Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pot primi bani in cont de PayPal daca nu am CARD ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Fifa09

Fifa09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.09.2008
Am o mica mare intrebare. Va rog frumos sa ma ajutati daca stiti.

Nu am card deocamdata si nu pot sa imi fac curand.

Si chestia e ca ma ocup cu diverse afaceri de afiliere pe net si vreau sa fiu platit prin PayPal.

As vrea sa stiu daca pot totusi sa fiu platit in contul de PayPal [v-am zis, desi nu e inregistrat niciun card] si sa ramana banii acolo in cont pana in momentul in care imi fac card...si atunci sa ii retrag pe card.

Va multumesc anticipat!!


PS: Va rog sa nu incepeti sa-mi dati sfaturi cum sa sa folosesc cardu unui prieten sau ceva de genu..daca stiti si doriti sa ma ajutati, raspundeti-mi la intrebare.

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Da, poti sa fii platit in contul respectiv, dar cred ca trebuie sa il transformi in premier sau business
de preferat premier

Edited by onlyone, 15 December 2008 - 00:55.


#3
mdf

mdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 11.01.2007
Da, poti sa fii platit si sa pastrezi banii acolo. Fratele meu a avut o problema asemanatoare, avea cont la paypal dar nu putea sa confirme cardul, deci e ca si cum nu avea card. De primit stiu sigur ca a putut primi bani in cont, o singura problema a aparut : nu putea sa trimita sau sa plateasca cu contul de paypal pana in momentul in care nu atasa un card contului.
Si nici nu cred ca o sa ai nevoie de cont premier sau business, ci doar personal.

#4
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002

 mdf, on Dec 15 2008, 09:27, said:

Da, poti sa fii platit si sa pastrezi banii acolo. Fratele meu a avut o problema asemanatoare, avea cont la paypal dar nu putea sa confirme cardul, deci e ca si cum nu avea card. De primit stiu sigur ca a putut primi bani in cont, o singura problema a aparut : nu putea sa trimita sau sa plateasca cu contul de paypal pana in momentul in care nu atasa un card contului.
Si nici nu cred ca o sa ai nevoie de cont premier sau business, ci doar personal.

Poti sa incasezi bani si sa faci plati din contul paypal, fara sa confirmi un card. Tipul contului trebuie sa fie Premier.

#5
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
nu conteaza ce tip de card e pentru ca paypal tot o sa-ti limiteze accountul pana cand atasezi un card ! Si cand il ai limitat nu poti primi/trimite bani :P

#6
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002

 seawolf, on Dec 15 2008, 12:00, said:

nu conteaza ce tip de card e pentru ca paypal tot o sa-ti limiteze accountul pana cand atasezi un card ! Si cand il ai limitat nu poti primi/trimite bani :P

Cum se face ca abia acum o luna mi-am atasat card la contul paypal ( cont de prin vara lui 2007 ) si pana la momentul in care am atasat cardul am primit bani de la alti utilizatori de paypal si , surprize surprize, am platit cu acei bani din contul paypal.

#7
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Deci, cu cont premier se poate? (am aceeasi problema si am cont premier)

#8
Fifa09

Fifa09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.09.2008
deci pana la urma observ ca majoritatea sunteti de acord ca nu iti trebuie neaparat un card atasat la contul de PayPal pentru a primi bani in contul respectiv.

Si cred ca daca imi fac unul premier este cel mai bine, pt ca si bogdanar si onlyone sunt de acord ca e mai bine...oricum, asa cum zicea si mdf e posibil sa mearga si cu cel personal

dar ca sa fiu si eu mai lamurit, sunt 3 tipuri de conturi posibile la Paypal:

-Personal
-Premier
-Business

Care sunt diferentele dintre acestea 3 ? Sunt gratuite toate.. ?

#9
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Toate sunt gratuite.

#10
Fifa09

Fifa09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.09.2008
Partea buna e ca observ ca toti cei care ati raspuns pana acum sunteti de acord ca nu iti trebuie neaparat un card atasat la PayPal pentru a primi bani.
[Din cate am observat, cred ca cel mai indicat ar fi sa-mi deschid un PREMIER, strang acolo banii pana fac card, apoi ii retrag pe card]

In schimb, nu toti sunteti de acord ca poti SA TRIMITI bani sau SA CUMPERI daca nu ai card.

De trimis bani in cazul meu nu prea se pune problema, in schimb ar fi bine daca as putea sa cumpar diverse lucruri. Va multumesc mult oricum celor care mi-ati raspuns si sper sa mai lasati si altii mesaje sa-mi spuneti in cazul vostru daca ati putut sa cumparati sau sa trimiteti bani fara sa aveti card.

#11
TrippLex

TrippLex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.08.2007
pentru a face tranzactii prin PayPal si pentru a ridica anumite restrictii trebuie sa devii  Verified user adica sa adaugi un card si sa confirmi printr-un cod pin de 4 cifre (cunoscut sub numele de EXPUSE) care apare pe extrasul de cont dupa ce PayPal te taxeaza cu 1,5 euro pentru inscrierea cardului

#12
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Voi vorbiti din carti sau chiar nu ati putut face plati sau incasa bani in contul paypal?

Uite o dovada a faptului ca am primit bani si am platit in/din contul paypal cu mult inainte sa adaug un card la cont.Attached File  paypal.jpg   118.98K   290 downloads

#13
Fifa09

Fifa09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.09.2008

 TrippLex, on Dec 15 2008, 17:22, said:

pentru a face tranzactii prin PayPal si pentru a ridica anumite restrictii trebuie sa devii  Verified user adica sa adaugi un card si sa confirmi printr-un cod pin de 4 cifre (cunoscut sub numele de EXPUSE) care apare pe extrasul de cont dupa ce PayPal te taxeaza cu 1,5 euro pentru inscrierea cardului

Ok TrippLex, dar chiar si-asa, esti de-acord si tu ca pot primi bani in cont fara card ?  :rolleyes:

#14
TrippLex

TrippLex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.08.2007

 Fifa09, on Dec 15 2008, 16:36, said:

Ok TrippLex, dar chiar si-asa, esti de-acord si tu ca pot primi bani in cont fara card ?  :rolleyes:

Da, poti primi bani fara card , dar o sa fii limitat, tot ce vei primi peste limita nu vei putea folosi decat daca devii verified
iar limita e destul de mica
eu initial(cont premier apoi business) am avut limita de 100$(fara card) , apoi  500$/zi - 2500$/an (cu card verificat)
apoi nelimitat dupa ID verification cu documente trimise prin fax
acum nu stiu exact care sunt limitele (pentru ROMANIA) , fa-ti un cont premier si o sa ai un link cu View Limits
sau Lift Limits


Quote

Nu am card deocamdata si nu pot sa imi fac curand.

probabil un card de CREDIT nu poti sa obtii , poti sa-ti faci un card de DEBIT cu CVV2 sau posibilitate de folosire pe internet,e acceptat de PayPal,suma minima pe care trebuie s-o ai in contul cardului variaza intre 5 - 15 RON + taxa PayPal de 1,5 euro , pentru a avea de unde sa te taxeze

Edited by TrippLex, 15 December 2008 - 17:17.


#15
Fifa09

Fifa09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.09.2008

 TrippLex, on Dec 15 2008, 18:03, said:

Da, poti primi bani fara card , dar o sa fii limitat, tot ce vei primi peste limita nu vei putea folosi decat daca devii verified
iar limita e destul de mica
eu initial(cont premier apoi business) am avut limita de 100$(fara card) , apoi  500$/zi - 2500$/an (cu card verificat)
apoi nelimitat dupa ID verification cu documente trimise prin fax
acum nu stiu exact care sunt limitele (pentru ROMANIA) , fa-ti un cont premier si o sa ai un link cu View Limits
sau Lift Limits

am mai citit si pe net si din cate am inteles daca nu ai contul verificat, adica daca nu ai CARD (si cateodata chiar si daca il ai nu esti considerat verificat pana nu trimiti nush ce draq de dovezi...pare destul de complicat) esti limitat destul de rau.
deci cam trag concluzia ca nu pot primii toti banii in contul de paypal fara card. PUNCT!

Cu alte cuvinte, nu voi putea folosi serviciul PayPal pana ce nu-mi voi face un card, pentru a putea activa contu si a-mi ridica limita.

1.Sau pot cumva sa vorbesc cu ei si sa le dau ce draq de documente or vrea si sa nu mai am limita chiar si fara card ? Apropo, ce documente ai trimis prin fax TrippLex ?

M-am uitat si vad ca cer astea:

- Valid photo ID

    * Passport
    * Driver's License
    * National Identity Card

Dar ... passport = pasaport...nu am
driver's licence=carnet...nu am
national Identity Card=buletin...deci doar dasta ar trebui sa trimit ?!

2.TrippLex, tu acum(dupa chestia asta cu trimisu doc prin fax) poti primi orice suma fara sa mai ai vreo problema..fara sa mai fii limitat ?



----------------------------
E-ncurcat al draq si PayPal-u asta...
----------------------------

Edited by Fifa09, 15 December 2008 - 18:29.


#16
Fifa09

Fifa09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.09.2008
Ok, am facut un cont Premier ca sa vad ce limite sunt. Le-am postat in imaginea alaturata. Normal ca acestea sunt limitele originale, fara sa fi inscris vreun card sau ceva.

Sunt 5 limite la numar si as vrea sa le discutam putin, caci in acest post pana la urma asta facem, discutam despre limitele paypalului (in cond in care nu ai card, dar si la general):

1. Sending Limit per transactions: 1.000 EUR

Esti limitat la a trimite maxim 1.000 de EUR pe tranzactie.

2. Sending Limit per year: 100 EUR

Nu pricep cum draq de asta e 100 si aia 1.000 ... e cel putin ciudat...in fine, nu ai voie sa trimiti decat 100 de euro pe an(sau sa cumperi daca merge, de 100 de euro pe an), degeaba e aia cu 1.000 per trimitere.

3. Withdrawal Limit per month: 0 EUR

4. Withdrawal Limit per year: 1.000 EUR

Deci poti maxim sa scoti 1.000 de euro pe an....dar interesant e ca pe luna nu poti sa scoti nimic. si e logic sa nu poti sa scoti nimic, pt ca nu ai CARDU bagat ... deci nu ai pe ce sa scoti.
asa ca ma intreb de ce mai e limita asta cu 1000 de euro pe an...in fine

5. Receiving Limit per year: 2500 EUR

Asta e cea mai importanta limita pt mine ... cati poti sa primesti in cont ... si ne spune ca 2500 de euro pe an.


-------------------------------------------

Ok, acum, dupa toate limitele astea de aici io ce sa inteleg:

Ca pot sa primesc in contul asta in care nu am card 2500 de euro pe an [oricum eu in 5 luni imi fac card], indiferent de cat primesc pe zi sau pe luna (deci pot teoretic sa-i primesc pe toti 2500 intr-o zi, ca vad ca nu zice receiving limit per day sau per month)

Iar apoi dupa ce imi fac card, il bag pe site, eventual trimit si buletinu si chitante sau ce mai trebuie si devin VERIFIED si mi-i scot pe toti....asa e s-au m-am incurcat ?

atunci ce e cu limitele astea de care pomenea Tripplex?

Quote

eu initial(cont premier apoi business) am avut limita de 100$(fara card) , apoi 500$/zi - 2500$/an (cu card verificat)


--------------------------------------------

Attached Files


Edited by Fifa09, 15 December 2008 - 19:35.


#17
TrippLex

TrippLex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.08.2007

Quote

Apropo, ce documente ai trimis prin fax TrippLex ?
copie dupa CI , dupa factura de telefon si de curent , prin fax sau upload

Quote

TrippLex, tu acum(dupa chestia asta cu trimisu doc prin fax) poti primi orice suma fara sa mai ai vreo problema..fara sa mai fii limitat ?
nu mai am nicio limita

-pentru a ridica limitele trebuie sa adaugi un card acceptat de PayPal
-in contul  tau bancar ,atasat cardului, trebuie sa ai suma minima obligatorie (5-15 ron) + taxa PayPal 1,5 euro
-dupa ce adaugi cardul pe site ,ei te vor taxa cu 1,5euro
-dupa cateva zile tu tu duci la banca si ceri un extras de cont in care vei gasi un cod de 4 cifre(EXPUSE) asociat tranzactiei PayPal
-dupa ce ai obtinut codul EXPUSE , il confirmi pe site (atentie:daca-l introduci gresit de 3 ori cardul tau va fi blocat)

in momentul asta ar trebui sa mai ai doar Receiving Limit per year: 2500 EUR si chiar daca nu o sa-ti mai apara
nicio limita vei primi un mail de la ei in care-ti vor solicita sa trimiti documentele prin fax sau upload

mie asa mi s-a intamplat , dupa ce am confirmat EXPUSE nu mai aveam nicio limita, am primit mai tarziu cererea de documente prin mail

#18
Fifa09

Fifa09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.09.2008

 TrippLex, on Dec 15 2008, 21:06, said:

-dupa cateva zile tu tu duci la banca si ceri un extras de cont in care vei gasi un cod de 4 cifre(EXPUSE) asociat tranzactiei PayPal
-dupa ce ai obtinut codul EXPUSE , il confirmi pe site (atentie:daca-l introduci gresit de 3 ori cardul tau va fi blocat)

in momentul asta ar trebui sa mai ai doar Receiving Limit per year: 2500 EUR si chiar daca nu o sa-ti mai apara
nicio limita vei primi un mail de la ei in care-ti vor solicita sa trimiti documentele prin fax sau upload

mie asa mi s-a intamplat , dupa ce am confirmat EXPUSE nu mai aveam nicio limita, am primit mai tarziu cererea de documente prin mail

Tripplex, asa cum am aratat si in ultimul mesaj, mie de acum imi arata Receiving Limit per year: 2500 EUR As vrea daca se poate sa te uiti peste acel mesaj si sa inerci sa-mi raspunzi te rog mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate