Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

emigrare in filipine

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
zyon_coder

zyon_coder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.12.2008
A emigrat cineva in filipine?Imi poate da niste detalii?Ce trebuie facut,daca se accepta usor cererea..

#2
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
cred ca potentialii emigratori acolo, au emigrat deja in congo, ca cica e mai bine...
ps. daca vrei o filipineza doar, nu e necesar sa emigrezi

#3
cardinal

cardinal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 28.06.2006
cred ca e una din cele mai sinistre tari :(

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Stiu cateva filipineze...
Am discutat despre situatia de acolo si se pare ca e nenorocire.
Toti cei care pot fac o scoala (in special in domeniul medical) ca sa poata emigra.

Cine e interesat sa plece acolo ar trebui sa faca o cautare pe Google cu poverty in the Philippines.
Apoi sa cugete la modul cel mai serios...

#5
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008
cunosc si eu o persoana care e in filipine de 2 ani si jumatate.
despre economie spune ca intr-adevar e haos. in schimb numai cuvinte de lauda pentru popor.
a vorbit inainte de a pleca cu o filipineza pe net ( o necunoscuta). tipul a aterizat, a intrat pe net si a vorbit cu tipa. ea l-a gazduit un an de zile for free. acum e insurat cu alta filipineza , asteapta un copil si tot nu are casa lui. avantajul lui a fost  ca e designer de site-uri si lucreaza de la calculator.
oricum ideea e ca daca vrei sa pleci de aici din cauza degradarii morale a natiei romane e o optiune. filipine.
in plus e cald, plaje si femei frumoase.
in schimb daca vrei oarece lux sau statut nu prea merge.

daca ai nelamuriri despre vize and shit pot sa-l intreb daca vrei.

#6
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 hugzabee, on Dec 29 2008, 12:38, said:

oricum ideea e ca daca vrei sa pleci de aici din cauza degradarii morale a natiei romane e o optiune. filipine.
ce vorbesti? :lol:

#7
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008
??
in sensul ca oamenii sunt calzi, primitori si mereu cu zambetul pe buze.
si ca sa-l citez pe tip " in filipine nu o sa te dea nimeni in judecata pentru ca ai parcat pe locul lui".
acum o sa spui ca aia n-au locuri de parcare   :lol:  , dar priveste-o ca pe o figura de stil.

sau poate tu ai inteles ca e NUMAI filipine. scuze, punctul ala dinaintea cuvantului "filipine" nu trebuia sa fie acolo.

Edited by hugzabee, 29 December 2008 - 13:25.


#8
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 hugzabee, on Dec 29 2008, 13:23, said:

??
in sensul ca oamenii sunt calzi, primitori si mereu cu zambetul pe buze.
si ca sa-l citez pe tip " in filipine nu o sa te dea nimeni in judecata pentru ca ai parcat pe locul lui".
acum o sa spui ca aia n-au locuri de parcare   :lol:  , dar priveste-o ca pe o figura de stil.

sau poate tu ai inteles ca e NUMAI filipine. scuze, punctul ala dinaintea cuvantului "filipine" nu trebuia sa fie acolo.
chiar si asa, nu vad cum ar putea fi filipine o optiune la romania... partile pozitive sunt extrem de subtiri in comparatie cu partile negative... si pana la urma lumea traieste pe bani si are nevoie de libertate, nu de caldura, zambete, saracie si terorism... desi caldura si zambete, gurile rele ar zice ca se gasesc si in romanica..

#9
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008
acum depinde ce vrea fiecare. tu esti subiectiv si atat. daca pentru tine totul se rezuma la bani pentru altul o fi altfel.
si stai linistit ca nu pleaca nimeni din romania pentru ca-i merge bine.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 hugzabee, on Dec 29 2008, 12:38, said:

in plus e cald, plaje si femei frumoase.

Femei frumoase? Nu prea sunt de acord, sunt mici (nu am vazut nici una sa aiba peste 1,60) si negricioase...in fine, gusturile nu se discuta...

#11
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008
eh acum nu stiu...iti dai seama. dar din ce am vazut in galeria lui manny pacquiao la meciul cu de la hoya mi-au placut.

#12
altundeva

altundeva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 25.10.2007

 zyon_coder, on Dec 29 2008, 07:52, said:

A emigrat cineva in filipine?Imi poate da niste detalii?Ce trebuie facut,daca se accepta usor cererea..
Postul tau pare pus in joaca si judecind dupa el, te-as sfatui sa ramii cit mai aproape de casa, iar daca totusi te departezi de ea, sa alegi o destinatie mai iertatoare decit Filipine.
Daca insa tii cu tot dinadinsul, eu as zice asa (tie sau altor amatori):

Du-te si ia-ti viza turistica de 59 de zile de la ambasada filipineza (nu stiu daca viza se da si la romani (adica la pasaport romanesc) dar probabil ca da) (sau daca nu vrei, primesti viza de 21 de zile la aeroport, din nou nu stiu daca si la romani).
Dupa ce ajungi, daca iti place acolo, poti extinde (pt citiva zeci de $) durata cu inca 2 luni si apoi iar 2 luni samd pina faci un an dupa care trebuie sa iesi neaparat din tara (de obicei se practica o excursie de citeva zile la Bangkok sau Hong Kong sau Singapore) si te reintorci si o iei de la capat. Multi asa fac (exista un mare numar de straini (americani, australieni, englezi, germani, scandinavi, canadieni, neozeelandezi, ceva japonezi) care aleg sa traiasca in Filipine).

Daca iti va placea atit de mult incit sa vrei sa stai "definitv", vei alege una din solutiile permise de legea de acolo, le gasesti aici:  http://www.immigration.gov.ph/   (cea mai frecventa dintre solutiile de lunga durata, din ce am observat eu la fata locului, este casatoria cu o persoana filipineza; sint insa multi si cei care locuiesc ani de zile acolo cu extensii de vize turistice dupa cum explicam mai sus, si mi se pare solutia care iti ofera libertatea cea mai mare, eu pe aceasta am ales-o).

Cantitatea de info pe internet despre relocarea in Filipine este imensa, este una dintre cele mai documentate destinatii din acest punct de vedere asa ca n-ai scuza de a intreba pe acest forum unde sansele de a gasi info sint minuscule. Spor la cautat.

Dat fiind ca nu ai dat detalii despre cine esti si ce stii si ce vrei si ce poti si ce cauti, nimeni nu-ti poate oferi nici un sfat serios. Este o mare diferenta daca ai 20 sau 60 de ani, daca ai bani sau nu, daca te duci acolo sa muncesti sau te retragi la pensie, daca esti aventuros din fire etc.
Mie unuia nu mi-a placut suficient de mult incit sa ramin acolo pe termen lung asa cum ma batuse gindul cind ma hotarisem sa traiesc acolo. Asa ca am ramas tot in zona aia a lumii insa m-am mutat pe continent. Exista insa un mare numar de straini carora le place in Filipine si aleg sa ramina acolo pina la sfirsitul vietii asa ca cine stie, poate iti va placea si tie.

Edited by altundeva, 30 December 2008 - 01:27.


#13
paulynio

paulynio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.01.2009
interesant topic.. am fost si eu in Filipine de 2 ori. La prima vedere tzara e super. Pretzurile foarte mici. in Manila, undeva la periferie, e cam 200 de dolari chiria pe luna la un apartament mai modest. Si despre mancare, cu un sac de orez rezisti si cateva luni de zile. :lol: scarbit de tzarisoara noastra scumpa, ma batea si pe mine gandul sa raman acolo.. cu putzinii banutzi pe care ii aveam, am luat o viza de filipine anul trecut in martie si am plecat acolo. ma gandeam in mintea mea sa incep o noua viatza. Dar e cam complicat. Nici bani nu aveam suficienti sa incep o afacere, si prietenii pe care ii aveam acolo nu prea erau de iincredere. Si m-am intors acasa, dar ideea nu am abandonat-o. Despre Filipine se pot spune multe.. Oamenii au un temperament latin. vorbesc foarte mutl si sunt prietenosi. Acolo se vorbeste de "filipino hour" adica intotdeauna daca ai o intalnire cu cineva la ora 4, respectivul o sa vina la ora 5. Si e foarte normal sa faca asta, nimeni nu se enerveaza. mai sunt si niste chestii ciudate pe care le-am vazut acolo. ceva de genul turism sexual. multzi americani bogatzi asa mai in varsta vin acolo la distractie. Asta nu imi place la ei ca nu au demnitate. Adica ii considera pe americani niste extraterestri, semizei.
De cand m-am intors in tzara, zi de zi parca iar imi vine dorul de duca. Am ramas impresionat de oamenii de acolo, de viatza simpla si fericita pe care o au. Daca as gasi o oportunitate sa fac ceva acolo, nici nu ma gandesc. Plec cu primul avion. Haidetzi cine mai vine? Facem si noi o diaspora acolo. :lol:

#14
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008
vin eu  :lol:  daca ma astepti sa termin facultatea ... :rolleyes:
hmm , chiar nu se gaseste de munca, calificata sau nu ?

si apropo, cat ai dat pe viza si pe ce perioada ?

Edited by hugzabee, 13 January 2009 - 12:52.


#15
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008
ah , am uitat sa precizez. ma refer la joburi in companii straine ofc...
ca doar n-o car saci pentru 2$ pe zi  :lol:

#16
paulynio

paulynio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.01.2009
Pai viza costa cam 30 de dolari. e viza pe 2 luni, iar avionul cam 1150 de euro. Se poate gasi si mai ieftin, in functie de companie. la KLM e 1150 de euro. Din ce stiu eu, un salariu acceptabil pentru un filipinez acolo e cam de 8000 de pesos, adica cam 200 de dolari. Oricum filipinezii sunt oameni lenesi. Unde am stat eu peste drum de mine unul construia o casa. Radeam cu lacrimi. Mai punea o caramida, mai treceau 2 zile. :lol:

#17
Mihaelafog

Mihaelafog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.12.2008
Am fost si eu in Filipine anul trecut in iarna, am stat 20 de zile , ca mi-a fost lene sa imi iau viza. Am primit-o in aeroport. Eu am stat in Cebu. Pot zice ca acolo , in Filipine , e locul unde as vrea sa mor. Daca as avea un venit de 2000 de euro lunar, fara sa fac nimic in Romanica, as pleca...ieri.
Locul e fabulos, oamenii foarte prietenosi si HARNICI. Eu am stat la un prieten care era expat acolo. Ce sa va zic....un vis. Avea asta o casa de la intreprindere cu un living de 200 mp, piscina, jacuzzi, 2 menajere, gradinar, sofer 24/24. Femeile sunt belea, au o piele absolut superba din cauza umiditatzii de acolo. Vegetatzia e de senzatzie, mango si pepenii sunt de pe alta planeta :) Preturile sunt cam de 10 ori mai mici decat la noi. Daca esti blond cu ochii albastrii si nasul mare esti sexsimbol. Toate filipinezele vor sa faca copii cu tine, nu neaparat sa se marite. E drept ca te vad un fel de pasaport, dar.....
In pofida saraciei, care cam este, oamenii sunt super. Eu care nu seman deloc a filipinez, cand vedeau ca intru in magazin incepeau sa vorbeasca in engleza. Acesta e marele avantaj in Filipine, limba oficiala engleza.
Sa te duci si sa faci bani acolo e destul de reu banuiesc, dar sa te duci si sa stai acolo cu o sursa de bani.....e BELEA

#18
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 Mihaelafog, on Jan 14 2009, 12:15, said:

Am fost si eu in Filipine anul trecut in iarna, am stat 20 de zile , ca mi-a fost lene sa imi iau viza. Am primit-o in aeroport. Eu am stat in Cebu. Pot zice ca acolo , in Filipine , e locul unde as vrea sa mor. Daca as avea un venit de 2000 de euro lunar, fara sa fac nimic in Romanica, as pleca...ieri.
Locul e fabulos, oamenii foarte prietenosi si HARNICI. Eu am stat la un prieten care era expat acolo. Ce sa va zic....un vis. Avea asta o casa de la intreprindere cu un living de 200 mp, piscina, jacuzzi, 2 menajere, gradinar, sofer 24/24. Femeile sunt belea, au o piele absolut superba din cauza umiditatzii de acolo. Vegetatzia e de senzatzie, mango si pepenii sunt de pe alta planeta :) Preturile sunt cam de 10 ori mai mici decat la noi. Daca esti blond cu ochii albastrii si nasul mare esti sexsimbol. Toate filipinezele vor sa faca copii cu tine, nu neaparat sa se marite. E drept ca te vad un fel de pasaport, dar.....
In pofida saraciei, care cam este, oamenii sunt super. Eu care nu seman deloc a filipinez, cand vedeau ca intru in magazin incepeau sa vorbeasca in engleza. Acesta e marele avantaj in Filipine, limba oficiala engleza.
Sa te duci si sa faci bani acolo e destul de reu banuiesc, dar sa te duci si sa stai acolo cu o sursa de bani.....e BELEA

Interesanta povestea ta si pari bine informata.
Ce posibilitati de business sunt "pe val" in PH?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate