Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

am luat teapa ebay sau posta romana ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
nutzuXXL

nutzuXXL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.06.2008
va salut . am cumparat de pe ebay un lant de argint . in fine , am platit prin paypal . userul de la care l-am cumparat are f multe calificative , si tate pozitive . este din anglia .

am cumparat si am platit prin paypal duminica , luni mi-a trimis mail ca l-a pus la posta ( royal mail par avion)
si azi ( dupa 4 zile , joi) a venit postarita la usa sa-mi dea pachetul . eu nu eram acasa . a raspuns maicamea , a semnat pt pachet si l-a luat . de curiozitate , l-a deschis sa vada ce-i in el ... nu era nimic .  dupa vre-o 2 ore am ajuns acasa si mi-a dat vestea ... am intrebato ce si cum , mi-a explicat . ea a desfacut pachetul foarte usor . dupa ce m-am uitat mai bine , am observat ca plicul era foarte bine lipit cu scotchi , se cunostea ca a fost taiat scochiul si parca tind sa cred ca pachetul a fost desfacut inainte ori de postarita ori de altcineva . maicamea nu a taiat scociul , l-a desfacut cu unghia f usor . uitati niste poze .

si inca ceva , pe spatele pachetului scrieairkraft size 000(G) . o fi fost pachetul gol de la inceput ?
nu stiu ce sa cred , pe dinauntru are folie cu bule pt protectie .
... poate ca vanzatorul a profitat pt ca eu nu am nici un calificativ pe ebay ...

ce sa fac ?

uitati niste poze cu pachetul



( ma scuzati , acum am vazut ca topicul este intr-o sectiune gresita . m-am grabit si nu mi-am dat seama . rog un moderator sa-l mute unde crede de cuviinta . multumesc )

Attached Files


Edited by nutzuXXL, 11 December 2008 - 13:13.


#2
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
un lant de aur? de paijpe carate? de-ala cu rasucituri in model egiptean facut la foc pe lingura?

ba baiete, tu nu gaseai aici, in magazinele noastre, de te-ai dus sa cumperi de pe ibei?
la voi in comuna nu sunt case de amanet? da la judet nu e niciuna?
ce ti-o fi trebuit tie ibei si lant de aur?

lasand gluma la o parte, marfa neverificata in prezenta celui care ti-o preda nu poate fi nicicum reclamata...
Da, poti face poze, poti vorbi pe forumuri, poti inviniu pe ibei, pe directorul ibei, pe lucratorii de la posta, aeroport, statia de gaz (astia i-am vazut ca se mai uita prin portbagaj daca nu esti atent), etc...

eu când ma simt pârlit in buzunar, dau fuga la politie si fac o reclamatie, nu pun poze pe sofpedia...

#3
mihail.cazacu

mihail.cazacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 04.09.2007
Am cumparat foarte multe lucruri de pe e-Bay fara sa iau teapa de nelivrare.  

O data mi-a trimis vanzatorul un produs gresit (un obiectiv Fuji in loc de unul Pentax), am facut reclamatie si am primit banii inapoi iar vanzatorul mi-a zis sa pastrez si obiectivul nefolositor (eu i-am propus sa-l returnez contra acoperirii cheltuielilor, ca facea cam 30 euro sa-l trimit inapoi si nu puteam sa-l insurubez in aparatul meu - altfel nici nu reclamam ci ii ceream sa revizuiasca pretul).  Vanzatorul era de fapt un magazin de articole foto second-hand cu reputatie excelenta pe e-Bay.  Si dupa cum s-au puratat in cazul respectiv normal ca le-am dat si eu un calificativ maxim.

Daca cel de la care ai cumparat are o reputatie foarte buna exista o probabilitate destul de mare ca sa-ti iei banii inapoi, mai ales ca eu banuiesc ca valoarea lantisorului era destul de mica (cat naiba poate face un lant de argint?!?).

Un sfat pentru cine cumpara pe e-Bay e ca pentru tot ce costa peste 100 Euro sa solicitati ca expedierea sa se faca cu asigurare.  Costa mai mult, dar s-ar putea sa merite.  Cealalta recomandare (de data asta la mintea cocosului, cer scuze daca insult inteligenta cuiva) e sa luati de la vanzatori cu reputatie foarte buna si, preferabil specializati in tipul ala de marfa.  

De ce specializati? Pentru ca se mai intampla uneori ca niste hackeri sa mai deturneze conturile unor vanzatori (din ce in ce mai rar ca si securitatea acolo a devenit mai sofisticata, si utilizatorii mai isteti).  In general erau atacati vanzatorii de maruntisuri - capace de obiective foto, cabluri, baterii si acumulatori - pentru ca aveau tranzactii multe si deci multe feed-back-uri pozitive daca erau seriosi.  Dupa care banditii scoteau "la vanzare" chestii scumpe (ceasuri, haine de firma, telefoane mobile, electronice).  Dadeau cateva lovituri grase pana se prindea lumea si dispareau.

Multa bafta la solutionarea situatiei!

Edited by mihail.cazacu, 12 December 2008 - 13:26.


#4
nutzuXXL

nutzuXXL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.06.2008
nu-i bai , am dat pe lant vreo 12 lire cu tot cu transport . l-am luat mai mult sa testez seriozitatea celor de pe ebay respectiv posta romana .

imi pare rau ca nu eram eu acasa cand a venit postarita si a lasat pachetu . vanzatorul de pe ebay este un magazin online de bijuterii cu peste 10000 calificative si toate pozitive , doar vreo 7 negative .

acum nu are rost sa fac plangere ca nu ma crede nimeni . asta mi-a fost invatare de minte . de data viitoare sunt mult mai atent . verific pachetu de fata cu postarita . i-am zis vanzatorului de pe ebay ce am patit , acum sa vad ce-mi raspunde .
  pana la urma , cred ca si-au bagat nasu astia de la posta romana si au luat lantu .

si va mai zic ceva : daca verificam pachetu de fata cu postarita si era gol , ce puteam sa-i zic eu ei ? ea doar livreaza , doar nu scrie nicaieri ce contine pachetu . poate sa zica ca asa a venit din anglia ... gol .

acum am licitat tot pt un lant de data asta in valoare de 5 lire ... din china . acest pachet o sa vina tot la usa cum a venit si cel din anglia ? ca am inteles pe diferite forumuri ca ce este din afara UE il iei de la vama sau asa ceva .
imi poate zice cineva ? mersi

#5
mihail.cazacu

mihail.cazacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 04.09.2007

View PostnutzuXXL, on Dec 12 2008, 14:13, said:

nu-i bai , am dat pe lant vreo 12 lire cu tot cu transport . l-am luat mai mult sa testez seriozitatea celor de pe ebay respectiv posta romana .

imi pare rau ca nu eram eu acasa cand a venit postarita si a lasat pachetu . vanzatorul de pe ebay este un magazin online de bijuterii cu peste 10000 calificative si toate pozitive , doar vreo 7 negative .

acum nu are rost sa fac plangere ca nu ma crede nimeni . asta mi-a fost invatare de minte . de data viitoare sunt mult mai atent . verific pachetu de fata cu postarita . i-am zis vanzatorului de pe ebay ce am patit , acum sa vad ce-mi raspunde .
  pana la urma , cred ca si-au bagat nasu astia de la posta romana si au luat lantu .

si va mai zic ceva : daca verificam pachetu de fata cu postarita si era gol , ce puteam sa-i zic eu ei ? ea doar livreaza , doar nu scrie nicaieri ce contine pachetu . poate sa zica ca asa a venit din anglia ... gol .

acum am licitat tot pt un lant de data asta in valoare de 5 lire ... din china . acest pachet o sa vina tot la usa cum a venit si cel din anglia ? ca am inteles pe diferite forumuri ca ce este din afara UE il iei de la vama sau asa ceva .
imi poate zice cineva ? mersi
Plicul a fost trimis cu mentiunea "Recomandat".  Asa ca puteai obtine o constatare de la factorul postal si inregistrai pe baza ei o plangere la oficiul postal.  In felul asta aveai un document oficial cum ca pachetul era gol.  N-ar mai fi fost cuvantul tau impotriva cuvantului lor.

In cazul disputei mele in legatura cu obiectul trimis gresit (montura Fujica in loc de Pentax) a fost de mare folos o fotografie a obiectul prezenta chiar pe site dar la care eu nu ma uitasem atent (monturile sunt destul de asemanatoare si daca nu cauti diferenta nu o poti vedea din prima).  Asa ca nici nu s-a mai pus problema "cuvantului meu contra cuvantului lor", dovada erorii fiind chiar in anunt.

Cat despre pachetul din China, da, o sa te cheme la un oficiu postal la care exista vama.  Fiecare oras/sector are cel putin unul.  tot ce e sub 50 Euro cu tot cu transport e scutit de vama.

#6
Jaguar Paw

Jaguar Paw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 27.03.2007

View Postsoul4blade, on Dec 11 2008, 18:31, said:

ba baiete, tu nu gaseai aici, in magazinele noastre, de te-ai dus sa cumperi de pe ibei?
la voi in comuna nu sunt case de amanet? da la judet nu e niciuna?
ce ti-o fi trebuit tie ibei si lant de aur?

lasand gluma la o parte, marfa neverificata in prezenta celui care ti-o preda nu poate fi nicicum reclamata...
Da, poti face poze, poti vorbi pe forumuri, poti inviniu pe ibei, pe directorul ibei, pe lucratorii de la posta, aeroport, statia de gaz (astia i-am vazut ca se mai uita prin portbagaj daca nu esti atent), etc...

eu când ma simt pârlit in buzunar, dau fuga la politie si fac o reclamatie, nu pun poze pe sofpedia...

Dupa ce ca omul a fost jefuit mai vii si tu cu gura mare, pai tocmai pt ca omul sta intr-o comuna, tocmai de aceea a comandat pe ebay pt ca drumul pana la oras era mai scump decat marfa cumparata!

Marfa l-a costat 12 lire (aprox 14 euro) cu tot cu transportul ...

E dreptul lui, ce treaba ai tu, asa sunt unii romani, in loc sa te ajute atunci cand ai o problema vin si-ti dau un sut in fund si ei..

Atunci cand nu primesti marfa sau marfa primita e deteriorata poti reclama si trebuie s-o faci!

Foarte bine ca a pus poze pe forum si a scris ce s-a intamplat asta ii va ajuta pe altii pt ca vor vedea
ce se poate intampla si ce pot face in astfel de cazuri !


In mod sigur ti l-au furat astia de la Posta Romana, cred ca din pacate plicul nu a fost suficient de bine sigilat

Ar trebui sa le faci o reclamatie la OPC !

E complicat ...

Am vazut ca pe plic scrie "Signed FOR" adica trebuie sa semnezi de primire !
Cred ca cel mai bine e atunci cand iti aduce pachetul acasa sa-l desfaci de fata cu factorul postal si sa-l refuzi daca
lipseste ceva/nu corespunde/etc

Chestii de genul asta se intampla si in Romania adica daca iti trimite cu curier rapid un pachet cineva din Romania si
vine pachetul la tine acasa, tu semnezi pt el si apoi curierul pleaca iar tu cand deschizi pachetul constati ca lipseste ceva sau
nu e in pachet ceea ce trebuie...sunt destule cazuri

Trebuie desfacut pachetul de fata cu cel care il aduce iar in cazul in care in pachet nu e ceea ce trebuie sau lipseste marfa atunci trebuie refuzat pachetul !  

Nu stiu exact cum e legislatia in cazurile astea dar alta solutie nu cred ca e!

Edited by Jaguar Paw, 12 December 2008 - 20:09.


#7
nutzuXXL

nutzuXXL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.06.2008
va multumesc pt sfaturi . am deschis acest topic si mi-am prezentat situatia ca sa va arat ce se poate intampla (sa nu treceti si voi prin ce am trecut eu) si ca sa aflu cate ceva de la cei care au trecut prin asa ceva .

asta e , am luat in calcul si varianta asta (sa iau teapa) si din pacate am luat :) . am sa depun plangere , si de data viitoare am sa fiu mai atent .

#8
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008
Sa inteleg ca tre sa ma prezint la un oficiu vamal daca am comandat un tricou cu barcelona, 30 $ din Nakhonrachasima, Bangkok, Thailand sau il aduce acasa postasu' ? Prima oara cand folosesc ebay si vreau sa stiu... :)

#9
mihail.cazacu

mihail.cazacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 04.09.2007

View Postcosminnnn, on 8th June 2009, 19:06, said:

Sa inteleg ca tre sa ma prezint la un oficiu vamal daca am comandat un tricou cu barcelona, 30 $ din Nakhonrachasima, Bangkok, Thailand sau il aduce acasa postasu' ? Prima oara cand folosesc ebay si vreau sa stiu... :)
Orice primesti din afara UE se lasa cu mers la oficiul postal special, care are si vama.  Iar ce primesti din UE, daca nu e  in format de scrisoare, tot de la posta trebuie luat, dar nu se mai vamuieste.

Tricoul tau probabil va scapa de vama, ca e sub valoarea de la care se taxeaza.

#10
zmurfu

zmurfu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 04.02.2008
dezbaterea asta ce are a face cu "webmaster corner" ? daca ai cumparat ceva de pe ebay inseamna ca asta e zona potrivita sau ce ?

#11
toonamy1

toonamy1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.07.2009
cum este posibil as ceva?  am trimis9 ramburs un colet prin posta destinatarul l-a ridicat nu i-a convenit nu stiu ce si la dus inapoi si la trimis ca si cum nu l-ar fi ridicat cu alt amablaj si si-a luat banii inapoi in schimb eu am platit 30 lei cum e posibil asa ceva l-a desfacut si l-a trimis inapoi

#12
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Eu stiam ca posta romana nu te lasa sa mai refuzi un pachet odata ce l-ai desfacut. Poti sa-l refuzi doar daca nu-l desfaci. Poate s-a mai schimbat cate ceva intre timp...

#13
toonamy1

toonamy1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.07.2009
nu s-a schimbat nimic doar ca vaca dep ostarita din orasul destinatarului la lasat sa il deschida la luat acasa l-a probat si nu stiu ce nu i-a convenit s-a intors cu el la posta la impachetat in alt ambalaj si la trimis ca si cum nu lar fi ridicat + ca am platit 30 de lei pentru ca postarita e handicapata cica sec lasa cu desfcerea contractului de munca da nam timp de umblat

#14
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
io zic ca te-a facut curierul....

#15
turkkkkku

turkkkkku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.12.2008
si eu zic ca i l-a furat posta

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate