Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Recomandari carti

- - - - -
  • Please log in to reply
630 replies to this topic

#19
Florinm

Florinm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.09.2004
Erich Von Daniken - "Amintiri despre viitor" (undeva prin anii '70 a aparut)

Genial punct de vedere asupra aparitiei vietii pe pamant. Intr-un fel "ataca" Bibila la fel cum o face si "Codul lui Da Vinci" acum.

Detalii despre viata/opera lui Daniken ... aiciaici

#20
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005
Mah...eu va recomand "Pianista" daca vreti sa va dati pumni in cap si nu stiti cum sa incepeti. Premiul Nobel pentru Literatura 2004.

Cand am citit pe spate ca nu e recomandata persoanelor cu probleme cardiace am inceput sa rad dar pe parcurs am inteles ce vroia sa spuna poetul prin aceasta afirmatie.

Serios vorbind este extrem de socanta, deprimanta, iar socanta, trista...si te cadoriseste cu o stare de discomfort general din care scapi cu greu si numai daca ai prieteni talentati la asa ceva. N-am reusit sa o citesc decat pe parcursul unei luni pentru ca la in medie cam 10 - 20 de pagini ma apuca o stare de mila - sila (chiar nu am inteles semnificatia exacta a acestei asocieri pana acum) ca ma lasam pagubasa. In esenta o carte buna pe care tocmai detaliile astea nefericite ii ofera aceasta titulatura. Privind in urma, acum ca am reusit s-o termin :cursing: (dupa lupte seculare care-au durat 30 de ani) pot sa spun ca merita.

Lectura placuta :death:

#21
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Fata din Zlataust(Ionel Teodoreanu).Atat de mult m-a impresionat acea carte incat am fost de nebuna prin Iasi sa caut casa.Si am gasit-o.E superba cartea.Apoi Morometii , Ciresarii si cam tot ce tine de Marin Preda si Mircea Eliade.

Edited by naughtydream01, 30 April 2005 - 01:05.


#22
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003

Florinm, on Apr 22 2005, 14:00, said:

Erich Von Daniken - "Amintiri despre viitor" (undeva prin anii '70 a aparut)

Genial punct de vedere asupra aparitiei vietii pe pamant. Intr-un fel "ataca" Bibila la fel cum o face si "Codul lui Da Vinci" acum.

Detalii despre viata/opera lui Daniken ... aiciaici

<{POST_SNAPBACK}>

Mie nu mi s-a pãrut aºa de grozavã. Mi se pare exageratã viziunea lui Daniken. Am fost vizitaþi în trecut de extratereºtri ce ne-au determinat sã construim piraminde sau monumente remarcabile. Hmmm, nu cred.
Este o carte care meritã cititã pentru a cunoaºte ºi un alt punct de vedere asupra apariþiei ºi dezvoltãrii civilizaþiei umane, dar, nu este ceva care sã-þi schimbe viziunea asupra lumii.

P.S. Verificã link-ul, este greºit.

Edited by dobrotescunicol, 02 May 2005 - 22:46.


#23
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Bune bune bune!

Si scrierile lui Karel Capek merita un 10. Ca si Caragiale de valoros si tot ca el sub masca de ironie de fapt vorbeste de lucruri amare.

Cezar Petrescu e iar un scriitor ce merita mai multa recunoastere decat are.

#24
arta_patologica

arta_patologica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 14.04.2005
Cei care vor sa mai afle cate ceva despre perioada comunista ante-decembrista de la noi, va recomand cu mare caldura pe Paul Goma si in special: Gherla si Scrisuri. (totusi, ptr. iubitorii de finete...incercati Din Calidor)

#25
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Mmmmm.
Stephen King e preferatul meu pana acum, alti autori: Frank Herbert, Asimov, Wilkie Collins, John Fowles ... ma rog, cartea sau nuvela care mi-a placut cel mai mult si inca o pun pe primul loc: "Picnic la marginea drumului" de Arkadi si Boris Strugatki.

Stephen King e autorul meu preferat. ^_^

#26
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005

Cristist50, on May 3 2005, 01:40, said:

"Picnic la marginea drumului" de Arkadi si Boris Strugatki.

<{POST_SNAPBACK}>


cartea asta o am si yo in biblioteca, am si uitat de ea. oricum nu am citit-o:(inca....

#27
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
Recomand : Notre Dame-Victor Hugo, Punct,Contrapunct-Aldous Huxley,Eu, supremul-Roa Bastos.
Subscriu la treaba cu Haruki Murakami.
In legatura HC Andersen, mie nu mi-au placut povestile lui cand eram mic pentru ca eram obisnuit cu altceva, cu zmei si figuri, dar sunt foarte curios cum va fi cand voi reciti povestile lui.

#28
Memnoch

Memnoch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.05.2005
Asimov - Seriile Robotii si Fundatia + Nuvele, povestiri ( Are si cateva poezi super! Pun pariu ca asta nu stiati! :D ) Ce mai cam tot de el este genial!
Orson Scot Card - Jocul lui Ender, Vorbitor in numele Mortilor, Xenocid ( astea le-am citit eu, dar umbla zvon in tara ca tipu a mai scris in seria asta si cica sunt bune)
Bernard Werber - Trilogia furnicilor ( mie mi-au placut doar primele doua ); Thanatonautii si Imperiul ingerilor
Frank Herbert - Dune ( eu am citit deocamdata doar primele doua carti, dar mai am timp. cel putin asa sper ) Oricum deja imi place f mult
Cam atat de la S.F.
Horror mi-e mi-au placut Stefen King ( Shining, Misery, etc ), Anne Rice (Cronicile Vampirilor si de aici in special Diavolul Memnoch ) si Dean R. Koontz ( Midnight si Ucigasi in numele domnului sunt f bune prima are o idee super, iar a doua e f antrenanta ), bine si Edgar Allan Poe ( povestiri horror ) si Eliade ( ca si el are cateva ) Oricum Eliade merita citit d'al capo al finne!
Clasicii si romanii nu-i enumar ca pe astia ii stie toata lumea!
Asa ca titluri ar fi Prfumul de Suskind asta e cartea preferata a lui Kurt Cobain, Portretul lui Dorian Grey de Oscar Wilde. Citadela Sfaramata de Horia Lovinescu; Fenomenul Pitesti de  Virgil Ierunca. Ultimele doua scrise sunt si ultimele carti pe care le-am citit si mi-au placut f mult! Acum incerc sa mai rememorez cateva titluri da nu prea ma ajuta memoria! Si totusi....
984 de George Orwell, daca imi mai aduc aminte ceva bun cu siguranta o sa mai scriu, dar la ce memorie am eu putin probabil! :D

#29
Memnoch

Memnoch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.05.2005
Si da stiu ca am gresit! Nu-mi atrageti atentia (Parfumul si 1984)!

#30
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Nu conteaza man! Seria are valoare oricum...mai putin vampirii aia parca dar...e si chestie de gust personal, nu?

#31
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005

malone6x6, on May 31 2005, 03:10, said:

Nu conteaza man! Seria are valoare oricum...mai putin vampirii aia parca dar...e si chestie de gust personal, nu?

<{POST_SNAPBACK}>


chestia cu vampirii la care se referea nu e horror,si are valoare, garantez eu. De exemplu cartea "Pandora" este vorba despre viata personajului principal in timpul romanilor(inainte sa devina vampire :P ),si seriile "Vampire Chronicles"+"New Tales Of The Vampires" chiar merita citite de toata lumea.

@Memnoch: ce carti ai citit de Anne Rice pana acum?

Edited by Darkness, 31 May 2005 - 07:23.


#32
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005
Recomandari pentru fanii jocurilor pe calculator,seriile:

Warcraft,Starcraft,Diablo(sunt sigur ca de astea stiati deja),MechWarrior,Halo(pentru astea 2 nu garantez, ca nu am citit)

Seria Master and Commander, nu mai stiu sigur de cine e scrisa, dar cand imi aduc aminte,va zic. A fost facut si un film dupa prima carte.

Paradise Lost, de John Milton. este in versuri -_-

#33
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Oi fi tu vreo/un fan al goticului, satanismului sau alt piper cu care incercati sa dati gust vietilor voastre (ce se intelege prin gotic azi, nu ma refer la curentul artistic) dar asta nu inseamna ca trebuie sa fim toti. Deci nu am spus ca e gunoi ci ca nu le consider tot atat de meritorii ca pe celelalte. Si am specificat ca e chestie de personal taste.

Daca nu e horror (cu care nu am nimic de altfel) spune-mi cum vezi acest citat luat la intamplare:

"I pulled him to my lips, I tore the bulging artery in his neck. The blood hit the roof of my mouth. I gave a little cry as I crushed him against me. It wasn't the burning fluid the master's blood had been, not that lovely elixir I had drunk from the stones of the dungeon. No, that had been light itself made liquid." - si da actiunea se petrece intr-o casa pustie...bla bla bla..

In concluzie...sunt mii de carti care merita citite inaintea celor ale Annei Rice.

Si daca o sa ma intrebi de ce cred asta e pentru ca le consider facand parte din acea literatura care nu a reusit sa ajunga literatura nemuritoare desi s-a ridicat deasupra altor scriituri care nu meritau sa vada lumina tiparului. Cam ca Dan Brown sau alte fonfleuri ale caror autori nu au putut sa se ridice deasupra compromisului comercial..sau nu au vrut, nu conteaza. Iarasi, repet, chestie de parere personala!

Edited by malone6x6, 31 May 2005 - 14:03.


#34
Memnoch

Memnoch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.05.2005
@Darkness Din nefericire doar Cronicile Vampirilor, pana la Vampirul Armand care nu e ultima, dar de urmatoarea nu am putut sa fac rost. Si in afara de cronici am citit si Victorio the Vampire in engleza care nu mi-a placut!
Vreau sa fac rost de seria cu vrajitoare am auzit ca e buna, dar pe fondul unei lipse de fonduri nu o sa pot sa le citesc decat daca imi imprumuta cineva!

#35
unverdorben

unverdorben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.05.2005
Time's Arrow (Sageata timpului) de Martin Amis.

Se gaseste prin librarii editata de Polirom, pretz ~ 185 de mii. Trateaza holocaustul intr-o maniera deosebita. O stie cineva - v-a placut ?

Edited by unverdorben, 31 May 2005 - 19:41.


#36
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Spune-ne in doua cuvinte ce si cum...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate