Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Un soi de intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Pwsmer

Pwsmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 01.07.2008
Salut . Doresc sa fac o aplicatie in Visual Basic 2008 si m-am lovit ca trebuie sa folosesc ceva ce nu stiu . Cum pot sa import in aplicatia mea  un fisier .cfg ? Cu alte cuvinte , am o aplicatie care are pe form componenta web browser , chestia e ca vreau in acel fisier cfg sa contina URL care web browser-ul sa-l deschida iar cand vreau sa pun alt url doar sa modific .cfg !
O a doua intrebare ar fi ( chiar ca stupida ) cum fac ca form-ul meu sa nu poate fi redimensionat , am dimensiuni 500 pe 500 asa sa ramana .
Desigur , desigur si o a treia intrebare  :rolleyes:  stiti cumva niste nume de butoane frumoase ?! Daca da ziceti-mi si mie , eventual daca vreti puteti pune si un link de descarcat  ^_^ . Daca se poate si sa-mi spuneti cum il folosesc in aplicatia mea ( butonu/butoanele )
Cam asta ar fi si daca se poate , fiti draguti si nu ma trimite-ti repede pe google , daca vreti sa ma ajutati ma ajutati daca nu , nu ma luati cu google !
Va multumesc  :D

#2
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
ti-ai gresit domeniul inseamna :) in domeniul asta, 90% din documentare o faci exclusiv pe internet.

1. un fisier cfg e un fisier ca orice altul. il deschizi pentru citire si citesti conform formatului sau.
2. cauta ceva de genu Border Style la Form-ul principal . acolo alege o optiune precum FixedSingle/Single.
3. ceea ce doresti tu este o librarie pentru skin-ul aplicatiei ? ( vezi aici )

#3
Pwsmer

Pwsmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 01.07.2008

View Postmsmihai, on Dec 23 2008, 09:04, said:

ti-ai gresit domeniul inseamna :) in domeniul asta, 90% din documentare o faci exclusiv pe internet.

1. un fisier cfg e un fisier ca orice altul. il deschizi pentru citire si citesti conform formatului sau.
2. cauta ceva de genu Border Style la Form-ul principal . acolo alege o optiune precum FixedSingle/Single.
3. ceea ce doresti tu este o librarie pentru skin-ul aplicatiei ? ( vezi aici )
Ms foarte mult !  :coolspeak:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate