Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

to be or not to be - roman

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

Poll: to be or not to be - roman (123 member(s) have cast votes)

to be or not to be - roman

1. da (109 votes [53.17%])

Percentage of vote: 53.17%

2. nu (96 votes [46.83%])

Percentage of vote: 46.83%

Vote Guests cannot vote

adipelcz

adipelcz

Senior Member

• Grup: Senior Members
Eu sunt de parere ca daca e sa reusesti in viata reusesti oriunde.

Asa ca raman patriot si pana acum mi-am demonstrat ca afirmatia de mai sus e adevarata.

Greseala cea mare e de mentalitate; fac o simpla comparatie intre Ungaria si Romania.

Ungurii sunt mandri ca sunt unguri. La noi, daca iei oamenii pe strada si-i intrebi, 80% or sa spuna: Romania e o tzara de c***t. De ce ? Nu stiu, dar imi pare rau ca fac parte din ceilalti 20% si ca procentul s-ar putea sa fie mai mic in realitate.

Mi-e sila de romanii care arunca pe jos ambalaje, mucuri de tzigara, etc. si dupa 3 minute zic: "ce tara de rahat, necivilizata si plina de mizerii", cand vor sa se aseze pe o banca pe care au stat cu o seara inainte niste tineri "educati" cu picioarele pe sezut si cu sezutul pe spatar. Desigur ca in jurul bancii sunt sticle de bere sparte, un sac de coji de seminte, mucuri de tzigari si diverse ambalaje.

Cand fiecare roman va sti ca gradul de civilizatie pleaca de la EL si nu de la CEILALTI, atunci vom avea o tara civilizata.

Cata vreme cei care atunci cand vad un morman de gunoaie pe marginea strazii isi golesc repede ambalajele de prin buzunarele acolo spunand "ce mai conteaza ca arunc si eu doua hartii, ca oricum e mizerie" vom avea o tara murdara si catalogata ca necivilizata.

Oamenii bine crescuti si civilizati in Romania sunt o minoritate, dar asta nu ma face sa-mi doresc sa plec in alte locuri mai "civilizate". Poate mai degraba sa-i fac pe ceilalti sa fie mai civilitati si sa inteleaga ca doar asa putem evolua ca natiune.

adipelcz

adipelcz

Senior Member

Oops, am votat din greseala "Da", si vroiam sa votez "Nu". Rog moderatorul sa mute un vot de la "Da" la "Nu".

petman

petman

Senior Member

Nu as renunta, cel putin nu in acest moment. Acum cred ca mai este o sansa pentru noi....vedem la toamna.

sfantul

sfantul

Member

• Grup: Validating

Originally posted by marcolino
oricat ai castiga in vest , esti un nimeni acolo.
prefer sa traiesc in Romania si nu as da Romania pentru nimic in lume

esti un nimeni in vest, dar in romania ce esti ???

daca te duci la cules capsuni poate ramai un nimeni, dar daca esti bazat intr-un anumit domeniu sa stii ca ajungi departe.

eu nu vreau sa plec din ro din cauza banilor ci din cauza respectului. aici daca muncesti esti fraier, dar daca dai cu bata in cap si falimentezi companii esti exemplu pt noua generatie

vreau sa plec

mi-e scarba de

stanu

stanu

New Member

• Grup: Members
Plecati toti care vreti sa tradati patria. In Romania or sa ramana numa  cei care tin intradevar  la neam.
Stiti, ii usor sa pleci acolo unde-i mai bine da iaca sa faci sa fie mai bine  la tine acasa nu ne duce capu.
Foama ca foamea, totus Romania nu e atat de saraca ca sa nu pot i face bani. Desigur daca ai cap pe umeri ;) .
Capul este pentru a gindi... remember.

Lup

Lup

Member

I :love: RO :yeah baby
Singurul lucru pe care il urasc din toata inima in Romania sunt tiganii !!!!!!!
/fire/  :Jump:

Crash

Crash

Senior Member

am votat nu.....si sunt tare pe pozitie :D

danchitu866

danchitu866

Active Member

ce strans e scoru mei romanilor.. Dar nu prea e complet pollu. Tocmai am vazut la stiri cat de greu iti poti lua back cetatenia romana dupa ce strainii ti-o retrag or something like that. Ideea e ca trebuie sa merite pt ce vrei sa o schimbi... si e vorba de VIITOR...

Cristist50

Cristist50

Senior Member

Eu zic ca nu are nici o treaba cetatenia cu muncitul in alta parte.
Daca e sa ma duc la munca, ma duc oriunde numai in tara nu. De emigrat nu vad rostul. Pe cine mai injur dupa aceea. Asa mai am si eu subiect de discutie cu amicii la o bere.

Ioan76

Ioan76

Senior Member

View Postbibicu, on Jun 7 2002, 18:01, said:

Problema e ca daca poti lua una vestica, atunci esti FORTAT sa renunti la ea...

Ce sens mai are oare sa te zbati pentru cetatenia vest-europeana acuma ( spre deosebire de 2002 ), cind deja in multe tari din UE formalitatile pentru dreptul de munca s-au simplificat extrem de mult si pentru romani ?  :rolleyes:

nusteppa

nusteppa

Junior Member

personal nu as pleca din romania. imi iubesc tara asa cu defectele si calitatile ei.

OriginalCopy

OriginalCopy

I'm harmful, fear me please! :))

Dar ce ziceþi de dubla cetãþenie?

mwlambo

mwlambo

Always watching you

Am inteles ca sunt tari care accepta dubla cetatenie dar acorda cetatenia mai usor daca renunti la cea veche, e adevarata faza?

vata_pa_batz

vata_pa_batz

Guru Member

View PostCristist50, on Sep 20 2004, 05:35, said:

Eu zic ca nu are nici o treaba cetatenia cu muncitul in alta parte.
Daca e sa ma duc la munca, ma duc oriunde numai in tara nu. De emigrat nu vad rostul. Pe cine mai injur dupa aceea. Asa mai am si eu subiect de discutie cu amicii la o bere.

Io cred ca voua nu prea va este clar ce inseamna emigrarea. Ia sa vedem ce ne invata dexu'

EMIGRÁ, emigrez, vb. I. Intranz. A pleca din patrie ºi a se stabili (definitiv sau temporar) în altã þarã; a se expatria. – Din fr. émigrer, lat. emigrare.
Sursa: DEX '98 | Trimisã de cata, 10 Mar 2004 | Greºealã de tipar

mario_cta

mario_cta

Junior Member

Imi place vb " Ma stabilesc aici pentru ca imi este mai bine dar cu inima raman pentru Romania ........... scz dar numai  inteleg nimic din expresia asta ori esti roman(patriot)  ori  nu ai identitate romaneasca ...........

mwlambo

mwlambo

Always watching you

View Postmario_cta, on Aug 27 2008, 12:24, said:

Imi place vb " Ma stabilesc aici pentru ca imi este mai bine dar cu inima raman pentru Romania ........... scz dar numai  inteleg nimic din expresia asta ori esti roman(patriot)  ori  nu ai identitate romaneasca ...........
probabil ca cei ce zic asta spun ca muncesc in tara respectiva, dar se vor intoarce in Romania.

freightliner

freightliner

Member

CETATIAN ROMAN = 100% - dupa cum multi spun: ¨avem o tara frumoasa¨, pacat dec cei care au grija de ea.
(¨actualul¨) ROMAN = -0% - ... dar ma pot ¨bucur¨de faptul ca nu suntem la chiar ¨la coada rusinii¨. sper ca UE-ul sa ne puna pe calea cea drepta, macar pe cea care o au tarile nordice al europei de est.

dan_italia

dan_italia

New Member

View PostIoan76, on Aug 23 2008, 21:30, said:

Ce sens mai are oare sa te zbati pentru cetatenia vest-europeana acuma ( spre deosebire de 2002 ), cind deja in multe tari din UE formalitatile pentru dreptul de munca s-au simplificat extrem de mult si pentru romani ?  :rolleyes:

Cetatenia nu inseamna drept de munca, cetatenia iti da siguranta viitorului in tara respectiva ,imaginea care si_au construito romanii in Italia timp de 10 ani(cazul meu) a fost distrusa de GUNOAIELE care au venit in ultimi 2 ani,multi cer cetatenia pt a fii siguri ca nu vor fii dati afara din  Itaia impreuna cu cei care vin cu gindul "sa  faca o combinatie"
Daca cineva ma intreaba ce nationalitate sint ,le zic ca sint roman dar nu o zic cum o ziceam acum cativa ani,......

Romania e frumoasa,dar atunci cind pleci la drum catre tarile civilizate iti dai seama ca Romania e doar tara unde te_ai nascut.....
Imi cer scuze daca nu sint patriot  dar la 18 ani cind am plecat din Romania am avut de ales intre "a face combinatii" sau a munci cinstit intr_o tara care muncitorul are drepturi si nu poate fii dat afara de catre patron decit atunci cind are un motiv bine intemeiat....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate