Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Casatorie

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Cristaly

Cristaly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2007
Buna tuturor!

As vrea sa discutam putin despre casatoria unui rezident canadian cu o persoana dintr-o alta tara.
M-ar interesa ce obligatii are sotul fata de sotia pe care doreste sa o aduca acolo, daca relatia celor doi a inceput pe internet si nu s-au cunoscut pina la nunta in mod real trebuie dovedita trainicia legaturii? Si nu in ultimul rand ce sanse sunt ca aceasta casatorie sa reziste in Canada in situatia in care diferenta dintre soti este aprox. 20 de ani?
Multumsec!

#2
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostCristaly, on Dec 11 2008, 22:49, said:

Buna tuturor!

As vrea sa discutam putin despre casatoria unui rezident canadian cu o persoana dintr-o alta tara.
M-ar interesa ce obligatii are sotul fata de sotia pe care doreste sa o aduca acolo, daca relatia celor doi a inceput pe internet si nu s-au cunoscut pina la nunta in mod real trebuie dovedita trainicia legaturii? Si nu in ultimul rand ce sanse sunt ca aceasta casatorie sa reziste in Canada in situatia in care diferenta dintre soti este aprox. 20 de ani?
Multumsec!

Deci viitorul tau sot are 60? La virsta aia are sigur tabieturi, fite si hachite....Cu multa indulgenta iti dau 3 luni. Asta ca sa nu-mi aduc aminte de aspectele ...xuale.
Asta in afara cazului ca viitoru' are 20. In situatia asta scurtam indulgenta cu 2 luni in favoarea unei pitipoance dintr-o zgomoteca oarecare  :lol:

#3
Cristaly

Cristaly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2007

View Postvata_pa_batz, on Dec 11 2008, 22:51, said:

Deci viitorul tau sot are 60? La virsta aia are sigur tabieturi, fite si hachite....Cu multa indulgenta iti dau 3 luni. Asta ca sa nu-mi aduc aminte de aspectele ...xuale.
Asta in afara cazului ca viitoru' are 20. In situatia asta scurtam indulgenta cu 2 luni in favoarea unei pitipoance dintr-o zgomoteca oarecare  :lol:

Nu particulariza, nu e cazul meu. Am intrebat pentru ca ma interesaza si atat. Fata nu e romanca si are in jur de 25 de ani daca asta e problema.
M-ar interesa cateva informatii strict la subiect.

#4
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Eu as sugera sa faca ceva sa se cunoasca "live" inainte de nunta. Mi se pare tare dubios sa sari direct in casnicie cu cineva pe care nu l-ai vazut in viata ta. De obicei cand se intampla asta nu e alegerea mirilor.

Edited by LoveDemon, 12 December 2008 - 07:59.


#5
Cristaly

Cristaly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2007

View PostLoveDemon, on Dec 12 2008, 07:59, said:

Eu as sugera sa faca ceva sa se cunoasca "live" inainte de nunta. Mi se pare tare dubios sa sari direct in casnicie cu cineva pe care nu l-ai vazut in viata ta. De obicei cand se intampla asta nu e alegerea mirilor.

Dubios, dar uite ca nu imposibil. Faptul e "consumat" :)
Astept lamuriri stric legate de intrebari. Multumesc!

#6
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View PostCristaly, on Dec 11 2008, 21:49, said:

Buna tuturor!

As vrea sa discutam putin despre casatoria unui rezident canadian cu o persoana dintr-o alta tara.
M-ar interesa ce obligatii are sotul fata de sotia pe care doreste sa o aduca acolo, daca relatia celor doi a inceput pe internet si nu s-au cunoscut pina la nunta in mod real trebuie dovedita trainicia legaturii?
Poate prezenta arhiva de pe messenger  :)

Quote

Si nu in ultimul rand ce sanse sunt ca aceasta casatorie sa reziste in Canada in situatia in care diferenta dintre soti este aprox. 20 de ani?
Multumsec!

ea 25 - el 45.... sa zicem ca merge
ea 35 - el 55... deja nu mai conteaza ce obligatii are  :notangel:

#7
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
cunosc vreo doua persoane ce si'au adus sotia din ro in canada si stiu ca fiecare vorbea de fotografii mai vechi de pus la dosar etc.
obligatile persoanei ce aduce o alta persoana is destul de mari si daca nu ma insel se intind pe vreo 10 ani. ideea e ca in acest rastimp, persoana venita daca solicita orice fel de protectie sociala de la statul canadian, statul canadian va recupera acesti bani de la cel care a parenat.
evident, nu vorbim de ajutor de somaj spre exemplu, cand acesta se cuvine pe drept.
acum, pe de alta parte, canada este una din tara cartilor de credit, al lui credit history si alte bashini d'astea. persoana venita, nu va putea nici sa treaca strada daca celalal nu semneaza pentru asta. dar care, normal, va genera alte obligatii.
situatia in genereal e un pic mai complexa si normal, mai apar si chestiuni particulare.
daca "nenea" si tantica reusesc sa fie convingatori, sa arate ca'i dragoste mare si sa treaca dosarul, ca sa'si aduca odorul in canada, nenea are destule obligatii, iar tantica numa drepturi.
sincer, nu stiu de existenta vreunei perioade minime, timp in care tantica poa sa zboare oricand inapoi, dar odata ajunsa aici, in a mea opinie, nimic nu o poate opri sa'si ia zborul catre un binefacator mai tinerel, urmand sa'si reglementeze situatia ulterior. zic si eu, stii, gura lumii, rautate alte alea.

#8
marcopolo36

marcopolo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.06.2006

View PostCristaly, on Dec 11 2008, 14:49, said:

Buna tuturor!

As vrea sa discutam putin despre casatoria unui rezident canadian cu o persoana dintr-o alta tara.
M-ar interesa ce obligatii are sotul fata de sotia pe care doreste sa o aduca acolo, daca relatia celor doi a inceput pe internet si nu s-au cunoscut pina la nunta in mod real trebuie dovedita trainicia legaturii? Si nu in ultimul rand ce sanse sunt ca aceasta casatorie sa reziste in Canada in situatia in care diferenta dintre soti este aprox. 20 de ani?
Multumsec!

Pe site-ul internet al Guvernului Canadian, la pagina de imigratie sunt toate informatile legate the obligatile legale ale sponsorului.
Din pacate guvernul Canadian e interesat doar in a nu ajunge intr-o situatie in care persoana sponsorizata cere asistenta financiara de la stat, asta rezulta in obligatia de a intretine persoana sponsorizata pentru 10 ani fara nici o posibilitate reala de a te proteja in cazul in care relatia se destrama odata ce persoana sponzorizata a ajuns in Canada, un risc dealtfel destul de mare.

Eu am sponzorizat fosta sotie, cu 10 ani mai tanara, am schimbat o groaza de emailuri, am vizitat Romania de 2 ori si am petrecut 2 concedii impreuna.
La interviul de la ambasada ea a trebuit sa prezinte dovezi ca avem o relatie reala, a fost pregatita cu multimea de email-uri si scrisori scoase la imprimanta (mai bine de 100 de pagini), cu o gramada de poze. Oricum asta mi se pare o mare prostie, cum poti dovedi ca relatia e bazata pe sentimente reale si nu pe interese ?
Intodeauna exista interese intr-o relatie, important e sa fie si sentimentele si sinceritatea.

In cazul meu relatia nu a tinut, persoana in care am investit enorm (financiar si emotional) sa dovedit o falsitate si dupa 2 ani de cosmaruri i-am dat viteza

O recomandare pentru persoana din Canada care va face sponzorizarea, nu pune nimic pe numele ei, clarifica asta de la bun inceput, daca te iubeste va accepta si iti va castiga increderea in timp.

O recomandare pentru persoana sponzorizata, viata e scurta, o casatorie din interes inevitabil se va destrama mai devreme sau mai tarziu si va avea un efect devastator si ireversibil asupra ta si asupra partenerului, indiferent de cat de roz pare situatia din Romania (il ametesc de cap si ii dau viteza cand ajung acolo in Canada, unde zboara cainii cu colaci in coada ..).

#9
Laval

Laval

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.10.2009
Hey Marco
Am intrat si eu asa pe site-ul asta si am vazut ca avem ceva in comun.
Eu stau in zona Montreal si am sponsorizat o femeie, din tara, cu citiva ani mai putin ca mine.
Am sponsorizat (parenat) si copiii (adulti) si asta mi-a fost greseala mare . A plecat dupa o luna sa stea cu ei intr-un apart.  Si cit zicea ca ma iubeste si nu o sa ma paraseasca inainte ...
Cred ca stii ce deziluzie mare are cel care pareneaza ... vad ca tu ai stat totusi 2 ani cu ea. :)
Te-ai mai recasatorit dupa aceea ?
Stiu si mai multe cupluri care au ramas impreuna in Canad dupa sponsorare, cum am auzit si invers.  Nu cred ca e o regula, dar stiu ca este devastant pentru cel care isi face planuri de viata cu o fiinta si dupa scurt timp ... isi ia zborul ...
Asta se intimpla din pacate numai in Canada care , indirect, incurajeaja asta, spre deosebire de sua, UK, Australia etc unde este o perioada de timp pina cel parenat ia viza, si, de bine de rau, lucrurile pot deveni mai clare intre timp, daca ea, madama, vrea sa vina doar ca sa ia viza ...

Inca o data, e devastator, si femeile care vin ar trebui sa stie ca vin la un om si nu la un print, e pacat ca se intimpla ...


Din pacate guvernul Canadian e interesat doar in a nu ajunge intr-o situatie in care persoana sponsorizata cere asistenta financiara de la stat, asta rezulta in obligatia de a intretine persoana sponsorizata pentru 10 ani fara nici o posibilitate reala de a te proteja in cazul in care relatia se destrama odata ce persoana sponzorizata a ajuns in Canada, un risc dealtfel destul de mare.

Eu am sponzorizat fosta sotie, cu 10 ani mai tanara, am schimbat o groaza de emailuri, am vizitat Romania de 2 ori si am petrecut 2 concedii impreuna.
La interviul de la ambasada ea a trebuit sa prezinte dovezi ca avem o relatie reala, a fost pregatita cu multimea de email-uri si scrisori scoase la imprimanta (mai bine de 100 de pagini), cu o gramada de poze. Oricum asta mi se pare o mare prostie, cum poti dovedi ca relatia e bazata pe sentimente reale si nu pe interese ?
Intodeauna exista interese intr-o relatie, important e sa fie si sentimentele si sinceritatea.

In cazul meu relatia nu a tinut, persoana in care am investit enorm (financiar si emotional) sa dovedit o falsitate si dupa 2 ani de cosmaruri i-am dat viteza

O recomandare pentru persoana din Canada care va face sponzorizarea, nu pune nimic pe numele ei, clarifica asta de la bun inceput, daca te iubeste va accepta si iti va castiga increderea in timp.

O recomandare pentru persoana sponzorizata, viata e scurta, o casatorie din interes inevitabil se va destrama mai devreme sau mai tarziu si va avea un efect devastator si ireversibil asupra ta si asupra partenerului, indiferent de cat de roz pare situatia din Romania (il ametesc de cap si ii dau viteza cand ajung acolo in Canada, unde zboara cainii cu colaci in coada ..).
[/quote]


#10
cuntachinte

cuntachinte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 06.06.2010
Exista tratament pentru toate. Arunca o privire la situl de leacuri de mai jos:

Leacuri babesti care iti taie cheful de Canada

Eu nu le-am avut la dispozitie cind am plecat. Pe atunci nu erau publicate.

Edited by cuntachinte, 11 June 2010 - 02:57.


#11
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostCristaly, on 11th December 2008, 22:49, said:

Buna tuturor!

As vrea sa discutam putin despre casatoria unui rezident canadian cu o persoana dintr-o alta tara.
M-ar interesa ce obligatii are sotul fata de sotia pe care doreste sa o aduca acolo, daca relatia celor doi a inceput pe internet si nu s-au cunoscut pina la nunta in mod real trebuie dovedita trainicia legaturii? Si nu in ultimul rand ce sanse sunt ca aceasta casatorie sa reziste in Canada in situatia in care diferenta dintre soti este aprox. 20 de ani?
Multumsec!

Daca-i doar rezident, nu cetatean, s-ar putea sa fie si mai complicat.

Au trecut doi ani, ce s-o fi rezolvat?

#12
Cristaly

Cristaly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2007

View PostThomas-, on 4th August 2010, 20:34, said:

Daca-i doar rezident, nu cetatean, s-ar putea sa fie si mai complicat.

Au trecut doi ani, ce s-o fi rezolvat?


S-a rezolvat cu bine! El a luat cetatenia intre timp si ea a ajuns de cateva zile in Canada. Cam atat a durat pina au reusit sa fie impreuna. Mult!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate