Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Spam nesimit

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Salut,

Am si eu un magazin on-line. Banii fiind putini, nu prea pot sa-i bag in publicitate. 80% dintre vizitatori imi vin din Google. Am muncit zile si nopti ca sa obtin pozitiile actuale si sa am content de calitate.

Acu o luna, gasind furnizori de camere digitale am inceput sa optimizez si pentru camere digitale. Degeaba optimizez eu, cand site-ul care e no.1 pentru camere digitale are text ascuns in toate paginile, si nu putin.  Le-am trimis un mail sa scoata textul altfel voi face o reclamatie la Google. De asemenea in mail le-am dat link spre Google TOS si Webmaster Guidelines. NU am primit nici un raspuns.

Ce putem sa facem in acest caz? Mi se pare foarte nedrept cum unii abuzeaza.

Attached Files

  • Attached File  cd.gif   68.6K   171 downloads
  • Attached File  3e.gif   61.17K   254 downloads

Edited by Razvan Pop, 05 February 2005 - 12:20.


#2
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

Razvan Pop, on Feb 5 2005, 12:09, said:

Salut,

Am si eu un magazin on-line. Banii fiind putini, nu prea pot sa-i bag in publicitate. 80% dintre vizitatori imi vin din Google. Am muncit zile si nopti ca sa obtin pozitiile actuale si sa am content de calitate.

Acu o luna, gasind furnizori de camere digitale am inceput sa optimizez si pentru camere digitale. Degeaba optimizez eu, cand site-ul care e no.1 pentru camere digitale are text ascuns in toate paginile, si nu putin.  Le-am trimis un mail sa scoata textul altfel voi face o reclamatie la Google. De asemenea in mail le-am dat link spre Google TOS si Webmaster Guidelines. NU am primit nici un raspuns.

Ce putem sa facem in acest caz? Mi se pare foarte nedrept cum unii abuzeaza.

<{POST_SNAPBACK}>

Ce e mai prost, e ca nici Google nu face nimic nici dupa plangeri repetate. Vei primi un mesaj de genul "lung si fara continut practic" de la support si atat.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003
Poate o sa pun niste intrebari tampite dar doresc sa fiu lamurit:

Si care-i faza cu textul ascuns?  Fac ceva ilegal? Sunt ceva reglementari cu privire la chestiunea asta? :huh:

#4
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
sunt doar reglementari ale google.

#5
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Salut,

Bursul, normal ca sunt. Google vrea sa returneze pagini cu continut de calitate si original. Folosind asemenea tehnici il impiedici sa produca rezultate de calitate. Ca sa te lamuresti: Google pentru Webmasters si Google despre SEO.

#6
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Salut,

Acu sunt cu doar 2 locuri mai jos decat el. Sa vedem daca spam-ul se poate bate, in mod corect. ;)

Wish me luck.

#7
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
http://www.mihaidrag...ization)-15.htm

keyword spamming se cheama chestia aia si am intalnit-o pe mai multe siteuri
decat iti poti imagina . asta dovedeste ca "webmasterul" acelui site nu are habar
de SEO (poate la design nivel e la fel) ... nu cred ca ai ce sa le faci .

#8
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Salut,

Eu stiu despre ce e vorba. :) Stiu de asemenea ca se pratica pe scara larga. Dar daca asta ma impiedica pe mine sa depasesc site-ul respectiv, am sa fac tot ce pot pentru ca Google sa stie de spam.

Oricum, eu nu vreau sa fiu numarul 1. O pozitie in primii 4-5 ajunge. ;)

#9
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Nu o sa-l "prosteasca" prea mult timp.
Dupa cate stiu eu Google "amendeaza", mai devreme sau mai tarziu, prin listarea in pozitiile ocupate dupa cuvintele "ilegale".
Sa vedem. B)

#10
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Presupunand ca legendele privind excluderea manuala a celor care folosesc metoda primitiva a textului ascuns pe culoarea fundalului sunt adevarate (forumurile de SEO fiind pline de avertismente), si presupunand ca Google chiar actioneaza impotriva spamerilor, ma tem insa ca nimeni de la Google nu are vreun interes sa se implice pe pietele marginase. Cu 80.000 de domenii, Romania e ceva mai mult decat un micut oras de provincie din USA. Firme de servicii web care fac SEO - le numeri pe degetele de la maini (eventual si un picior) iar cererea pentru asemenea servicii e cvasi-nula (piata de gen fiind, in consecinta, zero virgula ceva). Se poate spune ca industria de SEO din Ro e sublima, dar lipseste cu desavarsire. La noi nici macar piata de web design nu e dezvoltata pe masura potentialului, daramite cea de SEO. In acest timp, in USA si in general in afara sunt unii care cheltuie cateva mii de dolari numai ca sa-i inscrie cineva in cat mai multe directoare. Acolo piata e uriasa si competitia, acerba. In conditiile astea, in conditiile in care la Google probabil ca sosesc zilnic zeci de mii de plangeri din spatiul .com, .biz, .info etc., credeti ca mai sta cineva sa ia la mana niscaiva site-uri din Cocobambusul numit Romania ?! Personal am mari dubii.

Edited by kevinro, 10 February 2005 - 13:52.


#11
emgos

emgos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.02.2005

Razvan Pop, on Feb 7 2005, 12:31, said:

Salut,

Acu sunt cu doar 2 locuri mai jos decat el. Sa vedem daca spam-ul se poate bate, in mod corect. ;)

Wish me luck.

<{POST_SNAPBACK}>


Salutare,
si eu am incercat cu ceva timp in urma spam-ul si am primit prima pozitie dupa un cuvant destul de cautat dar am renuntat dupa cateva zile de frica sa nu intru pe lista neagra a google. Zi-mi si mie razvan dupa ce cuvant pot gasi site-ul cu spam pe poz 1, dupa "camere digitale" nu l-am vazut pe al tau in primii 10.
Apropo si eu sunt cu o pozitie sub un site de-al tau, din martie o sa incerc sa atac prima pozitie care iti apartine. ;)

Numai bine la toti.

#12
myamar

myamar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 20.01.2005
Silly me, si eu care chiar raportam google pe aceia care folosesc text ascuns.
Timp pierdut se pare...
Pt cei care, ca si mine, se enerveaza cand dau de optimizari nesimtite si cred ca google poate va face ceva impotriva:
http://www.google.co...spamreport.html

#13
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Uite, eu sunt totusi un ins perseverent si chiar daca Google m-a facut sceptic cu privire la raportarile din Ro, ieri am mai facut o ultima incercare. Am dat de niste tipi care au o pagina intesata cu cateva sute de cuvinte ascunse (same color same background), plus alte cateva zeci de doorways,  iar printre astea, ceea ce e mai enervant, e faptul ca se afla numele firmei unui client de-al meu plus numele lui - efectiv!... Cutare Icsulescu -, plus ceea ce comercializeaza el (si n-are decat o oarecare tangenta cu ceea ce comercializeaza ailalti, fiind marci concurente). Asa ca ieri am vazut rosu in fata ochilor  :cursing: si am dat raport de spam la Google, dar raport, nene: am trimis la Google vreo 20 de exemple (desi as fi putut sa dau vreo 200) in decurs de vreo 10 minute! M-am gandit ca daca rapoartele singulare nu sunt luate in considerare, atunci, poate ca daca ii bombardezi cu rapoarte le devine clar ca site-ul respectiv chiar actioneaza murdar, si trebuie banat. O sa va tin la curent daca iese ceva (cred ca pe Razvan il intereseaza in mod special). Daca nu va iesi, atunci mie unuia imi va fi clar ca pe cei de la Google ii doare in cot de ce se petrece aici.

#14
crack

crack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 24.06.2004
Daca nu-i puteti opri, si google nu-i amendeaza pe ei cu nimic ce va opreste sa faceti si voi acelasi lucru... oare google o sa se ia atunci de voi ?

#15
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002

crack, on Mar 5 2005, 15:20, said:

Daca nu-i puteti opri, si google nu-i amendeaza pe ei cu nimic ce va opreste sa faceti si voi acelasi lucru... oare google o sa se ia atunci de voi ?

<{POST_SNAPBACK}>


Adica ceva de genu "daca vecinu fura...de ce sa nu fur si eu" ?  :death:

No thanks!  :D

#16
crack

crack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 24.06.2004
Asa ceva nu am mai vazut : site nesimntit
dati Ctrl+A si o sa vedeti ce e acolo. Asa e la toate judetele.  :death:

#17
lostu

lostu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 14.05.2003
sa nu mai spunem ca s-a inspirat la greu din site-ul macromedia :)

#18
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Sa-l fi facut macar url friendly....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate