Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

GPL accelereaza uzura motorului?

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#109
Urs2

Urs2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 30.11.2006
In zilele noastre e floare la ureche, chiar si la -20 grade, gpl-ul nu ingheata, merge masinuta fara probleme. Ma minunez cum mergea motorasul daciei 1300 cu acelasi debit de gaz fara sa tuseasca. La ralanti era amestecul prea bogat, iar la demaraje sau urcare pante, prea sarac. Oricum, multumiri pentru povestioara, sunt mandru de n-am aer cu secventiala mea de pe Logan, e "nepoata" instalatiei ce a fost pe 1300. Posted Image

#110
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Salut! A-ti avut probleme in zilele astea friguroase cu functionarea pe GPL?

#111
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Am montat si eu de 2 saptamani gpl Landi renzo pe Mazda 3 1.6 16v.functionarea nu e in regula deoarece mi s-a aprins check engine pe tester sonda 1 amestec sarac,nu am putere,la deal tuseste, si la 2200rtpm si peste 3000 in vitezele 2 si 3 sughita.

#112
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,472
  • Înscris: 15.06.2007
Prin faptul ca gpl arde mai curat decat benzina, la o reglare corecta nu exista funingine,   arderea fiind completa rezulta doar co2 si vapori de apa.   Astfel nici uleiul nu se contamineaza in functionare  venind ( cu ar fi in cazul benzinei)  deci un ulei corespunzator isi va mentine calitatile de lubrifiere mai bine in timp. Per total o masina cu gpl, (ideal ar fi CNG- dar la noi nu  se poate, ca asa vrea muschiu unora) are viata la fel de lunga cu cazul in care merge cu benzina.

Ps: s-au facut incercari de a converti si motoare diesel pe gaz.

#113
93MMY

93MMY

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.07.2017

 calinjack, on 26 ianuarie 2017 - 06:15, said:

Am montat si eu de 2 saptamani gpl Landi renzo pe Mazda 3 1.6 16v.functionarea nu e in regula deoarece mi s-a aprins check engine pe tester sonda 1 amestec sarac,nu am putere,la deal tuseste, si la 2200rtpm si peste 3000 in vitezele 2 si 3 sughita.
em am avut aceleasi probleme si dupa schimbarea bujiilor a mers perfect

#114
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Este vorba de reglaj, bujiile nu o sa compenseze NICIODATA pentru amestec sarac.
In alta ordine de idei am pus gaz si pe noua achizitie. Ieri am terminat cu reglajele.

Attached Files


Edited by i860, 30 July 2017 - 09:40.


#115
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017

 i860, on 30 iulie 2017 - 09:40, said:

Este vorba de reglaj, bujiile nu o sa compenseze NICIODATA pentru amestec sarac.
In alta ordine de idei am pus gaz si pe noua achizitie. Ieri am terminat cu reglajele.
Te referi la faptul ca cei care au instalat GPL nu au reglat corect instalatiile sau cumva ei trebuie sa umble si la setarile masinii ?

#116
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009
Se fac de 2-3 ori reglaje--cu laptopul-- instalatiei de gpl,pana sa functioneze in parametri optimi

#117
93MMY

93MMY

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.07.2017

 calinjack, on 26 ianuarie 2017 - 06:15, said:

Am montat si eu de 2 saptamani gpl Landi renzo pe Mazda 3 1.6 16v.functionarea nu e in regula deoarece mi s-a aprins check engine pe tester sonda 1 amestec sarac,nu am putere,la deal tuseste, si la 2200rtpm si peste 3000 in vitezele 2 si 3 sughita.
Daca face treburile astea numai pe gpl este adevarat ca sunt de revazut reglajele.
Mie imi facea aceleasi treburi si pe benzina si pe gaz.

#118
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015

 Ford3, on 30 iulie 2017 - 16:08, said:

Te referi la faptul ca cei care au instalat GPL nu au reglat corect instalatiile sau cumva ei trebuie sa umble si la setarile masinii ?
Trebuie sa regleze mersul pe gaz. Instalatia de gaz trebuie sa mearga ok ca sa ai rezultate bune.

#119
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005
Salutare, am un Fiat Albea din 2009. Am montat GPL imediat dupa ce l-am cumparat de nou. Am facut cam 180.000 km cu el pana anul acesta, timp in care am economisit cam 30.000 lei fata de pretul benzinei. Anul acesta am schimbat chiulasa deoarece scaunele supapelor erau foarte uzate, cu toate ca pe la 150.000 km am montat sistemul Flashlube pentru ungerea supapelor de evacuare si a scaunelor supapelor de evacuare.

Reparatia m-a costat cam 2000 RON materiala si manopera, deci un spanac fata de economia realizata din diferenta de pret gpl/benzina.

La demontarea motorului am gasit o mazga neagra solidificata in capul cilindrilor, in zona cu supapele. Mecanicul a zis ca e posibil sa fie acolo de la acel sistem Flashlube. De la reparatie am mai facut inca 10.000 km si totul merge bine dar am oprit sistemul Flashlube de teama sa nu dauneze motorului.

Intrebare - voi folositi acest sistem Flashlube sau ceva similar? ce ma sfatuiti - sa il folosesc in continuare sau nu? El are un reglaj manual astfel incat sa picure cam 2-3 picaturi pe minut pe furtunul care duce la admisie, insa uneori se mai deregleaza si cred ca a picurat mai mult ulei decat trebuia si poate de aceea s-a format mazga, nu stiu...

Multumesc.

Am uitat sa precizez - ce folosesc eu e un sistem valve saver, deci un bidon de plastic de 1 litru cu un capac cu picurator si un furtunas care merge si se mufeaza pe admisie. Nimic sofisticat. Flash lube am impresia ca e altceva, se pune direct in benzina, deci nu ce folosesc eu. In acel bidon de plastic se introduce un ulei special de tip valve saver...

#120
geogsm

geogsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.04.2008
Salut! Nu am avut niciodata GPL pe masina, dar am un Vectra A SFI de 150CP pe care as vrea sa pun. Sunt inca nehotarat. De ce?

1. Vine un amic la mine si ma roaga sa-i citesc si lui compresia la o masina care are GPL montat imediat dupa cumparare. Chevrolet Cruze, 2010, 1.6, 40k km reali, o are de noua, a tinut-o in parcare, in 6 ani facuse 10k km, iar de vreo 2 ani a inceput si el s-o foloseasca normal, dupa ce a lasat cealalta masina sotiei (un Clio 2010 1.2 tot cu GPL de noua). Nu se indura sa mearga cu ea, o tinea de bibelou. Bun, ii citesc eu compresia, 7-7.2 pe toti cilindri. Las deoparte compresmetrul Draper, pe care il am din 2002, si imprumut unul Yato de la un amic, nesigur pe cel Draper. Ca doar e masina de 40k km, iar la Dacia mea 1310 aveam 12.5-13. Si cu Yato compresia era la fel. Omu' zice  ca el nu simte nici o clipa cum ca masina n-ar avea putere, ca spera sa-l mai tina 8 ani, asa cum l-a tinut si pana acum. I-am spus ca ma indoiesc ca o sa-l mai tina 8 ani, ca el in 6 ani a facut doar 10k km. Poate, daca are noroc, sa mai tina 40k km.

2, Al amic, o balbaiala la motor la nu stiu ce turatii. Ma roaga sa-i citesc compresia, la unele motoare de Opel se ciupeste garnitura de chiuloasa si da compresia dintr-un cilindru in altul. Opel Zafira, 1.8 16V 125CP, 210k km. Si el vrea sa-si puna GPL. Compresia pe toate 17.5.

Ce parere aveti?

#121
belutudor

belutudor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.08.2018
sall am un Opel astra j 2015.1,6..aspirat cod motor b16xer si vreau sa pun gpl insa mi a zis cineva sa am mare grija ca are scaune supape ceramice si se ard f. repede.Azi am vorbit cu alta persoana care are un j aspirat  acelas cod motor si in 2 ani a facut 6k km fara nici o problema ...acum ufff nu stiu ce sa mai cred si ce sa fac....se gasira cei de la opel sa puna la modelul asta scaune supape ceram.[nici nu stiu ce drak sunt astea nu ma pricep]  si la celelante nu... dumneavoastra ce ziceti ...

#122
belutudor

belutudor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.08.2018

 belutudor, on 22 august 2018 - 17:16, said:

sall am un Opel astra j 2015.1,6..aspirat cod motor b16xer si vreau sa pun gpl insa mi a zis cineva sa am mare grija ca are scaune supape ceramice si se ard f. repede.Azi am vorbit cu alta persoana care are un j aspirat  acelas cod motor si in 2 ani a facut 60k km fara nici o problema ...acum ufff nu stiu ce sa mai cred si ce sa fac....se gasira cei de la opel sa puna la modelul asta scaune supape ceram.[nici nu stiu ce drak sunt astea nu ma pricep]  si la celelante nu... dumneavoastra ce ziceti ...


#123
daalos

daalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 20.04.2007
Nu stiu daca s-a mai postat, dar GPL  nu face nici o probleme la motor - au dat pe post Loganul cu 1.000.000 Km pe GPL 1.4 benzina , care a facut taximetrie si  l-au analizat cei de la Reno. Au spus ca motorul era Ok, fara probleme, cu compresia foare buna, fara segmentarea motorului.
https://www.4tuning....jore-30051.html

Eu la majoritatea masinilor am avut GPL.
Dupa reglajele de rigoare la AGR, am fost foarte multumit de consum si de comportamentul motorului - trage chiar mai bine ca pe benzina.
In rest - mult "folclor"... Nimeni nu cred ca tine o masina mai mult de 200.000km - si astia sunt raritati... pana la milion , nu aveti de ce sa va faceti probleme .
Gaz si talpa... :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate