Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Taxe Vamale pentru Colet din Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
fish_b0oy

fish_b0oy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 26.01.2005
Salut!
As vrea sa comand ceva de pe un site turcesc la o valoare de pana la 600$
Intrebarea mea este daca se vor percepe taxe vamale petru produse/colete importate din Turcia sau nu.
Si daca da, care este valoarea taxei?

#2
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Da se percep taxe,vamesul are o lista de valori cu bunuri pentru care se percep/nu taxe si pretul acestora,in functie de costul produselor.

#3
fish_b0oy

fish_b0oy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 26.01.2005

 E_manuel1, on Dec 17 2008, 23:54, said:

Da se percep taxe,vamesul are o lista de valori cu bunuri pentru care se percep/nu taxe si pretul acestora,in functie de costul produselor.
Se gaseste undeva o lista cu taxele percepute de vama?
sau un procentaj?....
concret, vreau sa cumpar un adaptor DOF www.Handy35.com

Edited by fish_b0oy, 18 December 2008 - 01:37.


#4
fish_b0oy

fish_b0oy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 26.01.2005
Inteleg ca in cadrul Uniunii Europene nu se percep niciun fel de taxe la vama. Asadar, daca as gasi un produs asemanator in UE, practic, as scapa de taxe?!
Am mai cautat pe net si am gasit pagina TARIC
Produsul meu s-ar incadra la unul din produsele lentile/obicective foto, sa zicem ca 9002000000 este codul (Lentile, prisme, oglinzi și alte elemente optice din orice material, montate, pentru instrumente sau aparate, altele decât cele din sticlă neprelucrata optic) dar tot nu pricep!
Cat vor fi taxele pana la urma?!
Grrr!

#5
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Turcia nu face parte din U.E,asa dar achizitionezi un produs din afara Uniunii Europene.
Poate gasesti un raspuns referitor la marea ta dilema aici.  http://www.customs.ro/

Edited by E_manuel1, 18 December 2008 - 09:29.


#6
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Strict pentru codul specificat de tine mai sus nu platesti taxe vamale, cum zice si pagina asta.

Turcia nu e membra UE, dar exista acorduri comerciale care scutesc de vama anumite produse ( chiar majoritatea, daca nu ma insel ). Da-mi te rog link cu pagina produsului sa vad daca reusim sa-l incadram.

#7
fish_b0oy

fish_b0oy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 26.01.2005

 spe, on Dec 18 2008, 09:14, said:

Turcia nu e membra UE, dar exista acorduri comerciale care scutesc de vama anumite produse ( chiar majoritatea, daca nu ma insel ). Da-mi te rog link cu pagina produsului sa vad daca reusim sa-l incadram.

Multumesc pentru ajutor...
Eu as vrea sa cumpar un soi de adaptor pentru obiective foto/video de pe siteul asta http://www.handy35.com/
Tipul, administratorul site-ului, produce genul asta de adaptoare, asa ca n-o sa gasesti altceva pe site-ul ala.
O descriere completa a unui adaptor dof  se poate gasi pe wikipedia
Pe scurt, este o piesa metalica (tub) care are in interior o lentila, un ecran mat pe care se proiecteaza imaginea si un motoras care roteste ecranul asta continuu.
Deci nu se incadreaza la mai nimic. Nu este un obiectiv, ci doar un adaptor pentru obiective. E o strutzo-camila, cumva! Pentru ca asa ceva nu se prea exista! :P

#8
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Damn. Greu de incadrat intr-adevar :)

Dau sanse mari ca taxele vamale sa fie 0%, insa nu sunt sigur. Depinde si cum ai de gand sa il primesti, prin posta sau prin curier rapid. Cred ca la posta s-ar putea "rezolva" sa fie incadrat in linkul dat de mine mai sus, mai ales ca sigur isi prind aia urechile in clasificare. Dar pe de alta parte posta presteaza uneori servicii jalnice, si eu sincer nu m-as risca sa primesc colet de asa o valoare prin posta.

Ramane varianta curierului rapid, insa nu cred ca ai pe cine intreba unde il incadreaza. Adica... sunt oameni care se ocupa de declaratii vamale si de incadrarile astea, insa in general in perioada asta a anului sunt super - mega - aglomerati.

In general DHL / TNT / UPS / FedEx iti vor cere o traducere a facturii si o incadrare unde zici tu c-ar merge. Insa uneori se mai sucesc si verifica ei, eventual schimba codul ala... Uneori, acum nu prea cred ca le arde de asta.

Chiar daca ar fi taxe, nu cred ca depasesc 10%. Vazusem 6,7% pentru unele electronice din Turcia.

#9
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
Exista acord de comert liber UE - Turcia. Orice produs industrial importat in ambele tari sunt scutite de taxe vamale.
Deci poti sa fi pe pace ca nu platesti decat TVA la valoarea bunului + transportul.
Bafta

#10
fish_b0oy

fish_b0oy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 26.01.2005
Banuiam eu ca exista ceva acorduri... citisem parca pe undeva ca Turcia are un statut aparte de vreme ce aspira si ea la UE.
Multumesc mult pentru raspunsuri!
Va doresc o zi faina si pe mai incolo... Sarbatori Fericite!

Edited by fish_b0oy, 18 December 2008 - 10:18.


#11
cezarcovataru

cezarcovataru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.04.2009
Salut,
doar o anecdota. poate nu chiar off-topic...
Cu ani buni in urma, profu nostru de fizica ne-a povestit despre un grup de fizicieni care au adus din Franta un cristal mare de rubin, pentru constructia unui laser industrial. Neprelucrat si neslefuit, acesta arata ca un mineral oarecare, ca o mostra geologica. Intrebati de vames ce e aia, ei au raspuns corect si stiintific: Trioxid de aluminiu impurificat cu crom! (posibil ca memoria sa-mi joace feste la denumirea exacta a compusului, sunt vreo 30 de ani de atunci...).
Desigur ca nomenclatorul vamal nu cupindea asa ceva, iar vamesul probabil ca nu fusese un elev stralucit, asa ca... taxele vamale au fost zero.
Probabil ca alta ar fi fost situatia daca oamenii ar fi declarat : rubin... !!!

#12
constantin_padure

constantin_padure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 19.12.2007
Din cate am auzit, Turcia , San Marino si Andorra au un acord cu UE , un fel de uniune vamala. Asa ca, taxele vamale ar fi eliminate. Vreau sa-mi cumpar niste chestii de acolo si vreau sa stiu daca coi plati vama.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate