Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Radio Simplu AM/FM

- - - - -
  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#199
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007
Tu, faci cu TDA7000 radio normal cu condensator variabil pe FM. Semnalul MPX (combinat) il iei de la pinul 4 si nu 2,pt ca la pinul 4 e semnalul pur,pe cand la pinul 2 mai are armonici datorita mute-ingului. De la pinul 4 tragi un cabru ecranat si-ti faci decodor stereo cu uA758 il reglezi pe un post puternic care se aude stereo (sa se aprinda ledul rosu de la integrat) si apoi..vezi tu mai pui un mic condensator intre pin 4 si masa daca auzi un fin "tiuit".Bafta!

Tu, faci un radio cu TDA7000 pe FM cu condensator variabil. Culegi semnalul MPX (combinat) de la pinul 4 pt ca aici ai semnalul pur, pe cand la pinul 2 il culegi cu unele armonici din cauza mute-ingului.De la pinul 4 legi un condensator de 4,7uF si apoi pui un etaj de amplificare cu BC...dupa care urmeaza decodorul care ti-l faci cu uA758.El are un led care iti arata ca e stereo postul cand se aprinde.Dai radioul pe un post puternic si stereo totodata si vei regla dintr-un semireglabil o frecventa de 19KHz.Tu stai si cu castile si cand auzi semnalul stereo se va aprinde ledul si vei auzi si semnalul stereo.Eventual daca mai "tiuie"la unele semnale mai slabe putin legi intre condensatorul ala de 4,7uF si masa un condensator de cativa nano..stiu eu 10nF ca sa nu mai auzi "tiuitul".Bafta!

View PostDexter Dude, on 15th July 2005, 07:57, said:

Stie cineva daca .

Edited by mister_rf, 30 July 2010 - 11:17.
quote inutil!


#200
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007
Mai dar bobina mea de acord, oscilator local unde e in poza asta?? intre pinii 5 si 6

#201
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007
Am realizat si eu recent un radioreceptor cu TDA7000,de fapt e unul combinat din care TDA7000 e pt FM si MK484 pt AM,unde medii.Merge ok.TDA7000 e destul de sensibil si selectiv aproximativ.Folosind schema originala si avand acord electronic,vad totusi ca la unele posturi poate putin supramodulate el nu face fata si se aude cam"partait"atunci cand la pinul 8 al CI se afla acel C=150-180pF.Daca il scot se aude bine,doar ca doua-trei posturi care is mai slabe nu prea le mai prind..trebuie sa ma "plimb"cu radioul prin casa,..in bucatarie vad ca le prinde pe toate ok.Am vazut ca,...ca sa impac si capra si varza ar fi o solutie in locul acelui C=150-180pF sa pun un C=56-68pF si ar fi si mai sensibil la semnalele mai slabe si aproape n-ar mai face problema aia la semnalele poate nitel supramodulate gen Europa FM106,5...fostu InfoPRO de 99,2, Radio Hit94,9 VoxT.Toate acestea se aud bine fie daca lipseste acel condensator fie daca e pus la valoarea aia mai mica mentionata de mine mai sus.De asemenea am observat ca,,,,,ca sa mearga bine si sa fie sensibil in paralel cu bobina de intrare cei doi condensatori inseriati de 47 si 39pF unde este cuplata antena,mai degraba as scoate acea bucla cu ei si as lega bobina,iar la pinul 13 doar un C=68-82pF,ca daca inseriez cu unul inspre pinul 14,vad ca automat incepe sa "imi taie"din semnalul util.Cam atat,in rest e un CI bun..apropo ce sugerati antena telescopica sau dipol?Cum e antena dipol doua fire egale care pleaca unul de la masa si unu de la firu de antena sau ambele de pe o bobina,de la capetele ei cum era la tuneru romanesc Delia?sau e un fir lung,si capetele se leaga,iar eu il intind si ii fac o"bucla"sus?

#202
Whiteboy2010

Whiteboy2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 27.05.2010
Dipolul e incomparabil superior fata de telescopica, dar atentie: fiecare brat al dipolului avand 0,75 m lungime trebuie sa aiba si o anumita grosime, pentru a lasa o banda de frecvente mai mare sa treaca, se pot folosi cu succes, corniere de aluminiu cu gaurele, de felul celor utilizate de zidarii care pun rigips, sunt usoare, ieftine si corespund electric.
Cele doua brate de 75 cm fiecare se conecteaza la intrarea de antena cu cablu coaxial de 75 ohm+ mufa.
Tresa cablului la un brat al dipolului, firul central la celalalt, nu este necesar bucla/balun de simetrizare.

#203
subcubus

subcubus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.05.2008

View Postq-s3r, on 14 septembrie 2008 - 11:16, said:

Eu stau in Oradea nu stiu daca sunt posturi AM prin zona singurul sunet pe care-l aud este BZZZZZZZ  nimic alteceva , si aude doar daca iau dioda !!!Care ma poate ajuta cu o schita ?!Va rog mult nu conteaza daca e mai complexa sau simpla dar sa dea rezultate !!! Posted Image

Salut, daca esti interesat am eu un kit de radio portabil (de buzunar) UM superheterodina cu 7 tranzistoare. Ai tot ce trebuie....piese, subansamble (bobina antena ferita,difuzor, surubele, etc) gata realizate, tu trebuie doar sa le montezi in carcasa sa. Si pe langa asta si o documenatie a pieselor.

Edited by subcubus, 10 March 2015 - 13:42.


#204
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Scoate filtrul de la intrare si eventual atasezi un mic amplificator (BK1079, BK1068, ...).
http://www.elektroni...gebuch0913.html
http://www.elektroni...Lernpakete.html
https://www.google.r...ih=639#imgdii=_
https://www.google.r...NKQO47vaoeygZgC

Edited by barbu78, 10 March 2015 - 17:32.


#205
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006

View Postsubcubus, on 10 martie 2015 - 13:40, said:

Salut, daca esti interesat am eu un kit de radio portabil (de buzunar) UM superheterodina cu 7 tranzistoare. Ai tot ce trebuie....piese, subansamble (bobina antena ferita,difuzor, surubele, etc) gata realizate, tu trebuie doar sa le montezi in carcasa sa. Si pe langa asta si o documenatie a pieselor.
De care si la ce bani?

#206
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postbarbu78, on 10 martie 2015 - 17:14, said:

In timp ce raspundeam, cel caruia ii raspundeam a modificat textul!

#207
subcubus

subcubus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.05.2008

View Postyo9hrb, on 10 martie 2015 - 19:21, said:

De care si la ce bani?

Superheterodina portabil UM cu schema de 7 si 8 tranzistori. Trusa are toate compenetele,ferita bobinata, carcasa aparatului si placa de circuit imprimat trebuie doar sa montezi piesele si sa le lipesti.
Oricum ti-am scris si in P.M.

Edited by subcubus, 12 March 2015 - 10:46.


#208
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

View Postsubcubus, on 12 martie 2015 - 10:40, said:

Superheterodina portabil UM cu schema de 7 si 8 tranzistori.
Poti sa ne arati si noua schema ?

#209
subcubus

subcubus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.05.2008

View Postadrian_r5, on 12 martie 2015 - 11:44, said:

Poti sa ne arati si noua schema ?

Sunt doua: una cu 7 si alta cu 8 tranzistori. Ambele superheterodina pe UM. Te intereseaza ceva anume?

Attached Files


Edited by subcubus, 12 March 2015 - 12:52.


#210
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

View Postsubcubus, on 12 martie 2015 - 12:32, said:

Te intereseaza ceva anume?
Multumesc ... eram doar curios despre ce e vorba.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate