Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

DAB în România.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
742 replies to this topic

#19
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Marea Britanie preconizează că e posibil să treacă la digital în 2017:
http://www.culture.g...eases/5705.aspx

Deci se mai gândesc, mai amână, nimic nu e bătut în cuie.

PS: În zece ani eu cred că radioul prin internet va învinge.

Edited by Beavix, 24 December 2008 - 14:53.


#20
xsol

xsol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2008
In Marea Britanie se gandesc sa renunte de tot in 2017 la FM cam asta am vazut eu pe forumurile lor, nu le convine nici lor ca au dat banii pe aparate DAB fara DAB+ dar in urma unei .... intelegeri la nivel european s-a ajuns la un acord prin care producatorii se obliga sa construiasca aparate cu DAB+ integrat de la 1 ianuarie 2009.

Banda FM o sa dispara, asta e clar din punctul meu de vedere, au zis ca e bine sa se renunte mai inainte dar 2020 ar cam fi data limita pentru renuntarea la FM.

Norvegia, am citit ca ar renunta la FM de tot in 2014, asa au planificat.

Despre radiourile de masini, producatorii de automobile trebuie sa treaca si ei pe DAB/+ asa e preconizat pana in 2014.

Ce sa faca marile radiouri, trusturi ? n-o sa faca nimic decat planul de actiune pentru ca DAB-ul transmite in multiplex si toti o sa fie fericiti, pentru ca se vor auzi pe intreg teritoriul tarii fara atatea batai de cap. Vor iesi castigati de fapt.

Nu spun ca DAB-ul e perfect dar e o revolutie pentru ca in orice sat o sa putem asculta Trinitas , Pro FM , Pro FM Dance, canale tematice , e.t.c ...

Chestie interesanta, i-am auzit pe englezi spunand ca emitatoarele DAB transmit cam slabut fata de FM si DAB-ul nu-i asa cum cum se spune la carte dar tot ei au spus ca puterea de transmisie si acoperirea DAB o sa creasca din 2012 cand TV analogica o sa dispara tocmai pentru ca TV analogica interfereaza cu DAB-ul, de asta cred ca se renunta intai la TV si apoi la radio.

Edited by xsol, 24 December 2008 - 16:01.


#21
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
MAREA GRESEALA . voi nu ganditi ca sunt fenomene e-skip ???
pai puteti sa aveti si mama aparaturi dab si mama sensibilitati , eu sunt de ex in campie la lehliu si am 3 lini din 8 sa zic la dab , e noapte si e vara , daca dau sa scanez sa vezi ca parca vad eu un turc pe undeva pe langa sau chiar un paket al lor pe 223.936mhz din orasu x .. :)))))
stai
cum e sa auzi ca au prins astavara tunisieni dabu romanesc din 223.936 si avea interferente italienesti cu garnitura nemtzeasca ?|???
e sa vezi acolo rasete , abia astept ..

Edited by Zvartoshu, 24 December 2008 - 17:08.


#22
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Să vezi cum vor da oamenii de pământ cu aparatele DAB atunci când li se va întrerupe complet sunetul de 10 ori pe minut pe motiv de NO SIGNAL... :) O să ducă dorul fâsâielilor de pe FM.

Edited by Beavix, 24 December 2008 - 19:43.


#23
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
De la 1 ianuarie Austria oprește transmisiunile DAB din cauza interesului scăzut al consumatorilor. Pentru cine știe germană, iată știrea. De menționat că la ei numai radioul de stat ORF a participat la teste, niciun privat nu a fost interesat de DAB.

#24
ionut2

ionut2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 19.04.2005
Odata cu scoaterea fmului,vor disparea si MW,SW si LW?ar fi pacat

#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Da, se spune ca acestea vor fi inlocuite cu DRM.

#26
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
oameni , va zic ceea ce am observat j'eu .. cu cat se face tehnologia asta mai noua si moderna sa dea boala de nu e din ce in ce mai sensibila , nu ma refer la amplificare sensibila , nuuu , mai nou cade nu mai are receptie , ramane cu sunet incet , daca intra pureci se ard amplificari . e vai de ea , vai steaua ei

"dupe" mine tehnoilogia asta "semede" e troznet de varza .. tot caramizile alea de tranzistoare sunt bune

Edited by Zvartoshu, 25 December 2008 - 15:42.


#27
RADIO-MAN

RADIO-MAN

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 76
  • Înscris: 18.12.2008

View PostNeaceasca85, on Dec 25 2008, 12:40, said:

Da, se spune ca acestea vor fi inlocuite cu DRM.

ce-i DRM ?

#28
xsol

xsol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2008
DRM ( Digital Radio Mondiale ) vezi aici http://www.drm.org/ , se aude ca DRM+ ( versiunea dezvoltata a DRM ) e aproape de calitatea FM, din auzite.  

In articolul asta se scrie ca UK ar trebui sa renunte prin 2017 la FM.

http://news.pcworld....l_only_by_2017_

Pai cat priveste Austria nu stiu ce sa zic, daca Marea Britanie, care reprezinta o forta, la fel Germania trec pe DAB/DAB+, Elvetia, Norvegia si altele, inseamna ca schimbarea o sa se produca si e ireversibila, restul o sa se conformeze mai devreme sau mai tarziu, oricum nu m-ar mira ca Romania sa faca inca odata pe dos, adica sa se ia dupa francezi care sunt anti-lume,tot ce fac e ca sa nu faca ca englezii si restul Europei pentru ca lor le trebuie DMB cand tot restul Europei se orienteaza spre DAB/DAB+ .

Sunt oameni care critica DAB-ul dar omul obisnuit am vazut ca nu da atata importanta atat timp cat poate asculta mai multe programe.

Personal as vrea sa vad daca (DAB/DAB+) -ul trece de/prin obstacole asa cum zic ei, la caracteristici il lauda ca nu ar trebui sa se opreasca intr-un pom, acoperis, bloc cum face FM-ul.

Ganditi-va la urmatoarea chestie, cea mai aproape de termen, in 2012 si Romania o sa renunte la TV analogica, cel tarziu pe 31 dec. 2012 emisia analogica trebuie sa fie jos, zice Uniunea, o sa fie primul soc cand la sat unde nu exista cablu TV ( cum sunt pachetele UPC digital ) n-o sa mai poata folosi televizoarele cum sunt acuma, analogic.

Edited by xsol, 25 December 2008 - 18:35.


#29
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
haideti sa facem o gandire asupra astora

- banda est - era super , bateau semnalele in tropo de ramaneai ca la denstist , era cu full rating la orice semnal , televiziunile rupeau de la E2- spre e4 , R2-R4 etc , toate mergeau ceas pana cadea un sporadic , cand era miezul sporadic , adica punct culminant atunci mai aveai o sula mare ca receptie , ori erau rusi ori erau bulgari , te inegreai de oftica deoarece era deteriorat semnalul exact cand era vreo stire sau un interviu din o emisiune sau o muzica buna ..
- banda vest - banda cu cele mai multe calcule de acoperire gresite , mixari ciomageli pe tropo , dar si cele mai afectate receptio de fenomene , ploaie vant nori si asa mai departe , vara este imopsibil sa auzi de turci in baragan ceva , auzi o sula . Cand este sporadic , atunci nici mama la 100kw par de la 130km si cu directiva nu mai gineste radio semnal , poti sa bati matanii si sa te rogi , e ca apocalipsa , se aseamna mediu ca bruiere fata de banda est.
- banda de radioscame - afectata pe unele parti de unele repetoare de mare putere nemtzesti si rusesti , practic la o cadere de sporadic nu mai atingi cu o portabila 9km la 5w .. e muceala prea mare.
- banda dab , orientandumi ochi spre astia care au auzit radiouri , am ramas prost cand am vazut scris pe o clustera tunisiana ceva de genul , SNR herastrau mixing by ITN Mappic on 223.936mhz !!
asa ca oriunde e flosca .. mutati ma dabu sus la 1giga si vedeti ca sporadicu si tropo nu mai te floscaie si omoara insa sensibilitatea e cu furca deoarece e buba mare obstacolul . hai si un 500mhz macar ceva unde sporadicul nu ajunge , na si 320mhz .. eu calculez si gandesc .
Radarele europene nu au depistat de ani buni sporadic in 400mhz .. cele mai multe si slabe au fost in america centrala si putin din cea de nord . au fost partiale si la australieni pe nord si putin spre singapore si indonezia.
omul trebuie sa gandeasca trropoul va de la o vreme cam se petrec fenomene nu pe portiuni mici de timp ci pe perioade bune , nopti intregi , zile in shir .. asta e ceea ce e cam crag , vine 2012 .. se simte din timp ca o cam ia pe duda fenomenele  radio .. mogneste , oricum daca va fi nu cred ca va fi ceea ce fuse in 89 , pe sigur

Edited by Zvartoshu, 25 December 2008 - 19:12.


#30
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Chestiunea e simplă: radioul digital va avea succes numai în momentul în care receptoarele vor deveni la fel de ieftine ca și cele clasice. Până atunci nici mama UE-ului sau a altei organizații nu vor putea impune închiderea completă a emisiei analogice. Nimeni nu vrea să rămână fără ascultători.

#31
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
pai ma netu invinge .. nu sti ca majoritatea se plang de PURECII din radio .. daia

#32
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
E o varianta si net-ul dar  deocamdata multi folosesc varianta clasica - aceea cu radioul, va mai trece un timp pana se vor familiariza cu DAB-ul sau cele online.

Edited by chatnoir401, 26 December 2008 - 00:07.


#33
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Să sperăm că trecerea completă la analogic se va face cât mai târziu  ;)
Și nu înțeleg, de ce F.M. și D.A.B. +   nu pot funcționa concomitent până la sfârșitul vieții pe Pământ?  :huh:

#34
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
nici eu nu inteleg de ce se scot tv din canale 1 /2/3 si nu le lasa sa mearga in paralel cu celelalte ?
curand dx in 50mhz ??? cumva no sa mai existe .. adica se termina cu radioamatorismul .. e vai de capul celor ce imping de la spate sa faca miscari gresite ...
dupa mine

in banda de 50 sa fie stati radio tv si radioamatori restransi
pe 66-70 sa fie cateva statii radio
in fm 88-108 sa fie statii de stat cateva

asa as vedea eu 2018 .. macar sa gandeasca unu asa

#35
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
O alta intrebare: sa zicem ca trecem complet pe DAB in 2012 sau mai tarziu, in actuala banda FM ce va mai fi?

#36
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
exact ce e in est acu .. o sa misune pirati 88-108 sa vezi atunci tavaleala !

Edited by Zvartoshu, 19 January 2009 - 21:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate