Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Are cineva "Catcher in the Rye" ?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
BlackWood

BlackWood

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.11.2004
J.D. Sallinger - "Catcher in the Rye" ( "De veghe in lanul de secara" )

Am cautat sa iau aceasta carte de pe net de pe undeva si nu am gasit nimic ...

Stie cineva vreun link, ceva, pentru un download al acestei carti ?? ( sau poate o are careva dintre forumisti ... )

Mersi mult oricui are vreo idee/link ...

#2
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Am eu cartea.. e in engleza..

Attached Files



#3
BlackWood

BlackWood

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.11.2004
"Intrebare" suplimentara :
cum li s-a parut cartea celor care au  citit-o ? ( impresii, pareri ... )

#4
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
E misto, dar n-as putea spune ca e una din capodoperele literaturii mondiale.

#5
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Mie nu mi-a placut. O sa vezi tu dupa ce o termini de ce zic asta. Eu nu pot sa zic, ca iti stric surpriza.

#6
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
n-am reusit sa o termin si nu m-a convins.

#7
LiquidSky

LiquidSky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2005
[B][FONT=Courier][COLOR=blue]
E o carte extraordinara  si se merita citita...cei care nu au avut rabdare sa o termine poate ca nici nu sunt pasionati intr-adevar de literatura..... cand citesti o carte nu o lasi neterminata doar fiindca nu iti place..o termini, ca mai apoi sa ai macar un termen de comparatie ptr viitoarele lecturi..
Si e mult mai interesant sa citesti o carte normal..decat pe net...gandeste-te numai cat de incomod e sa stai cateva ore cu okii pe monitor in pozitie sezand.....
..nu-i mai fain cand tii o carte in mana...simti mirosul paginilor vechi..ca de naftalina...sau mirosul paginilor noi abia iesite de sub tipar pe care tu le rasfoiesti ptr prima data....stai intins in pat...pe  o perna...langa o fereastra...
...lectura placuta...

#8
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
e imposibil sa nu o gasesti la o biblioteca. chiar si cele scolare o au pt ca este inclusa in bibliografia de la liceu

#9
cameraman

cameraman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.06.2005

BlackWood, on Feb 5 2005, 16:08, said:

"Intrebare" suplimentara :
cum li s-a parut cartea celor care au  citit-o ? ( impresii, pareri ... )

<{POST_SNAPBACK}>


Este o carte frumoasa, care merita fara indoiala sa fie citita, dar adevarul e ca celelalte carti ale lui Salinger sunt si mai frumoase... Mai ales volumul "Noua povestiri".

#10
Flynn

Flynn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.08.2005

BlackWood, on Feb 5 2005, 12:03, said:

J.D. Sallinger - "Catcher in the Rye" ( "De veghe in lanul de secara" )

Am cautat sa iau aceasta carte de pe net de pe undeva si nu am gasit nimic ...

Stie cineva vreun link, ceva, pentru un download al acestei carti ?? ( sau poate o are careva dintre forumisti ... )

Mersi mult oricui are vreo idee/link ...

<{POST_SNAPBACK}>


Uite si varianta in romana. Cred ca o poti gasii la biblioteca dar e bataie pe ea ca o studiaza la liceu si e lectura obligatorie parca (eu am citit-o de la frate-meu :D )

Attached Files



#11
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
E foarte mișto cartea. Mi-a plăcut mult.

#12
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

jedialex1985, on Feb 6 2005, 13:24, said:

e imposibil sa nu o gasesti la o biblioteca. chiar si cele scolare o au pt ca este inclusa in bibliografia de la liceu

<{POST_SNAPBACK}>

dap, e adevarat, se studiaza intr-a noua, dar partea cu " o gasesti la bibliotecile scolare " e putin cam altfel..mie mi-a trebuit acum 4 ani, si nu am gasit-o decat la biblioteca pedagogica, de unde l-am trimis pe profu' de romana sa o ia, pentru ca eram ( si suntem) prieteni, imi place mie sa zic  :D
cartea mi s-a parut destul de buna pe vremea aia, mai ales ca venea dupa " romanul adolescentului miop", al lui eliade, care avea o tema cumva asemanatoare, dar abordarea e total diferita. eu zic ca merita sa o citesti. si in afara de astea doua, mai merita citita si " hronicul si cantecul varstelor", de blaga, si " viata ca o prada", de marin preda. se citesc usor, si sunt pe aceeasi lungime de unda..interesante sunt perspectivele, atat de diferite, si faptul ca poti sa faci clar comparatii si sa-ti dai seama de stilul scriitorilor

#13
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Cu ocazia acestui topic, mi-am amintit că am și eu cartea. Mă voi ocupa de cititul ei...

#14
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004
In afara de final, este excelenta. Finalul mi s-a parut cam brusc sau poate asteptam eu mai mult de la Salinger...

#15
popilieflorin

popilieflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.01.2005
Cartea apare mentionata si in filmul "Teoria conspiratiei". De acolo am aflat parca ca "bolnavul" care l-a ucis pe John Lenon avea la el aceasta carte. Avand aceste referinte am citit si eu cartea si mi-a placut foarte mult.

#16
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
E una din cartile mele preferate...
Cred ca orice adolescent se poate identifica cu personajul principal... DAR... e foarte important momentul cand citesti cartea asta. Daca o citesti cand ai 14-18 ani ti se va parea superba. Daca o citesti cand deja te-ai maturizat, isi pierde mult din farmec...

#17
mihutz_

mihutz_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.09.2005
La orice varsta si la  a "oricatea" recitire e superba !!! Lupta pentru propria identitate e descrisa cu umor, sinceritate...

#18
mihutz_

mihutz_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.09.2005
Poate sunt in afara topicului dar... cine a savurat De veghe in lanul de secara e pacat sa rateze filmul Igby goes down (nu le pun pe aceeasi treapta!!!!! doar ca subiect..).
" Are 16 ani, a fost dat afara din mai multe scoli particulare, a fugit de scoala militara, are un frate mai mare, are o perceptie hiperbolizata a lumii, parintii nu-l inteleg, are o problema cu disciplina, e dintr-o familie din clasa de mijloc superioara, actiunea se petrece in jurul Craciunului, minte, fuge in New York. Nu, nu vorbim despre Holden Cauldfield, ci despre Jason "Igby" Slocumb, din Igby Goes Down. Si nu, nu este o ecranizare neautorizata a "De veghe in lanul de secara", si doar cea mai buna incercare de adaptare a celui mai bun roman al secolului XX. Si asta e bine, pentru ca Salinger va lasa cu limba de moarte ca niciodata sa nu ecranizeze cineva Catcher in the Rye , deci Igby Goes Down e tot ce vom avea".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate