Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Alegere profil/liceu

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#19
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Ce e SN? Nu recomand mate-info, in niciun caz mate intensiv sau info intensiv. E crima. La medicina nu-ti trebuie matematica, informatica sau fizica. Fa filologia, e muuult mai lejer ;)

#20
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008

View PostLoox, on 12th June 2010, 12:23, said:

Ce e SN? ...


Stiintele-Naturii

#21
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View PostLoox, on 12th June 2010, 12:23, said:

Ce e SN? Nu recomand mate-info, in niciun caz mate intensiv sau info intensiv. E crima. La medicina nu-ti trebuie matematica, informatica sau fizica. Fa filologia, e muuult mai lejer ;)
stiinte ale naturii (SN)

eu ti-as sugera sa te duci la mate-info daca ai medie maricica, peste 9.30, daca nu ai du-te la SN

#22
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View PostLoox, on 12th June 2010, 12:23, said:

Fa filologia, e muuult mai lejer ;)
Asta-i clar. :peacefingers:

#23
litergame

litergame

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.09.2009

View Posterrai, on 12th June 2010, 12:26, said:

stiinte ale naturii (SN)

eu ti-as sugera sa te duci la mate-info daca ai medie maricica, peste 9.30, daca nu ai du-te la SN

Am 9.68 dar oricum la Mate info la liceul la care dau eu(Codreanu ,Barlad) media a fost mereu sub 9.20 ce zic eu 9.20 poate 9.(ultima medie)

Edited by litergame, 12 June 2010 - 11:53.


#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Cu informatica din liceu n-o sa faci nimic daca nu o aprofundezi la o facultate din domeniu sau singur acasa.
Mergi unde sunt dascali mai seriosi si unde sunt mai mari sanse sa dai peste colegi interesati de scoala.

#25
liljorj

liljorj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 20.04.2007

View Postlitergame, on 12th June 2010, 12:52, said:

Am 9.68 dar oricum la Mate info la liceul la care dau eu(Codreanu ,Barlad) media a fost mereu sub 9.20 ce zic eu 9.20 poate 9.(ultima medie)

Sper sa nu ai norocul sa dai peste Petrea la fizica.

#26
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Ce sa faca domnilor la filologie? El vrea medicina si are nevoie de doua materii pentru admitere (chimia si biologia), care nu se mai fac incepand cu clasa a 11-a. Eventual sa se bazeze pe faptul ca o sa faca meditatii, altfel...

#27
mausyo

mausyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 20.06.2007
eu zic sa te duci la stiintele naturii daca stii ce vrei pe viitor.

@dani.user: nu prea are de unde sa stie unde sunt elevi si profesori mai seriosi. Insa dupa medie as crede ca la bio-chimie

@Loox: buna asta. Si ce la medicina ii trebuie filozofie, latina, psihologie, istorie si literatura vrei sa zici ?

Edited by mausyo, 12 June 2010 - 17:41.


#28
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
E cam tot acolo. Teoretic alegerea ar fi la științe ale naturii, deoarece acolo vei face mai multă chimie și biologie. Practic la mate-info în general profesorii și elevii sunt mai buni, ceea ce implică faptul că te vor trage în sus.

#29
krystyano9

krystyano9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.11.2007
eu acum am terminat bio-chimie si peste o luna dau admiterea pentru medicina, iar datorita faptului ca pentru medicina tebuie sa inveti atat chimie cat si biologie iti recomand Stiinte ale naturii pentru ca o sa ai un program mai lejer si o sa te poti pregati mai bine si in plus diferentel sunt doarmatematica si informatica

#30
Ultras89

Ultras89

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 609
  • Înscris: 30.10.2007
Fa ca mine 3 ani jumate ... mate info intensiv engleza ...si in ultimele 3 luni de scoala m-am transferat  la stiinte ale naturii !  (punctul E din regulament : Un elev se poate transfera in timpul anului de la un profil intensiv la unul normal)
Bacul:
Romana oral - Romana oral
Romana scris- Romana scris
Engleza intensiv- Engleza simpla
Mate M1 - Mate M2 (dupa 3 ani jumate de M1 unde eram printre cei mai slabi ... M2 e praful de pe mobila)
Biologie- Biologie  (aceeasi chestie)
Sport
-----------------
Succes garantat !
:D Inca mai am colegi de la mate info care ma urasc pentru chestia asta ...pe ei nu i-au lasat parintii sa se transfere in ultimele 3 luni de liceu. Oricu ce pot sa zic e ca clasele de stiinte ale naturii cel putin la mine in liceu erau praf ... numa chiulangii etc etc ! Bine nici eu nu eram cuminte ...de multe ori nici nu aveam media 10 la purtare dar spre deosebire de ei eram inger :)) ! Ahh si stai linistit ca ai timp sa inveti doctoreala la facultate !

Edited by Ultras89, 12 June 2010 - 23:33.


#31
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Si cu ce te-au ajutat acei 3 ani jumate la mate info intensiv engleza?

#32
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View PostUltras89, on 13th June 2010, 00:31, said:

Fa ca mine 3 ani jumate ... mate info intensiv engleza ...si in ultimele 3 luni de scoala m-am transferat  la stiinte ale naturii !  (punctul E din regulament : Un elev se poate transfera in timpul anului de la un profil intensiv la unul normal)
[...]
-----------------
Succes garantat !
[...]
In primul rand Bac-ul nu se mai da la fel ca in anii trecuti (trist, stiu). In al doilea rand, nu ar trebui sa incurajezi ceea ce ai facut tu. Nu la orice liceu se poate face asta, depinde de politica lui si de director. Regulamentul spune ca te poti transfera la un profil normal, ceea ce ar fi insemna mate-info normal.

In orice caz, daca mergi la un liceul foarte bun e posibil sa fie la fel de greu la stiinte ale naturii ca la mate-info. Vezi care-ti sunt prioritatile si succes in oricare ar fi alegerea ta!

#33
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Salut! Sunt clasa a 8-a (ma rog am terminat) si nu stiu la ce liceu sa ma duc  :deadtongue: . Pana acum m-am gandit la Nicolae Iorga si C.A. Rosseti. La Iorga am dat azi proba de Bilingv , sa fie acolo (am vazut ca si Rosseti are intensiv engleza , mai era necesara aceasta proba? in caz ca nu o iau , doar nu e blingv). Ce parere aveti despre acest liceu (cocalari , manelisti , emo , tipi/tipe de bani gata , spaga la profesori , cei din alte judete sunt neintreptatiti?) ? Partea rea este ca ma duc singur...  :mellow:  
Multumesc ;) !

Edited by alekz31, 15 June 2010 - 19:12.


#34
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008
Sa mi se scuze ignoranta dar, nu va mai repartizeaza calculatorul?

#35
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Ba da. Dar tot noi alegem la ce liceu mergem...

#36
mausyo

mausyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 20.06.2007

View PostUltras89, on 13th June 2010, 00:31, said:

....
Sport
....


Huh ? Care sport ?  :confuzzled:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate