Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum scapam de soareci ?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Da, uite aici o capcana ecologica, soarecii vor muri fericiti in "abur" de bere: http://www.vimp.ro/i...pentru-soareci/

#38
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
eu am la tara soareci instalati comod in podul casei! Oare cu asa ceva (cu ultrasunete) as putea scapa de ei? Cica acopera 200 mp, oare sa iau unul pt o suprafata mai mare (podul are sub 200 mp dar e lung, ceva gen 24x7 m)?

http://www.emag.ro/a...0/pd/DH9XBMBBM/

#39
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Aparatele cu ultrasunete nu sunt eficiente. Cele mai bune sunt placile cu lipici special. Ca sa ii prinzi.

Ca sa le distrugi neamul, sunt niste bobite otravite pe care ei le duc la cuib si mănâncă si puii.

#40
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
1) Capcanele cu lipic sunt barbare şi ar trebui interzise!;
2) Cu otrava rişti să moară pe unde nu trebuie.
Faci o găleată cu ceva papă înăuntru şi cu o "trambulină" care apleacă când şoricelul e în capăt. Aşa aduni mai mulţi. După ce îi prinzi, găseşti o metodă rapidă de-ai omorî (ce rost are să-i chinui) sau dacă vrei să faci o faptă bună le dai drumul într-un parc   :)

#41
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postmihail75, on 15 noiembrie 2015 - 19:17, said:

(cu ultrasunete) as putea scapa de ei? Cica acopera 200 mp
Ultrasunetele sunt frectie la picior de lemn, asa mi-au zis cateva cunostinte.

O metoda foarte buna e sa cumperi un tub cu un soi de lipici special pentru prins soareci, il pui pe o placa din carton sau plastic (30x20 cm), faci cu lichidul ala un soi de cerc gros de 2-3 cm si pui la mijloc bucati de branza - ii vei gasi acolo lipiti. Aceeasi placa o folosesti pana ii prinzi pe toti (mai adaugi lipici din cand in cand, daca vezi ca se usuca).

#42
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Capcana cu nuca si castronul:

http://tutoriale.inf...nzi-un-soarece/

#43
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Cea mai eficienta capcana posibila ...Prindeam zilnic 2-3 soareci in pod....am vreo 3 puse......Atentie trebuie cumparate din alea mari de sobolan pentru a creste eficacitatea....

Cea mai eficienta capcana posibila ...Prindeam zilnic 2-3 soareci in pod....am vreo 3 puse......Atentie trebuie cumparate din alea mari de sobolan pentru a creste eficacitatea.... Cu branza e irezistibila.....Daca pui pe branza si unt de arahide....nu ai timp sa cobori din pod la cati se prind.....prinzi pe banda rulanta......De fapt o sa te plictisesti de prins atatia soareci si o sa renunti.....Eu prindeam cate 2 bucati soareci pe capcana in 24 de ore.....Ei misuna noaptea mai mult.....

Edited by Clovis, 18 November 2015 - 20:18.


#44
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Asta a fost?

http://naturalhomes....e/mousetrap.htm

#45
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,541
  • Înscris: 10.04.2009

View Postdjl, on 18 noiembrie 2015 - 02:15, said:

1) Capcanele cu lipic sunt barbare şi ar trebui interzise!;
2) Cu otrava rişti să moară pe unde nu trebuie.
Faci o găleată cu ceva papă înăuntru şi cu o "trambulină" care apleacă când şoricelul e în capăt. Aşa aduni mai mulţi. După ce îi prinzi, găseşti o metodă rapidă de-ai omorî (ce rost are să-i chinui) sau dacă vrei să faci o faptă bună le dai drumul într-un parc   Posted Image

sa incerci sa dormi in timp ce in spatele peretilor se aude rontaind mereu pe la 4-5 dimineata... sa vedem daca mai zici asa la urma

daca vrea sa faca o fapta buna le da drumul la vecini, e mai ok asa... zic

[ http://8.t.imgbox.com/yeK3dowf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cele mai bune... grausorul ii impute (cine stie pe unde mor) si nu vrea nimeni un miros de sconcs in casa...

#46
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Soarece sau carii?! Stau la bloc, n-am vazut pana acum soareci dar de cateva saptamani aud noaptea in interiorul usii camerei mele(brrr!!!) un rontait discret! Usa e de tip vechi din aia mai mult goala pe dinauntru... Pungile de malai din camara par intacte. Multumesc.

#47
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
Tom nu mai lucreaza? s-a pensionat?

#48
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostFuserisk, on 06 iunie 2018 - 22:30, said:

Soarece sau carii?! Stau la bloc, n-am vazut pana acum soareci dar de cateva saptamani aud noaptea in interiorul usii camerei mele(brrr!!!) un rontait discret! Usa e de tip vechi din aia mai mult goala pe dinauntru... Pungile de malai din camara par intacte. Multumesc.
Imi pare rau ca trebuie sa-ti livrez o veste proasta, dar ai un Rontaila in casa. :)
Daca auzi si "rontait discret", e clar. Cum a intrat ?
Probabil pe usa cand te-ai dus sa arunci gunoiul la ghena, s-a catarat pe zid apoi pe geamul de la baie, pe balcon etc. Tu stii cel mai bine configuratia locuintei. Mie, de exemplu mi-au intrat chiar doi direct pe usa cand ma duceam la ghena. Urca pe ghena, si se teleporteaza la diferite etaje. Pe unul chiar l-am vazut cand a intrat ! Asa ca am aplicat rationamentul si pentru al doilea, desi e posibil sa fi venit prin alta parte. Erau maricei chiar.


#49
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018

View Postmihnearau1, on 07 iunie 2018 - 09:43, said:

Tom nu mai lucreaza? s-a pensionat?
Probabil, pe Cartoon Network.

#50
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
O pisica te-ar ajuta sa-l localizezi. Pisica il aude ! Tu nu. Asta pentru ca in afara de zgomotele clasice tip "rontaire", ei emit sunete pe alta frecventa, imperceptibile pentru urechea umana. Si ti-l localizeaza imediat, chiar daca nu poate ajunge la el, cel putin iti da de stire unde e si tu iti faci planul sa-l incoltesti.

Edited by Xlander, 07 June 2018 - 11:12.


#51
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Și după ce scap de șoareci cu pisica ce fac o pun pe OLX?! Stau la bloc, lasă par(brr!), necesită atenție, hrană, îngrijiri medicale dacă este cazul, e purtătoare de microbi. Nu sunt genul care are răbdare și timp pentru animale de companie. Nu mă văd curățând litiere și cu aspiratorul in mana din doua in doua zile. Cred că scap mai rapid și mai ieftin cu câteva curse; sunt o varietate. Taicămeu are și ceva electronice cu care a scăpat de rozătoare.

#52
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Era o sugestie, nu te obliga nimeni sa-ti iei pisica.
Daca stii vreun vecin cu pisica, si eventual e obisnuita cu tine, ai putea s-o imprumuti.
Oricum, succes. Vezi ca mai sus sunt recomandate si cursele cu lipici. Am vazut la altii ca functioneaza.

#53
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Mulțumesc pentru sfaturi Xlander; mi-am luat lipici.

#54
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă tot ai ales o metodă barbară, măcar stai cu ochii pe capcană şi omoară-l repede când se prinde, ca să nu se chinuie sărăcuţul   :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate