Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

HEROINA - adevarul despre ea

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#127
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostSPF, on 27th July 2009, 18:00, said:

De ce simti nevoia sa faci copii atunci? Eu sunt catalogat in diverse feluri de oamenii care aud ca eu nu vreau sa fac copii.

Si apropo, cu textul ala de martira de mai sus ne mai dovedesti inca odata cat de batrana esti. Multe femei se feresc sa arunce cu varsta pe toate gardurile ;)

Iar cei care se dau zmei ca au ales bine si ca nu au ajuns cu seringa in mana pentru ca mari alegatori ce-s ei, eu le spun ca nu au fost suficient de bine imbroboditi, cineva nu a pus ochii pe ei sa ii invete la droguri. Ca altfel nu scapau.

Eu recunosc ca am scapat pentru ca mi-a fost groaza de cati bani cheltuiau prietenii mei pe droguri. Si cand ii vedeam ca se cearta pe bani, care a pus mai mult si care mai putin pentru bilute, mi-a fost tarsala si sa incerc ca sa nu cumva sa imi ceara bani aia, pentru ca eram mult prea sarac. Deci da, am avut un bulan fenomenal ca nu m-am apucat de droguri. Anturaj de drogati aveam din belsug.
Nu simt nevoia să fac copii, istețule, i-am făcut pur și simplu. Și nu înțeleg, ar trebui să-mi ascund vârsta? Sunt o babă, o babă deșteaptă și simpatică, de altfel, nici măcar nu sufăr de mania persecuției. Text de martir? Pisoi, nu toți ne simțim martiri și genii neînțelese de societatea filistină. N-am ales nimic, pur și simplu am urmat un drum fără să sar prea multe garduri. Zău, nu vă e greu să vă văitați tpată ziua? Aveți nevoie de o grămadă de imaginație pentru așa ceva, nu obosiți niciodată?

p.s. foarte bine că nu vrei să ai copii. Unii nu sunt făcuți pentru a fi părinți, și nu e nimic rău sau greșit în asta. Acceptă faptul că așa ești tu, că restul gândesc ca pe vremea lui Pazvante (personajul, nu topicangiul preferat al Softpediei) și treci mai departe ignorându-i.

Edited by adadoi, 27 July 2009 - 17:14.


#128
Principessa85

Principessa85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.07.2009
La fel ca toata lumea de aici, mi-am exprimat parerea despre droguri. Ca eu ii condamn pe cei care vand si nu pe cei care consuma, este o alegere personala si am motivele mele sa cred asta. Respect varsta pe care o ai si cu siguranta cunosti mai bine decat mine perioada '90, eu vorbesc din auzite, tu probabil din ce ai trait. Mi se pare normal ca fiecare sa isi poata exprima parerea, sa purtam o discutie civilizata chiar daca este un subiect ce atrage controverse. Ba mai mult, mai sus mi-am cerut scuze pentru ca m-am grabit si am acuzat pe cineva care ca nu avea aceeasi parere ca mine.
Mai devreme am primit un PM de la cineva care imi spunea ca m-a vazut pe la p-ta Ferentari, o aluzie nu prea subtila in urma posturilor mele.
Nu mi se pare normal ca atunci cand ai o alta parere si nu urmezi 'turma' sa fii catalogat drept ceva ce nu esti sau sa fii ridiculizat (vezi Maresalul).

#129
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostPrincipessa85, on 27th July 2009, 18:16, said:

La fel ca toata lumea de aici, mi-am exprimat parerea despre droguri. Ca eu ii condamn pe cei care vand si nu pe cei care consuma, este o alegere personala si am motivele mele sa cred asta. Respect varsta pe care o ai si cu siguranta cunosti mai bine decat mine perioada '90, eu vorbesc din auzite, tu probabil din ce ai trait. Mi se pare normal ca fiecare sa isi poata exprima parerea, sa purtam o discutie civilizata chiar daca este un subiect ce atrage controverse. Ba mai mult, mai sus mi-am cerut scuze pentru ca m-am grabit si am acuzat pe cineva care ca nu avea aceeasi parere ca mine.
Mai devreme am primit un PM de la cineva care imi spunea ca m-a vazut pe la p-ta Ferentari, o aluzie nu prea subtila in urma posturilor mele.
Nu mi se pare normal ca atunci cand ai o alta parere si nu urmezi 'turma' sa fii catalogat drept ceva ce nu esti sau sa fii ridiculizat (vezi Maresalul).
În primul și în primul rând, e o tâmpenie să "respecți vârsta". Scoate-ți asta din cap. Nu zic să te apuci de înjurat pensionari, doar să nu-ți imaginezi că ei sunt mai deștepți sau mai buni decât tine pentru că au treizeci de ani în plus.
În al doilea rând, Mareșalul e băiat bun. Are un stil special de a e exprima, dar sper că nu-ți imaginezi că iese cu un pușcoci pe stradă la vânătoare de dependenți. (Cred că mai degrabă se ia de traficanți)
În al treilea rând, aici, în lumea reală, e important știi adevărul, nu să crezi că știi adevărul. Degeaba dai vina pe traficanți.

Nu, nu-i normal să te catalogheze lumea, dar nici să te superi din cauza asta nu-i normal. Cât despre treaba cu Ferentariul, nu-s din București, nu m-am prins de subtilitate, și nici nu mi se pare interesant că s-a găsit unul să facă "bancuri bune".

#130
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostSPF, on 27th July 2009, 18:00, said:

Iar cei care se dau zmei ca au ales bine si ca nu au ajuns cu seringa in mana pentru ca mari alegatori ce-s ei, eu le spun ca nu au fost suficient de bine imbroboditi, cineva nu a pus ochii pe ei sa ii invete la droguri. Ca altfel nu scapau.
Iti dai seama ca toti eram alcoolisti daca marea ta cugetare era si adevarata?

Admit ca nu gasesti pe toate drumurile droguri dar alcoolul e foarte usor de procurat si, culmea, sunt o groaza de dependenti de el.

Acum de ce crezi tu ca din 10 oameni 8-9 traiesc normal si doar 1-2 ajung la Balaceanca?



Terminati cu prostiile astea si nu le mai gasiti scuze dependentilor de droguri.

Pentru ca pur si simplu NU AU!



L.E.: unde drac e postul lui SPD? :blink:

Edited by Maresalul, 27 July 2009 - 17:33.


#131
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostMaresalul, on 27th July 2009, 18:32, said:

L.E.: unde drac e postul lui SPF? :blink:
pe pagina anterioară?

Edited by adadoi, 27 July 2009 - 17:37.


#132
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostPrincipessa85, on 27th July 2009, 18:16, said:

Nu mi se pare normal ca atunci cand ai o alta parere si nu urmezi 'turma' sa fii catalogat drept ceva ce nu esti sau sa fii ridiculizat (vezi Maresalul).
Aaaaaaaaaaa, deci esti o rebela!

Vezi tu, draga mea, cateodata e chiar indicat sa urmezi turma.
Altfel te papa lupul. ;)


Intelege ce vrei din postul asta, ca nu stau sa-mi bat capul cu tine.

#133
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Locatie: cartier progresu'
subiecti: familie cu un singur copil
profil tata: alcoolic, fumator, dezinteresat de educatia copilului
profil mama: fumatoare, de asemenea dezinteresata de educatia copilului, cam petrecareata.
incheiere scandal: tata(sub influenta alcoolului) catre copil: iesi afara tanuca(sens neidentificat)
prietenii subiectului: anturaj dubios, intalnit des mai ales dupa scandalurile mai sus amintite.
studii: 8 clase, ultima terminata la FF.

observatii:
-in clasele mici, mama isi da seama de mediul daunator in care traieste copilul. Il muta la o scoala in provincie. Schimbari: de la trece-l in mila la note de 10. Revine asupra deciziei, copilul revenind si el in cele din urma la aceleasi rezultate scolare.

Fara educatie, a parintilor sau a scolii, la varsta de cca 16-17 (2000-2001) se apuca de droguri. In mod sigur scandarile, lipsurile, nefericirea, esecurile de tot felul, au "ajutat" la asta.

In acelasi mediu a continuat sa traiasca, drogurile si le-a procurat, vanzand din casa, furtisaguri si imprumuturi.
Cand incerca sa se lase, ori era cautat de baieti, nu putea sa umble linistit nici prin casa; ori de politisti care vroiau informatii.

Actualmente executa o pedeapsa pentru furt.


Ei, daca pusi in locul subiectului, voi sustineti in continuare ca nu ati fi luat-o nicicum pe drumul asta... Tineti cont ca nu toti oamenii sunt la fel de inteligenti, informati, optimisti, etc.


Eu unu' trebuie sa recunosc, pus in locul lui exista o mare sansa sa ajung rau. Am avut noroc de niste profesori buni, de niste parinti mult mai ok, si posibil si putina minte. Cu alte cuvinte, daca esti omul nepotrivit, la locul nepotrivit, la timpul nepotrivit, inconjurat de oameni nepotriviti e rau.

Edited by c72_c72, 27 July 2009 - 18:24.


#134
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Mare parte din masculii anturajului meu din copilarie au ajuns vai de mama lor.
Puscarie, dependenti de alcool si ratati irecuperabili. Cativa s-au curatat deja, cel putin unul in conditii dubioase (sinucidere pe foaia de deces dar apropiatii nu sunt convinsi de asta).
Am stat cu ei pana pe la 14 ani. Daca pana atunci ne tineam de prostioare copilaresti, cand am zis GATA!!! deja multi o luasera pe aratura.
Am rupt-o definitiv cu ei cand vrut sa violeze o fata. Am condus-o p'aia acasa (nu era poama prea buna dar asta nu era un motiv sa-ti bati joc de ea) si ala a fost ultimul contact cu ei. Tot timpul a fost alcool in gasca dar asta nu era motiv sa beau.
Ceva mai tarziu nu era zi in care sa nu ies la o miuta cu colegii si sa incheiem cu o vizita pe strand, la o bere.
Sa nu mai punem la socoteala petreceri, nunti si alte sindrofii. Deci puteam ajunge usor dependent de alcool, ca anturaj si conditii au fost din belsug.
Culmea e ca puteam pune limba pe droguri dar m-am ferit ca de dracu de ele. Nu trebuia sa-ti spuna careva ca drogurile si alcoolul sunt daunatoare. Trebuie doar sa-ti spui neuronii la contributie si sa realizezi ca urmarile pot fi catastrofale daca urmezi un astfel de drum.
Exemple de ratati drogati si alcoolisti gasesti pe toate drumurile. Trebuie doar sa inveti din ele dar pentru asta trebuie sa-ti activezi mai mult de un neuron.

Dar stii care-i culmea? Ca pe vremea aceea si parintii dar si invatatorii/profesorii bateau darabana mai mult pe tutun.
Viciu pe care, culmea, l-am apucat.


Ai dat un exemplu de un tip ce a luat-o la vale din cauza parintilor dar iti pot da si eu exemple de oameni care au reusit in viata chiar daca au avut parintii praf.
Dar, cum am spus, pentru asta trebuie creier.

Edited by Maresalul, 27 July 2009 - 19:25.


#135
Principessa85

Principessa85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.07.2009
Mai bine mancata de lup decat de propria constiinta. Intelegi si tu ce vrei acum.
Nu cred ca prin ce am scris am demonstrat ca sunt rebela. Ci doar ca vad lucrurile din alt p.d.v.

Subscriu la ce a scris c72_c72. Dar asa e, noi nu traim in lumea reala, asta e o lume pe care ne-o inchipuim.

#136
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostPrincipessa85, on 27th July 2009, 20:24, said:

Mai bine mancata de lup decat de propria constiinta. Intelegi si tu ce vrei acum.
Nu cred ca prin ce am scris am demonstrat ca sunt rebela. Ci doar ca vad lucrurile din alt p.d.v.
Mancata de lup = viata ratata.
Asta vrei?
Si de ce mancata de propria constiinta? Ca ai trecut prin viata fara sa prizezi?
Cred ca pot trai fara experienta asta, ca doar sunt din turma.


Singura ai spus ca nu urmezi turma (fara sa spui in ce conditii) iar asta inseamna ca te consideri rebela, nu?

Pai ce face turma? Duce o viata echilibrata, isi intemeiaza o familie, toarna copiii. Indivizii din componenta ei nu atrag atentia cu nimic, ca doar sunt in turma.

Edited by Maresalul, 27 July 2009 - 19:37.


#137
Principessa85

Principessa85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.07.2009

View PostMaresalul, on 27th July 2009, 20:35, said:

Mancata de lup = viata ratata.
Asta vrei?

Eu nu as fi reusit niciodata sa fac comparatia asta. Nu stiu de ce interpretezi aiurea posturile mele.

View PostMaresalul, on 27th July 2009, 20:35, said:

Si de ce mancata de propria constiinta? Ca ai trecut prin viata fara sa prizezi?
Cred ca pot trai fara experienta asta, ca doar sunt din turma.

In nici un caz nu am declarat asa ceva, cred ca numai tu ai fi putut intelege asa ceva. Cand am spus 'mancata de propria constiinta' m-am referit la faptul ca nu as fii impacata cu mine daca mi-as schimba modul de gandire doar pentru a fi in rand cu lumea, sau cu turma ca sa ramanem la acelasi mod de exprimare.

View PostMaresalul, on 27th July 2009, 20:35, said:

Singura ai spus ca nu urmezi turma (fara sa spui in ce conditii) iar asta inseamna ca te consideri rebela, nu?

Pai ce face turma? Duce o viata echilibrata, isi intemeiaza o familie, toarna copiii. Indivizii din componenta ei nu atrag atentia cu nimic, ca doar sunt in turma.

Nu conduc nici o campanie pro-droguri si nici nu am scris pe undeva ca sunt de acord cu asa ceva. Din 10 persoane care au postat aici, 9 au ales sa condamne si sa judece dependentii si doar unul a ales sa ii gaseasca vinovati pe cei care fac posibil consumul. Chiar daca sunt mai multi, poate doar unul a avut curajul sa sustina asta. Prin asta inteleg iesirea din turma. Daca eram rebela, as fi ales sa ma droghez si eu. Cel putin asta inteleg eu prin 'rebel' atunci cand vorbim despre droguri. Dar uite ca duc o viata echilibrata, pot sa imi intemeiez o familie si pot sa fac si copii chiar daca nu sunt in turma, adica nu mi-e frica sa spun ce gandesc chiar daca e diferit fata de cum gandesc ceilalti.

Edited by Principessa85, 27 July 2009 - 19:58.


#138
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

View PostMaresalul, on 27th July 2009, 20:23, said:

Ai dat un exemplu de un tip ce a luat-o la vale din cauza parintilor dar iti pot da si eu exemple de oameni care au reusit in viata chiar daca au avut parintii praf.
Dar, cum am spus, pentru asta trebuie creier.

Ma indoiesc ca doar cu creier treci peste parinti de rahat, profesori de rahat,anturaj de rahat. Sa fi vreun geniu, altfel cel mult ajungi un mediocru.

Cu alte cuvinte, nu toti drogatii se fac vinovati in totalitate de situatia lor. Inainte sa ii condamnati, puneti-va in locul subiectului din povestea de mai sus. Daca condamnam stricam orice speranta a celor ce chiar incearca sa se reabiliteze. Putina intelegere, sunt diferite nuante de gri, nu e alb sau negru.

Cat despre importanta fenomenului, acest flagel afecteaza tinerii. Privind din punct de vedere economic, daca afecteaza din ce in ce mai multi, cine va plati mai tarziu pensiile?

#139
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postc72_c72, on 27th July 2009, 22:05, said:

Ma indoiesc ca doar cu creier treci peste parinti de rahat, profesori de rahat,anturaj de rahat. Sa fi vreun geniu, altfel cel mult ajungi un mediocru.
Mediocrii sunt vreo 90% din cetatenii acestei patrii iar marea majoritate din ceilalti 10% lucreaza pentru altii.

Ia da tu o raita printre cei de la dezalcolizare/dezintoxicare si o sa fii surprins cati dintre ei au parinti ok (studii superioare si/sau o anumita pozitie sociala).

Marea problema a parintilor ar fi ca sunt cam legati la maini cand vine vorba de droguri si numai daca iei ca reper acest topic o sa-ti dai seama ca degeaba isi racesc gura, ca odrasla lor face tot ce o taie capul.

Din cate stiu, dependenta de heroina se instaleaza chiar de la a 2-a doza luata, iar tu, ca parinte, nu-i poti supraveghea 24 de ore din 24.
Vrei nu vrei trebuie sa te bazezi si pe inteligenta lui.

Edited by Maresalul, 27 July 2009 - 23:48.


#140
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

View PostMaresalul, on 27th July 2009, 18:32, said:

Iti dai seama ca toti eram alcoolisti daca marea ta cugetare era si adevarata?

Admit ca nu gasesti pe toate drumurile droguri dar alcoolul e foarte usor de procurat si, culmea, sunt o groaza de dependenti de el.


Maresale, comparatia ta intre droguri si alcool este inoportuna. Alcoolul nu creeaza dependenta de la primul consum oricat de mult ai bea. Heroina face asta.


View Postadadoi, on 27th July 2009, 18:12, said:

Nu simt nevoia să fac copii, istețule, i-am făcut pur și simplu. Și nu înțeleg, ar trebui să-mi ascund vârsta? Sunt o babă, o babă deșteaptă pai nu mai esti atat de desteapta daca ai luat o decizie pe care o regreti acum și simpatică, de altfel, nici măcar nu sufăr de mania persecuției. Text de martir? Pisoi intelegem ca varsta nu trebuie respectata, dar oare tineretea trebuie disconsiderata? Apropo, am 31 de ani, mai greu cu dintii de lapte la varsta asta, nu toți ne simțim martiri și genii neînțelese de societatea filistină. N-am ales nimic, pur și simplu am urmat un drum fără să sar prea multe garduri. Zău, nu vă e greu să vă văitați tpată ziua cine se vaita? Aveți nevoie de o grămadă de imaginație pentru așa ceva, nu obosiți niciodată?

p.s. foarte bine că nu vrei să ai copii. Unii nu sunt făcuți pentru a fi părinți, și nu e nimic rău sau greșit în asta Ba este foarte mult rau in asta, pentru ca unii chiar ii fac. Si ajung niste lepre copii aia; nu mai zicem de toti handicapatii fizic si mental care nu au nicio restrictie legala in a face copii; sau ca sa continuam in spiritul topicului, betivii, drogatii, sarmanii care nu au dupa ce bea apa si stau intr-o coliba dar toarna 15 copii si dupa aia ni se cer donatii pe la televizor. Acceptă faptul că așa ești tu, că restul gândesc ca pe vremea lui Pazvante (personajul, nu topicangiul preferat al Softpediei) și treci mai departe ignorându-i.

Edited by SPF, 28 July 2009 - 07:12.


#141
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009
drogatii ar trebui dusi la mina sau la canal! cerd ca ar fi utili si in agricultura...

#142
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postcar-man, on 28th July 2009, 08:20, said:

drogatii ar trebui dusi la mina sau la canal! cerd ca ar fi utili si in agricultura...
Ca bine zici, ei si traficantii vor construi autostrada in 2 timpi si 3 miscari. Transpirand o sa le iasa heroina si din sange si din cap.

#143
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009

View Postmaltese, on 28th July 2009, 08:25, said:

Ca bine zici, ei si traficantii vor construi autostrada in 2 timpi si 3 miscari. Transpirand o sa le iasa heroina si din sange si din cap.
as baga printre ei si niste roacari!

#144
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Aia nu au treaba cu legea, doar poate pe aia pe care ii chinuie talentu' cu sprayuri pe ziduri.

E ipotetic ce spunem noi, in cel mai rau caz un toxicoman ajunge la dezintoxicare, intre spitalele de psihiatrie este un protocol si ii spitalizeaza in alt oras, sa nu afle lumea ca odrasla lu' tata e la DD (drogo-dependenti). La puscarie drogatii nu ajung, doar traficantii, si la ce conditii au acum se poate considera ca-i un sejur prelungit.

Nimic nu-i bun in tara asta...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate