunoscuti pt lentoarea lor proverbiala si pt femeile dispuse la orice. MAI CITESTE VREUN COPIL SI-I INTRA IN CAP CA E UN LOC SUPER  DESTEPT FILIPINE.

@gtk  -am impresia ca ai trecut pe-acolo de stii asa bine.... :lol:  :lol:  :lol:

Edited by sanddy1964, 24 January 2009 - 21:48.


#35
altundeva

altundeva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 25.10.2007
@gtk
Am spus ca procentul de prostituate in ambele tari (si RO si Filipine) este infim raportat la populatia tarii respective, nu comparat intre cele 2 tari pt ca nimeni n-are astfel de date. Ca atare, fiind infim, acesta nu poate fi in nici un caz considerat ca fiind o caracteristica definitorie a vreuneia dintre acele tari.
Repet, este o mare deosebire intre a spune "exista si xyz in tara cutare" si a spune "nu te duce acolo, tara cutare este (doar) pt cei ce sint interesati de xyz". Sa crezi ca motivul celor ce trec prin acele tari mentionate de tine este "efectiv" turismul sexual este o aberatie la fel de mare ca a crede ca cei ce trec prin Romania o fac deoarece, ca sa-l citez pe sanndy1964: "Alta destinatie n-ati gasit? E buna faza pt cei care vor sa cunoasca..." unde in locul "..." putem introduce aurolaci prin canale sau centuriste sau handicapati sau alta categorie sociala care reprezinta practic zero la scara Romaniei dar uite ca este ridicata de unii la rang de trasatura nationala definitorie.

@sanndy1964
Vad ca ai citit posturile mele de pe acest topic deci nu vad cum de n-ai inteles ca, spre deosebire ce unii care isi dau cu parerea din auzite, eu am trait deja acolo. Si ai citit si ca nu am considerat-o o destinatie suficient de acceptabila si ca atare am plecat in alte tari.
Ceea ce cu siguranta de sine povestesti tu (filipinezii sint asa si asa) sint pareri de la distanta. Se intimpla sa fie si eronate, daca ai fi trait acolo ai fi devenit rapid constient de cit de nerealistica este caracterizarea ta. Ceea ce faci tu este sa caracterizezi un intreg popor pe baza a citorva oameni aflati intr-o tara straina. Este ca si cum ar caracteriza cineva toti romanii pe baza a citorva chelnerite romance angajate pe un cruise ship - romanii ar fi, dupa cum spui tu, "un popor nascut pt a-i servi pe altii, la masa sau in alte ipostaze etc". Si chiar si pe baza celor citorva cunostinte filipineze de acolo de unde esti, ma indoiesc ca ai fi putut ajunge la generalizari de genul "un popor de sobolani" "fara balls" si toate celelalte invective alese de tine. De aceea ma si indoiam in postul anterior ca discuti pe baze rationale si am banuit, corect se pare, ca este mult mai probabil ca emotiile sa iti stea in calea unei judecati detasate si neutre.

Oricum, vad ca discutia deviaza tot mai mult de la subiect si se muta intr-o directie in care eu unul cel putin nu am de gind sa ma indrept (invective, personalizarea discutiei etc) deci conversatia va continua fara mine.
Banuiesc ca, pina la urma, este in firea unora de a reactiona la jignirile tembele ale altora (de gen "sinteti un popor de hoti, tigani, cersetori, whatever") prin a arunca si ei altora insulte la fel de reale si fondate (americanii sint asa si asa, rusii sint asa si asa, filipinezele sint asa si asa etc).
Personal mi-e indiferenta parerea ta sau a oricui altcuiva despre filipinezi, germani, argentinieni, japonezi samd. In ceea ce ma priveste sint doar niste popoare ce-mi sint indiferente printre atitea alte popoare care imi sint la fel de indiferente.

#36
paulynio

paulynio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.01.2009
Sunt cumva romani stabiliti in Filipine? Cam ce afaceri se pot face acolo?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate