Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Cu gandacul prin Budapesta

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
c-razzy

c-razzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.08.2007
Salutare.
Datorita faptului ca nu mai plec in Amsterdam ci in Budapesta de sarbatori am decis sa deschid acest nou topic.
Masina este un gandac (Ford Fiesta 1.4i, 2008)
Am cazare la Hotel TIMON - daca a fost cineva si are detalii as fi interesat.
Am reusit sa strang toate actele (in special pt masina  + cauciucuri de iarna + lanturi)
Acum ar trebui sa aleg o ruta. Prima zi de cazare este 28 decembrie.
As vrea sa plec din Campulung Muscel. Dar nu stiu exact cat o sa dureze drumul, ce ruta sa aleg.
Mentionez ca este prima mea iesire din tara.
Multumesc.

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005
Ti-e destul de lesne sa ajungi in RmValcea si de acolo Sibiu - Arad, nu? E o ruta ok, mai ales pe timp de iarna, s-au mai vazut tiruri intepenite pe la Caransebes.

#3
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Ce naiba sa caute pe ruta aia (banuiesc ca atunci trece prin Craiova - Dr Tr Sev) drumu e super nasol mai ales pe DrTrSev-Caransebes, isi rupe rotile.

Asta e cel mai bun cum spui: B- Pitesti - Sibiu - Deva (desi aici se lucreaza la drum) - Arad - by by Romania (sa iasa din tara pe la Nadlac apoi Szeget - autostrada pana la Budapesta, ciocolom)

LE: da - si sa nu uiti sa-si iei vigneta inainte de a intra pe autostrada (la prima benzinarie din Szeget, mai ai una si la iesire, dar poate o ''ratezi'').
Si fa plinu la masina inainte de a iesi din tara (la iesirea din Arad e o benzinarie f buna Petrom pe partea dreapta), la paritate te usuca ungurii.

Edited by Octavian___28, 16 December 2008 - 08:41.


#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005

View PostOctavian___28, on Dec 16 2008, 08:34, said:

Ce naiba sa caute pe ruta aia (banuiesc ca atunci trece prin Craiova - Dr Tr Sev) drumu e super nasol mai ales pe DrTrSev-Caransebes, isi rupe rotile.

Pai tocmai, ce sa caute pe Severin? Rm Valcea - Sibiu - Deva - Arad - Szeged - Budapesta.

Viamichelin zice sa intri pe DN1 chiar de la Brasov, si daca nu e aglomeratie mi se pare o idee buna. Sunt <800km.

#5
mariusp29

mariusp29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.12.2008

View Postsebulbus, on Dec 16 2008, 10:01, said:

Pai tocmai, ce sa caute pe Severin? Rm Valcea - Sibiu - Deva - Arad - Szeged - Budapesta.

Viamichelin zice sa intri pe DN1 chiar de la Brasov, si daca nu e aglomeratie mi se pare o idee buna. Sunt <800km.
eu trec prin craiova, dar o sa o luam pe deva- arad ca e mai bun drumul

#6
c-razzy

c-razzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.08.2007
Multumesc tuturor pentru sfaturi. Am sa merg pe ruta: Campulung - C. de Arges - Rm. Valcea - Sibiu - Deva- Arad - Nadlag ..
Asa cum am promis am sa ma intorc cu poze. Tineti-mi pumnii sa nu raman intepenit pe Valea Oltului :D . Craciun Fericit tuturor !!

#7
c-razzy

c-razzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.08.2007
Salutare Tuturor,
Imi pare rau pentru intarzierea cu care postez, dar chiar nu am avut timp...
Am fost si m-am intors si cum v-am promis va povestesc.
Astfel: traseul ales: Campulung  - Curtea de Arges - Ramnicul Valcea - Sibiu- Deva- Arad (centura)-Nadlac - Sziget - M5 -Budapesta - dus-intors.
Drumul pana in Ramnicul valcea pe DN-uri apoi Valea Oltului si drum european.Tot drumul a durat 12h din care fara sa exagerez 10 in tara - iarna+noaptea.
Dupa cum stiti a fost prima mea iesire din tara.
Am plecat la drum pregatit cu toate actele, cauciucuri noi, lanturi, lopata etc. - in vama mi-au cerut buletinul mie si prietenei mele + carnet si talon si GATA! Drum bun! Nici macar nu s-au uitat la actele masinii (imputerniciri etc.) nimic.Am fost mai panicat ca niciodata :)
Dupa ce am trect granita am mers pana la Sziget (limita 30km/h) - cu 30km/h!!! -am inebunit!! dar sincer dupa cate povesti auzisem + consoarta in dreapta am zis ''hai sa stau in limite" dupa Sziget intru pe M5 (autostrada) si ii dau talpa pana in Budapesta (170km/h- era noapte ...).
Cand intru in Budapesta (mentionez ca nu am avut GPS) sunt tras imediat pe dreapta de 6 sau 7 politisti :)) PANICA si mai mare :) ei nu stiau engleza eu stiam doar engleza si franceza deci nicio treaba cu maghiara - dupa cateva semne intelese de ei si de mine si cateva ok-uri inteleg ca m-au orit de verificare si mi-au spus sa opresc proiectoarele de ceata (aveau dreptate- nu era ceata!!!!)si papa...
Si am ajuns in Budapesta :) sapte zile mai tarziu plecam pe acelasi traseu (fara politisti) :)

    Am plecat din tara cu conceptii foarte ''pitoresti": ne descurcam noi acolo... sau GPS au numai aia care nu stiu sa se descurce.....s.a.m.d.Datorita acestor conceptii ''adanc implementate'' ne-a luat...fara exagerare 4h sa gasim hotelul!!!! 4h!!! Am ajuns in Budapesta la 4 dimineata si am intrat in hotel la orele 8:00.Budapesta este un oras mare. De vreo 2 ori mai mare decat Bucurestiul.Primul lucru care l-am facut a fost sa oprim la un peca sa luam o harta a orasului. Am luat, dar era incredibil de greu de cautat...Budapesta are  23 de sectoare...in fine am ajuns dupa muuuuuulte rataciri la hotel.
In prima zi am dat jumatate din bani pe un GPS - si am renuntat la orice conceptie "pitoreasca", una dintre cele mai tari investitii ever done!
Practic datorita GPS-ului am reusit sa vedem aproape tot ce era de vazut in Budapesta.

    Hotelul Timon http://www.hoteltimo...mutatkozas.html a fost mai mult decat ne-am asteptat si il recomand cu caldura la toata lumea care merge sau are drum in Budapesta conditii de 3 stele ( 4 de ale "noastre" parerea mea!) la preturi foarte mici zic eu 35EUR/zi cu mic dejun inclus. Ca dotari in camera LCD - televiziune prin satelit, AC - nu afost nevoie fiind de ajuns caldura caloriferelor, mobilier nou, baie curata si noua, totul nou si surpriza - internet wireless free - foarte stabil pentru un hotel:). Desi checkin ul se facea in mod normal la orele 12:00 pe noi ne-a lasat in camera cum am ajuns 8 dimineata. Personalul foarte ok! Stiu engleza! Am tot vazut masini de romania in parcare...REPET RECOMAND LA TOATA LUMEA! FACETI REZERVARE DIRECT PE MAIL LA EI (in engleza) si spuneti ca doriti sa platiti cand ajungeti acolo - eu unul nu credeam ca se poate dar am fost ff. placut surprins. Era sa uit nu recomand hotelul pentru cei foarte pretentiosi. Am sa pun cateva poze cu interiorul.
    
    De mancare:) datorita faptului ca atrebuit sa dam jumatate din bani pe GPS (si ca nu suntem genul sa avem fantezi cu restaurante de lux :) ) am mancat de la PLUS (luam mancare si papam la hotel - sanvish-uri, conserve, sucuri etc). Preturile foarte mici la tot ce inseamna mancare, mult mai mici decat la noi! Asta doar la mancare ! la restul sunt in mare cam aceleasi preturi (exceptand benzina care este mai scumpa la ei). Mai mancam de asemenea si la McDonalds (sad but true).

Attached Files



#8
thesouloflove

thesouloflove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.12.2008
Si eu am fost de ulte ori prin Budapesta superb oras.Daca mergi cu 170 cu motor de Fiesta de 1.4 cred ca vei schimba motoarele la fiecare an

#9
c-razzy

c-razzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.08.2007
LOCURI DE VAZUT:
1. Cetatea Buda (si tot ce e prin ea - mai ales The labirinth ) mai ales noapte e extraordinar!
2. Terror House  un must see !! un bun tratament pentru toti cei care vaita "greaua noastra mostenire"
3. Gradina Zoologica - cea mai frumoasa vazuta pana acum  este efectiv extraordinara
4. Muzeul Transporturilor - superb de la prima caruta la ultimul tip de fiesta mai noua decat a mea superb !!
5. Baile Termale si tot parcul de langa gradina zoologica !
6. Piata Centrala !! si mai sunt muuulte muuulte muuulte !

     In noaptea de revelion am avut masa la OMV :) la pachet de halit in camera sau in masina :) si am mers la 12 noaptea in cel mai inalt punct al Budapestei de unde se vedea tot orasul incadrat de dunare...cum am spus am avut masa de revelion la OMV si am avut cel mai frumos revelion de pana acum am avut 15 mil de cheltuiala si GPS-ul a costat vreo 6  :))!! M-am indragostit de orasul asta si de oamenii din el atat de criticati pe la noi (fara niciun motiv inafara invidiei),dar asta e o alta discutie in care nu vreau sa intru aici.
NU PLECATI FARA GPS!
Cam totul se inchide pe la 8 seara inafara de cluburi si peco-uri :)
  In rest ce sa zic drumul e obositor chiar si noaptea dar numai in partea noastra pana in Romania nu am fost claxonat injurat sau depasit aiurea. Cand am intrat la noi chiar daca venea TIR-uldin fata dobitocul se baga ca are masina frate ce .... lui (lucruri obisnuite). Se poate face si in mai putin timp desi eu am facut tot 12 ore si la intoarcere, trebuie sa fii obisnuit cu drumuri lungi si atunci e ok.
Recomand tuturor Budapesta. Pe mine unul m-a schimbat mult nu credeam ca un loc poate avea un atat de mare efect.


In legatura cu viteza ...sincer nu cred ca sunt probleme avand in vedere ca e 1.4 pe bezina si ca nu aveam turatie mai mare de 4000 4500 si la 6000 intra pe rosu !!! Stiu e putin exagerat pentru un gandac dar daca drumul e drept si iti cunosti masina ..e ok zic eu. Plus cred ce e cel mai important experienta si am ani si sute de mii de km pe n masini - conduc sportiv,dar fara sa exagerez.
    In plus la motor nu prea ar avea ce sa se prajeasca papa mai mult ulei mai multa benzina dar in mare cam atat. :)
P.S. Asta ar cam fi gandacul (poza)

Attached Files



#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005
Nu stiu, sef, mie mi s-a parut foarte lesne Budapesta, doar ce am studiat harta bine inainte sa plec prima data. Toata treaba e sa iei ca reper cel mai mare punct din apropiere, (pana acolo nu te chinui sa retii drumul pentru ca-s indicatoare), iar de acolo inveti a cata strada la stanga, la dreapta, etc.

Fata de la noi, sistematizarea e mult mai buna, strazile sunt bine marcate si numerotate, tot ce trebuie sa tii minte e ca aceeasi strada o poti regasi in fiecare din cele xspe districte.

#11
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Sa-ti fie de bine plimbare, dar nu stiu daca ai observat, dar Budapesta e plina de "gandaci"!


P.S Farurile de ceata sunt doar de ceata sper ca s-a prins de tine obiceiul sa nu le folosesti altfel!

#12
c-razzy

c-razzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.08.2007
Multumec mult.
Da budapesta e plina de "gandaci" si "ganganii" - nu stiu daca intr-o saptamana am vazut 3 SUV-uri si alea aveau numere de ROMANIA.
Da - s-a prins obiceiul ! Ce e frumos e ca s-au prins multe alte obiceiuri de asemenea....

#13
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007

View Postc-razzy, on Feb 20 2009, 18:02, said:

Multumec mult.
Da budapesta e plina de "gandaci" si "ganganii" - nu stiu daca intr-o saptamana am vazut 3 SUV-uri si alea aveau numere de ROMANIA.
Da - s-a prins obiceiul ! Ce e frumos e ca s-au prins multe alte obiceiuri de asemenea....
Frumos prin Budapesta . La vară plănuiesc să merg prin Paris , Budapesta , Madrid , Barcelona , Vienna și alte câteva orașe frumoase :wub: .

#14
ionutzndr

ionutzndr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.06.2007
si eu planuiesc o excursie ca a ta, cu "gangania" mea...insa nu stiu daca reusesc in vara asta, sa vad cum o sa stau cu finantele :D

#15
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
de ce au unii impresia ca o masina mai mica un pic e incapabila sa mearga 1000-2000km ?
de unde ideea asta? de ce ar trebui ceva special ca sa ajungi sa deschizi un topic pe forum?

stiu persoane care au facut drum de italia de cateva ori cu matiz sau din austria de 3-4 ori pe an cu wv fox
fara probleme, fara "specialitati"

ce, ar fi trebuit sa ia motor de rezerva in porbagaj?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate