Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

DAB īn Romānia.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
734 replies to this topic

#631
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postneagu_laurentiu, on 13 mai 2022 - 08:36, said:



Au venit la guvern reprezentatii posturilor radio si au cerut licitatia DAB si au fost refuzati?

Daca toata lumea trece la aceasta tehnologie ,o sa vina vremea cand FM-ul va avea un termen de oprire si atunci vor scoate banii reprezentantii posturilor radio.Posted Image

#632
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pana vor fi stransi cu usa in felul acesta, mai trece mult timp. Asa ca vor emite tot clasic in banii incasati.

#633
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postneagu_laurentiu, on 13 mai 2022 - 08:36, said:




Sunt pe cablu cei mai multi.
Au avut unde sa migreze dar tehnologia moderna a invins ...televiziunea terestra analogica a fost oprita .Asa se va intampla si la radio .

View Postneagu_laurentiu, on 13 mai 2022 - 08:43, said:

Pana vor fi stransi cu usa in felul acesta, mai trece mult timp. Asa ca vor emite tot clasic in banii incasati.
Depinde si de ascultatori ,daca apare un mux national radio si prind gustul receptiei digitale nu-i mai asculta prea multi pe FM .

#634
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Gustul digital e demult savurat de doritori. Cine n-a fost interesat pana acum inseamna ca la ei merge aparatul in AM/FM doar sa faca galagie, nu-i dau asa mare importanta. Nu pe acesti ascultatori te baza, ei ca si cum nu sunt.

#635
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 15.09.2021
Unii sustin ca internetul este bun unii ca DAB+. Ambele sunt foarte bune. De exemplu acasa poti asculta radio atat prin internet cat si pe DAB+ in masina sau cand mergi in camping tot DAB+ este mai bun pentru nu consumi trafic de date ca si radio prin internet numai daca ai abonament cu multi Gb si poti sa folosesti linistit Spotify sau Tune In Radio. Mai este categoria de persoane care nu-i intereseaza internetul si ar prefera sa asculte radio fara fasait cum este in FM. Un avantaj la DAB+ ca daca esti intr-o zona cu semnal mediu spre slab poti asculta fara probleme (calitate a unui CD Audio) pe cand FM nu poti asculta in stereo, trebuie sa treci pe mono si sa te multumesti ca poti asculta fara probleme sunt cazuri cand nici in mono nu se aude clar. FM-ul este depesait a fost bun la vremea lui in perioada anilor 60 pana in 2000 cand erau cateva posturi in eter, plus sunet stereo fata de undele medii AM/MW sau unde scurte SW. Un dezavantaj atat la FM cat si DAB+ sunt interferentele mai ales daca asculti in casa. Aparatele care cauzeaza interferentele sunt: incarcatoare telefon laptop, televizoare LED, LCD, unele becuri LED, de exemplu laptopul meu este conectat la modem prin cablu Ethernet iar la posturile FM cu semnal mediu se aude rau in momentul in care am deconectat cablul ethernet din laptop canalele se aud clar. Testul l-am facut cu Radio cu ceas PHILIPS TAR5005/10, FM, DAB+ Solutia este sa cumperi un radio FM/DAB+ cu mufa pentru antena, conectezi la o antena de exterior si nu mai ai probleme.  La mine in zona sunt 23 de canale FM la DAB+ ar fi suficient 3 sau 4 Mux-uri. Mai adug ca sunt canale de stiri  gen Realitatea, Antena 3 si Digi 24 (canal separat de Digi FM) care se pot receptiona in FM, cand va incepe emisia DAB+ ar putea ca ele sa emita in Mono iar restul canalelor in Stereo. Ar fi ironic canale gen Kiss FM, Magic FM sa emita in Mono pe DAB+ Am vazut un clip de YouTube de la techmoan care explica ca in Anglia unele canale de muzica emit in Mono inloc de Stereo si se aude rau mai bine asculti online sau pe FM dar in Anglia inca emite standardul vechi DAB si acuma incepe tranzitia la DAB+

Why DAB sounds so BAD - the UK’s digital radio shambles:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/27w3quNTP84?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ruark R4 Hi-Fi & The woeful state of Digital Radio in the UK:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UaIFy4uvyfA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Install an omni-directional DAB aerial:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dIhShrPhC0c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

How many stations can you broadcast on a DAB+ digital radio multiplex? ��
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JZtuhcS5CO4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#636
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Bun gasit, Domnilor!
Fara a face propaganda... n-as avea de ce dar din prisma celui pasionat de radio, care si-a achizitionat 2 mediacentere cu Internet radio si DAB+... va rog sa urmariti videoclipul atasat, incepand cu minutul 42. Oare nu putem si noi, nu avem si noi dreptul la o auditie cu claritate de CD? Oare trebuie sa tinem in functiune FM-ul energofag (o sa vedeti in clip) ca sa mearga toate chinezariile de radioreceptoare de treij de lei? Pentru radiourile de treij de lei, se consuma resurse de milioane de lei... NOI!!!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QI4LAUjl3VE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#637
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Sigur ca ai dreptul, nu ti-l ia nimeni. Dar trebuie si altcineva sa-l furnizeze. Ori aici cand e vorba de investitii si rentabilitate, la noi inca nu-i echilibrata ecuatia.

#638
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 15.09.2021

View Postrouterboard71, on 16 mai 2022 - 09:12, said:

Bun gasit, Domnilor!
Fara a face propaganda... n-as avea de ce dar din prisma celui pasionat de radio, care si-a achizitionat 2 mediacentere cu Internet radio si DAB+... va rog sa urmariti videoclipul atasat, incepand cu minutul 42. Oare nu putem si noi, nu avem si noi dreptul la o auditie cu claritate de CD? Oare trebuie sa tinem in functiune FM-ul energofag (o sa vedeti in clip) ca sa mearga toate chinezariile de radioreceptoare de treij de lei? Pentru radiourile de treij de lei, se consuma resurse de milioane de lei... NOI!!!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QI4LAUjl3VE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Foarte interesant clipul. Si eu sunt de acord cu tine. FM-ul este exact ca si televiziunea analogica, nu isi mai are rostul in 2022 decat pentru posturile locale. Canale gen Radio Romania, Europa FM, Kiss FM, Digi FM, Pro FM se receptioneaza foarte bine dar restul canalelor lasa de dorit si ma refer la receptie. Doar cu antena de exterior poti sa asculti fara probleme, si aici se intampla sa fie bruiat  de un alt canal, in cazuri mai rare un motor electric, neon, unele becuri led sau aparat de incalzit. Dau exemplu cu Magic FM si Radio Somes in Cluj, desi ar trebui sa se auda clar ca si Kiss FM, pe o frecventa este bruiat de alt post de radio, iar pe alta frecventa are puterea de emisie slaba ca numai in oras il poti asculta, in afara orasului nu se mai receptioneaza. Si aceeasi problema si cu Impuls si Rock FM, pot sa spun ca aceste canale au putere de emisie ca si un post de radio local, putere mica. Daca ar incepe emisia radioul digital DAB+ s-ar rezolva multe probleme ar fi suficient 3 sau 4 multiplexe de putere mare. Iar ascultatorii au nevoie de un radio DAB+. Dupa mine as mai lasa 3-4 ani FM-ul dupa care l-as opri definitiv ca si in Norvegia, si in acest timp as informa lumea in legatura cu radioul digital si benificile sale, plus ca as da o lege ca radiourile cu tuner FM care se vand sa aibe obligatoriu ori tuner DAB+ ori radio prin internet, as interzice radiourile doar cu tuner FM. Radioul DAB si in locuri cu semnal mediu spre slab se aude clar, pe cand la FM se simte.

#639
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 15.09.2021

View Postrouterboard71, on 16 mai 2022 - 09:12, said:

Bun gasit, Domnilor!
Fara a face propaganda... n-as avea de ce dar din prisma celui pasionat de radio, care si-a achizitionat 2 mediacentere cu Internet radio si DAB+... va rog sa urmariti videoclipul atasat, incepand cu minutul 42. Oare nu putem si noi, nu avem si noi dreptul la o auditie cu claritate de CD? Oare trebuie sa tinem in functiune FM-ul energofag (o sa vedeti in clip) ca sa mearga toate chinezariile de radioreceptoare de treij de lei? Pentru radiourile de treij de lei, se consuma resurse de milioane de lei... NOI!!!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QI4LAUjl3VE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai adaug ca pana va incepe emisia DAB+ si sper ca va fi cat mai repede, putem asculta canalele radio romanesti in format digital prin internet (metoda clasica) sau prin satelit
Canale Romanesti transmise la liber prin satelit se pot receptiona prin satelitii:
Thor 1 West: Europa FM, Digi FM, Virgin Radio Romania, Pro FM, Dance FM, Chill FM, Sport Total FM, One World Radio (Vibe FM)
Eutelsat 16 Est: Radio Romania Actualitati, Cultural, Muzica, Antena Satelor, International, Favorit FM, National FM
Hellas Sat 39 Est: Radio ZU, Romantic FM,

Antena minim de 80 cm + motor USALS H-H, sau antena toroidala (recomandat Wavefrontier T-90) si receptor de satelit sau televizor cu tuner de satelit.

#640
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Am fost intr-o scurta vizita in Austria si am incercat DAB-ul lor. Pe langa cele 2 mux-uri ale lor (au unu national si unu in zona Viena) intra si mux-ul din Slovacia. Am ramas surprins ca in tunelele de pe S1 (centura Viena) mergea DAB-ul fara nici cea mai mica problema, pe cand FM-ul abia abia se auzea sau chiar se pierde in tunelele mai lungi. Nu stiu daca au ceva repetoare in acele tuneluri dar ma asteptam sa se piarda semnalul mai ales ca receptia am facut-o cu un telefon Android si un tuner de acest fel iar antena era aruncata pe bord.

Attached File  dab_tuner.jpg   38.9K   16 downloads

#641
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 15.09.2021

View Postmishu77, on 23 mai 2022 - 13:00, said:

Am fost intr-o scurta vizita in Austria si am incercat DAB-ul lor. Pe langa cele 2 mux-uri ale lor (au unu national si unu in zona Viena) intra si mux-ul din Slovacia. Am ramas surprins ca in tunelele de pe S1 (centura Viena) mergea DAB-ul fara nici cea mai mica problema, pe cand FM-ul abia abia se auzea sau chiar se pierde in tunelele mai lungi. Nu stiu daca au ceva repetoare in acele tuneluri dar ma asteptam sa se piarda semnalul mai ales ca receptia am facut-o cu un telefon Android si un tuner de acest fel iar antena era aruncata pe bord.

Attachment dab_tuner.jpg
Au repetoare DAB+ instalate in tunele. DAB/DAB+ emite in banda VHF/FIF 3 adica 174 - 240 MHz. FM-ul are propagare mai buna decat DAB+, nu mai spun ca FM emite analogic si ar trebui sa receptionezi chiar daca se aude rau, si totusi nu se receptioneaza in tunele lungi atunci nici DAB-ul nu se poate receptiona dar problema se rezolva cu repetoare. De exemplu in America de Nord in special SUA si Canada exista radio digital prin satelit. Firma de radio prin satelit se numeste Sirius si aparatul de radio se numeste Sirius XM. Faptul ca in New York si alte orase mari poti asculta radio prin satelit in tunele este datorita repetoarelor.

#642
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021

View Postmishu77, on 23 mai 2022 - 13:00, said:

Am fost intr-o scurta vizita in Austria si am incercat DAB-ul lor. Pe langa cele 2 mux-uri ale lor (au unu national si unu in zona Viena) intra si mux-ul din Slovacia. Am ramas surprins ca in tunelele de pe S1 (centura Viena) mergea DAB-ul fara nici cea mai mica problema, pe cand FM-ul abia abia se auzea sau chiar se pierde in tunelele mai lungi. Nu stiu daca au ceva repetoare in acele tuneluri dar ma asteptam sa se piarda semnalul mai ales ca receptia am facut-o cu un telefon Android si un tuner de acest fel iar antena era aruncata pe bord.

Attachment dab_tuner.jpg

...Tara civilizata cu educatie digitala, infrastructura de difuzare excelent pusa la punct.
Noi ramanem la nivel de Fred si Barney... adica in epoca de piatra si emitem pe depasitul FM. Ne salveaza... asta este norocul nostru, Internetul Radio! Eu il folosesc MAXIM!
Si posturile locale, gen Radio Prahova, le ascult pe Internet Radio cu echipamente dedicate, ma refer aici la doua mediacentere Auna, ce le-am achizitionat foarte recent.Asta pe langa laptopuri si alte gadgeturi - telefoane,tablete ce evident au acces la Internet.
De aceea spun ca trebuie sa trecem urgent la DAB ca tehnologie si sa-i facem promovarea cuvenita pentru ca si omul de rand sa stie cu ce "se mananca" si sa-i vada avantajele evidente!

#643
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrouterboard71, on 24 mai 2022 - 23:08, said:

Internetul Radio! Eu il folosesc MAXIM!
Si vrei sa dai vrabia din mana pe cioara de pe gard Posted Image

View Postrouterboard71, on 24 mai 2022 - 23:08, said:

De aceea spun ca trebuie sa trecem urgent la DAB ca tehnologie si sa-i facem promovarea cuvenita pentru ca si omul de rand sa stie cu ce "se mananca" si sa-i vada avantajele evidente!
Ce asteptari, realiste, ai de la viitorul DAB romanesc? Eu nu vad mai mult de un MUX national cu posturile licentiate azi asemenea, implementat de SNR pe scheletul retelei VHF. Atunci nu-i zicala de mai sus?

Edited by neagu_laurentiu, 25 May 2022 - 03:26.


#644
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,288
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmishu77, on 23 mai 2022 - 13:00, said:

mergea DAB-ul fara nici cea mai mica problema
Si la noi prin pasaje functiona fara probleme cand era in teste, gen la Unirii unde cad multe din FM pe la mijloc, DAB-ul de la Herestrau mergea. Digitalul merge la semnale mai slabe ca analogul pentru ca are corectie de erori si la bitrate-ul mic la care lucreaza nu are nevoie de snr mare, la fm deja sub 15dB ai zgomot mare.

Edited by andreic, 25 May 2022 - 12:20.


#645
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006
deci mai exista posturi radio DAB in Bucuresti la ora asta?

#646
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu.

#647
gelucimpi

gelucimpi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 24.01.2007

View Postzeroice, on 04 august 2022 - 11:08, said:

deci mai exista posturi radio DAB in Bucuresti la ora asta?
Mai clar spus, emisia-pilot DAB - de pe raza mun. București - este oprită/sistată până când Parlamentul va binevoi a lua în dezbatere și va vota legea aferentă noului standard de emisie radio digital terestru, DAB+, pe întreg teritoriul României.

#648
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 22.04.2010
Observ cu surprindere ca foarte multi regreta oarecum lipsa DAB din oferta snr.
In UK dab produce multe neplaceri.
De la una suta megahertzi ai fm-ului la doua sute megaherti ai dab-ului este cale lunga iar receptie nu mai faci cu...ssirme' ' ')))
Nici chiar cu cinci element yagi cum bine au constat insularii.
Jumatate din oferta dispare in eter datorita unor cauze bine cunoscute de onorabila comunitate.
Niciodata conciliul local nu le va da aprobare pentru un 2H×2V rotativ pe acoperis.
Asa ca au ramas fara programele preferate.Acum stiu si ei cam ce inseamna dx in VHF3.
Prea era viata buna inainte.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

gelucimpi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate