Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

BCR Banca pentru Locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

Poll: BCR Banca pentru Locuinte (203 member(s) have cast votes)

BCR Banca pentru Locuinte este o teapa legala ?

  1. Este teapa in mod categoric (100 votes [49.26%])

    Percentage of vote: 49.26%

  2. Deocamdata nu (49 votes [24.14%])

    Percentage of vote: 24.14%

  3. Nu pot sa ma pronunt (54 votes [26.60%])

    Percentage of vote: 26.60%

Vote Guests cannot vote

#163
th3Shad0w

th3Shad0w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 09.04.2006
Azi am fost sa imi scot banii. Cica dureaza vreo doua saptamani pana se transfera in contul curent. Consultantul de acolo mi-a spus ca primele vor fi platite, fiindca procesul cu Curtea de Conturi s-a castigat. Oricum, daca banii nu vin de la stat, nu mai vin deloc. Pentru ca in hartia pe care am semnat-o scrie ca bcr-ul nu poate fi tras la raspundere daca nu se transfera primele. Pentru mine e clar, voi sta departe de aceasta banca de acum incolo.

#164
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Deci primesti doar banii depusi sau si primele de la stat ?

#165
th3Shad0w

th3Shad0w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 09.04.2006
Ei zic ca si primele se vor livra, dar eu nu mai cred nimic.

#166
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Chiar si dupa ce scoti banii depusi ?

#167
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Mda ... multumim partidului iubit. Nimic nu mai merge normal in tara asta !

https://www.bancheru...isire_creditare

#168
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
Trebuie sa recunoastem ca si bancile au abuzat si in mod normal, acestea trebuie sa plateasca paguba catre clienti

#169
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Oare care este abuzul bancilor in cazul de fata ? Mai ales ca au avut acceptul BNR. 😉

Chiar o sa iau un credit imobiliar si sunt curios daca statul o sa-si plateasca obligatiile, in conditiile in care eu corespund 100% cu conditiile impuse de ei.

Edited by bebeko, 27 June 2019 - 08:02.


#170
th3Shad0w

th3Shad0w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 09.04.2006
Pfoai, deci adio prime :(

#171
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006

View Postbebeko, on 27 iunie 2019 - 08:00, said:

Oare care este abuzul bancilor in cazul de fata ? Mai ales ca au avut acceptul BNR. ��

Chiar o sa iau un credit imobiliar si sunt curios daca statul o sa-si plateasca obligatiile, in conditiile in care eu corespund 100% cu conditiile impuse de ei.
pentru ca au acceptat sa vireze sumele cu tot cu prime de la stat dupa 2 ani de economisire, deci mai devreme de cei 5 ani, fara a cere documente doveditoare asa cum spunea legea?

#172
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Cine a zis ca a virat banii dupa 2 ani de economisire ? Si da, in legea initiala aprobata de Bnr nu erau necesare documente doveditoare.
Si tu crezi ca la cei care au avut documente doveditoare s-au livrat primele de la stat ?

#173
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
stiu cazuri cand s-au ridicat banii dupa 2 ani cu tot cu prime fara documente doveditoare, dar asta acum vreo 5 ani.
eu spre exemplu dupa cei 5 ani, am avut primele de la stat blocate in cont si abia dupa ce am dus documente doveditoare mi-au deblocat prima de la stat. la sumele depuse de mine aveam acces, mai putin la prime.
problema a fost la mine ca n-am marit plafonul de economisire in ultimul an si astfel pentru suma care depasea acel plafon nu am incasat prima de la stat, aici si cei de la banca si eu am fost vinovat ca nu m-am informat suficient.
pana in 2015 sau 016 parca au fost livrate cam toate primele, mie mai au sa imi vireze prime in valoare de 500 lei, cu toate ca am lichidat toate economiile si contul, dar ma gandesc ca in caz ca vor debloca asta ma anunta si ii transfer intr-un alt cont

#174
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Pai e ok la tine. 😉
Acum daca bancile au pierdut in instanta, nu stiu ce o sa se intample cu clientii vechi. Adica, toti vor fi bagati in aceasi oala sau totusi cei care indeplinesc conditiile mai primesc prima de la stat.

#175
usuopr

usuopr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.11.2018
Azi am fost la Bcr, mi-au spus ca procesul e pierdut, deci nu se vor primi prime.
Dupa 2 saptamani de la solicitarea de transfer din BcrL in contul curent, se transfera banii.
Intrebare:
Mi-au spus ca in 2 ani de la transfer pot cheltui banii , dar cand am toate facturile cu materiale de constructii sa le duc la BcrL sa aiba ei dosarul finalizat.
Ce pierd daca nu duc facturile , tinand cont de situatia ca nici statul si implicit nici banca nu au respectat contractul d.p.d.v al primelor de la stat?
Am primit doar prima din 2014 si azi nu mai doresc sa-i cheltui in scop locativ.

#176
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Dacă în următorii doi ani mergi cu ceva factură la ei, că ai cumpărat, casa/apartament, ai construit ceva, atunci primești prima de la stat, altfel rămâi doar cu banii adunați, fără primă.

#177
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008

View Postusuopr, on 05 februarie 2020 - 17:56, said:

Azi am fost la Bcr, mi-au spus ca procesul e pierdut, deci nu se vor primi prime.
Dupa 2 saptamani de la solicitarea de transfer din BcrL in contul curent, se transfera banii.
Intrebare:
Mi-au spus ca in 2 ani de la transfer pot cheltui banii , dar cand am toate facturile cu materiale de constructii sa le duc la BcrL sa aiba ei dosarul finalizat.
Ce pierd daca nu duc facturile , tinand cont de situatia ca nici statul si implicit nici banca nu au respectat contractul d.p.d.v al primelor de la stat?
Am primit doar prima din 2014 si azi nu mai doresc sa-i cheltui in scop locativ.

De unde ai tras concluzia ca nu se vor primi prime ? Chiar daca banca a pierdut, sunt clienti care sunt eligibili pentru incasarea primei. Doar statul sa binevoiasca sa si plateasca.

#178
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Am fost saptamana trecuta sa inchid odata pentru totdeauna, tzeapa asta de program.
Azi au intrat banii, fara absolut nicio transa de la stat, desi pe extrasul de cont aveam ~3000lei virati de stat.

Ati patit la fel?

#179
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
Ti se vireaza si suma de la stat daca duci documente doveditoare

#180
pvstef45

pvstef45

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2020
A dat cineva in judecata BCR BpL pentru nerespectarea contractului? Am strans la ei 30000,00 lei in 5 ani si acum as vrea primele cuvenite (1250 €) dar mi s-a spus ca satul nu mai plateste primele findca am trecut de 70 ani!!! Cred ca pentru asta merita sa-i dau in judecata, nu? Mai ales ca in contract nu se stipuleaza discriminarea asta comunista. Mai e cineva in situatia asta? Macar sa nu fiu singur ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate