Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

DAB în România.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
742 replies to this topic

#289
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006

 SpectralB, on 07 februarie 2018 - 00:40, said:

DAB+ foloseste AAC+ si rate de pana la 56kbps stereo, dar nu e implementat la noi momentan.

Pentru receptia emisiunilor transmise in DAB, am cautat pe Internet si am gasit initial doua aplicatii gratuite: SDR-J si DAB Player. Nici una nu a functionat in cazul meu.
Asa ca mai pe seara, am gasit-o e cea de a 3-a, care mi-a incheiat in mod placut seara: Welle.io .


Pe standardul DAB+ se folosesc mai multe tipuri de AAC (AAC, AAC+. AAC LC), iar ratele nu sunt de doar 56kbps. Frecvent se emite cu 72, 96 sau chiar 112 si 128 (corect, nu in RO).
Daca nu ar exista limitarea data de numarul de canale per multiplex, limita maxima ar fi data si functie de nivelul de protectie folosit (EEP 1, 2 sau 3).
Problema e puterea de calcul a microprocesoarelor. Ele ieftine fiind la marea majoritate a receptoarelor DAB+, nu pot decoda mai mult de echivaletul a 144 CU (capacity units, indicator compus din rata de compresie si nivelul de protectie).

Un software fioarte bun de rceptie DAB+ e DAB Playerul lui Andreas Gsinn - gasesti pe internet usor. Il folosesc de 3 ani si e foarte bun, cu detalii si functii. Trebuie instal alt driver ce e nu e compatibil cu Zadig.
Mai nou, a aparut si Qirx, ce ofera o functie unica: poti identifica codul emitatorului, sa stii ce semnal receptionezi. Evident, inutil in RO, dar in alte tari e noua "jucarie" la moda.
===================================
Sambata si duminica, pe multiplexul de la Herastrau, R3 Net era amutit, iar RRA avea intreruperi lungi. Celelalte posturi mergeau normal ca si pana acum.

#290
SpectralB

SpectralB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 30.04.2007

 maritus, on 07 februarie 2018 - 16:24, said:

Un software fioarte bun de rceptie DAB+ e DAB Playerul lui Andreas Gsinn - gasesti pe internet usor. Il folosesc de 3 ani si e foarte bun, cu detalii si functii. Trebuie instal alt driver ce e nu e compatibil cu Zadig-ul.
[....]
Sambata si duminica, pe multiplexul de la Herastrau, R3 Net era amutit, iar RRA avea intreruperi lungi. Celelalte posturi mergeau normal ca si pana acum.
Salut Maritus,
Foarte bine ca ai precizat diferentele respective. Eu am incercat DAB PLayer, dar dupa cum am spus in postarile anterioare, nu am reusit sa-l rulez. L-am instalat mai intai pe un laptop care nu avea MS Visual C ++ Redistributable si pe care a trebuit sa-l descarc si sa-l instalez separat. Apoi am instalat driverii Treiber2.zip, destinate stick-urilor cu chipset R820T (asa cum e al meu). Cand incercam sa lansez aplicatia DAB_Player.exe, primeam mesaje de eroare care se refereau la lipsa librariilor MSVC...bla bla bla , desi Visual C++ redistributable era deja instalat, dupa cum am spus. Nu-mi plac softurile care sunt neterminate si la care trebuie sa muncesti de sa-ti iasa pe nas ca sa le dai de cap, asa ca l-am abandonat.
In seara asta, am incercat pe calculatorul desktop; aici nu am mai intampinat aceasi problema (Visual C++ redistributable era deja instalat cu o alta ocazie), dar la lansarea aplicatiei, primesc mesajul de eroare "Make sure that a DAB/TV-Stick with Realtek chipset is connected"...  Asa ca asta m-as scos si mai rau din sarite Posted Image
Vad ca spui ca trebuie alt driver - probabil ca te-ai referit la Treiber2, pe care l-am instalat. Dupa cum vezi, zadarnic. Daca ai vreo idee legata de motivele pentru care la mine nu functioneaza, iti multumesc anticipat.

Referitor la discontinuitatile in functionare a programelor DAB, ei bine am remarcat si eu ca in timpul receptiei Radio R3 Net, la intervale neregulate de timp, receptia cadea, ca si cand semnalul ar fi disparut. Dura cateva secunde bune pana circuitul se resincroniza si aparea din nou semnal audio coerent. Initial am presupus ca poate fi o problema a softului sau a stick-ului, dar se pare ca nu e asa...

Referitor la HDRadio.
Revin pentru a mentiona ca am incercat sa decodez emisiunile HDRadio de pe 100.6 MHz.
Pe scurt, nu am reusit Posted Image
Mai in detaliu ...

Accesand DECODING AND LISTENING TO HD RADIO (NRSC-5) WITH AN RTL-SDR  , veti gasi link catre softul scris de Theori, dedicat decodarii NRSC5, disponibil pe GitHub. Pentru instalare, am procedat pas cu pas conform instructiunilor de acolo, pentru sectiunea "Windows" :

Quote

The only build environment that has been tested on Windows is MSYS2 with MinGW. Unfortunately, some of the dependencies need to be compiled manually. The instructions below build and install fftw, libao, libusb, and rtl-sdr, as well as nrsc5.
Ca urmare, am instalat MSYS2 si urmand pasii descrisi, am reusit sa compilez fara nici o problema toate dependintele si bineinteles ca si aplicatia executabila principala (nrsc5.exe). Am efectuat cu succes inclusiv testul propus de autor, prin care aplicatia sa citeste un fisier ce contine stocarea unui esantion de emisiune HDRadio preluata de la un post de radio.

Toate bune si frumoase, doar ca in momentul in care am incercat receptia pe 100.6, am constatat ca aplicatia "vede" prezenta unui post de radio, dar nu am sonor decat aleator, din cand in cand. Am sfarsit prin a trimite un mail autorului, alaturi de un log cu mesajele generate de aplicatie si cu descrierea cat mai exacta a celor petrecute.
Poate ca va raspunde si cine stie - poate chiar sa fie amabil si sa dea niste sfaturi corecte.

Cam asta ar fi deocamdata ultimele evenimente.

Toate cele bune!
SB

P.S.> iata mai jos un extras din log-ul cu mesaje din timpul functionarii decoderului . Ceea ce ma nelamureste si ma nemultumeste, este mesajul " [R82XX] PLL not locked! ", pe care inca nu stiu cum sa-l interpretez (stiu cum functioneaza un PLL, dar nu inteleg sensul mesajului de aici ):

Quote

C:\hdradio>nrsc5 -g 130 100.6 1
22:53:59 INFO  main.c:185: [0] Generic RTL2832U OEM
Found Rafael Micro R820T tuner
Exact sample rate is: 1488375.071248 Hz
[R82XX] PLL not locked!
22:54:00 INFO  acquire.c:163: CFO: 2906.982422 Hz (29 ppm)
22:54:00 DEBUG sync.c:250: First block @ 29
22:54:00 INFO  sync.c:228: Synchronized!
22:54:00 DEBUG pids.c:119: Country: RO, FCC facility ID: 21
22:54:01 DEBUG pids.c:136: Station Name: ROCK-FM
22:54:02 INFO  sync.c:332: MER: -9.1 dB (lower), -8.4 dB (upper)
22:54:02 INFO  decode.c:77: BER: 0.223027, avg: 0.223027, min: 0.223027, max: 0.223027
22:54:03 INFO  sync.c:332: MER: -17.5 dB (lower), -17.9 dB (upper)
22:54:03 INFO  decode.c:77: BER: 0.175657, avg: 0.199342, min: 0.175657, max: 0.223027
22:54:05 INFO  sync.c:332: MER: -13.1 dB (lower), -12.6 dB (upper)
22:54:05 INFO  decode.c:77: BER: 0.172239, avg: 0.190308, min: 0.172239, max: 0.223027
22:54:05 DEBUG sync.c:208: lost sync (-1, -1)!
22:54:05 DEBUG sync.c:250: First block @ 0
22:54:06 DEBUG sync.c:250: First block @ 0
22:54:07 DEBUG sync.c:250: First block @ 0
22:54:08 INFO  sync.c:228: Synchronized!
22:54:08 DEBUG pids.c:119: Country: RO, FCC facility ID: 21
22:54:08 DEBUG pids.c:136: Station Name: ROCK-FM
22:54:08 DEBUG pids.c:169: Long station name: It Rocks!
22:54:09 INFO  sync.c:332: MER: -11.7 dB (lower), -11.8 dB (upper)
22:54:09 INFO  decode.c:77: BER: 0.244243, avg: 0.203791, min: 0.172239, max: 0.244243
22:54:09 DEBUG sync.c:208: lost sync (-1, -1)!
22:54:09 DEBUG sync.c:250: First block @ 0
22:54:10 DEBUG sync.c:250: First block @ 0
22:54:11 INFO  sync.c:228: Synchronized!

Edited by SpectralB, 08 February 2018 - 00:45.


#291
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
De acord cu cei care spuneau ca in FM se aude mai bine, insa daca tot lantul e analogic de cea mai buna calitate si daca este ajustat in cunostinta de cauza. Exemplele in RO sunt par sa fie extrem de putine.
Prezentul e digital, majoritatea surselor sunt acum digitale si de aici rezulta ca nu se mai indeplineste conditia enuntata mai sus.
In plus, tuningul unui lant audio digital presupune metode putin comune cu analogicul, iar orice sistem hibrid va fi un compromis.
Revenind in digital  va trebui sa traim cu familia codecurilor AAC si cu ce va mai urma.
Ma intreb ce viitor mai are DRC (compresia audio)  in zona digitala de DAB si webradio, vad ca multi inca se straduiesc sa o foloseasca si in digital, insa are sens ? Ce parere aveti de sunetul de la Radio3Net din DAB?

Edited by superrazvan, 10 February 2018 - 16:00.


#292
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005

 djmaxx, on 18 decembrie 2017 - 21:21, said:

deci sa recapitulam ..pe 2017 se receptioneaza dab in bucuresti doar afara urmatoarele posturi...? cine le prin sa zica ce si pe ce canal +mai multe informatii despre calitate,,,
eu in casa nu imi intra nimic...


am dat scanare azi si surpriza prind posturile in dab pe 12a fara sa fac vre-o modificare la antena.
posibil ca emitatorul de la Herastrau sa fi marit un pic puterea deoarece pana acum toate scanarile mi-au dat cu virgula..
acum am putere undeva pe la 30% si calitate fluctueaza 40-70 cand se aude bine cand sacadeaza..dar imi intra toate posturile..in sf.
ar putea sa dea cu putere mai mare daca tot e test..

#293
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006
Apropos de recepția DAB+ prin țările interesate de asta. Mai postasem un bandscan cu foto prin care arătam cum prindeam în Mannheim (SV Germaniei) 62 de radiouri, dar văd că au dispărut fotografiile. Acum am descoperit prin colecția mea o altă foto - 67 în München (incl un canal de emisie test pt semnal surround) și 76 de canale recepționate pr mobil în Elveția.

 SpectralB, on 08 februarie 2018 - 00:39, said:

Salut Maritus,
Foarte bine ca ai precizat diferentele respective. Eu am incercat DAB PLayer, dar dupa cum am spus in postarile anterioare, nu am reusit sa-l rulez. L-am instalat mai intai pe un laptop care nu avea MS Visual C ++ Redistributable si pe care a trebuit sa-l descarc si sa-l instalez separat. Apoi am instalat driverii Treiber2.zip, destinate stick-urilor cu chipset R820T (asa cum e al meu). Cand incercam sa lansez aplicatia DAB_Player.exe, primeam mesaje de eroare care se refereau la lipsa librariilor MSVC...bla bla bla , desi Visual C++ redistributable era deja instalat, dupa cum am spus. Nu-mi plac softurile care sunt neterminate si la care trebuie sa muncesti de sa-ti iasa pe nas ca sa le dai de cap, asa ca l-am abandonat.
In seara asta, am incercat pe calculatorul desktop; aici nu am mai intampinat aceasi problema (Visual C++ redistributable era deja instalat cu o alta ocazie), dar la lansarea aplicatiei, primesc mesajul de eroare "Make sure that a DAB/TV-Stick with Realtek chipset is connected"...  Asa ca asta m-as scos si mai rau din sarite Posted Image
Vad ca spui ca trebuie alt driver - probabil ca te-ai referit la Treiber2, pe care l-am instalat. Dupa cum vezi, zadarnic. Daca ai vreo idee legata de motivele pentru care la mine nu functioneaza, iti multumesc anticipat.


Salut SpectralB, și iertare că răspund așa întârziat!

E drept, e un pic de bibileală la instalarea DAB Playerului, dar apoi își face treaba excelent.
După ce ai ultima versiune de MS Visual C Red. instalată (și pe 32 biți și pe 64 dacă ai Windowsul/Linuxul pe 64), instalezi driver-ul stickului Realtek (probabil l-ai primit pe CD la cumpărare, sau descărcat de pe site). Abia apoi instalezi și driverul (Treiber) 2 de la Andreas. Apoi ar trebui să meargă.

Sper prin martie să apuc și eu o după-amiază liberă să încerc noul soft (Quirx), să pot citi codurile emițătoarelor DAB+.
Posted Image

Attached Files


Edited by maritus, 23 February 2018 - 03:01.


#294
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Care sunteti doritori de DAB in RO, acum e momentul sa va exprimati dorinta: http://www.ancom.org...data-270-45-153

#295
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
eu o sa le scriu.folosesc dab

#296
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
Se misca ceva pe  12A Bucuresti?
Au schimbat numele statiilor , de exemplu din “Muzical Cpt”, in “Muzical”?

#297
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005

 superrazvan, on 22 martie 2018 - 20:43, said:

Se misca ceva pe  12A Bucuresti?
Au schimbat numele statiilor , de exemplu din “Muzical Cpt”, in “Muzical”?

da asa e! dar mie mi se pare ca au si micsorat un pic din putere..abia imi mai intra..

#298
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
completati si trimiteti parerea voastra !
http://www.ancom.org...data-270-45-153

hai cu dab+

#299
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Nu te entuziasma! Avem experienta DVB. Stai sa vezi cand vor numara clientii cu aparate DAB, daca le iese de-o reclama, si dai cu pusca dupa vreun post pe MUX!
Eu nu depind de tehnologia asta fiindca folosesc netul. Da' nu inseamna ca toti sunt ca mine.

Edited by neagu_laurentiu, 26 March 2018 - 15:58.


#300
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005

 neagu_laurentiu, on 26 martie 2018 - 15:55, said:

Nu te entuziasma! Avem experienta DVB. Stai sa vezi cand vor numara clientii cu aparate DAB, daca le iese de-o reclama, si dai cu pusca dupa vreun post pe MUX!
Eu nu depind de tehnologia asta fiindca folosesc netul. Da' nu inseamna ca toti sunt ca mine.

oricum ar fi ...bine este sa trimiteti toti parerea voastra! eu am trimis-o.
eu as vrea ca sa dezvolte dab+si sa dispara fm-ul cat mai  curand !

#301
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-mi fac griji de retea, are SNR infrastructura in mare (releele VHF), mai cumpara un modulator si cate un sistem radiant unde nu se potriveste frecventa (precum au facut la televiziune) si fac o acoperire cat de cat relativ repede. Mai departe am dubii, in comercial.
FM-ul mai are de trait mult si bine, in paralel cu DAB.

Edited by neagu_laurentiu, 26 March 2018 - 18:29.


#302
audirs4

audirs4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.08.2013
Exista Dab in craiova?

#303
Veverita_9

Veverita_9

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 23.11.2017
Nu doar in București există.

#304
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Exista sanse de extindere la nivel national ?

#305
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Sanse da, exista.

#306
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Gata, m-am liniștit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate