Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

DAB în România.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
742 replies to this topic

#379
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
pana una alta se pare ca au mai crescut puterea la dab canalul 12A-223,93 Mhz ..il receptionez in casa acum...si nu se mai intrerupe

#380
benny

benny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.08.2003
In Berceni nu se receptioneaza in casa. FM se receptioneaza. Nivelul sonor intre cele doua transmisii este diferit, DAB se aude mai incet.

Edited by benny, 16 June 2019 - 15:16.


#381
Andrei11161810

Andrei11161810

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 15.09.2017
Confirm. Se aude mai incet decat pe FM dar mai clar

#382
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Au marit cumva puterea ?

#383
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Vreau sa-mi cumpar un aparat de radio si mi-au picat ochii pe un DAB+. Problema este ca-l voi folosi in Ploiesti, are cineva idee daca se pot receptiona programe DAB aici, in Ploiesti?

#384
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 26.09.2010
Depinde unde stai in Ploiesti, ce obstacole ai spre București. Vrei portabil sau ceva normal? Cu o antena externa recepționezi RRA, RRC, RRM, Antena Satelor, București FM și R3 Net, de la București. In casa, pe un portabil, nu știu dacă vei avea semnal. De exemplu, eu la 70km de emițător am semnal pe portabil doar in afara casei.

#385
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Hmmm ... cred ca am o problema, la cca 100 m de casa mea, pe directia Bucuresti sunt cateva blocuri comuniste de 10 etaje ... numai beton armat ... cred ca nici macar cu antena nu as putea sa prind ceva.
Pacat, sa speram ca vor monta si ei relee de retransmisie in provincie.

#386
Andrei11161810

Andrei11161810

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 15.09.2017
Deci , va aflati nu departe de zona Sud al orasului. Posibil sa intampinati probleme cu semnalul. La mine , in Bucov , s-a prins si in casa. Acum nu stiu sa va spun situatia actuala pentru ca mi am stricat portabilul cu DAB, fiind un DPR-69 Plus

#387
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Cu un DPR 77 am prins in masina, pe unul dintre podurile de la marginea orasului, in drum spre Predeal.

#388
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Eu am adus din Germania un radio marca OK, care poate recepționa și DAB+. Luat așa, că l-am găsit cu 20 E la o promoție. În Germania și Austria și Luxemburg și Elveția, DAB nu se recepționează dacă nu pui radioul la geam, altfel ai recepție cu întreruperi, nu mai spun că e o mare prostie. Ori recepție mono, dar bitrate mai mare, ori recepție stereo cu bitrate mai mic. Pardon. E vorba aia mănânci o prăjitură cu prietenii sau un ***** singur. În România se recepționează slab. Nu o fi nici radioul ăsta cine știe ce, dar m-am convins. De aceea am trecut la 3 tunere de internet. Plus că ce avem noi pe FM, lasă de dorit. Păi ascult posturi FM din Luxemburg sau Germania via Net. Nu se compară. În plus, tot în țările de mai sus, se strâmbă din nas la DAB. Acolo rămâne FM + INTERNET RADIO. Am apelat la această metodă deoarece posturile FM din București au calitate slabă atât ca și conținut cât și ca emisie. Și ca să treacă la digital cu 128 kbps mono sau 48 kbps stereo cu o compresie sub mp3 calitativ... No thanks. Nu că la noi via FM nu comprimă apoi transmit...
Mai e ceva : când ascultam pe DAB, trebuia să dau aproape de maxim să aud ceva. Pe FM era să îl arunc cât colo...și acum pe bune... Cele mai bune canale radio din București sunt: România Actualități, România Muzical, București FM, Romantic, Digi FM, Magic FM, și Rock FM și, hai VIBE FM. Astea dacă le bagă pe DAB+ cu calitate maximă, 320 kbps stereo, e perfect. Restul sunt gunoi. FMul din București nu se numește decât mult și prost (conținut și emisie).

OK ORD 110 e modelul. Acum îl țin așa, de teste. La banii dați pe el, cred că e cel mai ieftin posibil radio DAB. Momentan stă la bucătărie. E și ceas. Dar nu ascult pe el decât câteva FM cât stau acolo.

#389
Andrei11161810

Andrei11161810

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 15.09.2017
Intr andevar. Sunetu de la DABu nostru e usor mai curat dar mai incet (192kbps/MP2). La FM mai tare si usor mai prost . Mai ales ca am posturiile cunoscute de minim 2 ori (cele care nu sunt posturi locale). De exemplu. Ma aflu aproape de Ploiesti si vreau sa ascult RRA. Am si Bucuresti 105.3 si Costila 102.2 si Buzau 107. Sau Kiss FM. Am Ploiesti 92.8 Bucuresti 96.1 Buzau 91.3 Sinaia 104.7 Targovste 98 si Calarasi 98.5
(Toate fiind receptionabile zilnic)

Mie imi plac posturiile din Italia. Le mai ascult cateodata online , le am prins si pe FM

Edited by Andrei11161810, 02 September 2019 - 09:18.


#390
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 26.09.2010
@tudor popescu , depinde și de zona unde ai fost in Germania. Eu am stat doua săptămâni în vacanță acolo, aproape de Stuttgart și nu am avut probleme cu recepția DAB+ indoor. Nu se compara varietatea de posturi de acolo cu ce avem noi. Recepțiile le-am făcut pe un portabil de...16 euro + free shipping de pe Amazon.

#391
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
În Trier nu am avut probleme. În Luxemburg, chiar cu posturile locale care nu sunt puține, am avut.

ORD 110 e un aparat ordinar, dar totuși bun. Sensibil pe FM, și oarecum pe DAB, dar m-am lămurit cu DAB. E un eșec. La noi, cred că doar cele de acum vor mai rămâne, adică RRM, RRA, RAS, RRC, R3NET.Restul migrează pe internet, iar dacă se va face ceva să fie net mobil nelimitat ca pe FO, atunci, PA!

#392
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006
@ Tudor Popescu

Probabil n-a avut cine să te inițieze un pic în DAB+, de aceea ai părerea așa de proastă ;)

În DAB+ nu știu unde ai văzut tu în Germania radio cu 128kbp mono sau 48kbps stereo, eu nu văd așa ceva. Și ascult DAB+ și staționar și mobil de 6 ani deja.

Ceea ce există în București e DAB (fără plus), cu compresie MP2, unde e nevoie de 192kbps pt e audiție ok. LA DAB+, codarea se face în AAC, un pic mai eficient, și aici un 72kbps dă o audiție foarte bună (peste FM). Și Elveția stă și mai bine la DAB+, atât la număr de multiplexuri/posturi, cât și la calitate audio. NU degeaba s-a renunțat la DAB simplu și s-a trecut la DAB+ (cu excepția notorie în Anglia).

În Luxemburg nu se emite nimic în DAB+ (au fost niște teste sporadice la începututl anului), ceea ce mă face să cred că ai făcut ceva confuzii între FM și DAB.

În plus, crezi că degeaba costă 20€ acel radio? Nu ai cum să aștepți calitate la așa preț. E ca și cum ai cumpărat un radio FM de 3€ și te plângi de recepție proastă și calitate audio execrabilă.
Îmi pare rău că din necunoaștere și cu un aparat mediocru faci reclamă negatică nemeritat DAB+-ului. Dar la șansele pe care le are România la introducerea standardului, de fapt nici nu pierdem nimic, așa-i?  :D

#393
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
Radio 3Net pe DAB transmite chiar si un logo/slide

#394
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
Revin cu ideea, daca tot suntem in perioada de teste DAB, nu ar fi interesant un emitator DAB la Costila ?

#395
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu mai pune nimeni teste, urmeaza in curand licitatia cu privire la DAB, castigatorii vor trebui sa instaleze conform caietului de sarcini.

Edited by neagu_laurentiu, 04 September 2019 - 13:47.


#396
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005

 neagu_laurentiu, on 04 septembrie 2019 - 13:47, said:

Nu mai pune nimeni teste, urmeaza in curand licitatia cu privire la DAB, castigatorii vor trebui sa instaleze conform caietului de sarcini.
atunci nu ar trebui sa apara aici ? http://www.ancom.ro/...actiuni_119   - in varianta revizuita ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate