Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Bucuresti - Toplita, ruta?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Salut

Vreau sa ajung la Toplita de Anul Nou, cu plecare din Bucuresti, care ar fi cel mai bun traseu avand in vedere si faptul ca valea Prahovei este cam aglomerata in perioada respectiva? 

Si daca stiti cumva, cam pe unde sunt amplasate radare fixe?

#2
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
O varianta ocolitoare am inteles ca ar fi prin Cheia... ce stiti de asta?... sau m-am uitat pe harta si daca ocolesc ~85 km pe Pitesti-Campulung-Brasov...

#3
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Pana in Brasov nu stiu ce ruta ai putea lua, orice ruta ai alege cred ca e aglomerat.
Varianta 1: Din Brasov o iei asa Rupea- Sighisoara - Tg Mures. Drum impecabil. Din Tg Mures o iei catre Reghin si de acolo pana la Toplita. Drum prost spre foarte prost.
Varianta 2:  Din Brasov o iei asa Rupea- Sighisoara - Balauseri(e o intersectie mare) o iei catre Praid-Gheorgheni- Toplita. Pana la Gheorgheni e f bun drumul dar treci un munte deci sa fii atent la ninsoare.
Varianta 3 si cea mai scurta: Brasov- Sfantu Gheorghe - Miercurea Ciuc(pana aici e prost drumul ) - Odorheiu Secuiesc(impecabil) - Gheorgheni - Toplita. Pe varianta asta nu stiu cum e drumul de la Od Secuiesc pana la Gheorgheni.
Eu ti-as sugera varianta 2 cu conditia sa fii echipat de iarna, pentru ca e drumul f bun. Oricum orice varianta ai alege strabati muntii :P  
Drum bun.

#4
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Salut,

Multumesc de raspuns. Pentru Brasov - Toplita eram convins ca o voi lua pe varianta 3, dar nu stiam ca e drumul prost. O sa ma mai gandesc daca o sa o iau pe varianta 2.

Pana la Brasov cam care ar fi vaiantele mele? Din ce m-am sfatuit cu prietenii cea mai buna varianta (alternativa la valea Prahovei) ar fi prin Cheia (DN1A).

#5
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Varianta 2 ti-o sugerez si eu.Despre varianta 3 nu am informatii,dar pe varianta 1 nu as merge din cauza starii proaste a drumului.Varianta 1 si 2 sunt verificate personal  :D

#6
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

 mihaitzar, on Dec 18 2008, 12:01, said:

O varianta ocolitoare am inteles ca ar fi prin Cheia... ce stiti de asta?... sau m-am uitat pe harta si daca ocolesc ~85 km pe Pitesti-Campulung-Brasov...

daca mergi noaptea poti merge linistit pe Valea Prahovei dar ziua si mai ales in perioada sarbatorilor e foarte aglomerata in portiunea statiunilor, la fel si varianta prin Pasul Bran. Drumul prin Cheia e foarte bun dar trece pe la o altitudine mai mare si sunt mai multe serpentine dar e de preferat in conditiile de mai sus

#7
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Multam,

#8
nimendrum

nimendrum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.12.2007
din reghin in toplita sunt vreo 60 de km pe care i faci cam intr o ora.  asta ziua,.noaptea mult mai greu, cred. sunt destule gropi in care ti poti rupe masina, deci trebuie ceva atentie. plus atentie la altii care ocoloesc gropi si merg pe contrasens:)

#9
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Tu ai citit primul post ? Omu' s-a dus la Toplita de Revelion ! Acu' 3 luni ...

#10
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Da, am fost de revelion, adica acum 3 luni, si daca vreti pot sa va spun si pe unde am fost (poate mai intereseaza pe altcineva vreodata):

- Bucuresti - Ploiesti pe DN1

- Ploiesti - Brasov pe Cheia (drum f bun, neaglomerat, super peisaj)

- Brasov - Sf Ghorghe - Miercurea-Ciuc - am ales drumul cel mai scurt la dus, si daca nu era bun ma intorceam pe alta parte, dar inafara de cativa km la iesirea din Brasov si cativa km pe la Miercurea ciuc unde erau niste gropi imense, in rest drumul e bun. Oricum nu am avut masina de fugit si am mers incet si in mare ocoleam gropile. Nu am avut probleme cu aglomeratia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate