Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

PFA si CIC

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005
A intrat cineva in CIC ca PFA? Cum se face treaba asta? PFAul se suspenda pe perioada CIC?

#2
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005
CIC = concediu de ingrijire copii

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
prietene, concediul ala se refera la un contract de munca platit de un angajator; ca PFA tu nu platesti asigurari sociale si esti propriul tau angajator ! ca PFA este irelevant daca ai concediu sau nu, daca ai activitate, atunci facturezi si incasezi, dca nu, faci foamea.
Daca angajatorul tau te-a pus sa-ti faci PFA ca sa nu plateasca el sociale, pensie si sanatate, inseamna ca nu ti-a explicat bine care sunt si dezavantajele.

#4
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Nu exista CIC la PFA.

#5
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View PostC.F.S., on Dec 19 2008, 13:01, said:

Nu exista CIC la PFA.
Am inteles ca de CIC beneficiaza persoanele care realizeaza venituri impozabile.
Nu a mai fost nimeni in situatia asta?

#6
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postoverseas, on Dec 19 2008, 13:36, said:

prietene, concediul ala se refera la un contract de munca platit de un angajator; ca PFA tu nu platesti asigurari sociale si esti propriul tau angajator ! ca PFA este irelevant daca ai concediu sau nu, daca ai activitate, atunci facturezi si incasezi, dca nu, faci foamea.
Daca angajatorul tau te-a pus sa-ti faci PFA ca sa nu plateasca el sociale, pensie si sanatate, inseamna ca nu ti-a explicat bine care sunt si dezavantajele.

Cei de la finante si ministerul muncii sunt de alta parere. Platesti sanatate, iar concediul de crestere copil se plateste din fondul respectiv.

Mai mult:

Quote

Art. 1
(1)Începând cu data de 1 ianuarie 2006, persoanele care, în ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului în vârsta de pâna la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de pâna la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara în cuantum de 800 lei (RON).


#7
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View PostTLGsoft, on Mar 9 2009, 12:06, said:

Cei de la finante si ministerul muncii sunt de alta parere. Platesti sanatate, iar concediul de crestere copil se plateste din fondul respectiv.

@TLGsoft:
Eu m-am pierdut in legile astea si in ordonantele de urgente. Mai mult de la 1 ian 2009 se plateste 85% din venituri. Si mai mult, eu am fost si angajat si PFA in ultimile 12 luni.
De unde as putea sa stiu sigur daca pot beneficia de CIC si care ar fi modalitatea de calcul?

Orice parere/comentariu este binevenit.

#8
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postuiranejeb, on Mar 9 2009, 13:21, said:

@TLGsoft:
Eu m-am pierdut in legile astea si in ordonantele de urgente. Mai mult de la 1 ian 2009 se plateste 85% din venituri. Si mai mult, eu am fost si angajat si PFA in ultimile 12 luni.
De unde as putea sa stiu sigur daca pot beneficia de CIC si care ar fi modalitatea de calcul?

Orice parere/comentariu este binevenit.

Pentru Bucuresti:

Quote

AGENTIA PENTRU PRESTATII SOCIALE A MUNICIPIULUI BUCURESTI

Str.Hambarului, Nr.6, Sect.2

Program cu publicul : Luni, Miercuri, Joi: 9-15

Nr. Telefon : (021) 250.90.20 / 250.90.21 / 250.90.22

Poti confirma si la finante.

Cu privire la cei 85%, legea este aceeasi, modificata de :

Quote

HOTARÂRE nr. 1682 din 10 decembrie 2008 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei în vederea cresterii copilului, cu modificarile si completarile ulterioare, aprobate prin Hotarârea Guvernului nr. 1025/2006


Textul complet al legilor l-am postat aici.

Edited by TLGsoft, 09 March 2009 - 12:30.


#9
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View PostTLGsoft, on Mar 9 2009, 12:25, said:

Textul complet al legilor l-am postat aici.
Multumesc.
Ca sa concluzionez pana aici:
1/ un PFA poate beneficia de CIC
2/ indemnizatia = 85% din media veniturilor impozate realizate in ultimile 12 luni.

Buuuuun.
Mai departe, alte intrebari interesante:
1/ Daca am un SRL in care sunt asociat unic, se considera ca realizez venituri impozabile?
2/ Pentru un PFA cu norma de venit, se considera ca norma este venitul impozabil?

#10
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postuiranejeb, on Mar 9 2009, 13:52, said:

Mai departe, alte intrebari interesante:
1/ Daca am un SRL in care sunt asociat unic, se considera ca realizez venituri impozabile?
2/ Pentru un PFA cu norma de venit, se considera ca norma este venitul impozabil?


1) He, he... aici au aparut discutii intre ministere (muncii si finante), unii erau de acord, altii nu. In functie de sursa informatiilor, primeai raspunsuri diferite. Pana la urma am discutat cu sefa departamentului de metodologie de la finante si am luat legea la puricat. Initial era de acord ca dividentele sunt supuse impozitarii pe venit, si ar trebui sa fie luate in considerare.

Concluzie: NU se iau in considerare deoarece:
- legea se refera la venituri profesionale realizate
- dividentele nu intra la venituri de natura salariala

2) Da. Se ia ca venit ce scrie pe decizia de impunere.

#11
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View PostTLGsoft, on Mar 9 2009, 13:00, said:

1) He, he... aici au aparut discutii intre ministere (muncii si finante), unii erau de acord, altii nu. In functie de sursa informatiilor, primeai raspunsuri diferite. Pana la urma am discutat cu sefa departamentului de metodologie de la finante si am luat legea la puricat. Initial era de acord ca dividentele sunt supuse impozitarii pe venit, si ar trebui sa fie luate in considerare.

Concluzie: NU se iau in considerare deoarece:
- legea se refera la venituri profesionale realizate
- dividentele nu intra la venituri de natura salariala

2) Da. Se ia ca venit ce scrie pe decizia de impunere.

Mersi, ai dat niste raspunsuri beton.

#12
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View PostTLGsoft, on Mar 9 2009, 13:00, said:


La depunerea dosarului pt indemnizatie, trebuie sa aduc dovada ca am platit CAS si CASS?
In lista de acte necesare scrie ca trebuie sa aduc asa:
Dovada eliberata de autoritatile competente sau, dupa caz, declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare;  

Edited by uiranejeb, 12 March 2009 - 10:12.


#13
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postuiranejeb, on Mar 12 2009, 11:11, said:

La depunerea dosarului pt indemnizatie, trebuie sa aduc dovada ca am platit CAS si CASS?
In lista de acte necesare scrie ca trebuie sa aduc asa:
Dovada eliberata de autoritatile competente sau, dupa caz, declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare;  

In mod normal, dovada ca realizezi venituri impozabile este Decizia de Impunere. Dar nu strica sa intrebi la asistenta sociala ce acte cer.

#14
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View PostTLGsoft, on Mar 12 2009, 11:34, said:

In mod normal, dovada ca realizezi venituri impozabile este Decizia de Impunere. Dar nu strica sa intrebi la asistenta sociala ce acte cer.
Am fost si am intrebat: nu cer asa ceva.

#15
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postuiranejeb, on Mar 20 2009, 10:05, said:

Am fost si am intrebat: nu cer asa ceva.

Si atunci ce anume cer pentru demonstrarea veniturilor?

#16
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View PostTLGsoft, on Mar 20 2009, 11:25, said:

Si atunci ce anume cer pentru demonstrarea veniturilor?
Declaratia 220, decizia de impunere pe 2008/2009 + chitante achitare impozit 2008-2009.

#17
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postuiranejeb, on Mar 20 2009, 16:49, said:

Declaratia 220, decizia de impunere pe 2008/2009 + chitante achitare impozit 2008-2009.

Pai aia am spus si eu. Apoi ai afirmat ca nu cer asa ceva... deci?

#18
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View PostTLGsoft, on Mar 20 2009, 20:46, said:

Pai aia am spus si eu. Apoi ai afirmat ca nu cer asa ceva... deci?
Era logic ca cer decizia de impunere, dar ma gandeam ca poate vor si CAS, CASS. Acum e clar. Multumesc mult.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate