Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Moldamin = durere

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
fishie

fishie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.07.2008
NU prea poti sa faci nimic. Am auzit ca xilina e cancerigena si nu a vrut sa imi dea la farmacie cand am facut eu moldamin. O sa te doare foarte rau. sa te freci bine pe fund ca sa nu se umfle ca dupaia o sa urli la fiecare injectie. baga ceva in gura si musca daca chiar vrei sa se diminueze durerea.

#20
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Aia de la farmacie n-are dreptul sa refuze eliberarea unui medicament ca crede ea ca e cancerigena (presupun ca reteta nu aveai). Exista farmacisti si tejghetari tu ai nimerit pe cineva din a doua categorie din pacate.
Nu exista nici o suspiciune in literatura ca ar fi cancerigena nici nu ar avea cum din cauza structurii chimice si prin faptul ca nu iei contact frecvent cu ea, cate injectii cu xilina v-ati facut in ultimii 10 ani ? Asa se nasc legendele...

#21
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007

 nullbyte, on Dec 23 2008, 20:24, said:

Se agită 10 minute? Asistentele naibii, o puneau instant în seringă și dă-i doza de șoc :| Paralizam naibii vreo 5 minute la picioare :|
Nu mai injura degeaba omul care iti face tratamentul... :angry:  pulberea de moldamin nu se dizolva ca la alte antibiotice (penicilina de ex.) si trebuie administrat repede si cu un ac gros.... Imi pare rau de cei ce sunt obligati sa ia acest tratament, dar nu e vina celor care ti-l administreaza... :huh: Poti sa-l agiti jumate de ora - tot aia, daca il injectezi lent se infunda acul si trebuie schimbat, deci trebuie sa suporti o noua intepatura... :lol:

 gamezcdr, on Dec 23 2008, 21:13, said:

Se pune 1 ml xilina 1% in solutia de Moldamin. E anestezic deci te doare mai putin.
Pana isi face efectul xilina, e gata injectia... Asa ca musca din perina, ca sunt dureri si mai mai pe lumea asta...   Daca ai fi casatorit, ai sti... :lol:  Nu te ironizez deloc, dar trebuie sa intelegi ca moldaminul este foarte dureros si basta !

#22
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 gamezcdr, on Jan 4 2009, 08:14, said:

Aia de la farmacie n-are dreptul sa refuze eliberarea unui medicament ca crede ea ca e cancerigena (presupun ca reteta nu aveai). Exista farmacisti si tejghetari tu ai nimerit pe cineva din a doua categorie din pacate.
Nu exista nici o suspiciune in literatura ca ar fi cancerigena nici nu ar avea cum din cauza structurii chimice si prin faptul ca nu iei contact frecvent cu ea, cate injectii cu xilina v-ati facut in ultimii 10 ani ? Asa se nasc legendele...
"aia" de la farmacie are dreptul sa refuze până și eliberarea unei aspirine, dacă are motive serioase, și ultima dată când am verificat eu xilina nu era otc (te spun lui Bojiță!). E drept că dacă era vreo suspiciune că ar fi cancerigenă era pur și simplu retrasă.

#23
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ma, sa stii ca m-a trimis bunica-mea odata la farmacie, aveam vreo 12 ani, sa cumpar foarte multe aspirine. Evident, pentru mai multe persoane de la tara, ca nu faceam ciorba din ele noi. Si farmacista mai mai sa nu-mi dea. Si i-am explicat plina de seninatate si sinceritate ca nu-s toate pentru noi. Mi-a dat pana la urma, poate convinsa de fata mea de copil de 12 ani.

#24
Razor666

Razor666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 23.04.2006
Ok. Nu stiu de ce toata lumea isi bate atat de mult capul cu durerea provocata de moldamin. Da, intr-adevar doare si depinde foarte mult de cat de mult este agitata solutia. Eu am facut 2 ani moldamin degeaba  ;) . Din cate am auzit, acum au schimbat putin compozitia moldaminului adaugand calciu. Si astfel, zic ei, a devenit mult mai putin dureros. Bafta! Oricum, daca simti ca te doare de nu mai poti ia un cearceaf sau ceva si strange-l...sau musca-l  :D

#25
irada

irada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.06.2009
Trebuie sa urmez un tratament cu Moldamin o data pe saptamana timp de trei luni. Am facut cateva injectii deja. Pe prospect se recomandata folosirea apei distilate ca solvent. Insa fiolele de Apa distilata sunt destul de scumpe asa ca am luat un flacon de 500 ml de ser fiziologic. Farmcista mi-a spus ca merge fara problema si serul fiziologic si ca ea a invatat ca Moldaminul se face cu Apa distilata, dar ca acum este la moda sa se faca cu Ser fiziologic. Asistenta mi-a spus acelasi lucru. As vrea sa stiu si eu de ce prospectul recomanda folosirea apei distilate? Este mai putin dureroasa injectia facuta asa? Folosirea Serului fiziologic influenteaza cumva efectul Moldaminului? Are acelasi efect indiferent de solventul folosit?

#26
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Uite aici o discutie.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

 irada, on 16th August 2009, 22:57, said:

Insa fiolele de Apa distilata sunt destul de scumpe asa ca am luat un flacon de 500 ml de ser fiziologic. Farmcista mi-a spus ca merge fara problema si serul fiziologic si ca ea a invatat ca Moldaminul se face cu Apa distilata, dar ca acum este la moda sa se faca cu Ser fiziologic.
Eu faceam moldamine cand raceam sau altele si acu 25 ani si te asigur ca tot cu ser fiziologic se faceau, deci nu e o moda e ceva normal. Faceam si doza maricica, peste 6cm cubi parca, cateodata imi facea cu 2 seringi ca nu aveau destul de mari (doar de 5cm cubi) si oricum atunci nu era smecheria cu seringile de unica folosinta, toate erau la comun si fierte. Deci iti dai seama cum era procedura, bagat acul, golita seringa, scoasa, pusa alta seringa si continuat :)

Edited by andreic, 04 December 2009 - 14:07.


#28
Kneegrow

Kneegrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 12.08.2011
Incercati Retarpen in locul Moldaminului.Este tot o penicilina retard,dar mai suportabila.

#29
rox_rocsana

rox_rocsana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.01.2014
buna
pentru a ameliora din durerea moldaminului  incearca cu gluconat de calciu fiole.la mine a mers
multa sanatate!

#30
vapordumitrel

vapordumitrel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.04.2016
fac moldamin 1 pe saptamana .. nu vreau sa contrazic pe nimeni insa tin sa precizez ca NU DOARE DELOC .   anul trecut am facut CFORTE  si pot sa zic ca nu am putut sa.l suport intramuscular...  dar acest moldamin 12000000 ui ... e chiar ok.  il iau pt amigldalite super super mari .

#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Apropo de ser fiziologic si apa distilata, cred ca e preferabil cu apa distilata fiindca se dizolva pulberea mai bine decat in solutia salina care e serul fiziologic si doare mai putin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate