Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

PFA si CIC

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postuiranejeb, on Mar 21 2009, 11:17, said:

Era logic ca cer decizia de impunere, dar ma gandeam ca poate vor si CAS, CASS. Acum e clar. Multumesc mult.

Deci pana la urma pe la ce ghisee ai fost si ce acte ai dus? Un scurt rezumat pentru cei care sunt interesati.

#20
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View PostTLGsoft, on Mar 21 2009, 13:53, said:

Deci pana la urma pe la ce ghisee ai fost si ce acte ai dus? Un scurt rezumat pentru cei care sunt interesati.

Declaratia 220, decizia de impunere pe 2008/2009 + chitante achitare impozit 2008-2009.
Inca nu am depus dosarul, acum sunt in faza de informare. Urmeaza sa-l depun in 2-3 saptamani. Multumesc pentru info si pentru suport.

#21
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 19.11.2008
poate ma ajutati si pe mine cu o nelamurire.

persoana gravida este pfa de vreo 3 ani , cu norma de venit impusa (plateste minim) acum a aflat ca este insarcinata si vrea sa faca trecerea la norma declarata cu plata de impozit de 16% pe venituri. trecerea se poate face numai din 1 ianuarie. ok pana aici, copilul se va naste in luna iulie si din cate am inteles decizia de la finante pentru dosarul de indemnizatie se da numai la sfarsitul anului 2010 .  cu ce o ajuta asta pe pers respectiva , pentru ca ea va trebui sa faca dosarul in luna iulie. ce venituri va declara la dosar pentru a putea face o medie de 85% din veniturile nete.

poate parea incalcit tot ce am scris aici , dar daca ma puteti ajuta va rog mult

#22
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Cand face dosarul trebuie sa inchida/suspende PFA-ul. Atunci i se va hartia de la finante cu venitul.

Crede ca daca va trece in sistem cu 16% va avea venituri mai mari decat norma? Atunci sa treaca.

Edited by TLGsoft, 22 October 2009 - 12:24.


#23
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 19.11.2008
pai la norma este pe minim. la 16% poti sa facturezi oricat

#24
ildyqo

ildyqo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.03.2009
am si eu o intrebare in legatura cu asta:

zilele astea trebuie sa nasc, adica termenul este de 11.11 dar e posibil sa nasc mai repede. Am PFA cu norma de venit si trebuie sa suspend ca sa pot intra in CIC. Intrebarea mea este daca pot sa-l suspend de acum sau tr. sa astept pana se naste copilul? Acum asi avea mai mult timp sa umblu cu actele dar mi-e teama sa nu ma dezavantajeze aceste cateva zile.

Multumesc anticipat

#25
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postildyqo, on 26th October 2009, 12:40, said:

am si eu o intrebare in legatura cu asta:

zilele astea trebuie sa nasc, adica termenul este de 11.11 dar e posibil sa nasc mai repede. Am PFA cu norma de venit si trebuie sa suspend ca sa pot intra in CIC. Intrebarea mea este daca pot sa-l suspend de acum sau tr. sa astept pana se naste copilul? Acum asi avea mai mult timp sa umblu cu actele dar mi-e teama sa nu ma dezavantajeze aceste cateva zile.

Multumesc anticipat


Dupa ce se naste copilul, vine concediul obligatoriu de 42 de zile. Este recomandat dupa, pentru a obtine maximul de venituri (fiind la norma).

Iar la norma de venit, te duci o data la registrul comertului sa te suspende (costa aprox 150RON). Dupa aceea te mai duci dupa (maxim) 5 zile lucratoare sa ridici certificatul de suspendare. Cu asta te duci la finante sa te scoata din evidenta, moment in care si faci cererea sa-ti returneze diferenta de impozit platit. Ceri sa ti se dea dovada veniturilor pe ultimii doi ani si te mai duci inca o data sa o ridici. Decizia de restituire o sa vina prin posta.

Intr-o saptamana si 4 drumuri ai rezolvat.

#26
ildyqo

ildyqo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.03.2009

View PostTLGsoft, on 26th October 2009, 13:21, said:

Dupa ce se naste copilul, vine concediul obligatoriu de 42 de zile. Este recomandat dupa, pentru a obtine maximul de venituri (fiind la norma).


Merci mult pentru raspuns. Mi-e greu sa ma duc cu burta la gura pe la ghisee si sa intreb de aceea incerc sa aflu pe net. Cind o sa se nasca copilul, o sa fie si mai greu cu un copil care suge non stop, dar asta e. Mai am niste nelamuriri, daca se poate:

1:daca suspend firma mai repede, am probleme sa obtin CIC-ul? Nu am concediu medical (hartie) pe perioada asta deoarece nu imi plateste nimeni, si nu m-am dus sa-l scot.
2: daca nu cumva pot cere de exemplu suspendarea firmei din 1 nov, dar cererea sa-l depun pe 26. oct? sau ma rog, orice data ANTERIOARA datei de suspendare?
3: daca nu nasc pana pe 1 nov, si suspend firma cu 1. nov (daca nu ma incurca legal), mai afecteaza la calcul? (dupa cate am inteles ei, se ia in calcul penultima luna si nu luna nasterii copilului).

Multumesc anticipat.

#27
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Concediul postanatal de 42 de zile este OBLIGATORIU (cf legii). Iti cere dovada la dosar.

Eu zic sa faci un drum la Agentia de Prestatii Sociale pentru lamuriri. Va trebui sa ridici de la ei o serie de formulare de completat (care ti le da dupa ce se naste copilul). La dosarul respectiv atasezi documentele de care am pomenit mai sus.

#28
ildyqo

ildyqo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.03.2009
merci mult

#29
ildyqo

ildyqo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.03.2009
Hello All,

Revin cu o intrebare (sper ca e ultima pe tema asta).

Daca am PFA pe norma de venit, la ce se aplica acel 85% (indemnizatia de crestere a copilului)? Din cate am inteles eu din lege, norma de venit este considerat venit net. Deci se ia 85% din norma? Sotul cand a depus actele la primarie au spus ca se calculeaza in felul urmator: 85% din (norma - impozit).

Mi-am prins urechile prin legi si tot nu inteleg si probabil este undeva si pe internet (forumuri) dar nu gasesc si vreu sa stiu ca sa imi fac calculele ca atunci cand vine decizia sa pot verifica deoarece pe 2008 nu am an intreg de PFA si mi-e teama ca o sa greseasca calculul (sa inparta venitul la 12  - a mai patit lumea).

Cine a trecut prin asta, va rog sa ma lamuriti si pe mine.

Merci
Ildy

Edited by ildyqo, 20 January 2010 - 11:37.


#30
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
impozitul se calculeaza ca procent din norma, deci norma ar trebui considerata venit brut, nu net.

#31
doamnelevervi

doamnelevervi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.08.2009
Ok, vin si eu cu o problema, poate stie cineva. O sa expun datele problemei asa cum sunt ele.
- Sunt insarcinata in luna a 3-a
- sunt asociat unic la firma mea
- sunt angajata cu carte de munca la o alta firma
- am facut la "pensii" declaratie de asigurat la un venit marisor(2500 lei venitul asigurat la care se plateste 31%) pentru asociat unic
- firma mea nu are facturi de 2500 lei pe luna, ci mai putine.
Intrebarea:
- venitul declarat pe firma(2500 lei) se ia in calcul la plata indemnizatiei?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate