Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Recomandari carti

- - - - -
  • Please log in to reply
630 replies to this topic

#37
unverdorben

unverdorben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.05.2005
Personajul principal din "Sageata timpului" este un doctor nazist care a activat in lagarele de concentrare la vremea respectiva (al doilea razboi mondial cu majuscule). Cartea este povestea vietii lui spusa invers in timp, dar totusi privita dintr-o perspectiva normala, chestie realizata cu ajutorul unei frinturi din constiinta doctorului, care se `naste' cind omul moare si ii parcurge invers viata. Dau un fragment mic si nesemnificativ din carte ca sa intelegeti mai bine. Doctorul, pe nume Odilo, juca tenis de cimp cu niste amici: "Tenisul e un joc destul de idiot, din cite descopar: mingea pufoasa ricoseaza din fileu sau din imprejmuirea de sirma care margineste terenul, iar noi patru o lovim incoace si incolo pina e pusa in buzunar - in mod destul de arbitrar, dupa parerea mea - de cel care serveste. Cu toate acestea, ne vedem de topait si gifiit destul de multumiti."

Desi trateaza un subiect dur poti sa te relaxezi citind-o. Plus alte citeva lucruri.

#38
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005

Memnoch, on May 31 2005, 19:46, said:

@Darkness Din nefericire doar Cronicile Vampirilor, pana la Vampirul Armand care nu e ultima, dar de urmatoarea nu am putut sa fac rost. Si in afara de cronici am citit si Victorio the Vampire in engleza care nu mi-a placut!
Vreau sa fac rost de seria cu vrajitoare am auzit ca e buna, dar pe fondul unei lipse de fonduri nu o sa pot sa le citesc decat daca imi imprumuta cineva!

<{POST_SNAPBACK}>


restul cartilor din seria cronicile vampirilor, le poti imprumuta(in engleza)de la o biblioteca online.asa am luat eu Pandora, si din cate am inteles mi-a venit acasa Merrick. Nu stiu exact siteul, ti-l zic cand ajung acasa. Din ce oras esti?

@malone6x6: stiu ca este vorba de personal taste, dar tot nu poti sa zici despre niste carti ca nu au valoare doar pentru ca tie nu-ti plac.

#39
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Imi cer scuze pentru exprimarea neclara: nu am vrut sa spun ca nu au valoare. Doar ca dupa parerea mea nu se ridica chiar la valoarea celorlalte din ce a enumerat el.

Pace?    :kisstogether:

#40
Memnoch

Memnoch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.05.2005
@ Darkness Astept sa vi sa-mi dai si mie linku ala! multam anticipat!
@ Malone6x6 Ai citit Diavolul Memnoch? Daca nu ai citit-o, citeste-o si ai sa iti schimbi radical parerea despre serie!

#41
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
OK. Revin cu impresii  dupa ce o termin. Dar asta nu e a cincea din serie? Daca tot cunoasteti opera mai bine ca mine spuneti-mi si daca nu ar trebui sa o iau de la inceput...sau care e ordinea cronologica a firului epic.

Apropo, vreuna din cele 3 carti erotice ale ei, care am inteles ca au fost si cenzurate prin unele biblioteci din America, ati citit? Merita?

#42
CatalinM

CatalinM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 07.02.2005
Jurnalul fericirii de Nicolae Steinhardt.
Este o carte care poate schimba multora perspectiva asupra vietii.

#43
Memnoch

Memnoch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.05.2005
@ Malone6x6 Da Diavolul Memnoch este a cincea din serie, dar poate fi citita separat! Citeste-o si o sa devi fan Anne Rice :D !!! Nu am citit cartile ei erotice, chiar as fi curios sa vad ce e de capul lor ca pana acum nu am citit nimic de genu!
In schimb scenele erotice din cartile horror in general sunt marfa (Dean R. Koontz; Stephen King)!

#44
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005

malone6x6, on Jun 2 2005, 01:07, said:

OK. Revin cu impresii  dupa ce o termin. Dar asta nu e a cincea din serie? Daca tot cunoasteti opera mai bine ca mine spuneti-mi si daca nu ar trebui sa o iau de la inceput...sau care e ordinea cronologica a firului epic.

Apropo, vreuna din cele 3 carti erotice ale ei, care am inteles ca au fost si cenzurate prin unele biblioteci din America, ati citit? Merita?

<{POST_SNAPBACK}>


in primul rand: ok pace :D
Cartile lui Anne Rice despre vampiri, in ordinea aparitiei:

Seria "Vampire Chronicles":
1.Interview with the vampire
2.The vampire Lestat
3.Queen of the damned
4.The tale of the body thief
5.The devil Memnoch
6.The vampire Armand
  .Pandora si Vittorio the vampire(care fac parte din seria new tales of the vampires)
7.Merrick
8.Blood and gold
9.Blackwood farm
10.Blood canticle

#45
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Darkness 10x for kindness!

La seria Fundatiei parca, nu mai sunt sigur - dar ca exemplu merge, cartile au aparut intr-o ordine cronologica diferita de firul temporal al actiunii lor. De asta am intrebat daca le pot citi in ordinea aparitiei sau au o alta, interna ca sa zic asa.

In general cand e vorba de o serie prefer sa o citesc pe toata ca sa pastrez/descopar corelatia urmarita de autor. Daca spuneti ca aia listata de Darkness e corecta, cum o termin pe asta de acum incep seria.

#46
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005
Cartile sunt puse in ordine cronologica,dar si in ordinea in care trebuie sa le citesti ca sa urmaresti povestea, asa cum a gandit-o autoarea.
Acum, urmeaza sa incep sa citesc Merrick

#47
amorcito

amorcito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.06.2005
Salutari,
O carte pe care as vrea sa o recomand la toata lumea este QUO VADIS.
Pe mine m-a fascinat aceasta carte si mai ales transfomarea lui "Vicius"; dar nu va zic mai mult de atat si va las pe voi sa o citiiti.

#48
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
Golem, de Gustav Meyrink. A fost scris in 1915, se bazeaza pe legendele golemului
ceate de rabinul Judah Low ben Bezalel, in sec. 16. E o carte absolut extraordinara. Impresia produsa asupra mea a fost cu atat mai mare cu cat am citit-o in noaptea dinaintea unui examen foarte greu...
Ponson de Terrail - Rocambole- Mostenirea Misterioasa e, de asemenea , o carte foare frumoasa.
Erich Maria Remarque, cu Nimic nou pe frontul de vest, Trei camarazi, Obeliscul negru... Stilul sau simplu si uneori ironic m-a facut sa ii citesc cu placere romanele. Permiteti-mi, va rog, sa redau un fragment.

"Judacand dupa anunturile mortuare, omul ar fi absolut fara cusur.Sunt aici numai parinti perfecti, soti neprihaniti, copii exemplari, mame altruiste, care nu pregeta sa se sacrifice, bunici indoliati, generali de o bunatate fara seaman, procurori omenosi, fabricanti de munitii aproape sfinti.Pe scurt, daca dai crezare anunturilor mortuare, globul pamantesc pare locuit de o ceata de ingeri, fara aripi, de care nu s-a stiut nimic."(din Obeliscul negru, 1956).

#49
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Tare!  :notangel:

#50
anca_daria

anca_daria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.06.2005
Am si eu de adaugat 2 titluri de carti f bune:

1) Portocala Mecanica- Anthony Burges.. este un pic cam greu de citit; foloseste un argou care iti ingreuneaza cititul la un moment dat, dar daca treci de asta, ajungi la un mare discurs legat de ceea ce ne deosebeste pe noi oamenii de restul fiintelor- capacitatea de a alege intre bine si rau. Idea era ca daca nu ai liberul arbutru, daca nu poti decide tu ceea ce e bine si rau, ci ne este impus, deja esti leguma.

2)Evanghelia dupa Isus Christos- Jose Saramango Tipul a castifat premiul Nobel pt literatura ptr o alta carte, dar pe mine m-a impresionat mai mult aceasta. Autorul se declara un ateu, dar nu il neaga pe dumnezeu asa cum te-ai astepta initial, ci reinterpreteaza Evangheliile din punctul de vedere al lui Isus. Saramango il prezinta pe Dumnezeu ca un zeu care s-a folosit de Isus pentru a-si mari adeptii si a castiga suprematia fata ed ceilalti zei care existau atunci. Bineinteles ca Diavolul este supusul sau si ca face doar ceea ce Dumnezeu ii spune. Cartea se termina cu un pasaj neobisnuit , ca sa spun doar atat- Isus pe cruce, spunand: "Oameni, Iertati-l, ca nu stie ce face!"
Incecati sa o cititi cu o minte deschisa..si autorul recunoaste ca este doar literatura, nu isi propune sa modifice credinte.

#51
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005

Archon, on Jun 15 2005, 12:46, said:

Golem, de Gustav Meyrink.

<{POST_SNAPBACK}>


Alta carte pe care o am acasa in biblioteca, dar pe care nu planuiesc sa o citesc in viitorul apropiat. Zici ca merita citita?

#52
Dorind

Dorind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.06.2005
Razboiul sfirsitului lumii - M.V.Llosa si, in general, cam tot ce a scris omul asta.

#53
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
va recomand "Secretul Templierilor" e despre tema prezentata controversat in "Codul lui DaVinci" numai ca prezentat muuuuuuuuuuuuuult mai documentat.

#54
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Puteai sa scrii numai "documentat". Codul lui da Vinci e prea slabuta ca sa fie documentata...cred ca a facut niste note - fara sa conteze valoarea lor - luate din Google search si atat, le-a "impanat" in carte. Noroc cu valva ca la inceput se vindea prost, lucru normal daca ma gandesc ca nu e prea buna nici ca roman de actiune.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate