Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Casa cu fata la sud

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
bauhous

bauhous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.02.2008
Salutare,

Sunt in cautarea planului ideal...  Nu exista, stiu, atunci cel putin unul avand compromisuri digerabile,
depinde de sensibilitatea stomacului,...
Planurile ar trebui  sa aiba trecut orientarea intrarii :Nord/E/S/V
Noi, cei cu intrarea spre sud avem o sarcina dificila: sa gasim soarele si intimitatea fata de mediul mobil inconjurator...
Si mai am si preferinte speciale unde nu gasesc solutii,.. asadar apelez la experienta dvs.
Pana acum am aflat ca e o misiune imposibila sa le ai pe toate in tiparul de 3/3/3/3 (12 m X 10 m)
Urmeaza un partiu nefericit de parter:


Ca solutie de alinare exista alt plan in tiparul 4/4/4 (12 m X 10 m)
Unde garajul din stanga trebuie transformat in camera..

Preferintele speciale sunt legate de simetria /pasul 3/3/3/3 si pozitionarea camerelor

Astept parerile voastre referitoare la ajustarile posibile ale planului 1... (sau 2)
sau alte idei de case cu fata la sud....

Mersi,
Mishu

#2
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

 bauhous, on Dec 14 2008, 01:23, said:

Salutare,

Sunt in cautarea planului ideal...  Nu exista, stiu, atunci cel putin unul avand compromisuri digerabile,
depinde de sensibilitatea stomacului,...
Planurile ar trebui  sa aiba trecut orientarea intrarii :Nord/E/S/V
Noi, cei cu intrarea spre sud avem o sarcina dificila: sa gasim soarele si intimitatea fata de mediul mobil inconjurator...
Si mai am si preferinte speciale unde nu gasesc solutii,.. asadar apelez la experienta dvs.
Pana acum am aflat ca e o misiune imposibila sa le ai pe toate in tiparul de 3/3/3/3 (12 m X 10 m)
Urmeaza un partiu nefericit de parter:


Ca solutie de alinare exista alt plan in tiparul 4/4/4 (12 m X 10 m)
Unde garajul din stanga trebuie transformat in camera..

Preferintele speciale sunt legate de simetria /pasul 3/3/3/3 si pozitionarea camerelor

Astept parerile voastre referitoare la ajustarile posibile ale planului 1... (sau 2)
sau alte idei de case cu fata la sud....

Mersi,
Mishu
Eu, unul, nu inteleg ce vrei.

Banuiec ca "pasul 3/3/3/3" (sau 4/4/4) se refera la elementele portante ale structurii, dar despre ce simetrie vorbesti si ce e cu preferintele alea "speciale" chiar ca nu pricep.

Mie-mi plce mai mult planul al doilea pentru ca nu are intrarea direct in living, iar la etaj se poate face dormitorul matrimonial + dressing + baie peste living si o parte de bucatarie, un dormitor peste zona de intrare si grup sanitar, un al treilea dormitor + terasa peste garaj, iar peste restul de bucatarie si camara, o baie pentru cele doua dormitoare altele decat cel matrimonial. Ai avea in felul asta toate camerele de locuit orientate pe sud si bucataria si baile pe nord.

Care e problema de fapt?

#3
aurora56

aurora56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 25.02.2007
[Mie-mi plce mai mult planul al doilea pentru ca nu are intrarea direct in living, iar la etaj se poate face dormitorul matrimonial + dressing + baie peste living si o parte de bucatarie, un dormitor peste zona de intrare si grup sanitar, un al treilea dormitor + terasa peste garaj, iar peste restul de bucatarie si camara, o baie pentru cele doua dormitoare altele decat cel matrimonial. Ai avea in felul asta toate camerele de locuit orientate pe sud si bucataria si baile pe nord.

Care e problema de fapt?
[/quote]
si mie tot al 2 lea plan imi place numai ca as muta baia in locul scarilor de acces ca sa am tevile de apa de la baie si bucatarie pe acelasi perete din economie.

#4
bauhous

bauhous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.02.2008
Pasul de 3/3/3/3  (4/4/4) e impus de considerente de estetica ale arhitecturii
Problema e ca incercam in planul 1 sa inghesuiesc 3 camere (living/buc/birou) intr-un spatiu mic (9 pe 10 m dar cu excluderi) astfel incat sa iasa rezonabil ca spatiu si functionalitate. Dar camerele sunt prea mici, holurile sunt prea peste tot,  iti da claustrofobia peste cap.

Planul 2 e intradevar extensia cerintei de mai sus intr-un spatiu de 12 X10 m cu excluderi, avand incaperi generoase

Si aici intervine comparatia intre a construi/intretine o casa mica versus una mare cu plusuri si minusuri ...

Inclin si eu catre planul 2 dupa ce m-am tinut cu dintii de 1...

Mersi,
Mishu

#5
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

 bauhous, on Dec 14 2008, 22:31, said:

Pasul de 3/3/3/3  (4/4/4) e impus de considerente de estetica ale arhitecturii
Problema e ca incercam in planul 1 sa inghesuiesc 3 camere (living/buc/birou) intr-un spatiu mic (9 pe 10 m dar cu excluderi) astfel incat sa iasa rezonabil ca spatiu si functionalitate. Dar camerele sunt prea mici, holurile sunt prea peste tot,  iti da claustrofobia peste cap.

Planul 2 e intradevar extensia cerintei de mai sus intr-un spatiu de 12 X10 m cu excluderi, avand incaperi generoase

Si aici intervine comparatia intre a construi/intretine o casa mica versus una mare cu plusuri si minusuri ...

Inclin si eu catre planul 2 dupa ce m-am tinut cu dintii de 1...

Mersi,
Mishu
Care ar fi considerentele estetice? Mentionai mai sus simetria, dar simetria preferabila e cea cu numar impar de deschideri (cu gol pe mijloc - nu cu plin asa cum ar rezulta la numar par de deschideri). Orientarea predilecta spre una dintre fatade (spre unul din punctele cardinale) duce oricum la un volum dezechilibrat d.p.d.v. estetic pentru ca ai aproape toate golurile importante pe o singura fatada iar pe celelalte ai o "arhitectura de pereti". Intotdeauna vei fi nevoit sa faci compromisuri (chiar si dupa ce ai terminat de construit tot o sa regreti ca acolo n-ai facut nu-stiu-cum si dincolo mai bine faceai altfel) - important e sa gasesti care e cel mai bun compromis pentru tine - nu exista solutie perfecta din toate punctele de vedere, raportul funtional/estetic (sau invers) nu e niciodata batut in cuie si nu are aceeasi valoare pentru toti cei care il apreciaza ("degustibus", stimabile, "degustibus"... ;) ).

La un interax de 3m iti iese o cota interioara de 2.75-2.90 (oricum sub 3) ceea ce si pentru un dormitor pentru o singura persoana e destul de putin. Daca vrei apoi sa maresti suprafetele incaperilor vei avea niste proportii dezastruoase ale camerelor (coridoare, nu camere).

Nu inteleg ce inseamna "extensie" si "excluderi" (ai un limbaj putin cam prea pretentios pentru nivelul meu, poate...)

"Decat batran, bonav si sarac mai bine tanar, sanatos si bogat" - bineinteles ca intretinerea unei case mari costa mai mult decat intretinerea uneia mai mici. Nu sunt nici plusuri nici minusuri ascunse, sunt doar alea evidente pentru toata lumea: spatiu mai mare = costuri de intretinere mai mari - viceversa e pe dos, ca d-aia e viceversa ;) Solutiile de reducere a costurilor de intretinere sunt cele deja consacrate, comentate si ras-comentate si aici pe forum: izolatii bune, independenta (relativa) energetica etc. - toate cu costuri mai mari de investitie initiala care se recupereaza in timp.

#6
bauhous

bauhous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.02.2008
Mutumesc de sfaturi,

Intradevar, caut o repartizare rezonabial a suprafetelor sub o forma impusa,  si ele sunt undeva
intre cele 2 planuri- prima prea mica- a doua prea mare.
Estetica se vede in pozele de fatada, datorita celor 2 coame ale casei si apelor lor nu se pot face
mariri ale pasului sablon fara a afecta proportia pe care o are frontonul/acoperisul mic fata de
latimea totala a casei.
Excluderile sunt dreptunghiurile gen 4x2 m muscate din dreptunghiul mare de 10x12

Toate bune,
Mishu

Edited by bauhous, 15 December 2008 - 16:58.


#7
donmarcoluciano

donmarcoluciano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008

 bauhous, on Dec 15 2008, 16:57, said:

Mutumesc de sfaturi,

Intradevar, caut o repartizare rezonabial a suprafetelor sub o forma impusa,  si ele sunt undeva
intre cele 2 planuri- prima prea mica- a doua prea mare.
Estetica se vede in pozele de fatada, datorita celor 2 coame ale casei si apelor lor nu se pot face
mariri ale pasului sablon fara a afecta proportia pe care o are frontonul/acoperisul mic fata de
latimea totala a casei.
Excluderile sunt dreptunghiurile gen 4x2 m muscate din dreptunghiul mare de 10x12

Toate bune,
Mishu

Salut...Am vazut planurile alea..si mi se par cam idiotele. Planurile dupa cum sunt atasate..au nordul in sus. Primul plan hai ca mai merge dar al doilea e foarte stupid pentru ca atunci cand trebuie sa te duci din zona de living sau din bucatarie la baie treci exact prin fata vestibulului. Din ce am invatat eu la facultate SE EVITA asa ceva! NU mai copiati planurile de pe net ca sunt foarte idioate.. apeleaza la un arhitect care sa faca ceva bun. Am vazut si unde lucrez ca vin oameni cu reviste gen casa lux..etc si cu planuri din astea de pe net.. Deci nu sunt bune..foarte rar gasesti ceva grozav.
Sincer se poate rezolva o locuinta mult mai bine decat ce ai acolo.. SPOR!

#8
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
am vazut un documentar cu o casa care se rotea dupa soare.

era pusa pe o platforma si se invartea ea cam...180 grade sau asa ceva....

o fi chiar asa greu / scump sa faci placa aia rotativa? banuiesc ca structura casei s sa fie usoara, deci fundatzia (care sa fie la nivel de motor, nu de casa PE placa) sa fie micutza.

#9
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 donmarcoluciano, on Dec 22 2008, 10:57, said:

Salut...Am vazut planurile alea..si mi se par cam idiotele. Planurile dupa cum sunt atasate..au nordul in sus. Primul plan hai ca mai merge dar al doilea e foarte stupid pentru ca atunci cand trebuie sa te duci din zona de living sau din bucatarie la baie treci exact prin fata vestibulului. Din ce am invatat eu la facultate SE EVITA asa ceva!

Dincolo de ce ai invatat tu la scoala (adica teorie - no offence) eu nu vad nici un incovenient in trecerea aia.

In schimb, sub nici o forma nu mi-as face intrarea in casa direct in living

Edited by DDuras, 22 December 2008 - 17:53.


#10
donmarcoluciano

donmarcoluciano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008

 DDuras, on Dec 22 2008, 17:52, said:

Dincolo de ce ai invatat tu la scoala (adica teorie - no offence) eu nu vad nici un incovenient in trecerea aia.

In schimb, sub nici o forma nu mi-as face intrarea in casa direct in living

@DDuras
Pai dincolo de ce am invatat eu la scoala...adica 6 ani...te rog intelege ca nu e bine.  :thumbdown: Nu faci dupa capul tau si ca asa vor muschii tai atunci cand iti exerciti meseria de arhitect ! Acum s-au "prostituat" multi arhitecti mergand pe varianta "clientul nostru, stapanul nostru"...
Eu vad inconvenientul pt ca deja am ochiul format si crede-ma ca am vazut zeci de planuri care mai de care si stiu sa fac diferenta dintre unul bun si unul prost... plus ca pt teoria despre care zici tu..nu iti fa probleme ca se aplica si dupa ce termini facultatea de arhitectura.
Pe langa teorie am si 5 ani de practica pe langa arhitecti adevarati ( sorry for you)...

Iar la faptul ca nu ti-ai face intrarea direct prin living e parerea ta. Consulta te rog reviste profesionale de gen Igloo sau Arhitectura si vei vedea ca se practia treaba asta. Hai noroc ! :peacefingers:

#11
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

 donmarcoluciano, on Dec 23 2008, 02:57, said:

@DDuras
Pai dincolo de ce am invatat eu la scoala...adica 6 ani...te rog intelege ca nu e bine.  :thumbdown: Nu faci dupa capul tau si ca asa vor muschii tai atunci cand iti exerciti meseria de arhitect ! Acum s-au "prostituat" multi arhitecti mergand pe varianta "clientul nostru, stapanul nostru"...
Eu vad inconvenientul pt ca deja am ochiul format si crede-ma ca am vazut zeci de planuri care mai de care si stiu sa fac diferenta dintre unul bun si unul prost... plus ca pt teoria despre care zici tu..nu iti fa probleme ca se aplica si dupa ce termini facultatea de arhitectura.
Pe langa teorie am si 5 ani de practica pe langa arhitecti adevarati ( sorry for you)...

Iar la faptul ca nu ti-ai face intrarea direct prin living e parerea ta. Consulta te rog reviste profesionale de gen Igloo sau Arhitectura si vei vedea ca se practia treaba asta. Hai noroc ! :peacefingers:
Poate ar fi mai bine sa-ti si argumentezi parerile pentru ca exprimari de genul: "nu e bine", "se practica treaba asta", "am ochiul format", sau "5 ani de practica" nu ajuta la intelegerea lucrurilor si nu vor ajuta nici in relatia cu ""clientul nostru, stapanul nostru"".

#12
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Nu am nimic cu arhitectii , si cu tine - cu atat mai putin. Nu-ti contest studiile. Eu n-am arhitectura, dar am practica santierului. Am gandit si construit pana acum cateva case (evident cu proiect finisat de arhitect), asa ca faza cu "consulta si tu revistele" ...  ma lasa rece.

Spre stiinta ta - am consultat destule, si am constatat ca f.multe proiecte sunt "de fite". Niste case in care eu n-as locui niciodata.

Asa ca ... bafta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate