Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Echipamente 'made in Romania'

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
stefanita

stefanita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 21.09.2006
schema, nu. Ar putea fi defecta sursa de alimentare a amplificatorului-> condensatoarele de filtrare a tensiunii sau cumva  diodele redresoare , si atunci se alimenteaza direct cu curent alternativ. sau daca e mai vechi vreo atingere nedorita, da nu e asta simptomul.

#38
niq_ro

niq_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.12.2004
dupa cum au lucrat baietii de la Electronica Insdustriala (ELPROF) schema amplificatoarelor (partea de amplificator d eputere) e asemanatoare..deci poti sa verifici dupa cea a lui A350 ..

Attached Files

  • Attached File  A350.jpg   422.47K   288 downloads


#39
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
Verifica tranzistorii fonali (2N3055 / SDT...) si prefinalii (BD136/BD136) am gasit amplifuri la care doar prefinalii erau arsi

#40
crucifix

crucifix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.12.2006
Hey daca ai primit acea schema .. te rog sa mi-o dai shi mie cumva .... findca am pus mana pe un amplif .. de genu .. shi are tranzistorii finali prajitzi .. shi ca sa il poata regla un electronist (cunoshtintza) ii trebuie schema .. eu nu sunt specializat in meserie... dar imi trebuie urgent... am cautat cu google numai ce imi trebuie nu am gasit ... multzumesc pt ajutor

#41
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006
amplificatoarele astea cred ca doar ca si piesa de muzeu mai merita sa fie reparate. Au fost bune la vremea lor dar acuma sunt doar niste jucarii mult uzate.

dand un search pe google dupa ceva scheme de amplificatoare cu tda2030 am gasit unul in care sunt 2 tda-uri puse in bridge ca drivere pentru 2 perechi de tranzistoare si se lauda ca scoate in jur de 150 - 200w. Am facut schema asta si sunt uimit de puterea pe care o poate livra. Cu distorsiuni f mici sare lejer de 100w ceea ce pt un amplificator care se realizeaza la un pret de 200 de mii este uimitor.
cred ca mai bine faci 2 module de astea si le bagi in cutia de la amplificatorul ala, eventual sa refaci si corectorul de ton pe un alt cablaj si cu un alt transformator de alimentare.

#42
crucifix

crucifix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.12.2006
salut .. am shi eu mare nevoie de schema amplificatorului .... Stefan daca ai gasit-o te rog mult da-mi-o shi mie .. nu gasesc nicaieri ... pe net .. cu google ... de parca ar fi ceva secret natzional .. va rog ajutatzi-ma shi pe mine cu shcema ... deoarece din cate am intzeles au fost prajitzi finalii shi nu ii shtie regla electronistul fara schema ... eu nu ma pricep .. dar va rog HELP!!

#43
crucifix

crucifix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.12.2006
Am nevoie de schema amplificatorului precizat la topic .. sunt disperat ... l-am luat ca aproape nou .. doar cu tranzistori finali arshi..... shi electronistul ... caruia i-lam dat la reparat nu mi-l poate face fara schema va rog daca avetzi asha ceva schema .. datzi-mi-o shi mie ..
P.S. pt un asemenea amplif ce pretz merge .. ca e inca in negociere ..(ampliful e ca nou o data folosit shi atunci a fost ars) Va Multzumesc!!

#44
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postcrucifix, on Dec 3 2006, 12:41, said:

Am nevoie de schema amplificatorului precizat la topic .. sunt disperat ... l-am luat ca aproape nou .. doar cu tranzistori finali arshi..... shi electronistul ... caruia i-lam dat la reparat nu mi-l poate face fara schema va rog daca avetzi asha ceva schema .. datzi-mi-o shi mie ..
P.S. pt un asemenea amplif ce pretz merge .. ca e inca in negociere ..(ampliful e ca nou o data folosit shi atunci a fost ars) Va Multzumesc!!
Poate  iti foloseste una din schemele de aici:
http://www.niqro.lx.ro/diverse.htm

Edited by mister_rf, 05 July 2007 - 09:34.


#45
nrvant

nrvant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.08.2006
Am o statie defecta Electronica industriala am1040 si este mono 40w; sa inteleg ca asta e la fel ca cea 2x40w, doar ca are un singur canal?
  Daca exista schema va rog sa o atasati.
  Am o rezistenta rupta (vezi poza) si nu stiu ce valoare are.

Attached Files



#46
crucifix

crucifix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.12.2006
Heh mersi .. dar nu is bune :) e unul de 2X35 .... iar asha eu nu ma prea pricep .... mai era unu care e interesant dar nu prea shtiu citi schema mi-a dat electronistul sa caut 2n3055 shi ceva final kd607s shi mi-a mai dat el ceva prefinali ...... oricum mai am o intrebare cam cat se merita sa dau pe el ....
?

#47
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006

View Postnrvant, on Dec 3 2006, 23:40, said:

Am o statie defecta Electronica industriala am1040 si este mono 40w; sa inteleg ca asta e la fel ca cea 2x40w, doar ca are un singur canal?
  Daca exista schema va rog sa o atasati.
  Am o rezistenta rupta (vezi poza) si nu stiu ce valoare are.

Incearca un 0,33 ohmi la 5w sau un 0,47ohmi tot la aceeasi putere.

#48
crucifix

crucifix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.12.2006

View PostMr_Devil83, on Dec 1 2006, 09:39, said:

dand un search pe google dupa ceva scheme de amplificatoare cu tda2030 am gasit unul in care sunt 2 tda-uri puse in bridge ca drivere pentru 2 perechi de tranzistoare si se lauda ca scoate in jur de 150 - 200w. Am facut schema asta si sunt uimit de puterea pe care o poate livra. Cu distorsiuni f mici sare lejer de 100w ceea ce pt un amplificator care se realizeaza la un pret de 200 de mii este uimitor.
cred ca mai bine faci 2 module de astea si le bagi in cutia de la amplificatorul ala, eventual sa refaci si corectorul de ton pe un alt cablaj si cu un alt transformator de alimentare.

mersi pt sfat dar sincer eu nu ma pricep ... nu prea am treaba cu asha ceva ... ce doar imi trebuie schema... sa dau cuiva sa il repare .... sunt muzicant :) shi deaceea imi trebe amplifu momentan pt repetitzii cu chitara elecrica ... oricum mersi pt sfat ...

#49
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006

View Postcrucifix, on Dec 4 2006, 04:15, said:

Heh mersi .. dar nu is bune :) e unul de 2X35 .... iar asha eu nu ma prea pricep .... mai era unu care e interesant dar nu prea shtiu citi schema mi-a dat electronistul sa caut 2n3055 shi ceva final kd607s shi mi-a mai dat el ceva prefinali ...... oricum mai am o intrebare cam cat se merita sa dau pe el ....
?

Da totusi ce aveti toti cu amaratul ala de amplificator? Ce are asa de special? Nu are alimentare simetrica si tranzistoare finale 2n3055 sau kd605 kd607? Preamplificare si corectie de ton cu 741 ????

O fi a naibii de greu sa repari un amplificator de genul asta. Sugestia mea: daca ala nu stie sa ti-l repare problema e electronistul nu schema aia lipsa.

Informativ de pret...eu mai mult de 150 - 200 de mii nu as da pe ala.

#50
sile52

sile52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 02.02.2006
http://www.electroni.../013/index.html   aici e schema cu TDA 2030 ... problema e ca trebuie alt traf. care daca nu-l ai te duce numai el la vreun milion ... si nu mai merita modificarea unei A350 !
P.S. caut un buton pt. A350 ... cel mai MARE ! ... de la volum ... dak are cineva rog sa-mi dea un PM !

Edited by sile52, 04 December 2006 - 04:56.


#51
crucifix

crucifix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.12.2006
mersi .. mult ... faza e ca cica imi face cineva reducere la el .. shi nah .... faza e ca el nu a fost utilizat decat o data shi atunci l-a ars ... iar eu nu-s expert mi-a zis tipu ca mi-l face fara schema .. dar cica lucreaza greu(are peste 60 de ani) .. shi nah oricum mersi mult

#52
feretech

feretech

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.03.2006

View PostBujor Stefan, on May 3 2004, 22:24, said:

Salut, am si eu o problema cu un amplificator Electronica Industriala 2X40W (un final ars). Oricum, vreau sa fac rost de o schema pt amplificator. Cine are sa ma contacteze la 0723693387 si sa-mi spuna cat ma costa.
Am schema 2X35W

Attached Files



#53
exxu

exxu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 25.04.2005
Pune si tu modelul exact al amplificatorului.Poate, poate...

#54
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
nu stiu voi ce parere aveti de ele, dar eu pana la momentul actual nu i-am gasit inlocuitor :coolspeak:

i-am facut niste mici modificari, cu mult timp in urma, si vad ca si pana in ziua de azi, nu gasesc comparatie...

boxele sunt tot originale (au suferit o "rebobinare" + membranare din cauciuc) deoarece membrana lor (cand am pus eu mana pe ele, "mostenire" de la taica-miu) era pe margini dintr-un material...cred ca e vorba de carton, si n-a rezistat bass-ului :band:

ca fidelitate (cuvantul asta vad ca nu are asa mare valoare in ziua de azi, tot ce se urmareste este sa fie cat mai mult zgomot) bate la fund produsele multor firme consacrate :peacefingers:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate