Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Gateway pt LAN

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Am un al doilea sistem in casa (p1 - 133 ; 16 ram) pe care vreau sa il fac gateway pt reteaua locala din care fac parte . astfel nu vreau ca si compu "mare" sa iasa direct la retea ci prin asta mai micu. Stiti cumva ce firewall sau ce prog de monitorizare pot sa pun a.i. sa primesc warninguri atunci cand cineva incearca sa treaca de gateway si sa vrea a intra in celalalt calculator ???

#2
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
sa punem altfel problema.........eu zic ca eu cu tine mai katzelule mai sa facem in felul urmator: tu sa iti faci din ala al tau un domain controller.......calcualtoru asta de lucru zilnic il faci membru si eventual eu fac si un member server sau un simplu membru in domeniu................sau poti sa faci un router din asta micu...eu asa o sa vreau sa fac.....si daca il facirouter se schimba situatia.....

#3
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Alooooo !!! Asta-i discutie care nu intereseaza userii acestui forum ... Pittick !!! Sa-ti raspun ti sau lui Katzel ? Tie nu prea am la ce sa-ti raspund ....

Katzel >> tu vrei sa-ti protejezi computerul tau "principal" de cine anume ? De ceilalti utilizatori din LAN-ul local ? De atacuri din Internet ? Ai IP public alocat pentru computerul "principal" ? Da detalii, te rog, daca vrei sa te putem ajuta cu un sfat, ceva, acolo ....
In principiu, ar fi suficient sa-ti instalezi un firewall pe computerul principal, dar necunoscutele sint prea multe ... ce SO folosesti ... ce IP-uri ai ... Sau poate vrei sa te complici si sa-ti instalezi un firewall pe un Linux ce sa ruleze pe al doilea PC ...
Te rog, detaliaza si mai vedem.

#4
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Deci in curand speram sa avem si net prin cablu. Deocamdata doresc ca sa imi protejez compu asta de niste "urati" din retea. Cand o sa avem si net normal ca voi vrea sa fie protejat si fata de net.Pe actualu am 2k+suse8.0 iar pe celalat va intreb pe dvs ce sa pun ? Acum discutia se reduce la LAN .

#5
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Sugestia mea ar fi ... Linux. Ce Linux ... tu alegi ... in functie de ce cunosti ... Ce-ti permite Linux-ul ... cam orice ai tu nevoie in situatia data ...

#6
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Mda ... o sa mai revin dak o sa mai am ... multumesc mult !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate