Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

BCR Banca pentru Locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

Poll: BCR Banca pentru Locuinte (203 member(s) have cast votes)

BCR Banca pentru Locuinte este o teapa legala ?

  1. Este teapa in mod categoric (100 votes [49.26%])

    Percentage of vote: 49.26%

  2. Deocamdata nu (49 votes [24.14%])

    Percentage of vote: 24.14%

  3. Nu pot sa ma pronunt (54 votes [26.60%])

    Percentage of vote: 26.60%

Vote Guests cannot vote

#109
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010

 daniel12345678910, on 02 februarie 2017 - 16:48, said:

BCR-BPL sunt niste ordinari... dupa cum v-am scris mai sus, ca vreau sa-mi scot toți banii pentru ca e o mizerie de contract, care s-a modificat si se va mai modifica numai in favoarea băncii si bineînțeles in defavoarea clientului. In fine... sunt multe de zis dar sa ca zic ce am pățit azi.
Am fost sa-mi scot banii, cu riscul asumat de a pierde 1000 de ron fata de ce am depus! Am ajuns la banca, am discutat cu o funcționara si mi-a zis ca e adevărat, banca e in litigiu cu curtea de conturi si primele sunt blocate... mi-a spus clar, ca statul nu va mai da aceste prime pentru ca de la inceput statul a gestionat prost tot proiectul si nu e sustenabil. Am completat o cerere pentru încheierea contractului, i-am dat un cont bancar pentru a-mi Vira banii acolo. ATENȚIE: Am depus in total 15.750 ron si dupa ce a scăzut costurile si comisioanele, mi-au zis ca imi rămân 14.380 ron pe care ii primesc in mana. Zic Ok, pierd 1370 fata de ce am depus, la alții a fost si mai rău. Întreb cand primesc banii. Ea imi spune ca, voi primi aceasta suma peste 3 luni de zile dupa ce imi va aproba directorul băncii cererea completată de mine azi! Fraților, 3 luni de la aprobare....ca sa primesc in cont 14.380 ron.
Daca ii vreau mai repede, adică 5 zile lucrătoare, se poate dar trebuie sa mai plătesc odată 1% din valoarea contractata adică încă 655 ron....
E inadmisibil, sunt niste nenorociți !

De ce sa pierzi 1370lei fata de ce ai depus, nu are sens.
Pierzi doar comisionul ala contractual. Sincer, nici pe ala nu ar trebui sa-l pierzi, din moment ce contractul nu a fost respectat de partea lor.
Ce treaba am eu in legatura cu intelegerile lor cu statul? Eu am discutat cu ei un lucru, si ne-am inteles asupra lui.
Daca fac faze de genul asta, ma duc la ANPC.

#110
daniel12345678910

daniel12345678910

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.01.2017
Nordstorm, si eu eram de aceeași părere acum 1 luna.... ca nu are cum sa-mi ia banca comisioane nesimțite la banii pe care eu i-am depus, nu i-am împrumutat de la ei, o sa ma respecte... Au destule plângeri la ANPC sunt sigur ca nu va rezolva nimeni nimeni, BCR are multă putere...


#111
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

 Nordstorm, on 04 februarie 2017 - 09:21, said:

Sincer, nici pe ala nu ar trebui sa-l pierzi, din moment ce contractul nu a fost respectat de partea lor.
Ce treaba am eu in legatura cu intelegerile lor cu statul? Eu am discutat cu ei un lucru, si ne-am inteles asupra lui.
Daca fac faze de genul asta, ma duc la ANPC.
Daca citesti cu atentie contractul banca nu iti garanteaza banii de la stat, daca imi aduc aminte bine, scrie ca banca va vira banii pentru prima de la stat in conditiile legii. Daca legea se schimba, sau se suspenda aplicarea ei, nu e responsabila banca. Ca in pliantele lor scrie ca primesti si ca pe gura au zis ca iti dau ei, e altceva, dar e si mai greu de demonstrat.
Daca insa ti se pare ca ai un caz si vii cu un avocat care sa ceara 100-200 lei de la fiecare deponent ca si plata unica, atunci eu contribui cu banii respectivi daca motivatia e bine argumentata.
Altfel astept sa se termine litigiul intre stat si banca si vad care e concluzia.

#112
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Chiar asa, cand se termina litigiul ? Pana acum vad ca au fost doar amanari.
Exista si o modificare a legii initiale, aprobata de parlament in 2016, dar nici asta nu e acceptata.

#113
daniel12345678910

daniel12345678910

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.01.2017
Nu stiu daca vom găsi un avocat care sa ne reprezinte pentru 100-200 lei. Daca nu greșesc, eu cred ca pentru fiecare deponent ( contract ) trebuie deschis dosar separat. Nu stiu daca ar putea sa deschidă avocatul un dosar, cu toate contractele noastre... asteptam o părere avizata.

Bebeko, nu poate sti nimeni cu exactitate cand se va termina litigiul. Asta rămâne la aprecierea instanței. Legea spune ca un proces dureaza in funcție de complexitatea lui, dar întotdeauna trebuie sa se încheie intr-un interval de timp rezonabil ! Acum rezonabil rămâne la aprecierea oricui... si la cum sunt instanțele la noi (full ) avem nevoie de multă răbdare....
Oricum, asta nu ar fi atât de important precum decizia pe care o ia instanța.

#114
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Daca nu ma insel, anul trecut prin vara -toamna a inceput procesul.
Si instanta, chiar full sa zicem, s-ar putea misca mai cu talent :)

#115
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Nu ma pricep la procese si tribunale si sper sa nu am nevoie, dar am scris ce am scris pentru ca acum 11 ani a dat Parlamentul o lege stupida care a discriminat-o pe sotia mea la un examen de rezidentiat si nu l-a luat desii altii cu note mai mici l-au luat. Au fost mii de oameni afectati, s-a apucat unul sa faca un proces si a strans cateva sute de oameni care au initiat un proces comun, fiecare a dat 150 de lei si dupa 2 ani au castigat si au primit toti promovarea la examen. Ceilalti care nu se inscrisesera de la inceput au trebuit sa ia procesul de la capat.

#116
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Gasit si mersul dosarului. Pana acum doar amanari aproape 1 an de zile.

http://portal.just.r...34148&id_inst=2

Edited by bebeko, 06 February 2017 - 08:19.


#117
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

 daniel12345678910, on 02 februarie 2017 - 16:48, said:


Daca ii vreau mai repede, adică 5 zile lucrătoare, se poate dar trebuie sa mai plătesc odată 1% din valoarea contractata adică încă 655 ron....
Ti-am zis ca verific, abia acum am apucat, am fost ieri si am depus si eu cerere de rambursare. Mi s-a spus ca voi primi banii in cateva zile fara nici un comision. Insa intr-adevar, daca scoti banii mai devreme de 5 ani si ii vrei de urgenta, mai platesti un comision de 1% din suma contractata.
Nasol de cei care ajung sa plateasca atat, pentru mine se va dovedi o afacere relativ buna, o sa calculez dobanda efectiva.

#118
nicotin3

nicotin3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 01.09.2004

Quote

01.03.2017
Ora estimata: 12:00
Complet: S8 Completul 7 fond
Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite în parte acţiunea. Anulează parţial Decizia nr. 17/10 decembrie 2015 şi în mod corespunzător Încheierea nr. 2/29 februarie 2016, în privinţa următoarelor abateri şi măsuri cuprinse în decizie: - Abaterea de la punctul 2 şi măsura aferentă de la punctul II. 2 - Abaterea de la punctul 3 şi măsura aferentă de la punctul II.3 - Abaterea de la punctul 5 şi măsura aferentă de la punctul II.5 - Abaterea de la punctul 6 şi măsura aferentă de la punctul II.6 - Abaterea de la punctul 7 şi măsura aferentă de la punctul II.7 - Măsurile dispuse la punctele I.1 şi I.2. în ce priveşte aspectele derivând din constatarea abaterilor şi dispunerea măsurile anulate mai sus. Respinge restul pretenţiilor reclamantei. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din data de 1 martie 2017.
Document: Hotarâre    01.03.2017

http://portal.just.r...34148&id_inst=2

Sa inteleg ca Curtea de Apel le-a dat dreptate celor de la BCR.
Daca are cineva cunostinte judiciare sa traduca.

#119
daniel12345678910

daniel12345678910

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.01.2017
Asta înțeleg și eu, ca le-a dat dreptate celor de la BCR în mare parte, cu mici excepții... Sper sa ne lămurească un coleg care lucrează pentru BCR sau cineva care are cunoștințe juridice. Așteptăm cu nerăbdare păreri.

#120
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Stie cineva ce cuprinde decizia nr.17 / 10 decembrie 2015 si incheierea nr.2 / 29 februarie 2016 ?

#121
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Stie cineva daca Curte de conturi a facut recurs ?

#122
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
http://www.economica...tat_134098.html

#123
rpasat

rpasat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.10.2012
Sa nu ne amgim totusi, chiar daca BCR castiga in procesul respectiv, virarea primei de la stat depinde finalmente chiar de STAT si de bugetul pe care l-a alocat (sau nu) pentru asa ceva...
La foamea care este acum pe banii de la buget s-ar putea sa mai asteptam. Oricum cele 4 contracte ale mele (eu sotia si cei doi copii) se termina prin august 2018 (am semnat cu ei prin august 2013) si sper ca pana atunci lucrurile sa se clarifice.
Ca si yndy, intentionez sa duc la capat contractele mele tocmai pentru a evita orice penalizari suplimentare. Dobanda de 3% este oricum mult peste media dobanzilor din piata de la ora actuala.

#124
bbcalin

bbcalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.02.2015
Au mai intrat banii din prima de stat restanta din 2014 pana in prezent?
Multumesc.

#125
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Pai s-a incheiat procesul cu Curtea de Conturi sau au facut recurs ?

#126
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011

 z_e_n_i_t_h, on 16 decembrie 2014 - 22:54, said:

am incheiat contractul de economisire creditare pe data de 10.01.2014 pentru suma de 30.000 lei (comision 300 lei) si am ales achitarea ratelor prin ordin de plata programat, astfel ca banii sunt retrasi automat din cont fara sa fie nevoie sa ma deplasez la banca
zilele trecute am primit mesaj de la banca cu suma care trebuie adaugata in cont pentru a beneficia de prima de stat maxima si azi am efectuat depunerea suplimentara
daca esti bine informat este o metoda buna de economisit tocmai prin caracterul ei restrictiv
astazi am lichidat contul BCR BpL dupa 3 ani si 3 luni de economisire. pe 06.04.2017 am depus cererea de reziliere si dupa 3 luni mi s-au virat banii
am depus in total 15.000 lei si am luat inapoi 14.700 lei (am pierdut comisionul de deschidere). dobanda bancii (2%) a acoperit comisioanele anuale

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate