Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Ce slogan sa folosesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
icristi90

icristi90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 24.04.2006
Salut!  :peacefingers:

    De la 1 ianuarie o sa-mi mut toate chestiile si o sa adun toti colaboratorii (designeri si programatori) care acum lucreaza de acasa ... intr-un sediu superb pe Bdul. Unirii. Sunt pregatit sa iau mai multi clienti, mai multe comenzi intr-un timp mai scurt. Punctele tari ale firmei sunt faptul ca am oferit intotdeuna pachete all-inclusive (design+print, webdesign+hosting, consultanta+logistica etc).

   Acum este timpul sa schimb strategia. Astea sunt acum punctele forte ale companiei, ce ziceti? .. ma ajutati sa aleg un nou slogan? :)

  • Stim sa corelam designul unui site web cu menirea, scopul si functionalitatea acestuia.
  • Niciodata nu vom ascunde dezavantajele tehnologiilor scumpe.
  • Tratam un site web ca pe o persoana pe care o instruim in a va vinde produsele si serviciile.
  • Am optimizat lantul de productie astfel incat sa livram produsele inainte de termen.
  • Ne asiguram de buna functionare a siteurilor pe care le realizam chiar si dupa expirarea contractului.

    Stiti ce ar fi cu adevarat hilar? Ca dupa 3 nopti albe cu pixu-n mana si cu foaia alba, cineva de aici sa vina cu un slogan super genial :)) .. as rade s-as plange in acelasi timp :)

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
uhm.... Nu crezi că ar trebui să angajezi și un copywriter? :)
Nu de alta, dar cum poți oferi consultanță dacă nu poți să-ți găsești un slogan ?

#3
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Posti0nutzb, on Dec 10 2008, 12:30, said:

Nu de alta, dar cum poți oferi consultanță dacă nu poți să-ți găsești un slogan ?

:thumbup:

icristi90 i9ti urez succes, dar sa stii ca lumea business-ului nu e decat o jungla, mai dura decat jungla africana  :console:

#4
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Imi pare rau pentru noptile tale nedormite, dar sa stii ca ce ai tu acolo nu sunt sloganuri. Sunt, daca vrei, descrieri ale firmei. Le poti pune in textul unui spot publicitar. Sloganul e, in primul rand, mai scurt. Si trebuie sa fie ceva de impact. Incearca sa iei una din frazele tale si sa sintetizezi la sange, sa-ti intre in 2 - 3 (4) cuvinte. De exemplu, ceva de genul "solutii web serioase". Sau, intr-adevar, n-ar fi rau sa-ti gasesti un copyrighter. Este clar ca o persoana nu le poate face pe toate.

Bafta!

#5
icristi90

icristi90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 24.04.2006

View Posthoria.popescu, on Dec 10 2008, 13:34, said:

Imi pare rau pentru noptile tale nedormite, dar sa stii ca ce ai tu acolo nu sunt sloganuri. Sunt, daca vrei, descrieri ale firmei. Le poti pune in textul unui spot publicitar. Sloganul e, in primul rand, mai scurt. Si trebuie sa fie ceva de impact. Incearca sa iei una din frazele tale si sa sintetizezi la sange, sa-ti intre in 2 - 3 (4) cuvinte. De exemplu, ceva de genul "solutii web serioase". Sau, intr-adevar, n-ar fi rau sa-ti gasesti un copyrighter. Este clar ca o persoana nu le poate face pe toate.

Bafta!

Iertati-ma ... am uitat sa scriu deasupra listei ca alea sunt punctele noastre tari care ne diferentiaza de celelalte companii de web design.

Am ajuns pana la urma la doua variante de slogan:
1. Rosuverde, mai mult decat o companie de web design.
2. Rosuverde, prieteni de incredere, parteneri loiali si sfatuitori corecti.

Pentr ca facem lucrurile altfel. Privim un site web ca pe un produs viu, cu personalitate si inteligenta proprie. Un website nu este doar "header, meniu, continut, footer si seo".

Avand in vedere si lista de puncte tari din primul post .. ce spuneti?

Chiar astept un feedback de la voi ... am dat foarte multe sfaturi pana acum pe Softpedia si acum am si eu nevoie de voi :)

#6
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
De ce faci ceva de genul asta: Rosuverde, pur si simplu profesionisti sau Rosuverde, un singur cuvant:profesionisti, ceva de genul asta
Sigur astea le-am inventat asa aiurea, nu stiu daca se potrivesc :)

#7
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
you deserve the best...
poate nu e bun, dar poate ajuta sa derivezi din el la ceva bun...

#8
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006

View Posticristi90, on Dec 10 2008, 14:51, said:

Un website nu este doar "header, meniu, continut, footer si seo".

Muaaa, m-ai dat pe spate cu asta, "sanebunex"...
Da' ia zi tu, cu gura ta si cu cuvintele tale, ce-i aia un uebsait?
Ba baiete, cu fraze de-astea nici pe bil gheits nu-l mai impresionezi...

Ia du-te tu la... (cine sa zic eu acum sa nu te jignesc...) ...
la Prigoana - de exemplu:
- are cel putin 500 de domenii internet cumparate
- este un om influent dar si uns cu alifia internetului
- stie sa faca afaceri (cu siguranta mai bine decat multi dintre noi)
si spune-i tu faza asta cu "Un website nu este doar header, meniu, continut, footer si seo"...
si vezi ce zice...

#9
icristi90

icristi90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 24.04.2006

View Postsoul4blade, on Dec 11 2008, 17:39, said:

Muaaa, m-ai dat pe spate cu asta, "sanebunex"...
Da' ia zi tu, cu gura ta si cu cuvintele tale, ce-i aia un uebsait?
Ba baiete, cu fraze de-astea nici pe bil gheits nu-l mai impresionezi...

Ia du-te tu la... (cine sa zic eu acum sa nu te jignesc...) ...
la Prigoana - de exemplu:
- are cel putin 500 de domenii internet cumparate
- este un om influent dar si uns cu alifia internetului
- stie sa faca afaceri (cu siguranta mai bine decat multi dintre noi)
si spune-i tu faza asta cu "Un website nu este doar header, meniu, continut, footer si seo"...
si vezi ce zice...

sould4blade, iti spun ce reprezinta un site in viziunea mea, si pe urma te provoc sa o impartasesti tuturor pe a ta.

Citez din siteul nou (se va lansa la 1ianuarie):

Quote

Rosuverde a fost intemeiat pentru a nu face afaceri precum celelalte companii de web design. Noi vedem un site web diferit si credem ca este format din:

    * Aspect fizic (design)
    * Cultura generala si inteligenta (cod sursa / programare)
    * Maniere (functionalitate)
    * Socializare (SEO - Search Engine Optimization)

Un site web este un produs viu cu personalitate si inteligenta proprie.

In fiecare website pe care il cream, atasam o bucatica din sufletul nostru si al clientului.

Ai auzit de ergonomie, functionalitate, comportament si toleranta? Cateva din principiile web designului contemporan.

Am gresit cand am gandit viziunea firmei mele?

#10
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008
X,if you want more than a simple website...

Edited by luk4, 14 December 2008 - 13:32.


#11
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Mai cunosc vreo 5-6 nenoriciti ca mine, care nici nu mai au site-uri de web-design, seo si alte dracii, stii tu, dintrastea web, care iau proiecte mai bune decat multe firme cu "sloganuri, designuri originale, etc" ... poti sa-ti faci site cu aur, daca nu te recomanda nimeni...business-ul asa merge, asta soul4blade (de ex) si altii o stiu foarte bine, ca niciodata nea Marin miliardar nu va cauta pe Google o firma de web design....in cercurile mari, dispare compania si apare Persoana!
"Ala, Cutarescu, avea firma dintrasta de ueb...ia cheama-l, poate imi face si mie un re-design la magazin" ...

Eu nu mi-as mai bate capul cu site-uri de design, mi-am batut, rezultate minime, mi-as bate capul sa impresionez oamenii potriviti ;)

Fapt: Din ~30 + de designeri si firme de design care au aplicat pentru a-mi face designul unui shop pentru un client 80% s-au dovedit a fi incepatori, restul prea slabi...

Asa ca, eu as da atentie sporita altor aspecte, decat "site-ului meu" ...

Edited by lord_ice, 14 December 2008 - 13:47.


#12
icristi90

icristi90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 24.04.2006

View Postlord_ice, on Dec 14 2008, 12:31, said:

Mai cunosc vreo 5-6 nenoriciti ca mine, care nici nu mai au site-uri de web-design, seo si alte dracii, stii tu, dintrastea web, care iau proiecte mai bune decat multe firme cu "sloganuri, designuri originale, etc" ... poti sa-ti faci site cu aur, daca nu te recomanda nimeni...business-ul asa merge, asta soul4blade (de ex) si altii o stiu foarte bine, ca niciodata nea Marin miliardar nu va cauta pe Google o firma de web design....in cercurile mari, dispare compania si apare Persoana!
"Ala, Cutarescu, avea firma dintrasta de ueb...ia cheama-l, poate imi face si mie un re-design la magazin" ...

Eu nu mi-as mai bate capul cu site-uri de design, mi-am batut, rezultate minime, mi-as bate capul sa impresionez oamenii potriviti ;)

Fapt: Din ~30 + de designeri si firme de design care au aplicat pentru a-mi face designul unui shop pentru un client 80% s-au dovedit a fi incepatori, restul prea slabi...

Asa ca, eu as da atentie sporita altor aspecte, decat "site-ului meu" ...

Lord Ice, foarte constructiva critica ta. Multumesc.

Reclama, agatara clientilor and shit o voi face prin carti de vizita, prin legaturile pe care le am cu diverse companii de advertising sau prin cercurile de buisiness prin care ma invart. Nu ma axez pe clienti care-mi vin prin internet.

Eu nu vroiam decat o parere despre slogan avand in considerare punctele tari ale firmei. La naiba-n puii mei :)) am uitat cat de agresivi sunteti :P

Ms Lord_ice :)

#13
Talpa Iadului

Talpa Iadului

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 08.02.2007

View Postlord_ice, on Dec 14 2008, 13:31, said:

in cercurile mari, dispare compania si apare Persoana!

WRONG :)     (probabil tine de diametrul cercului.. dar ma indoiesc... :sorcerer: )




View Postlord_ice, on Dec 14 2008, 13:31, said:

Fapt: Din ~30 + de designeri si firme de design care au aplicat pentru a-mi face designul unui shop pentru un client 80% s-au dovedit a fi incepatori, restul prea slabi...
 

Bad management?  :devilred: (scz de off)



@icristi90 

1. Mult succes cu business-ul! :)

2. Nu te angaja in dialoguri de acest gen... pierzi timp... multi habar nu au ce inseamna sa ai o firma... (NU ESTE CAZUL PESOANELOR IMPLICATE IN DISCUTIE PANA ACUM, doar nu credeti ca va invit la un flame :roflmaofast:   :angel: )

3. Propune un concurs ceva.. da un iPod cadou... sa vezi ce starnesti "fluxurile creative"! :) 

#14
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View PostTalpa Iadului, on Dec 14 2008, 14:46, said:

Bad management?  :devilred: (scz de off)

Oare managementul meu a fost bad pentru ca te-am refuzat  -_-  sau pentru ca imi doream pe cineva foarte talentat?  :huh:

View Posticristi90, on Dec 14 2008, 14:37, said:

Eu nu vroiam decat o parere despre slogan avand in considerare punctele tari ale firmei. La naiba-n puii mei :)) am uitat cat de agresivi sunteti :P

Ms Lord_ice :)

Nu te simti lovit de nimic, sau criticat. O sa vezi ca oamenii care azi te critica maine te pupa in fund si invers...viata e perversa.

#15
Talpa Iadului

Talpa Iadului

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 08.02.2007

View Postlord_ice, on Dec 14 2008, 17:44, said:

te-am refuzat  -_-



:roflmaofast:  esti confuz... ti-am spus clar atunci de ce nu vreau sa lucrez cu tine :) (i-am explicat si lui V. si uite ca am avut dreptate... arata cum a iesit prioectul ca sa se vada ce inseamna Bad Management :devilred: )

#16
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Proiectul abia a inceput, si arata cum arata un skin default magenta de cs-cart  :roflmaofast:  
Skinul va fi gata pana la 1 februarie, si nu arat cum va arata :)

Am inteles, opinia ta e ca sunt ciudat ca nu te-am ales din prima  :D dar nush cine e mai ciudat dintre noi...oricum, eu prefer sa fiu ciudat si sa las in spate clienti multumiti  -_-

:quietsign:  e cel mai bun sfat pentru tine. Nu ma cert cu tine, nu ai anii mei, nu aveai nici un drept sa ma ataci, mai ales ca momentan esti doar un mic wannabe.

Cat despre site, te vei putea oftica atunci cand vom pune skinul custom :) Mai asteapta, nu te mai fa de ras.

Edited by lord_ice, 15 December 2008 - 19:11.


#17
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
uite de-aia fug clientii de baietii astia cu sloganuri...
@icristi90, nu e vorba de agresivitate, ci de felul meu flegmatic de a te sfatui:
1. fa-ti un renume din lucrarile executate pana in prezent (daca vrei tu sa-i spui portofoliu...)
2. ai dreptate cu cartile de vizita (insa nu scrie pe ele "web developer" sau "vedeta-n timpul liber")
3. e clar ca nimeni nu-si va tatua numele firmei tale pe brat in primii 10 ani (a se vedea SAIZEN MEDIA care tinde sa devina un fel de Harley Davidson al internetului) asa ca rezuma-te la beneficii nu la faima...
4. pentru un upgrade angajeaza-ti cei mai buni oameni, nu redefini sloganuri...
5. fa-te ca nu intelegi de ce suntem atat de "rapciugosi"...
6. ia-te in piept cu clientii, nu cu concurenta...
7. fii creativ, lucreaza, nu te ridica de la calculator pana nu ai terminat ideea...
8. accepta criticile si palmele dupa ceafa - ele te vor face mare
sa-ti mai spun?

ce sa zic... la inceput asa eram si noi, incercam sa gasim un slogan, ceva care sa ne diferentieze...
acum, suntem multumiti ca nu mai avem parte de clienti naivi...
singurul slogan adoptat a fost unul de interior pe care l-am postat deasupra ecranelor de lucru: ORA ET LABORA (roaga-te si munceste)
slogan asupra caruia nu am niciun drept de autor, insa pe care-l recomand tuturor celor care vor sa aiba succes (in orice domeniu)

offtopic: lord_ice, sa cada calu-n grajd daca n-am uitat complet de tine...
unde te duci in vacanta?

#18
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Postsoul4blade, on Dec 16 2008, 11:28, said:

offtopic: lord_ice, sa cada calu-n grajd daca n-am uitat complet de tine...
unde te duci in vacanta?

:peacefingers:
Pe fagaras, ca sa se roage unii sa cad pe acolo si sa nu ma mai intorc   :notangel:  , nu vezi mai nou is acuzat e bad management inainte sa inceapa proiectul respectiv  :thumbup:

Vacanta placuta alaturi de familia ta Soul, si un an nou mai bun, cu mai mult timp pentru cei dragi  :peacefingers:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate