Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Are cineva "Catcher in the Rye" ?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
unyk_me

unyk_me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.10.2006

View PostLiquidSky, on Feb 6 2005, 12:44, said:

[B][FONT=Courier][COLOR=blue]
E o carte extraordinara  si se merita citita...cei care nu au avut rabdare sa o termine poate ca nici nu sunt pasionati intr-adevar de literatura..... cand citesti o carte nu o lasi neterminata doar fiindca nu iti place..o termini, ca mai apoi sa ai macar un termen de comparatie ptr viitoarele lecturi..
Si e mult mai interesant sa citesti o carte normal..decat pe net...gandeste-te numai cat de incomod e sa stai cateva ore cu okii pe monitor in pozitie sezand.....
..nu-i mai fain cand tii o carte in mana...simti mirosul paginilor vechi..ca de naftalina...sau mirosul paginilor noi abia iesite de sub tipar pe care tu le rasfoiesti ptr prima data....stai intins in pat...pe  o perna...langa o fereastra...
...lectura placuta...

E suuupeeerbaaa cartea :) adica eu una am fost impresionata de adolescentul problematic  :coolspeak:

#20
melleril

melleril

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.12.2006
cea mai faina carte .citeste si 9 povestiri , tot de salinger. au aparut la ed polirom.le gasesti si in orice bibiloteca publica .

#21
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cel mai bun roman al secolului 20? :huh: lectura superba? :huh: am citit jumatate si plictisit, mi-am bagat picioarele :wacko:

#22
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008
Eu o ador! am citit-o de multe-multe ori. Am trecut si de adolescenta-ntre timp, dar inca o ador...  Minunata!

#23
Albertine

Albertine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.02.2008

View Postmihutz_, on Sep 25 2005, 21:34, said:

Salinger va lasa cu limba de moarte ca niciodata sa nu ecranizeze cineva Catcher in the Rye , deci Igby Goes Down e tot ce vom avea".

Mi se pare foarte interesant ca a fost impotriva ecranizarii romanului. Nu stiam acest lucru, oare ce teama o fi avut Salinger de ideea de film ?

M-am bagat in discutie pentru ca intamplator, ieri am vazut-o intr-unul din anticariatele de la Universitate (aviz bucurestenilor), am vrut s-o iau dar nu am avut destule finante la mine. Editie noua. O am si pe pc dar cred ca nimic nu se compara cu cititul unei carti pe care s-o poti rasfoi.

#24
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
stiti totusi ca aria se cheama SCRIITORI ROMANI nu?

#25
bughitza

bughitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 22.08.2007
Deci ti-o imprumut eu, daca nu o gasesti, mi se pare ca de la Polirom am comandat-o pe net. CArtea e faina, mi-a placut vocabularul, modul in care se vorbeste in cartea aia. E o carte draguta, e de recomandat sa o citesti. Nu e chiar must have, dar e la capitolul enjoy it! :) [mai pe romaneste asa :)) ]

#26
mihaidinbrasov

mihaidinbrasov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.08.2007
Catcher in the Rye... cea mai buna carte pe care am citit-o. Intr-adevar am citit-o la momentul adolescentei (aveam vreo 16 ani cred) si mi s-a parut superba. O recomand oricui, dar cu siguranta nu va placea tuturor (tine si de asteptarile fiecaruia). Cu toate astea.. atmosfera creata de carte, visele si starile prin care trece personajul sunt frumos realizate...
In Brasov la anticariat nu am gasit-o de cumparat. Mi s-a spus ca aceasta carte intra foarte foarte rar in stoc la ei... Exista in biblioteca dar as vrea un exemplar al meu..

#27
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007
Intr adevar o carte f buna, si mie mi a placut , dar, cum spunea cineva de mai sus, trebuie citita la o anume varsta.
Sau mai degraba atunci o savurezi cel mai mult pentru ce probleme tale pot coincide cu cele ale pers principal. :D

#28
Kidina

Kidina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 06.08.2008

View Postrox, on Sep 4 2005, 17:51, said:

dap, e adevarat, se studiaza intr-a noua, dar partea cu " o gasesti la bibliotecile scolare " e putin cam altfel..mie mi-a trebuit acum 4 ani, si nu am gasit-o decat la biblioteca pedagogica, de unde l-am trimis pe profu' de romana sa o ia, pentru ca eram ( si suntem) prieteni, imi place mie sa zic  :D
cartea mi s-a parut destul de buna pe vremea aia, mai ales ca venea dupa " romanul adolescentului miop", al lui eliade, care avea o tema cumva asemanatoare, dar abordarea e total diferita. eu zic ca merita sa o citesti. si in afara de astea doua, mai merita citita si " hronicul si cantecul varstelor", de blaga, si " viata ca o prada", de marin preda. se citesc usor, si sunt pe aceeasi lungime de unda..interesante sunt perspectivele, atat de diferite, si faptul ca poti sa faci clar comparatii si sa-ti dai seama de stilul scriitorilor

E intr-adevar ceva mai greu de gasit pentru ca e una dintre cartile interzise in anii `90, la fel cum s-a intamplat cu Adventures of Huckleberry Finn si The Adventures of Tom Sawyer.

Edited by Kidina, 10 August 2008 - 17:30.


#29
AmUitat

AmUitat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 04.06.2008
Nu conteaza varsta la care o citesti. Oricand ai citi-o te poti regasi in ea, ca doar toti am fost adolescenti odata, nu?

Eu am citit cam jumatate din ea, dar am intrerupt ca nu am mai avut timp. Acuma trebuie s-o reincep. M-am speriat ca o sa scrie careva aici sfarsitul, ca ma enervam :D

#30
chmihai

chmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 22.05.2007
Cartea a fost tradusa de 2 ori de Polirom. In 2001 si 2005. Prima oara am citit traducerea din 2001 (cea din 2005 inca nu aparuse) si nu mi s-a parut cine stie ce. Peste cativa ani am dat peste original, am luat-o la citit si mi sa parut o capedopera. Dupa cateva zile am citit ambele carti in paralel incercand sa-mi dau seama ce s-a pierdut (oarescum stupid, dar ma rog). Cu ocazia asta am descoperit si cateva greseli (ma refer la sensul anumitor cuvinte/sintagme/expresii). A fost o fixatie de-a mea care mi-a facut placere. Dupa care am luat versiunea din 2005 si m-am apucat s-o citesc, dar n-am reusit s-o termin din cauza traducerii de toata jena (traducatorul probabil a incercat sa prinda din stil, dar a iesit o idiotenie de neimaginat).

Concluzie:
The Catcher in the Rye e o capedopera. Daca puteti, cititi-o in original. Daca nu, sfatul meu e sa nu cititi nici o traducere de la Polirom (desi alte traduceri nu stiu cum sunt). Daca totusi insistati, luati varianta din 2001.

Edited by chmihai, 02 July 2010 - 01:33.


#31
stropic1

stropic1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 19.06.2010
de acord. e mult mai buna in engleza. o gasesti sigur la orice librarie.

#32
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
N-aș fi zis că e romanul secolului 20 dar mi-a plăcut și mie mult.

Motivul pentru care apare în "Teoria Conspirației" e că i-a plăcut și psihopatului care l-a împușcat pe John Lennon.

#33
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Una dintre cele mai proaste carti citite.

PS: nu imi place literatura romana in mod special, dar va recomand "Pasarea numita viata", de George Voica.

#34
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Ati murit cu totii dupa ce ati citit cartea lui Sallinger sau dupa ce v-am recomandat eu o carte buna?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate