Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

DAB în România.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
742 replies to this topic

#235
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005

 Zvartoshu, on 27 iunie 2017 - 22:19, said:

pe bune uitate pe snr herastrau si o sa vezi o directiva ca pe vremea lu ceasca pe verticala. ploiestiu i in umbra iar ruse e in focar.
daca vrea cineva sa faca o simulare o sa vada ca abia dupa nordul geografic spre nord est incepe lobul de emisie la fel si nord vest. un fel de la buzau pe tropo sau mizil sau la tyargoviste va merge dab bucuresti dar tot cu o antena macar de 2 elemente pe verticala. succes. ploiestiul e in spatele  fiarelor de pe snr si mai ales in umbra reflectorului antenei de emisie.
cu toate astea, anul trecut am receptionat DAB din Bucuresti pe dealurile (cam 30 m mai sus fata de drum) de langa lacul Siriu (DN10), cu un radio Sony XDRS40, cu antena telescopica proprie.

#236
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006
^^
Asta e normal, acolo sus pe dealuri intri în vizibilitate directă și merge. Și eu am ascultat perfect pe mobil DAB-când am urcat Ciucașul acum 3 ani.
De cum am ieșit în golul alpin - mai sus de noua cabană Ciucaș - până pe vârf a mers impecabil.

Dar ”jos”, pe câmpie, nu merge foarte departe = are ERP prea mic.

#237
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
In conditii teoretice: https://skipr.net/wp...LineofSight.png
Daca mai puten si obstacolele, se reduce povestea.

#238
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
A mai receptionat cineva aflat pe teritoriul Romaniei orice alt emitator  DAB din vreo tara apropiata ( H, SK, PL, TR, etc) ?
Ma refer in primul rand  la pasionati de DX aflati in locatii inalte, eventual cu antene cu castig.

Edited by superrazvan, 24 July 2017 - 00:40.


#239
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Daca vine vre un tropo mai bunicel sa incercam istanbul pe dab.

Edited by Zvartoshu, 29 July 2017 - 07:16.


#240
norbee

norbee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.04.2007
Am incercat Kosice 12B cu 2 kwh pe ruta Baia Mare-Nyiregyhaza cu radio de masina Kenwood cu antena exterioara cu amplificator si doar inainte de Nyiregyhaza a inceput sa se auda.

#241
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005

 norbee, on 11 august 2017 - 20:16, said:

Am incercat Kosice 12B cu 2 kwh pe ruta Baia Mare-Nyiregyhaza cu radio de masina Kenwood cu antena exterioara cu amplificator si doar inainte de Nyiregyhaza a inceput sa se auda.
Am incercat si eu acum cateva sapt de pe granita CJ/SJ cu un radio normal, bun,  se aude Fun Radio 87.7 MHz Kosice (10kw parca) dar  DAB 12B  nu a mers. O sa mai insist cand am ocazia , dar la prima vedere cred ca mai am nevoie de min 15 dB  antenna gain fara zgomot.
87.7 se aude constant nu sporadic desi distanta e semnificativa.
La DAB, frecventa e dubla fata de FM, cu consecintele specifice, largimea de banda si implicit zgomotul sunt mai mari, aparatele bune au sensibilitate -100dBm si le trebuie semnal relativ constant si bun sa faca lock iar apoi sa vada ce e pe canalul respectiv.  DX in DAB..... e mai greu de realizat.

Edited by superrazvan, 12 August 2017 - 21:40.


#242
norbee

norbee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.04.2007
Fun Radio are 100 kwh si emite de pe varful Dubnik de la inaltime mare iar dab 12B de pe varful Heringes cam la jumate inaltime cred ca din cauza aceasta nu-l receptionam.

#243
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005

 norbee, on 13 august 2017 - 18:54, said:

Fun Radio are 100 kwh si emite de pe varful Dubnik de la inaltime mare iar dab 12B de pe varful Heringes cam la jumate inaltime cred ca din cauza aceasta nu-l receptionam.
E super locatia (sistem radiant + conditii locale) de unde emite. Posibil sa se receptioneze si de pe Feleac. In nordul jud Cluj se receptioneaza si de la 300m altitudine

Edited by superrazvan, 13 August 2017 - 19:57.


#244
norbee

norbee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.04.2007
Eu am incercat de pe Feleac dar nimic pe dab doar fm am prins slovacii.

#245
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005

 norbee, on 11 august 2017 - 20:16, said:

Am incercat Kosice 12B cu 2 kwh pe ruta Baia Mare-Nyiregyhaza cu radio de masina Kenwood cu antena exterioara cu amplificator si doar inainte de Nyiregyhaza a inceput sa se auda.

ce model de la Kenwood e acel radio?

#246
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Gata dragi pasionati de receptii dab. Turcia de vest a inceput probele in sfn  pe releele izmit istanbul bursa  cu 2kw orizontali. Emisia este de proba. Zilele astea pleaca sfn ankara cu 2kw orizontali. Ce scria  tehnicul alem ca pe dab plus au asa trt1 trt2 trt3 trt turk trt nagme trt 6.

#247
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Va salut. La masina am DAB+ si nu prind nimic in Buc......
De ce,?


#248
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Ar trebui sa prinzi posturile SRR pe DAB(fara +). Daca ai si HD Radio poti prinde si posturile Antenna Group (Kiss, Magic, Rock, One).

#249
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Acum am un android care are dab+ inteleg ca nu pot prinde cu el?  Vechiul radio din masina un Bolero 2 (skoda octavia 3)  scria ca are hd radio..... Dar nu m-am prins cum se activeaza sau cand receptiona hd radio.....

#250
DVali22222

DVali22222

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.09.2017

 rodanny, on 02 octombrie 2017 - 16:58, said:

Va salut. La masina am DAB+ si nu prind nimic in Buc......
De ce,?
Antena pentru DAB ai  montata?

 rodanny, on 02 octombrie 2017 - 16:58, said:

Va salut. La masina am DAB+ si nu prind nimic in Buc......
De ce,?
Antena pentru DAB ai montata?

https://www.dynamics...car-stereo.html

 rodanny, on 03 octombrie 2017 - 10:32, said:

Acum am un android care are dab+ inteleg ca nu pot prinde cu el?  Vechiul radio din masina un Bolero 2 (skoda octavia 3)  scria ca are hd radio..... Dar nu m-am prins cum se activeaza sau cand receptiona hd radio.....
Iti trebuiesc doua antene. Una pentru receptia in FM(cea pe care banuiesc ca o ai) si una pentru receptia in DAB.

http://www.ebay.de/i...e-/400752336308

#251
DVali22222

DVali22222

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.09.2017
https://edotec.ro/ke...unctia-dab.html

#252
norbee

norbee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.04.2007
Scuze dar si eu am montat aceasta antena pe parbriz si nu are randament decat aproape de emitator.In schimb i-am luat amplificatorul si l-am montat intr-o cutie si din cutie am scos o bara de aluminiu cu diametru de 10mm si lunga de 32cm si l-am conectat direct la amplificator in pozitia verticala.Totul a fost montat pe bara de pe acoperisul autoturismului.Asa receptionez patru Mux uri una din Wiena 11D Bratislava 12C la 100km  Nitra 11C si Pohorje 10D.

Edited by norbee, 19 October 2017 - 20:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate