Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Radio Simplu AM/FM

- - - - -
  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#37
balteicristian

balteicristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.04.2006
Salutare!
Am si eu o problema !!
Am facut un receptor FM cu TDA7088 exact cu piesele din catalog(shema din pdf cea cu cautare automata). Problema pe care o am este ca nu cauta posturi decat intre 105MHz-107,7MHz. Nu stiu ce sa-i mai fac.
Are cineva vre-o idee?
Mersi mult!

#38
BRANCA

BRANCA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.05.2006
Banuiesc ca ai facut shema din fig1.E bine ca lucreaza!Vezi circuitele acordate-trebuie sa ai valorile inductantelor apropiate.In plus dioda varicap trebuie sa fie cea "prescrisa"!Daca nu poti ajusta din reglajul bobinei L1 incearca sa maresti,sau sa scazi,nr de spire ale acesteia-vezi ce se intimpla!
Toate chinezariile de 60-100 mii lei,ce au functia scan,contin un "surogat" al Tda-ului-7088G.Posibil sa gasesti unele defecte si sa reutilizezi bobinele.
La prima vedere as zice ca nu ai varicapul bun,adica nu asigura excursia de capacitate necesara acoperirii gamei de frecventa.

#39
balteicristian

balteicristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.04.2006
Ideea e ca varicapul il am dintr-un radio din ala chinezesc.
Scrie pe ea BB910 dar eu stiu? nici nu stiu de unde as putea da comanda de un BB910 ca in Galati nu am gasit pe nicaieri.
Cu bobinele am incercat si nu am ajuns la nici un rezultat.
mersi mult!!

#40
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Verifica cu un multimetru daca ai pus corect dioda varicap (tb. polarizata invers si nu direct).

#41
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Salut!
As vrea sa aflu cum pot transforma Boxele active de calc (cu sursa si reglaj de volum) in Radio FM cu Tuner Digital folosind integrate de tip TDA7088 de la Philips.
Am vazut mai demult ideea pusa in practica. Boxelor li se "aplicase" acest TDA si doua butonase mici pe carcasa. Posturile se schimbau instantaneu la apasarea unuia dintre butonase.
Aveti idee cum se leaga pinii de la TDA pentru a se realiza acest lucru?
(Eu sunt total pe dinafara cu electronica, insa niste rezistente, condensatoare si fire stiu si eu sa lipesc!)

Mersi.

#42
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Citeste interventiile precedente.
Le-am colectat intr-un singur topic pentru ca trateaza aceeasi problema pe forum.  B)

#43
adrian19

adrian19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.07.2007
Salutare!
As dori sa realizez un radio simplu dar m-am lovit de-o mica problema. Cand am cerut la magazin un inductor de 20 de microhenry, vanzatoarea a dat din umeri. Exista o posibilitate sa realizez singur aceasta componenta sau gresesc eu cu ceva?  :confuzzled:

P.S. sunt incepator in ale electronicii :mellow:

Schema montajului este urmatoarea:
http://www.somerset....ed_simplefm.pdf
Iar articolul este urmatorul(a doua schema, cea a radioului imbunatatit):
http://www.somerset....stor_radio.html

Multumesc anticipat :worthy:

#44
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006
inductorul ala e o bobina facuta in aer, avand ca suport de bobinaj coada unui burghiu de 4 5 mm si vreo 3 4 spire.

Pentru numele lui dumnezeu, incearca sa cauti un ta2003 sau tda 7000 si scheme cu acestea, nu construi chiar cea mai prastie superreactie care ai gasit-o pe net.

#45
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postadrian19, on Apr 29 2008, 19:09, said:

Cand am cerut la magazin un inductor de 20 de microhenry, vanzatoarea a dat din umeri. Exista o posibilitate sa realizez singur aceasta componenta sau gresesc eu cu ceva?
Aici 22uH
si arata asa.

Attached Files



#46
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postadrian19, on Apr 29 2008, 20:09, said:

Salutare!
As dori sa realizez un radio simplu dar m-am lovit de-o mica problema. Cand am cerut la magazin un inductor de 20 de microhenry, vanzatoarea a dat din umeri. Exista o posibilitate sa realizez singur aceasta componenta sau gresesc eu cu ceva?  :confuzzled:

P.S. sunt incepator in ale electronicii :mellow:

Schema montajului este urmatoarea:
http://www.somerset....ed_simplefm.pdf
Iar articolul este urmatorul(a doua schema, cea a radioului imbunatatit):
http://www.somerset....stor_radio.html

Multumesc anticipat :worthy:



Nu ma pot abtine asa ca zic....
La cit costa ia-ti domle un radio dela 38, i-i infigi o baterie sau doua (depinde de tip) si merge, de regula pe FM, cea ce e super, pe vremea mea se gasea la magazinul central miniradiouri CIP care mergeau numa pe MA adica programu` 2 adica numai muzica simfonica dar nu conta, aveam radio de buzunar cu casca?aveam.
Si cica alti au inventat IPOD-ul.....

#47
vszprm

vszprm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.04.2008

View Postadrian19, on Apr 29 2008, 19:09, said:

Salutare!
As dori sa realizez un radio simplu dar m-am lovit de-o mica problema. Cand am cerut la magazin un inductor de 20 de microhenry, vanzatoarea a dat din umeri. Exista o posibilitate sa realizez singur aceasta componenta sau gresesc eu cu ceva?  :confuzzled:

P.S. sunt incepator in ale electronicii :mellow:

Schema montajului este urmatoarea:
http://www.somerset....ed_simplefm.pdf
Iar articolul este urmatorul(a doua schema, cea a radioului imbunatatit):
http://www.somerset....stor_radio.html

Multumesc anticipat :worthy:


doar o mica precizare, sper sa te ajute
Inductanta unui solenoid cilindric se calculeaza cu formula din imagine unde N - nr de spire, A - sectiunea bobinei, l - lungimea bobinei, u permeabilitatea magnetica a aerului (vidului) = 4PI Ś 10-7 H/m

Attached Files



#48
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View PostMr_Devil83, on Apr 29 2008, 20:33, said:

inductorul ala e o bobina facuta in aer, avand ca suport de bobinaj coada unui burghiu de 4 5 mm si vreo 3 4 spire.
''Pentru numele lui dumnezeu''... mai cititi domnule articolul  inainte de a da raspunsuri...
Si  bobina de acord are 6 spire pe un diametru de 13mm.  :rolleyes:

Quote

Get any cylindrical object that is just under 1/2 inch (13 mm) in diameter.  I used a thick pencil from my son's grade school class, but a magic marker or large drill bit work just fine.  #20 bare solid wire works the best, but any wire that holds its shape will do.  Wind 6 turns tightly, side-by-side, on the cylinder, then slip the wire off.  Spread the windings apart from each other so the whole coil is just under an inch (2.5 cm) long.
Ce se cauta  este deja un soc de radiofrecventa, ca va avea 20 sau 100uH nu mai are importanta in cazul de fata, realizarea se face prin bobinarea unui numar de 30-40 spire pe un miez de ferita... Oricum miezul la care ma gandesc eu nu va fi acelasi cu cel folosit in practica.  :notangel:

Quote

The RF choke should be in the range of 20 to 30 uh, although values from15 to 40 uh might work


#49
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006
mda, este vorba despre un soc de radiofrecventa, imi cer scuze ca nu am fost atent la ce "componenta" se referea.
Oricum imi mentin afirmatia, este o prastie de superreactie. Se pot alege o gramada de alte scheme de receptoare foarte simple care au si ceva ce ii lipseste unei superreactii SELECTIVITATEA si cu un fasait mai mic decat o superreactie.

Daca ii spunem omului ca recieverul ala nu va fi stabil pe o frecventa receptionata, influentabil de conditiile meteo, variatiile tensiunii de alimentare, etc, poate isi va schimba putin "schema de principiu"

Attached Files



#50
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Asta e partea a doua,  fiecare are dreptul  sa experimenteze.  :D

Edited by mister_rf, 30 April 2008 - 08:34.


#51
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
O fi prastie dar satisfactia de a il construi este alta decat cea de a lua un chip care contine un radio sau de a cumpara de la supermarket un radio... Plus ca este posibil sa mai si invete ceva din asta :)

#52
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006
Pai aia e ca o superreactie mi se pare mai greu de facut decat unul cu un integrat specializat.

Si chiar superreactie sunt scheme mai stabile decat asta care cred ca se vrea un chin pentru cine o incearca.

De ce fet si nu bipolar? De ce e pus integratu ala pe post de amplificator de af cand el e de fapt un zenner variabil, acolo ar fi mers bine un tranzistor. De ce proiectantul a inseriat 2 condensatoare de 10pf si apoi 2 capacitati ale unui condensator variabil ?

Deci eu inteleg ca reglajul lui se face variind capacitatea paralel pe bobina de la vreo 2 pana pe la 5picofarazi.  Cat de usor ii va fi lui adrian sa il poata regla pe un post cand se va apropia cu degetele la 5cm de bobina aia pentru ca trebuie ca si condensatorul variabil sa fie foarte aproape de bobina. Sau cand a terminat acordul si isi va lua mana de pecondensator.

Edited by Mr_Devil83, 30 April 2008 - 23:17.


#53
adrian19

adrian19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.07.2007
Salutare din nou :)

Va multumesc pentru ca v-ati facut timp sa-mi raspundeti

Prastie, neprastie eu tot am sa-l construiesc. Benficiez si eu de avantajele tehnicii moderne, nu sunt recent iesit din pestera :w00t:
Am ales sa realizez un astfel de montaj, mai mult pentru placerea de a-l construi. Nu ma pot lauda cu prea multe cunostiinte in materie de electronica, dar n-am de gand sa dau inapoi atata timp cat mai pot invata ceva. De-abia incep sa inteleg ce se intampla intr-un astfel de aparat.
Cand am timp am sa ma apuc de treaba. Oricum probabil am sa revin :naughty:

#54
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007
Daca pleci pe ideia sa faci doar montaje cu 3 piese din care unul este un integrat care face toata treaba si nu are nici un reglaj sau nici o componenta pe care trebuie sa o construiesti manual, nu o sa reusesti niciodata sa inveti electronica. Este foarte bun montajul initial cu trazistor, la bobine ai o toleranta destul de mare (dar sa nu te astepti sa receptionezi din prima incercare toata banda FM),
bafta la croșetat

Edited by florin_tm, 01 May 2008 - 11:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate